تحقیق:حالات و ویژگی های ماده


در این پست می توانید متن کامل این تحقیق را  با فرمت ورد word دانلود نمائید:حالات و ویژگی های ماده

 

 

جامد

ماده­ی متراکمی که سخت­ترین حالت هر ماده را می­سازد. اتم­های نزدیک به هم، الگوهای منظمی به اسم شبکه به وجود می­آورند؛ که توسط یک نیروی قوی در کنار هم تقریبا ثابت می­شوند و فقط اجازه دارند تا در جای خودشان به آرامی ارتعاش داشته باشند. البته سختی یک جسم به شیوه­ی آرایش و نحوه ی حرکت اتم­های آن هم بستگی دارد. مثلC  همان کربن سیاه که گاهی به شکل گرافیت هست و گاهی به هم درخشندگی الماس .

 

مایع

در مایع اجباری که مولکول­های اتم برای ماندن در جاهایشان در جامد دارند، وجود ندارد و مولکول­ها می توانند در بین همدیگر بغلتند برای همین هم همیشه از شکل ظرفشان الگو برداری می­کنند.

 

گاز

همان مایع را در نظر بگیرید اگر به مولکول­ها و اتم­هایش البته بسته به نوع آنها مقداری انرژی بدهیم حرکت غلطیدن و جابجایی آن مولکول­ها دیگر کاملاً مستقل می­شود و تقریباً بدون هیچ وابستگی به دیگر مولکول­ها به هر سمتی حرکت می­کنند، و گاهی به صورت تصادفی باهم برخود دارند .

 

پلاسما

به طور خلاصه می­شود گفت پلاسما همان گاز یونیزه شده است. یعنی الکترون مولکول­های گاز، با گرفتن انرژی مولکول­ها را ترک کردند.

خیلی از چیزها هم از پلاسما ساخته شده اند مثل خورشید. حتی گاز درون مهتابی خانه هم وقتی روشن می­شود، پلاسما می­شود .

در لحظات اولیه­ی پس از بیگ بانگ هم به علت وجود حرارت زیاد گازها یونیزه شده بودند و جهان از پلاسما پر شده یا بهتر بگوییم ساخته شده بود. قرآن هم بهترین مثال را برای آن زده، درسوره­ی فصلت آیه ی 10، که در هنگام آفرینش از دخان، به معنی دود استفاده شده، که ذرات دوده در آن معلق هستند مثل الکترون­ها (این هم خدا شناسی به روش علمی !)

و اما دو حالت دیگر که خیلی از شما حتی اسم آنها را هم نشنیده­اید. که البته وارد کوانتوم هم می­شویم :

خب قبل از ادامه بحث باید کمیتی را به نام اسپین به شما معرفی کنیم .

یک مربع را در نظر بگیرید ، اگر 90 درجه یا 4/1 دور، اون رو بچرخانیم، دوباره شبیه حالت اولش می­شود، پس اسپین اون رو 4 معرفی می کنیم. یا مثلا یک مثلث متساوی الاضلاع که با چرخیدن 3/1 دور، دوباره شبیه حالت اولش می­شود، پس اسپین اون هم3 است.

خوب، در طبیعت هم ذرات بنیادی همین خواص را دارند و بعضی از آنها با چرخیدن کسری از دایره، به شکل اولشان باز می­گردند. پس اسپین آنها عدد کاملی هست.

اما چیزهای جالب تر دیگر هم وجود دارند که با یک دور چرخیدن هم، به حالت اولشان باز نمی­گردند؛ و باید بیشتر از 1 دور، یعنی 2 و3 و… دور بزنند تا به حالت اولشان برگردند، پس اسپین های 2/1 و3/1 و… رو تشکیل می­دهند.

 

حالت پنجم

چگال بوز-اینیشتین

بعد از تعریف بالا، ذرات بنیادی که دارای اسپین کامل مثل 2 و 3 و… هستند رو بوزن می نامند. که به اسم ساتیندرا بوز هندی نامگذاری شده اند.

