پایان نامه:روش‌هاي اكتشاف، استخراج و فرآوري سديم


در این پست می توانید متن کامل این پایان نامه را  با فرمت ورد word دانلود نمائید:روش‌هاي اكتشاف، استخراج و فرآوري سديم

كربنات سديم :
كربنات سديم از شورابه­ها و درياچه‌هاي شور استخراج مي­شود. فالوكيت با روش معدنكاري انحلال دو چاهي براساس فناوري افقي استخراج مي‌شود. ترونا (نوعي كاني) مدفون با روشهاي زيرزميني، اتاق و پايه، معدنكاري انحلالي با چاههايي با فاصلة 200 متر و تزريق حلال سود سوزآور استخراج مي‌شود.

روشهاي فرآوري:
1/8 تن ترونا(Na3(CO3)(CO2OH).2H2O) و يك تن كربنات سديم طي فرايند منوهيدرات بدست مي­دهد.

تروناي تکليس شده در آب حل شده ومحلول 30% كربنات سديم تشكيل مي­شود، محلول با عبور از تبخير كننده­هاي چند گاز يا تبخير كننده­هاي مكانيكي كربنات سديم منوهيدرات در هيدروسيكلونها تشكيل مي­شوند. ماده حاصل سانتريفوژ،آبگيري شده و به بلور­هاي سديم بدون آب تبديل شده بطوري كه مواد نامحلول نيز جدا شده، فيلتر شده و شسته مي­شود تا آلكانهاي اضافي باز يافت شده و با لوله به استخرهاي ذخيره يا بخشهاي رها شده معدن زير زميني فرستاده شود.

در فرايند كربنات متناوب (Seqri Carbonat) كه كمتر رايج است، ترونا خرد شده در آب داغ حل مي­شود، بعد از تصفيه شدن، فيلتر وسرد شده تا توالي كربنات سديم نهشته شده كه به تركيب بعد از گذراندن مراحل هيدروسيكلون، سانتريفوژ و تكليس، كربنات سديم از آن بدست مي­آيد.

كربنات سديم حاصل از شورابه­ها با كربناسيون بدست مي­آيد. در اين فرآيند كربنات سديم به بي كربنات سديم تبديل شده و بعد از فيلتر شدن و تكليس،كربنات سديم نيمه سبك بدست مي­آيد. ماده حاصل به تبلور كنندگان سديم منو هيدرات فرستاده شده تا بلورهاي درشت تشكيل شوند. اين بلورها غربال شده بعد از آبگيري و شسته شدن در سانتريفوژ خشك شده ودر لوله هاي بخار خشك مي شوند و با غربال 16مش غربال مي شوند.

شورابه­هاي حاصل از معدنكاري انحلالي داراي فاكوليت، سرد شده تا بي­كربنات سديم متبلور مي­شود كه بعد از فيلتر شدن، سانتريفوژ و خشك شده (در دماي پايين تا به كربنات سديم تبديل نشود) و غربال مي­شود، كربنات سديم سبك را مي­توان با انحلال آن در آب تا حد فوق اشباع و جداسازي و خشك كردن بلورهاي سديم منو هيدرات به كربنات سديم متراكم تبديل كرد.

كربنات سديم را به طور مصنوعي طي فرآيند انحلال نيز توليد مي كنند.

1/7 تن نمك + 4/1تن آهك و6/0 تن زغال براي بجوش آمدن و2/0 تن براي خشك­كننده به همراه كاتاليزور آمونياك،1تن كربنات سديم و 7/1 تن كلريد كلسيم و سديم نيز توليد مي­كند.
حدود 70% از كربنات سديم جهان با اين روش ساخته می­شود.

با استفاده از مواد اوليه محلول نمک طعام و سنگ آهک به روش زير مي­توان کربنات سديم تهيه نمود.
NaHCO3 به روش ته­نشيني و فيلتر از محلول NH4Cl جدا مي شود:
.
از NH3 و H2O مجددا استفاده مي شود. محلول آب نمک و آهک، مصرف شده و کربنات سديم و کلرورکلسيم توليد مي شود. توليد کربنات سديم به روش ياد شده در مناطقي که آب نمک و سنگهاي کربناته وجود دارد امکان پذير است.

  • سولفات سديم :

روش استخراج :

رسوبات باقي‌مانده ميرابيليت از لايه‌هاي درياچه‌اي يا شورابه‌هاي سطح درياچه را طي زمستان و پاييز استخراج مي كنند. در موارد ديگر آب داغ به رويه‌هاي نمك‌دار تزريق و با انحلال ميرابيليت آن را تبخير و در خشك‌كن‌هاي چرخان، خشك مي‌كنند.

