تحقیق:اشکال زدائی کارت شبکه


در این پست می توانید متن کامل این تحقیق را  با فرمت ورد word دانلود نمائید:اشکال زدائی کارت شبکه 

اشکال زدائی کارت شبکه

 

کارت شبکه ، يکی از مهمترين عناصر سخت افزاری در زمان پياده سازی يک شبکه کامپيوتری است که امکان ارتباط يک کامپيوتر با محيط انتقال را فراهم می نمايد . پس از نصب فيزيکی کارت شبکه ، ممکن است به دلايل متعددی امکان استفاده عملياتی از آن وجود نداشته باشد :

وجود اشکال در سخت افزار کارت شبکه و يا کامپيوتری که کارت شبکه بر روی آن نصب شده است .

وجود اشکال در کابلی که کارت شبکه را به هاب و يا سوئيچ متصل می نمايد .

هاب و يا سوئيچ دارای مشکلات مربوط به خود باشند .

اشکال زدائی يک کارت شبکه ممکن است صرفا” در حد و اندازه اعمال تغييراتی در خصوص پيکربندی آن باشد . در برخی موارد ، به منظور عيب يابی و رفع اشکال موجود ، می بايست تمامی موارد اشاره شده را بررسی نمود. در صورتی که از سيستم عامل ويندوز استفاده می گردد ، می توان لاگ سيستم را از طريق Event Viewer مشاهده نمود . در فايل فوق تمامی خطاهای زمان راه اندازی سيستم ثبت می شود . پس از بررسی لاگ سيستم ، ممکن است مشکل موجود مربوط به پيکربندی يک نرم افزار خاص باشد .

در زمان نصب کارت شبکه بر روی يک ايستگاه ، می بايست در ابتدا به مستندات ارائه شده همراه کارت شبکه مراجعه نمود تا مشخص گردد که چه مقاديری را می بايست برای IRQ و آدرس پورت I/O در نظر گرفت . در چنين مواردی لازم است که مستندات ساير دستگاه های نصب شده بر روی سيستم نيز مطالعه گردد. چراکه ممکن است اشکال موجود مربوط به conflict بين برخی تنظيمات انجام شده درخصوص ساير دستگاه های موجود بر روی سيستم باشد . ( برای رفع اشکال ، می بايست تنظيمات و پيکربندی ساير دستگاه ها را تغيير داد ) .

در صورتی که تمامی کارت های نصب شده بر روی يک سيسنم از نوع plug&play باشند ، می توان اين اطمينان را داشت که يک IRQ و يا آدرس حافظه باعث بروز conflict در سيستم نشده است . در چنين مواردی به منظور عيب يابی و رفع اشکال موجود ، می بايست امکاناتی ديگر نظير کابل ، هاب و سوئيچ را بررسی نمود .

بررسی LEDs : چراغ های مربوط به فعاليت و لينک

تمامی کارت های شبکه دارای يک و يا چندين LED به منظور نمايش وضعيت عملکرد کارت شبکه در هر لحظه می باشند . برای آگاهی از عملکرد هر يک از LED های موجود، می بايست به مستندات کارت شبکه مراجعه نمود . مثلا” برخی کارت های شبکه دارای يک LED به منظور نمايش وضعيت لينک ارتباطی می باشند . در اغلب موارد در صورتی که LED فوق روشن باشد ، اشکالی در لينک ارتباطی وجود نداشته و در مواردی که LED در وضعيت flashing باشد ، نشاندهنده وجود اشکال در لينک ارتباطی است (نظير مشکل در کابل ارتباطی و يا کانکتورها ) .

کارت های شبکه عموما” دارای يک LED ديگر به منظور نمايش وضعيت فعاليت شبکه می باشند . مثلا” در مواردی که LED فوق در وضعيت چشمک زن ( blinking ) باشد ، نشاندهنده ارسال و يا دريافت داده توسط کارت شبکه است .با توجه به اين که استانداردهای متفاوتی ممکن است در اين رابطه استفاده شده باشد ، می بايست به منطور آشنائی با عملکرد هر LED به مستندات کارت شبکه مراجعه نمود .اکثر سوئيچ ها و هاب ها نيز دارای يک LED به منظور نمايش وضعيت لينک ارتباطی با دستگاه موجود در شبکه می باشند ، بنابراين در صورت بروز اشکال می توان وضعيت اين LED را نيز بررسی نمود .

در صورت اطمينان از وجود اشکال در لينک ارتباطی ، می توان مراحل زير را به منظور رفع اشکال دنبال نمود :

بررسی تمامی کانکتورها به منظور حصول اطمينان از اتصال درست آنان در سوکت مربوطه

اطمينان از تنظيم صحيح کارت شبکه و پورت سوئيچ و يا هاب برای نوع يکسانی از لينک ارتباطی . ( مثلا” يک طرف بر روی سرعت 100Mbps و سمت ديگر بر روی سرعت 10Mbps تنظيم شده باشد و يا ممکن است سوئيچ در حالت full duplex تنظيم شده باشد در حالی که اين وضعيت در رابطه با کارت شبکه اعمال نشده است ) .