 

از این بوزون ها می شود از مزون و فوتون یاد کرد. حتی هسته­ی اتم های با جرم اتمی زوج، مثل هیدروژون البته هسته اش. قضییه اسپین و آمار به ما می گوید که، در یک تابع موجی، با عوض کردن جای دو بوزون همسان، تابع تغییر نمی­کند و تغییر علامت نمی­دهد. برای همین هم به علت تغییر نکردن تابع موج، تعداد مختلفی از بوزون های همسان، این توانایی را دارند، تا یک حالت کوانتومی را در یک زمان، در فضای هیلبرت اشغال کنند. علاوه بر آن در دماهای پایین تر اگر توسط مقدار خیلی زیاد از بوزون­ها یک حالت کوانتومی اشغال بشه حالت پنجم ماده به وجود می­آید که به آن چگالش بز- اینیشتن می­گویند. مثل ابر میعان در هلیم و یا حتی لیزر توسط همان فوتون­ها که نوعی بوزون هستند. این چگال بز-اینیشتن شکننده است و سرعت نور در اون باتوجه به بقیه ی حالت­ها نسبتاً پاینه .

 

حالت ششم

چگال فرمیونی Fermionic Condensate

ذرات بنیادی که اسپیشان کسری بود، به فرمیان که هم نام فیزیکدان ایتالیایی، انریکو فرمیان نامیده شده است معروفند. کوارک­ها که ذرات سازنده­ی پروتون ها و نوترون­ها هستند هم فرمیانند. حتی خود پروتون و یا نوترون که هر کدام هم از کوراک (فرمیون) با رنگ­های مختلفی ساخته شدند هم نوعی فرمیون هستند .

همان طور که گفتم با قضیه­ی اسپین و آمار می­شود نشان داد که با عوض کردن جای دو فرمیان همسان تابع موج منفی می شود، البته بر عکس بوزون­ها. به همین علت هم فرمیون ها با توجه به قاعده­ی پائولی، در نظریه­ی میدان کوانتومی رفتار می کنند؛ که طبق آن، بر خلاف بوزون ها، دو فرمیون همسان، نمی­توانند یک حالت کوانتومی مشترک را در فضای هیلبرت اشغال کنند.

حال با سرد کردن فرمیان­ها در دمای خیلی کم، این شکل ماده به وجود می­آید. البته حالت ششم و پنجم در ساخته شدن ، خیلی شبیه هم هستند ولی:

تفاوت حالت پنجم و ششم

به طور خیلی ساده و خلاصه این که، اگر یادتان باشه هر دو از سرد کردن چیزهایی به نام بوزون­ها و فرمیان ها ایجاد می­شدند ؛ علاوه بر اون فرق این دو ذره در اسپینشان بود.

 

اوربیتال ها و اسپین الکترون­ها را به یاد بیارید، توی یک اوربیتال دو الکترون با اسپین متفاوت (که اسپین هر کدوم 2/1بود.) می­توانستند قرار بگیرند ولی وقتی چند اوربیتال، هرکدام توسط یک الکترون پر می شدند، اسپین آن الکترون­ها یکسان بود .

تفاوت این دو حالت این است که، هنگام سرد کردن بوزون­ها و فرمیان­ها نحوه­ی قرار گرفتنشان توسط اسپین آنها مشخص می­شود. و خواص جالبی رو برای آنها به ارمغان می­آورد مثل ابر رسانایی در چگال فرمیونی .

(ممکن است هنگام انتقال از فایل ورد به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود ولی در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل است)

متن کامل را می توانید دانلود نمائید

چون فقط تکه هایی از متن تحقیق در این صفحه درج شده (به طور نمونه)

ولی در فایل دانلودی متن کامل تحقیق

همراه با تمام ضمائم (پیوست ها) با فرمت ورد word که قابل ویرایش و کپی کردن می باشند

موجود است

فایل ها برای اینکه حجم آنها پایینتر شود وراحتتر دانلود شوند با فرمت rar یا zip فشرده شده و پسوردگذاری شده اند. پسورد همه فایل های این سایت یکسان است.

برای دریافت پسورد فایل اینجا کلیک کنید

لینک دانلود تحقیق : حالات و ویژگی های ماده

مطالب مشابه را هم ببینید
فایل مورد نظر خودتان را پیدا نکردید ؟ نگران نباشید . این صفحه را نبندید !
سایت ما حاوی حجم عظیمی از پایان نامه ، تحقیق ، پروژه و مقالات دانشگاهی در رشته های مختلف است. مطالب مشابه را هم ببینید یا اینکه برای یافتن فایل مورد نظر کافیست از قسمت جستجو استفاده کنید. یا از منوی بالای سایت رشته مورد نظر خود را انتخاب کنید و همه فایل های رشته خودتان را ببینید