روش فرآوري:

شورابه‌هاي پيچيده با سردكننده‌هاي مكانيكي تا 4 درجه سانتيگراد سرد شده تا نمك گلوبر(Glauber) از شورابه با فيلترهاي چرخان جدا مي‌كنند. بلورها درآب تازه حل مي‌شوند و بعد از تبلور مكثي، جداسازي و تبلور مجدد، خشك مي‌شوند.

سولفات كلسيم و تنارديت در روش اتاق پايه به ‌صورت زيرزميني استخراج مي‌شوند. بايك جريان پادساعت گرد و دماي 35-40 درجة‌‌سانتيگراد، سولفات سديم از نمك خام جدا شده و باقي‌مانده رس و تنارديت از شستشو در يك تبخيركننده مكثي بدست مي‌آيد.

به طور كلي دو روش عمده براي توليد سولفات سديم وجود دارد:

الف ـ استحصال از منابع معدني

ب ـ روش‌هاي شيميايي

-به عنوان محصول اصلي توليد

– به عنوان محصول جانبي توليد

الف ـ روش‌هاي شيميايي تهيه سولفات سديم:

اين روش بر مبناي انجام فرآيندهاي شيميايي بر روي برخي مواد صورت گرفته و بيشتر در كشورهايي به كار برده مي‌شود كه فاقد منابع معدني سولفات سديم باشد (كشورهاي اروپائي، آمريكا، ژاپن)، سولفات سديم توليد شده در اينگونه كارخانه‌ها به دو شكل حاصل مي‌شود.

ب ـ به عنوان محصول اصلي:

محور اصلي خط توليد اين كارخانه‌ها سولفات سديم است كه با تركيب مواد اوليه مناسب مستقيماً مبادرت به توليد اين ماده مي‌نمايند كه مي‌توان به فرآيندهاي زير اشاره نمود.

فرآيند تركيب نمك طعام و اسيدسولفوريك: در طي اين فرآيند از تركيب NaCl و H2SO4 به عنوان مواد اوليه، سولفات سديم و اسيد كلريدريك (به عنوان محصول) بدست مي‌آيد، در اين فرآيند محصول اصلي سولفات سديم بوده و اسيدكلريدريك به عنوان محصول فرعي مطرح مي‌باشد. البته در برخي شرايط خاص و بر اساس هدف پروژه، سولفات سديم به عنوان محصول جانبي مطرح مي‌شود.

براي دستيابي به اين فرآيند دو روش موجود است:

ـ در روش بستر سيال (Canon) كه از جديدترين روش‌هاي توليد سولفات سديم و اسيدكلريدريك مي‌باشد، فرآيند شامل يك اطاقك احتراق است كه به انتهاي بستر سيال (راكتور استوانه‌اي قائم) متصل است. بخار اسيدسولفوريك پس از تزريق به اطاقك احتراق با گازهاي احتراق مخلوط شده و بدين طريق گرم مي‌گردد، سپس اين مخلوط وارد راكتور شده كه حاوي ذرات NaCl مي‌باشد، واكنش اسيد و نمك سريع بوده و محصولات آن از بالاي راكتور خارج مي‌گردد. سولفات سديم به شكل يك پودر نرم از زير سيكلون و گاز HCl از بالاي سيكلون به بيرون هدايت مي‌گردد، خلوص سولفات سديم توليدي حدود 5/97 درصد و اسيد كلريدريك 25-20% حجمي مي‌باشد، ظرفيت توليدي يك راكتور به قطر 20 فوت، حدود 400 تن در روز است.

(ممکن است هنگام انتقال از فایل ورد به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود ولی در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل است)

متن کامل را می توانید دانلود نمائید

چون فقط تکه هایی از متن پایان نامه در این صفحه درج شده (به طور نمونه)

ولی در فایل دانلودی متن کامل پایان نامه

همراه با تمام ضمائم (پیوست ها) با فرمت ورد word که قابل ویرایش و کپی کردن می باشند

موجود است

فایل ها برای اینکه حجم آنها پایینتر شود وراحتتر دانلود شوند با فرمت rar یا zip فشرده شده و پسوردگذاری شده اند. پسورد همه فایل های این سایت یکسان است.

برای دریافت پسورد فایل اینجا کلیک کنید

روش‌هاي اكتشاف، استخراج و فرآوري سديم

مطالب مشابه را هم ببینید
فایل مورد نظر خودتان را پیدا نکردید ؟ نگران نباشید . این صفحه را نبندید !
سایت ما حاوی حجم عظیمی از پایان نامه ، تحقیق ، پروژه و مقالات دانشگاهی در رشته های مختلف است. مطالب مشابه را هم ببینید یا اینکه برای یافتن فایل مورد نظر کافیست از قسمت جستجو استفاده کنید. یا از منوی بالای سایت رشته مورد نظر خود را انتخاب کنید و همه فایل های رشته خودتان را ببینید