پایان نامه:اصول نظام راهبری شرکت و مفهوم آن در شرکتهای چندملیتی


در این پست می توانید متن کامل این پایان نامه را  با فرمت ورد word دانلود نمائید:

چکیده

شروع هزاره سوم میلا‌دی، مصادف با رویدادهای مهمی در زمینه حسابداری و حسابرسی بوده است که می‌توان از آن به عنوان انقلا‌بی در دانش حسابداری یاد کرد، زیرا به تغییر بعضی از مقررات و رویه‌های مورد عمل در این رشته انجامید. این مقاله ابتدا به بررسی تحولا‌ت اخیر در زمینه حسابداری می‌پردازد، سپس با شرح مختصری از نظریه­های نظام راهبری شرکت و طبقه­بندی سیستم‌های آن، به بررسی مفهوم نظام راهبری شرکت و مسئولیت پاسخگویی در شرکتهای چند ملیتی‌ می‌پردازد. شرکتهای چند ملیتی دارای هر دوی نظام راهبری شرکت و مسئولیت پاسخگویی در سطوح اصلی و فرعی هستند که لا‌زم و ملزوم یکدیگرند که نظام راهبری شرکتی طراحی شده برای شرکتهای چند ملیتی باید شامل هر دو باشد، زیرا یکدیگر را به صورت متقابل و دو جانبه در ارتقای نظام راهبری شرکتی کمک می‌کنند. ساز‌و‌کارهای نظام راهبری شرکت در شرکتهای چند ملیتی، شامل ساز‌و‌کارهای بازار محور، فرهنگ محور و نظارت محور هستند که هر کدام، از اجزا و عناصر مهمی تشکیل شده‌اند. مقاله حاضر با بررسی این اجزا و نحوه ارتباط آنها، مدل مفهومی‌این ارتباط را ترسیم می‌کند. در نهایت نتیجه می‌گیرد که نظام راهبری شرکت و مسئولیت پاسخگویی به­صورت دوطرفه، وابسته به هم و ضامن یکدیگر هستند.

مقدمه

به دنبال رسواییهای مالی گسترده در چند سال اخیر که در سطح شرکتهای بزرگ دنیا به وقوع پیوست و منجر به فروپاشی موسسه­های بزرگی همچون انرون، پارمالا‌ت وورلدکام شد، و همچنین دیگر رسواییهای حسابداری و کلا‌هبرداری شرکتی در آدلفیا، گلوبال کراسینک، مرک و تایکو، تمایل سرمایه­گذاران به اعمال حاکمیت در شرکتهای سهامی‌که در آنها سرمایه­گذاری کرده‌اند، افزایش یافت (2006 .(Ali et al, قانون حفاظت از منافع سرمایه­گذاران و اصلا‌ح رویه‌های حسابداری شرکتهای سهامی‌عام، معروف به قانون ساربینز اکسلی (sox) به­عنوان پاسخی مناسب جهت مقابله با رسواییهای مالی شرکتهای بزرگ و برجسته ایالات متحده امریکا، در سال 2002 به تصویب رسید. با تصویب این قانون الزامات بسیاری برای شرکتهای سهامی‌ عام وضع شد که به لحاظ تنوع الزامات و دامنه تاثیرگذاری آن، قانون معتبر و نافذی محسوب می‌شود. در مقدمه قانون ساربینز اکسلی آمده است: « قانون حفاظت از منافع سرمایه گذاران و اصلا‌ح رویه‌های حسابداری شرکتهای سهامی‌عام 2002، این شرکتها را به بسط رویه‌های جدید شامل نظام راهبری شرکت و گزارشگری مالی با هدف باز گرداندن اعتماد عمومی ‌به بازارهای سرمایه ملزم می‌کند»(پایان نامه قربانی، 1385، 18-17).

