دانلود پایان نامه :تبيين جامعه شناختي فعاليت هاي فراغتي دختران جوان با تأکيد بر عوامل آسيب شناختي آن

در این پست می توانید متن کامل این پایان نامه را  با فرمت ورد word دانلود نمائید:تبيين جامعه¬شناختي فعاليت¬هاي فراغتي دختران جوان  با تأکيد بر عوامل آسيب شناختي آن

چكيده

در تحقيق حاضر عوامل مؤثر در آسيب­زا شدن اوقات فراغت دختران دانشجو مطالعه شده است. با توجه به يافته­هاي پژوهش ارزش­ها و نگرش­ها، سبک زندگي، نوع مصرف رسانه­اي و ميزان اطلاع خانواده از نحوه­ي گذران اوقات فراغت بيشترين تأثير را بر نحوه­ي گذران فراغت برجاي مي‌­گذارند. همچنين تأثير عوامل فردي بر سالم بودن يا آسيب­زا شدن اوقات فراغت به مراتب بيشتر از عوامل خانوادگي مشاهده شد. اين نتايج مؤيد آن است که امروزه در اجتماعي شدن افراد از تأثير خانواده کاسته شده و ساير نهادهاي اجتماعي از جمله رسانه­هاي جمعي بر نگرش و رفتار فرد تاثير بيشتري مي­گذارند.

 

1)مقدمه

فراغت در معناي جديد آن پديده­اي است ‌تازه كه بر اثر صنعتي ‏شدن و شهرنشيني به وجود آمده و آن را نمي‌توان با بيكاري قرون گذشته مقايسه كرد. در اين معنا اوقات فراغت  زماني است كه در آن شخص آن­گونه كه مي‌خواهد عمل مي‌كند و در آن الزامي وجود ندارد در نتيجه با نوعي طيب خاطر و رضايت سپري مي‌شود. از اين رو اوقات فراغت را مي‌توان مهم­ترين و دلپذيرترين اوقات انسان دانست اين اوقات ممکن است كه براي عده‌اي متضمن تعمق و تفكر و ساختن و ابداع باشد و براي عده‌اي بيشتر شامل بازآفريني قواي جسمي و رواني و براي برخي ديگر صرفاً شامل سرگرمي و تفريح باشد.

فعاليت­هاي اوقات فراغت امروزه از چنان اهميتي برخوردار است كه حتي از آن به مثابه آيينه­ي فرهنگ جامعه ياد مي‌كنند، به اين معني كه چگونگي گذران اوقات فراغت افراد يك جامعه تا حد زيادي معرف ويژگي­هاي فرهنگي آن جامعه است. با افزايش اهميت فراغت ارزش­هاي ماركس[1] و ريكاردو[2] درباره­ي­ اهميت کار و جايگاه توليدي در شکل­دهي به شخصيت و هويت انسان کم­رنگ شده است. در گذشته فراغت كم و بيش با بيكاري و بي‌مصرفي همراه بود و مادر تمام شرها محسوب مي شد. اما امروزه فراغت مبناي يك اخلاق جديد مبتني بر نيك­بختي است. كسي كه از اوقات بيكاري خود استفاده نمي‌كند يا نمي‌تواند از آن بهره‌مند شود ديگر كاملاً ‌انسان شمرده نمي‏شود بلكه موجود عقب­مانده‌اي ميان حيوان و انسان به شمار مي‌­آيد (اسدي 1352: 26).

در هر حال انسان به علت تفاوت ماهوي­اش با ساير موجودات، حتي در ساده‌ترين اشکال زندگي، به فرصتي خارج از زندگي روزمره‌اش نياز دارد تا در اين فرصت بسياري از كنجكاوي­ها، تنوع طلبي­ها و نيازهايش را ارضا كند و اين فرصت كه فراغت ناميده مي‌شود در بازپروري انسان­ها نقش بسزايي دارد. در گذران اوقات فراغت سن، طبقه­ي اجتماعي- اقتصادي،‌ گرايش مذهبي و ‌جنسيت باعث ايجاد مرزبندي­ها و تفاوت‏هايي مي‌شود. در اين ميان به نظر مي‌رسد سن و مرحله­ي زندگي بر کميت و کيفيت فراغت افراد تأثيري تعيين­کننده بر جاي مي­گذارد. از آنجا كه نرخ جمعيت جوانان در جامعه­ي ما بالا بوده و در مورد قشر جوان جنبه­هاي آسيبي هم بيشتر مطرح است، اهميت مطالعه و شناخت آسيب­هاي فراغتي هم بيشتر مي‌­شود. از اين رو در اين پژوهش سعي ما بر اين بوده كه نحوه­ي گذران اوقات فراغت دختران جوان  را  با تأكيد بر عوامل آسيب‌شناختي آن بررسي کنيم.

2) بيان مسئله

بي ترديد هنگام صحبت درباره­ي اوقات فراغت سخن از ارزشمندي اين اوقات است، زيرا اوقات فراغت بستر مناسبي براي رشد شخصيت و اعتلاي وجود و در عين حال زمينه­ي همواري براي بروز اختلالات رفتاري، انحرافات اخلاقي و بزهكاري­هاي اجتماعي است.

