تحقیق:بررسي علل گرايش به مشاغل کاذب در شهر اهواز

در این پست می توانید متن کامل این تحقیق را  با فرمت ورد word دانلود نمائید:بررسي علل گرايش به مشاغل کاذب در شهر اهواز

مقدمه

حق مسلم هر انساني است که آزادانه شغلي را انتخاب نمايد، شغلي که مورد علاقه او بوده و هم چنين مطابق با استعداد و تواناﻳﯽ هاي فردي او باشد تا از طريق آن بتواند امرار معاش کند، اما از آن چه که نبايد غافل بود نوع شغل فرد است، يعني فرد شغلي را انتخاب نمايد که ارزش اقتصادي داشته باشد. منظور اين است که آن شغل يا به توليدات جامعه بيافزايد يا به خدمتي منجر گردد.

در جهان امروزه ما شاهد تغيير و تحولاتي سريع در زمينه­هاي علم، تکنولوژي و صنعت هستيم. تحولات علمي که در قرن اخير در جوامع پيشرفته و صنعتي رخ داده، هم چنان به رشد تکاملي خود ادامه مي­دهد و نتيجه آن اکتشافات و نوآوري هايي است که در خدمت بشر امروزي قرار مي­گيرد. اين تحولات نه تنها کره زمين را در بر گرفته و زندگي مردم را تغيير داده، بلکه علم و تکنولوژي امروزه، به قلب کهکشان ها کشانده شده و در عالم هستي سير مي کند. اکنون با تصور چنين دنيايي آيا ما از تأثيرات آن در امان خواهيم بود ؟

مسلماً خير. زندگي ماشيني و دستاوردهاي توليدي آن به اکثر کشورهاي جهان صادر مي­شود. بنابراين ما ديگر نمي­توانيم در همان چهارچوب زندگي سنتي باقي بمانيم، بلکه بايد براي پيشرفت هماهنگ با جهان پيش برويم و براي حصول به اين مهم با نوآوري­ها و تکنولوژي­هاي جديد آشنا بشويم، اين آشنايي خود مستلزم کسب تخصص در زمينه­هاي مختلف مي شود و از آن جا که نيازهاي انسان متفاوت مي­باشد، لذا براي رفع اين نيازها تخصص هاي متفاوتي نيز ضرورت پيدا مي­کند و انواع رشته هاي تحصيلي وتخصصي به وجود مي­آيد. بنابراين پيشرفت صنعت و علم بر روي تمام شئون زندگي تأثير گذاشته که ذکر آن از حوصله اين تحقيق خارج است و ما فقط به تأثيري که بر مشاغل دارد مي­پردازيم.

هرچه زندگي علمي­تر و صنعتي­تر مي­شود افراد به همان اندازه احتياج به فراگيري تخصص­هاي لازم براي رفع نيازهاي خود پيدا مي­کنند. جوامعي که نتوانند افراد متخصص به اندازه کافي تربيت کنند ناچار نيروي کار آنها به سوي مشاغلي روي مي آورند که احتياج به تخصص ندارد و از ميان مشاغل بدون تخصص، شغلي را انتخاب مي کنند که ساده تر و سودآوري آن سريع تر باشد بدون ترديد روش معيشت و نوع شغل شهروندان در سيماي شهر تأثير بسزايي مي گذارد. افرادي که به مشاغل کاذب مي پردازند چون مجوز قانوني براي کسب و کار ندارند، هرجا و هر گوشه از شهر را که فضاي خالي داشته باشد به عنوان محل کسب خود انتخاب و وسايل خود را همان جا پهن وشروع به کار مي کنند. اين افرادکه در خيابان­هاي شهر به مشاغلي هم چون، سيگارفروشي، کوپن فروشي، دست فروشي، فال گيري و غيره مشغول­اند باعث به وجود آمدن يک بازار آشفته مي­شوند، که از نظر اقتصادي خود تأثير در بازار واقعي مي گذارد، يعني بازاري کاذب، درون بازار واقعي به وجود مي آورد. در اين ميان احتکار کنندگان وکساني که هدفشان فقط پول است از اين بازار کاذب و آشفته سود جسته و باعث ناياب شدن بعضي کالاها مي شوند، يعني به جاي اين که اين کالاها را با قيمت مناسب در اختيار خرده فروشان جهت مصرف مردم قرار دهند به همين افراد با قيمت بيشتر مي فروشند و بازار سياه ايجاد مي کنند. از نظر اجتماعي مشاغل کاذب، باعث تغييراتي در سيماي شهر شده اند. اين تأثيرات به اين صورت مي باشد که تجمع آن ها باعث سد معبر، مشکلات تردد، ترافيک، مسايل اخلاقي وغيره مي گردد.