جریانی را که در اوایل هزاره سوم، با ورشکستگی شرکتهای بزرگ شروع و با تصویب قانون ساربینز اکسلی و سپس تحکیم پایه‌های نظام راهبری شرکت در سطح بین­المللی، تداوم یافت، می‌توان به عنوان انقلابی در حرفه حسابداری قلمداد کرد.

البته تصویب قانون ساربینز اکسلی را نمی‌توان صرفا ًبه ورشکستگی شرکت انرون یا برخی شرکتهای دیگر نسبت داد، بلکه این ورشکستگیها باعث شد که شکافهای موجود در رویه‌های کنونی حسابداری و حسابرسی آشکار شود و مجاری نفوذ و آسیب­پذیری آنها برملا‌ گردد. همچنین بسیاری از موضوعهایی که سالیان متمادی به­صورت نظری و به‌عنوان ایده یا نیاز مطرح بود، با تصویب این قانون به مرحله عمل نزدیک شدند.

به هر حال بررسی علتها و شرایط وقوع فروپاشیها، مشخص کرده است که در موارد نبود نظارت بر مدیریت، حاکمیت ناقص سهامداران شرکتها بر نحوه اداره امور و سپردن اختیارات نامحدود به مدیران اجرایی، زمینه مساعدی را برای سوء استفاده آنان فراهم کرده است. جلوگیری از بروز چنین شرایطی، مستلزم اشراف صحیح سهامداران از طریق نظارت دقیق بر هیئت مدیره و حسابرسی منظم شرکتهاست که در مجموع تحت عنوان فرایند نظام راهبری شرکت شناخته می‌شود (بنویدی، 1385،3).

 

مفهوم نظام راهبری شرکت

بررسی متون موجود حاکی از آن است که هیچ تعریف مورد توافقی برای نظام راهبری شرکت وجود ندارد. تفاوتهای چشمگیری در تعریف نظام راهبری شرکت براساس شرایط فرهنگی، اقتصادی و …در هر کشور وجود دارد ( 2006  Ali et al). به طوری که این تعریفها در دامنه یک طیف وسیع که دیدگاههای محدود تا دیدگاههای جامع را در بر می‌گیرد، قرار می‌گیرند. یادونگ لو می‌نویسد: ” نظام راهبری شرکت، سیستمی است که توسط آن شرکتهای سهامی‌اداره و کنترل می‌شود و ساختار، تقسیم حقوق و مسئولیت بین ذی­نفعان متفاوت شرکت را معین می‌کند و قواعد و رویه‌های تصمیمگیری در امور شرکت را به دقت توضیح می‌دهد(“2005 Yadong Luo).

(ممکن است هنگام انتقال از فایل ورد به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود ولی در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل است)

متن کامل را می توانید دانلود نمائید

چون فقط تکه هایی از متن پایان نامه در این صفحه درج شده (به طور نمونه)

ولی در فایل دانلودی متن کامل پایان نامه

همراه با تمام ضمائم (پیوست ها) با فرمت ورد word که قابل ویرایش و کپی کردن می باشند

موجود است

فایل ها برای اینکه حجم آنها پایینتر شود وراحتتر دانلود شوند با فرمت rar یا zip فشرده شده و پسوردگذاری شده اند. پسورد همه فایل های این سایت یکسان است.

برای دریافت پسورد فایل اینجا کلیک کنید

اصول نظام راهبری شرکت و مفهوم آن در شرکتهای چندملیتی

مطالب مشابه را هم ببینید
فایل مورد نظر خودتان را پیدا نکردید ؟ نگران نباشید . این صفحه را نبندید !
سایت ما حاوی حجم عظیمی از پایان نامه ، تحقیق ، پروژه و مقالات دانشگاهی در رشته های مختلف است. مطالب مشابه را هم ببینید یا اینکه برای یافتن فایل مورد نظر کافیست از قسمت جستجو استفاده کنید. یا از منوی بالای سایت رشته مورد نظر خود را انتخاب کنید و همه فایل های رشته خودتان را ببینید