امروزه به علت اهميت و آثار سازنده و مثبتي كه در نتيجه­ي بهره‌وري مطلوب از اوقات فراغت در زمينه­هاي مختلف وجود دارد، اين امر مورد توجه خاص صاحب­نظران و سياستمداران به ويژه برنامه­ريزان امور فرهنگي قرار گرفته است و از طرف ديگر ديد متفاوت انسان امروز به مقوله­ي كار و فراغت، فراغت را به امري مهم تبديل کرده به نحوي كه در برنامه­ريزي دولت­ها از جايگاه ويژه­اي برخوردار است.

انسان امروزي، در بودجه­ي خانوادگي خود سهم بيشتري به اوقات فراغت اختصاص مي‌­دهد. به نظر دومازديه، در قرن بيستم، فراغت رفته رفته نه تنها به عنوان حق فرد بلكه به عنوان يك ارزش تثبيت شده است و «احساس فقير شدن» هنگامي به افراد دست مي‏دهد كه در زمينه اوقات فراغت «نيازها» سريع­تر از «ميزان رضامندي» آنها افزايش يابد (همان).

دولت­ها بايد براي اوقات فراغت افراد امکاناتي را فراهم کنند وگرنه افراد خود از طرقي كه همواره به نفع جامعه نيست راه­ حل­هايي پيدا خواهند كرد. بنابراين سياست فرهنگي بايد با در نظر داشتن ذوق و عادات مردم موجب ايجاد وسايل سودمند براي گذران اوقات فراغت و راهنمايي مردم به انتخاب آزادانه­ي آن وسايل باشد. يكي از مشكلات جوامع فعلي فراهم آوردن وسايل تفريحات سالم و كافي است، با اينكه فقدان وسايل تفريحي به هيچ وجه علت منحصر به­فرد كجروي نيست اما به عنوان يكي از عوامل آن محسوب مي‌­شود. تحقيقات متعدد نشان داده است:

رواج انواع فراغت­هاي آسيب­زا در بسياري از كشورها از نداشتن امكانات مناسب تفريحي، آگاهي نداشتن، نداشتن برنامه­ي صحيح و نيز سياست­هاي اجتماعي و اقتصادي نادرست نشئت گرفته و موجب شده بسياري از نوجوانان و جوانان به سوي فعاليت­ها و تفريحات ناسالم كشيده شوند (سلگي 1374: 3) طبيعي است نياز به اوقات فراغت مربوط به قشر خاصي نبوده و از طرفي ذخيره­ي اطلاعات افراد مي‌­تواند مرزبندي­هاي بيولوژيكي را محو كند اما به دليل نرخ بالاي جمعيت جوان كشور ما هدايت و ايجاد امكانات براي گذران اوقات فراغت جوانان و نوجوانان از اهميت ويژه­اي برخوردار بوده و در سازندگي جامعه نقش بسزايي دارد. در واقع فعاليت­هاي فراغتي براي يك جوان محلي آزمون و خطا و تجربه­اندوزي است و او را براي ورود به اجتماع و مسئوليت­پذيري در آينده آماده و مجهز مي‌­کند. طبق بررسي­هاي جامعه­شناسان بروز بزهكاري­ها و كج­روي­ها در اوقات فراغت بيش از اوقات كار است پس بايد اوقات فراغت براي جوانان طوري طراحي شود تا از بروز موارد آسيب­زا جلوگيري کند.

از طرف ديگر دختران جوان به علت وضعيت خاص بيولوژيكي و شرايط اجتماعي و عرفي جامعه­ي ايران به يك سري برنامه­هاي فراغتي متفاوت با پسران نياز دارند. شايد يكي از علل مهم تفاوت الگوهاي زندگي زنان و مردان و از جمله گذران اوقات فراغت آنها ناشي از تفاوت روحياتشان باشد. كمبود يا نبود فعاليت­هاي فراغتي و تفريحي مطلوب زنان و دختران جوان به کاهش کارايي در محيط کار، تحصيل و خانواده و خستگي و افسردگي دامن مي­زند و چه بسا باعث تخريب روابط انساني در حوزه­ي اجتماع و خانواده مي‌­شود.

(ممکن است هنگام انتقال از فایل ورد به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود ولی در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل است)

متن کامل را می توانید دانلود نمائید

چون فقط تکه هایی از متن پایان نامه در این صفحه درج شده (به طور نمونه)

ولی در فایل دانلودی متن کامل پایان نامه

همراه با تمام ضمائم (پیوست ها) با فرمت ورد word که قابل ویرایش و کپی کردن می باشند

موجود است

فایل ها برای اینکه حجم آنها پایینتر شود وراحتتر دانلود شوند با فرمت rar یا zip فشرده شده و پسوردگذاری شده اند. پسورد همه فایل های این سایت یکسان است.

برای دریافت پسورد فایل اینجا کلیک کنید

لینک دانلود پایان نامه : تبيين جامعه¬شناختي فعاليت¬هاي فراغتي دختران جوان با تأکيد بر عوامل آسيب شناختي آن