تحقیق:استفاده از مدل CMMI در بهبود سازمان‌هاي نرم‌افزاري

در این پست می توانید متن کامل این تحقیق را  با فرمت ورد word دانلود نمائید:استفاده از مدل CMMI در بهبود سازمان‌هاي نرم‌افزاري

چكيده:

 

در بسياري از سازمان‌هايي كه در پروژه‌هاي IT با مشكل مواجه هستند، مديران و مهندسين، ضرورت بهبود را درك كرده‌اند، ولي در مورد اين كه اولويت‌هاي بهبود كدام است و ابتدا بايد چه گام‌هايي را بردارند؛ اتفاق  نظر وجود ندارد. بهبود فرآيندها در حوزه‌هاي مختلف بايد انجام شوند ولي به چه ترتيب و اولويتي و با چه ملاحظاتي ؟

همه حوزه‌هاي فرآيندي را نمي‌توان هم‌زمان بهبود داد. سازمان توان كار هم‌زمان بهبود را نيز نخواهد داشت. بهتر است حوزه‌هاي فرآيندي را با اولويت و ملاحظاتي بهبود بخشيد و با تكيه بر نتايج بهبود در هر حوزه،  به حوزه‌/حوزه‌هاي بعدي پرداخت.

مدل بلوغ قابليت براي توسعه نرم‌افزار ((CMMI for Development چهارچوبي را براي بهبود فرآيندهاي سازمان نرم‌افزاري ارائه مي‌دهد كه توسط آن سازمان مي‌تواند بهبود را به شكل مرحله‌اي و پله‌اي به پيش ببرد. اين مدل، نقشه راه بهبود را در اختيار سازمان قرار مي‌دهد و در آن مراحل بهبود به گونه‌اي طراحي شده است كه بهبود در هر مرحله، زيربنا و پيش‌نياز بهبود در مرحله‌ي بعد باشد.

 

مقدمه:

سازمان‌هاي نرم‌افزاري براي توسعه و نگهداشت محصولات با كيفيت بهتر، مي‌توانند سازمان خود را در محورها و ابعاد مختلف بهبود بخشند. سه محوري كه سازمان‌ها با بيشترين تمركز به بهبود آن مي‌پردازند عبارتند از : فرآيند، نيروي انساني و تكنولوژي و ابزارها  (شكل 1).

 

 

از ميان اين سه محور مهم، آنچه كه همه چيز را در سازمان يكپارچه نگه مي‌دارد، فرآيندهاي سازمان است. فرآيندهاي سازمان مي‌توانند تمام فعاليت‌هاي سازمان را در جهت حركت به سمت اهداف كسب‌وكار، همسو و همگرا كنند. فرآيندهاي سازمان امكان بهره‌گيري صحيح از منابع را فراهم كرده و بستر لازم را براي بكارگيري تكنولوژي‌هاي جديد فراهم مي‌كنند. از اين روست كه در صنايع توليدي، مدتهاست كه اهميت و نقش فرآيندهاي كارآمد و اثربخش، بر كيفيت محصول شناخته شده است.  فرآيندهاي با كيفيت بالا، به نيروي انساني سازمان‌ها كمك مي‌‌كند كه با همگرايي بيشتري، در جهت اهداف سازمان كار كنند. فرآيندهاي كارآمد،  موتور محركه به كارگيري تكنولوژي‌ها نو در سازمان هستند.

 

معرفي  مدل CMMI

 

مدل بلوغ قابليت CMMI ، با بكارگيري دانش و تجارب در مديريت فرآيندها و با تكيه بر اين اصل كه « كيفيت سيستم يا محصول شديدا متاثر از فرآيندي است كه در توسعه و نگهداشت آن به كار رفته است»، ايجاد شده است. اين مدل بارويكردي سيستمي و فراگير، سازمان را در جهت بهبود فرآيندها و رسيدن به اهداف كسب‌وكار به پيش مي‌برد.

مدل بلوغ قابليت CMMI  چهارچوبي است براي بلوغ فرآيندها كه نقشه راه را براي بهبود مستمر فرآيندها در سازمان‌ها نشان مي‌دهد. مدل CMMI  علاوه بر بهبود، براي ارزيابي و مقايسه سازمان‌ها نيز به كار مي‌رود.

اين مدل توسط موسسه‌ي مطالعاتی و تحقيقاتی مهندسي نرم‌افزار     ) (Software Engineering Institute وابسته به دانشگاه کارنگی ملون (Carnegi Melon) امريكا ارائه شده و مرتبا نيز ارتقاء يافته است.

در مدل CMMI ،  5 سطح بلوغ مطابق شكل (2) و به شرح زير براي قابليت‌هاي سازمان تعريف شده است:

سطح يك يا ابتدايي:  پيشرفت كار قائم به ظرفيت‌هاي فردي است و مديريت، كنترلي بر پروژه‌ها ندارد.