در صورتی که کارت شبکه ويژگی auto-negotiation را حمايت می نمايد ، سعی نمائيد ويژگی فوق را بر روی هاب و يا سوئيچ فعال و يا غير فعال نمائيد . در برخی موارد عليرغم اين که در مستندات ارائه شده همراه سوئيچ و يا هاب اعلام می شود که آنان دارای ويژگی auto-negotiation می باشند، ولی عملا” ممکن است دارای عملکرد صحيحی در اين رابطه نباشند . در چنين مواردی می بايست به صورت دستی اقدام به تنظيم و پيکربندی مناسب پورت هاب و يا سوئيچ نمود.

استفاده از پورت ديگری بر روی سوئيچ و يا هاب

استفاده از يک کابل ديگر که نسبت به صحت عملکرد آن اطمينان داريد .

نصب مجدد کارت شبکه در اسلات مربوطه

تغيير اسلاتی که کارت شبکه بر روی آن نصب شده است.

بررسی تنظيمات BIOS کامپيوتر . در اين رابطه لازم است که مستندات ارائه شده همراه کامپيوتر بررسی گردد تا مشخص شود که آيا می بايست برای آداپتورهای قديمی PCI اقدام به رزو نمودن IRQ نمود تا آنان از IRQ مشابهی استفاده ننمايند . در برخی از کامپيوترها می توان يک اسلات PCI را با استفاده از برنامه BIOS فعال و يا غيرفعال نمود . ( در صورت حمايت BIOS ) .

استفاده از يک کارت شبکه سالم تا مشخص گردد که آيا مشکل لينک ارتباطی همچنان وجود دارد .

در صورتی که پس از بررسی موارد اشاره شده همچنان مشکل وجود داشته باشد ، کارت شبکه را بر روی يک سيستم که نسبت به عملکرد صحيح آن اطمينان وجود دارد ، نصب نمائيد . در صورتی که کارت شبکه وظايف خود را بر روی سيستم جديد به درستی انجام می دهد ، مشخص خواهد شد که مشکل مربوط به کارت شبکه نبوده و ممکن است سيستم دارای يک مشکل سخت افزاری و يا نرم افزاری باشد .

 

در صورتی که پس از بررسی موارد اشاره شده در بخش اول اين مطلب ، مشکل کارت شبکه همچنان وجود داشته باشد، می توان کارت شبکه را بر روی يک سيستم که نسبت به عملکرد صحيح آن اطمينان وجود دارد ، نصب نمود . در صورتی که کارت شبکه وظايف خود را بر روی سيستم جديد به درستی انجام داد ، مشخص خواهد شد که مشکل مربوط به کارت شبکه نبوده و ممکن است سيستم دارای يک مشکل سخت افزاری و يا نرم افزاری خاص باشد .

اجرای برنامه اشکال زدائی ارائه شده به همراه کارت شبکه

تقريبا” به همراه تمامی کارت های شبکه حتی آنانی که به عنوان plug&Play ارائه می شوند ، يک فلاپی ديسک عرضه می گردد که بر روی آن درايورهای نرم افزاری و يک برنامه اشکال زدائی وجود دارد . برای اجرای برنامه های عيب يابی ارائه شده همراه کارت های شبکه ، عموما” می بايست کامپيوتر را با سيستم عامل DOS راه اندازی ( Boot ) نمود . بدين منظور برخی از کارت های شبکه به همراه يک فلاپی ديسک ارائه می گردند که Bootable نيز می باشد . زمانی که از برنامه های عيب يابی استفاده می گردد، می بايست اطمينان داشت که درايور و يا مدير حافظه اضافه ای در حافظه مستقر نشده باشد . ( پيشگيری از conflict ) . توجه داشته باشيد که منظور از DOS ، پنجره خط دستور ويندوز نمی باشد ، کامپيوتر می بايست با سيستم عامل DOS راه اندازی گردد .

(ممکن است هنگام انتقال از فایل ورد به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود ولی در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل است)

متن کامل را می توانید دانلود نمائید

چون فقط تکه هایی از متن تحقیق در این صفحه درج شده (به طور نمونه)

ولی در فایل دانلودی متن کامل تحقیق

همراه با تمام ضمائم (پیوست ها) با فرمت ورد word که قابل ویرایش و کپی کردن می باشند

موجود است

فایل ها برای اینکه حجم آنها پایینتر شود وراحتتر دانلود شوند با فرمت rar یا zip فشرده شده و پسوردگذاری شده اند. پسورد همه فایل های این سایت یکسان است.

برای دریافت پسورد فایل اینجا کلیک کنید

لینک دانلود تحقیق : اشکال زدائی کارت شبکه

مطالب مشابه را هم ببینید
فایل مورد نظر خودتان را پیدا نکردید ؟ نگران نباشید . این صفحه را نبندید !
سایت ما حاوی حجم عظیمی از پایان نامه ، تحقیق ، پروژه و مقالات دانشگاهی در رشته های مختلف است. مطالب مشابه را هم ببینید یا اینکه برای یافتن فایل مورد نظر کافیست از قسمت جستجو استفاده کنید. یا از منوی بالای سایت رشته مورد نظر خود را انتخاب کنید و همه فایل های رشته خودتان را ببینید