پایان نامه:ارتباط عشق و بهزيستي روان شناختي با رضايت مندي از زندگي زناشويي


دانلود متن کامل پایان نامه رشته روانشناسی

عنوان کامل پایان نامه :بررسي رابطه عشق و بهزيستي روان شناختي با رضايت مندي از زندگي زناشويي

۲-۱-۴- رضايت از زندگي زناشويي :

بر طبق تعريف، رضايت زناشويي حالتي است که طي آن زن و شوهر از ازدواج با يکديگر و با هم بودن احساس شادماني و رضايت دارند (مير احمدي زاده و همکاران، ۱۳۸۲). وينچ۲ و همکاران او (۱۹۷۴) معتقدند که رضايت زناشويي انطباق بين وضعيت موجود و وضعيت مورد انتظار است. طبق اين تعريف رضايت زناشويي زماني محقق مي گردد که وضعيت موجود در روابط زناشويي با وضعيت مورد انتظار فرد منطبق باشد. هم چنين اليس۳ (۱۹۸۹) بيان مي کند که رضايت زناشويي احساسات عيني از خشنودي، رضايت و لذت تجربه شده توسط زن يا شوهر است هنگامي که همه جنبه هاي ازدواج شان را در نظر مي گيرند (سليمانيان، ۱۳۷۳).

شواهد روز افزوني نشان مي‏دهند که چگونه شيوه ادراک، تفسير و ارزيابي زوج ها از يکديگر و از روابط شان مي‏تواند بر کيفيت ارتباطي آنان موثر واقع شود(اپسين[۱]، ۲۰۰۰). براساس نظريه‏هاي شناختي بک[۲]‏ (۱۹۷۶)و اليس‏[۳] (۱۹۶۲)در مورد رفتار سازش نايافته، ۵ طبقه از پديده‏هاي‏ شناختي، نقش مهمي در پديدآيي و تداوم نابهنجاري‏ زناشويي دارند. در همين راستا، براي دستيابي به يک‏ روي‏آورد نظام دار پنج نوع مولفه شناختي را در زوج ها، بررسي کرده‏اند(بوکام‏[۴]، ۱۹۹۶)، اين‏ دسته‏بندي مبتني بر مرور ادبيات پژوهش تجربي، باليني‏ و نظري شناختي اجتماعي است(نقل از فيسک و تايلور[۵]، ۱۹۹۱):

  1. Winch
  2. Ellis

[۱] Epstein

[۲] Beck,A.T

[۳] Ellis,A

[۴] Baucom

[۵] Fisk, S. T., & Taylor

سوالات یا اهداف پایان نامه :

  • آيا بين عشق و رضايت از زندگي زناشويي رابطه وجود دارد ؟
  • آيا بين بهزيستي روان شناختي و رضايت از زندگي زناشويي رابطه وجود دارد ؟

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

پایان نامه روانشناسی

لینک متن کامل پایان نامه رشته روانشناسی با عنوان : بررسي رابطه عشق و بهزيستي روان شناختي با رضايت مندي از زندگي زناشويي

مطالب مشابه را هم ببینید
فایل مورد نظر خودتان را پیدا نکردید ؟ نگران نباشید . این صفحه را نبندید !
سایت ما حاوی حجم عظیمی از پایان نامه ، تحقیق ، پروژه و مقالات دانشگاهی در رشته های مختلف است. مطالب مشابه را هم ببینید یا اینکه برای یافتن فایل مورد نظر کافیست از قسمت جستجو استفاده کنید. یا از منوی بالای سایت رشته مورد نظر خود را انتخاب کنید و همه فایل های رشته خودتان را ببینید