نظري ساده ولي عميق بر مشاغل کاذب آميخته در چهره ي شهر اهواز نشان مي دهد که افراد داراي شغل کاذب براي کار خود زمان و مکان مشخصي ندارند، اما به طور تقريبي مي توان گفت اين افراد، بيشتر صبح ها و عصرها در خيابان ها و چهارراه هاي مرکزي شهر تجمع مي کنند.

 

روش تحقيق

در اين پژوهش ابتدا با مطالعه اوليه و اکتشافي درباره موضوع به بررسي نقطه نظرات انديشمندان و متفکران پرداخته شده است.اين مقاله بر اساس يافته­هاي طرح پژوهشي که با هدف کلي شناخت ويژگي ها و توصيف دقيق وضع موجود صاحبين مشاغل کاذب در مرکز شهر اهواز صورت گرفته تدوين شده است. با توجه به گستردگي موضوع و تعاريف متنوعي که در مورد آن وجود دارد در اين تقيق تنها طيف باريکي از مشاغل کاذب يعني مشاغل کاذب غير پنهان يا مشاغل پياده رويي(دستفروشي، گل فروشي، فال گيري، کوپن فروشي و…) مورد توجه قرار گرفته است. در اين پژوهش از روش توصيفي از نوع پيمايشي استفاده شده است. براي انجام اين بررسي با توجه به محدوديت هاي تحقيق، پس از بررسي هاي اوليه محدوده ي مرکز شهر(سلمان فارسي، امام، طالقاني، 24 متري، 30 متري) به عنوان محدوده ميداني تحقيق انتخاب شده است. اين مکان با توجه به موقعيت و مسيرهاي دسترسي به آن تقريباً اغلب ويژگي­هاي تمامي ميادين و گره گاههاي شهر اهواز را به نمايش مي­گذارد و مي­تواند مورد مناسبي باشد. براي جمع­آوري اطلاعات ميداني در اين محدوده، در کنار بازديد و مصاحبه با شاغلين مذکور از روش تکميل پرسشنامه استفاده شده است. پس از تهيه و تنظيم پرسشنامه و مطمئن شدن از روايي و پايايي آن، با استفاده از روش برآورد هزينه و هم چنين فرمول کوکران از جمعيت 1800 نفري، جامعه آماري 140 نفري در نظر گرفته شد. با استعانت از روش نمونه­گيري تصادفي، پرسشنامه­ها تکميل و در نهايت توسط رايانه نتايج، استخراج و فرضيات آزمون گرديد.

براي تجزيه وتحليل داده ها از ضرايب همبستگي اسپيرمن، ضريب تاو کندال، آزمون t تک متغيره، روش آلفاي کرونباخ براي محاسبه ي پايايي، روش آماري غير پارامتريک خي دو(کاي – اسکوئر) استفاده شد.

 

اهميت و هدف تحقيق

اين تحقيق در زمينه علل گرايش به مشاغل غيرمفيد- کاذب- اطلاعات ارزنده­اي در اختيار ما مي­گذارد که مي­تواند زمينه مناسبي براي مطالعات بعدي و ارايه راهکارهايي براي مبارزه با اين گونه مشاغل باشد. واضح است که از طريق کاهش مشاغل کاذب و غيرمفيد از به هدر رفتن سرمايه­هاي انساني جلوگيري شده و مي­توان آنها را در جهت پيشبرد توسعه همه جانبه اقتصاد کشور به کار گرفت. بنابراين هدف اساسي، پژوهش حاضر به دست آوردن اطلاعات لازم در مورد علل گرايش به مشاغل کاذب وعوامل به وجود آورنده آن در شهر اهواز و هم چنين ارايه راهکارهايي جهت کاهش مشاغل غير مفيد مي باشد.

(ممکن است هنگام انتقال از فایل ورد به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود ولی در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل است)

متن کامل را می توانید دانلود نمائید

چون فقط تکه هایی از متن تحقیق در این صفحه درج شده (به طور نمونه)

ولی در فایل دانلودی متن کامل تحقیق

همراه با تمام ضمائم (پیوست ها) با فرمت ورد word که قابل ویرایش و کپی کردن می باشند

موجود است

فایل ها برای اینکه حجم آنها پایینتر شود وراحتتر دانلود شوند با فرمت rar یا zip فشرده شده و پسوردگذاری شده اند. پسورد همه فایل های این سایت یکسان است.

برای دریافت پسورد فایل اینجا کلیک کنید

لینک دانلود تحقیق : بررسي علل گرايش به مشاغل کاذب در شهر اهواز