پایان نامه:روشهای مختلف پیشگیری از حاملگی و استفاده از متدهای نوین در این زمینه


در این پست می توانید متن کامل این پایان نامه را  با فرمت ورد word دانلود نمائید: روشهای مختلف پیشگیری از حاملگی و استفاده از متدهای نوین در این زمینه

روشهای مختلف پیشگیری از حاملگی و استفاده از متدهای نوین در این زمینه

در اجرای برنامه های بهداشت و تنظیم خانواده و اینکه جمعیت یک کشور در حد متعادلی ثابت مانده و یا با سرعت کمی افزایش یابد، بایستی اقدام به جلوگیری از آبستنی کرد. برای رسیدن به این هدف باید یا آمیزش جنسی را تقلیل داد و یا روشهایی بکار برد که با وجود آمیزش جنسی، لقاح و آبستنی انجام نشود. راه اول اصولاً عملی نیست زیرا یکی از مشخصات ویژه رفتاری انسان، میل زیاد او به آمیزش و ارضاء تمایلات جنسی است. از این رو بشر کوشیده است تا روشهایی ابداع نماید که ضمن عمل جنسی، از لقاح و تولید مثل جلوگیری گردد.

 

تاریخچه پیشگیری از حاملگی

اگر چه کنترل موالید ایده ای نو بنظر می آید ولی در واقع از زمانهای بسیار قدیم وجود داشته و در ورق پاره هایی که از سالها پیش از ملل متمدن قدیمی بدست آمده است معلوم می گردد که انسانهای آن دوره نیز برای جلوگیری از حاملگی تلاش می نمودند.

در زمانهای قدیم عامل ایجاد بچه را نمی شناختند و چون از تاریخ تماس زن با مرد 9 ماه می گذشت، عوامل مختلف جوی را که در طی این مدت رخ می داد عامل آن می دانستند و برخی، حاملگی را مانند سیکل ماهیانه زن، خودبخود می پنداشتند.

چون زنان همیشه خود را منشاء ایجاد بچه می دانستند و رل پدر در توالد و تناسل بچه را نمی شناختند، بنابراین تلاش برای پیش گیری از حاملگی همیشه از طرف زنان بوده است. زنان ژاپنی از کندوی عسل که زنبورهای مرده داشتند و یا ترشحات دهان شتر می خوردند. زنان افریقایی از آبی که در آن مرده را شستشو داده بودند می نوشیدند. مصریها بلافاصله پس از زایمان به تعداد سالهایی که نمی خواستند بچه دار شند دانه روغن کوچک می خوردند و یا پلاکهایی که آغشته به ترشحات کروکودیل نموده و آنرا عده ای از زنان پس از مقاربت، بالا و پایین می پریدند و یا اینکه خودشان را بحالت انقباض در می آوردند و نفس را در سینه حبس می نمودند. زنان مسلمان، فلفل آغشته به مواد یگری در واژن قرار می دادند. در برخی منابع به زنان توصیه شده است که ریشه بعضی از گیاهان را بجوشانند و بصورت دم کرده مانند چای بخورند. همچنین مصرف مقداری اسفنج را نیز در واژن زن قید کرده است. ارسطو مصرف روغن سدر و روغن زیتون را توصیه می نمود و در یونان، زنان عسل و یا مخلوطی از آب لیمو و الکل و تریاک و سرکه را مصرف می نمودند. سرکه و آب لیمو، قدرت اسپرم کشی داشته و عسل و روغن، خاصیت چسبندگی دارد و از حرکت اسپرمها جلوگیری می نماید.

پس از کشف میکروسکوپ که سلولهای اسپرماتوزوئید را بصورت فعال در زیر آن مشاهده نموده و نقش آنها را در باروری تشخیص دادند، روشهای پیشگیری توسط مرد نیز بکار گرفته شد که اولین طریقه جلوگیری، روش منقطع بوده است. بعدها استفاده از کاندوم نیز متداول شد که به مرور زمان در اثر پیشرفت علوم پزشکی از جلوگیری از حاملگی که در این مجموعه مورد بحث و بررسی قرار گرفته اند عبارتند از:

 • نزدیکی منقطع
 • متدریتمیک (دوره امن)
 • قرصهای ضد بارداری خوراکی
 • آمپولهای ضد بارداری
 • نورپلانت (کپسولهای هورمونی کاشتنی در زیر پوست)
 • حلقه های واژینال
 • چسب های ضدبارداری
 • کاندوم
 • دیافراگم مهبلی
 • کلاهک دهانه زهدان
 • استفنج مهبلی
 • آی.یو.دی (وسیله داخل رحمی)
 • استفاده از مواد شیمیایی اسپرم کش (ژله ها، کرمها، کفها، قرصها و شیافهای مهبلی)
 • روشهای جلوگیری از بارداری بعد از مقاربت (روشهای اضطراری)
 • سترون سازی(بستن لوله ها در زنان و مردان)
 • روش های نوین پیشگیری از بارداری

1- نزدیکی منقطع Coitus Interrupts

شاید قدیمی ترین روشی که برای پرهیز از بارداری بکار می رفته نزدیکی منقطع باشد. در این روش مقارت انجام می گیرد ولی جنس مذکر قبل از اینکه بخواهد اسپرم را در مهبل بریزد آلت خود را بیرون کشیده و در نتیجه اسپرم در خارج از مهبل انزال می گردد.آمار بررسی باروری جهانی نشان می دهد که روش نزدیکی منقطع در سطح نسبی مورد استفاده است.

اگر چه نزدیکی منقطه روش ساده ای است که نه وسیله ای می خواهد و نه تدارکی قبل از عمل جنسی لازم دارد، هزینه در بر نمی دارد، همیشه عملی است و احتیاج به آموزش هم ندارد، لیکن از نقطه نظر روانی و میزان موفقیت، این روش چندان مطلوب نبوده و معمولاً تا 20درصد موارد با عدم موفقیت همراه است زیرا حتی اگر پیش از انزال، نزدیکی قطع شود، امکان ریزش اسپرم در مهبل که بمقدار کم قبل از انزال انجام می شود. وجود دارد. بنابراین برای کاربرد موفقیت آمیز آن، شخص باید بتواند کاملاً خود را کنترل کند. از اینرو این روش، برای افرادی که انزال زودرس دارند رضایت بخش نمی باشد.

(ممکن است هنگام انتقال از فایل ورد به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود ولی در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل است)

متن کامل را می توانید دانلود نمائید

چون فقط تکه هایی از متن پایان نامه در این صفحه درج شده (به طور نمونه)

ولی در فایل دانلودی متن کامل پایان نامه

همراه با تمام ضمائم (پیوست ها) با فرمت ورد word که قابل ویرایش و کپی کردن می باشند

موجود است

فایل ها برای اینکه حجم آنها پایینتر شود وراحتتر دانلود شوند با فرمت rar یا zip فشرده شده و پسوردگذاری شده اند. پسورد همه فایل های این سایت یکسان است.

برای دریافت پسورد فایل اینجا کلیک کنید

روشهای مختلف پیشگیری از حاملگی و استفاده از متدهای نوین در این زمینه