پایان نامه:تكنولوژي توليد پيچ

در این پست می توانید متن کامل این پایان نامه را  با فرمت ورد word دانلود نمائید:تكنولوژي توليد پيچ

مقدمه

استفاده از ماشين‌هاي اتومات از حدود دو قرن پيش آغاز شده و با پيشرفت علم و تكنولوژي بشر به تكنولوژيهاي جديد ساخت مواد و ابزار دستيابي پيدا كرده،‌ اين ابزار باعث رشد صنعت و فناوري شده و مي‌تواند انسان را براي ساخت تجهيزات مورد نياز كه امروزه به دقت زيادي نيز احتياج دارد، رهنمون سازد.

يكي از وسيله هاي مهم صنعت امروز احتياج مبرم به پيچ و مهره مي‌باشد در اين جزوه آشنايي مختصري در مورد ساخت پيچ و ماشينهاي توليد پيچ ارائه مي‌شود.

 

فصل اول

 پيچ‌ها:تعريف پيچ‌: پيچ قطعه استوانه اي است كه بر سطح استوانه آن شياري مارپيچ ايجاد شده است و از آن براي اتصال قطعات به كمك مهره استفاده مي‌شود. البته برخي اوقات با حديده كردن قطعه،‌ بدون  كمك  مهره نيز مي‌توان اتصال را عملي كرد. به طور كلي از پيچ  براي بستن قطعاتي استفاده مي‌شود كه بتوان آنها را به سهولت از هم جدا كرد. از پيچ، همچنين براي ايجاد نيروي طولي زياد در پرسها و گيره‌ها و براي تبديل حركت دوراني به حركت مستقيم در ماشين تراش و . . .  استفاده مي‌گردد.

معرفي قسمتهاي مختلف پيچ:

پيچ شامل دو قسمت اصلي سر و بدنه مي‌باشد. سرپيچ به اشكال مختلفي از قبيل شش گوش،‌ چهار گوش، گرد، عدسي، هزينه‌اي، استوانه‌اي و شش گوش يا چهار گوش داخلي (آلن) توليد مي‌‌شود كه آچارها مي‌تونند با آن درگير شوند. قسمت بدنه پيچ استوانه اي شكل است و روي سطح جانبي آن دنده‌كاري شده است. دنده‌كاري نيز عبارت از ايجاد شيارهايي به صورت مارپيچي است. شيارها به صورت مثلث، مربع، ذوزنقه و نيم دايره بر روي سطح جانبي بدنه پيچ ايجاد مي‌شوند.

شكل 1– 1 اجزاء مختلف يك پيچ

يك «دنده پيچ» عبارت است از مسير مارپيچي كه بر روي استوانة پيچ قرار دارد كه  اگر استوانه را گسترش دهيم متوجه مي‌شويم كه يك دنده يا مارپيچ عبارت از وتر مثلث قائم الزاويه اي با قاعده برابر محيط دايره  و ارتفاعي معادل گام  است. اين ارتفاع عبارت از فاصله‌اي است كه در يك دور كامل بر روي سطح جانبي استوانه بوجود مي‌آيد و گام پيچ  ناميده مي‌شود.
شكل 2-1

در مثلت قائم الزاوية بالا زاويه بين قاعده و وتر مثلث «زاويه مارپيچ» ناميده مي‌شود و تانژانت اين زاويه را شيب مارپيچ مي‌گويند.

چنانچه جهت صعود مارپيچ روي قسمت مرئي (ديد) استوانه با محور قائم از چپ به راست باشد پيچ راست گرد است و اگر از راست به چپ باشد پيچ چپ گرد مي‌باشد.

در پيچ راست گرد، براي باز كردن مهره لازم است آن را در جهت خلاف عقربه‌هاي ساعت،‌ و در پيچ چپ گرد بايد آن را در جهت عقربه‌هاي ساعت بچرخانيم. دنده كاري را پيچها ممكن است يك راهه و يا چند راهه باشد. پيچي را كه مارپيچهاي آن فقط از تراش يك مارپيچ ساخته شده باشد پيچ يك راهه گويند.

در صورتي كه پيچ چند راهه عبارت از پيچي است كه مارپيچهاي آن از تراش چندين مارپيچ به موازات هم به وجود آمده باشند. در پيچهاي چند راهه چون معمولاً شيب دنده‌ها زياد است از آنها براي كورس زياد و نيروي كم (پيچهاي حركت ماشين تراش و پرس) استفاده مي‌شود. در شكل صفحة بعد يك پيچ سه راهه نشان داده شده است.

مشخصات پيچها، معمولاً با ابعاد و گام پيچ تعيين مي‌‌شوند:

الف- پيچها به كمك ابعادشان كه عبارت از قطر بزرگتر، قطر كوچكتر،‌ گام پيچ و طول قسمت دنده كاري است مشخص مي شوند.

(ممکن است هنگام انتقال از فایل ورد به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود ولی در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل است)

متن کامل را می توانید دانلود نمائید

چون فقط تکه هایی از متن پایان نامه در این صفحه درج شده (به طور نمونه)

ولی در فایل دانلودی متن کامل پایان نامه

همراه با تمام ضمائم (پیوست ها) با فرمت ورد word که قابل ویرایش و کپی کردن می باشند

موجود است

فایل ها برای اینکه حجم آنها پایینتر شود وراحتتر دانلود شوند با فرمت rar یا zip فشرده شده و پسوردگذاری شده اند. پسورد همه فایل های این سایت یکسان است.

برای دریافت پسورد فایل اینجا کلیک کنید

تكنولوژي توليد پيچ