سطح 2 يا مديريت شده: مديريت، پروژه‌ها را به دقت برنامه‌ريزي و پايش مي‌كند. طرح‌ريزي‌ها بر اساس تجارب پروژه‌هاي قبلي انجام مي‌شود و فرآيندها در سطح پروژه‌ها تعريف شده و تحت كنترل است.

سطح 3 يا تعريف شده: تمام فرآيندهاي مديريتي و مهندسي در سطح سازمان تعريف شده و به طور يكنواخت، به كار گرفته مي‌شوند.

سطح 4 يا مديريت شده به صورت كمّي: اندازه‌گيري فرآيند و محصول، انجام مي‌شود و مديريت، فرآيند و محصول را به صورت كمّي، درك كرده و كنترل مي‌كند.

سطح 5 يا بهينه: بهبود مستمر فرآيند از طريق بازخورد كمّي از فرآيندها و بكارگيري نوآوري‌هاي تكنولوژيك انجام مي‌گيرد.

 

مشخصات سطح 1 :

 • فرآيندهاي في‌‌البداهه
 • طرح‌‌ها، تحت فشارها و بحران‌‌هاي پروژه كنار گذاشته مي‌شوند.
 • به مشكلات به صورت واكنشي، عكس‌‌العمل نشان داده مي‌شود.
 • موفقيت پروژه كاملا وابسته به مديران قابل و تيم پروژه ماهر است. موفقيت در پروژه‌ها تكرارپذير نيست.
 • كارآيي پروژه تابعي از دانش و قابليت‌هاي فردي است نه سازماني.
 • زمان، هزينه و كيفيت محصول غير قابل پيش‌بيني است.

مشخصات سطح 2 :

 • طرح‌ريزي و كنترل و پايش پروژه‌ها انجام مي‌شود. پروژه‌ها مطابق با طرح‌هاي مصوب مديريت مي‌شوند.
 • فرآيندها و استانداردها در سطح پروژه تعريف شده و اجرا مي‌شوند.
 • نيازمندي‌هاي پروژه مديريت مي‌شود. فرآورده‌ها ، نيازمندي‌هاي ذينفعان را برآورده مي‌سازد.
 • طرح‌ريزي و مديريت پروژه‌ها بر اساس تجربه هاي موفق قبلي انجام مي‌شود.

مشخصات سطح 3 :

 • تمام فرآيندهاي مديريت و مهندسي براي توسعه و نگهداشت با جزئيات كامل در سطح سازمان تعريف شده‌اند.
 • فرآيندهاي سازماني در تمام پروژه‌ها به صورت يكنواخت به كار گرفته مي‌شوند. هر پروژه مي‌تواند بنا بر نيازمندي‌هاي خاص پروژه و در چهارچوب راهنماي متناسب‌سازي، فرآيندهاي سازماني را متناسب‌سازي كند.
 • گروهي در سازمان مسئول تدوين و بهبود فرآيندها هستند.
 • آموزش‌‌هايي در سطح سازمان اجرا مي‌شود تا اطمينان حاصل شود كه كاركنان دانش و مهارت لازم را براي انجام وظايف محوله دارند.

مشخصات سطح 4 :

 • اهداف كمّي براي كيفيت محصول و فرآيند تعريف مي‌شوند.
 • كيفيت محصول و بهره‌وری فرآيندها در تمام پروژه‌ها مطابق يك طرح سازماني سنجش، اندازه‌گيري مي‌شود.
 • انحراف از اندازه مورد نظر براي فرآيند و محصول كنترل مي‌شود.
 • اندازه‌‌ها در يك پايگاه اطلاعات سازماني نگهداري مي‌شوند.

مشخصات سطح 5 :

 • تمركز بر بهبود مستمر فرآيند
 • تحليل فرآيندها، رفع نقاط ضعف و تقويت آنها به صورت پيش‌بينانه
 • تحليل خطاها و رفع علت بروز خطا
 • بهبود مستمر فرآيند از طريق نوآوري‌هاي تكنولوژيك

 

(ممکن است هنگام انتقال از فایل ورد به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود ولی در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل است)

متن کامل را می توانید دانلود نمائید

چون فقط تکه هایی از متنتحقیق در این صفحه درج شده (به طور نمونه)

ولی در فایل دانلودی متن کامل تحقیق

همراه با تمام ضمائم (پیوست ها) با فرمت ورد word که قابل ویرایش و کپی کردن می باشند

موجود است

فایل ها برای اینکه حجم آنها پایینتر شود وراحتتر دانلود شوند با فرمت rar یا zip فشرده شده و پسوردگذاری شده اند. پسورد همه فایل های این سایت یکسان است.

برای دریافت پسورد فایل اینجا کلیک کنید

لینک دانلود تحقیق :استفاده از مدل CMMI در بهبود سازمان‌هاي نرم‌افزاري