پایان نامه:آنتن‌هاي مورد استفاده در محافظت الكترونيك


در این پست می توانید متن کامل این پایان نامه را  با فرمت ورد word دانلود نمائید:آنتن‌هاي مورد استفاده در محافظت الكترونيك

چكيده

اهميت استراتژيك جنگ الكترونيك براي امنيت ملي، حفظ و توسعه قابليت سيستمها و ارگانهاي دفاعي كشور بر كسي پوشيده نيست. نارسائيهاي سيستمهاي دفاعي از اين ديدگاه كه بويژه طي جنگ اخير بيش از پيش واضح شد، دلايل قانع كننده اي در خصوص فوريت و اهميت مسئله بدست مي دهد.

تكنولوژي بكار رفته در سيستمهاي رادار و مخابرات نظامي موجود در كشور، اغلب به دهه هاي 60 و 70 ميلادي وگاه پيش از آن تعلق دارد و با توجه به اينكه نظام دفاعي كشور بر اين سيستمها استوار است،  رفع نقايص و نوسازي آنها در زمينه جنگ الكترونيك مي بايست يكي از اهداف اصلي تحقيقات در خصوص سيستم هاي الكترونيك دفاعي محسوب گردد.

پيشرفت چشمگير سيستمهاي الكترونيك در تجهيزات و جنگ افزارهاي دفاعي و در مقابل بكارگيري اين تجهيزات و نحوه مقابله با اينگونه سيستمها و تجهيزات، هر دو در دانش امروزه نظامي داراي اهميت و جايگاه ويژه اي مي باشند.

لذا علوم مرتبط با حملات الكترونيكي، محافظت الكترنيكي در مقابل اين حملات و سيستمهاي پشتيباني الكترونيك در زمينه تسليحات و سيستمهاي ارتباطي، امروزه از اهميت ويژه اي برخوردار بوده و ضرورت پرداختن به آنها دو چندان شده است.

گفتن و انديشيدن در زمينه جنگ الكترونيك دامنه اي وسيع دارد و روزي نيست كه در اين عرصه خبر از تحولي تازه شنيده نشود. در نتيجه ضرورت دارد در كشور ما نيز همچون كشورهاي ديگر، كارشناسان و محققين اين حوزه خاص گرد هم آمده و با ارائه يافته ها و تجارب ارزنده خود از پيشرفتهاي جهاني و فعاليتهاي داخلي، رشد توسعه و تعمق اين رشته خاص را در عرصه هاي مختلف كاربردي – تحقيقاتي تسريع كرده و بايد و شايدهاي علمي و آموزشي را در معرض نقد آگاهانه قرار دهند.

 

رشد روزافزون سيستمهاي الكترونيكي در تجهيزات و جنگ افزارهاي نظامي و بموازات آن بكارگيري تجهيزات ضد الكترونيكي و همچنين انجام اقدامات ديگري جهت مقابله با اين گونه سيستمها، هر دو در دانش نظامي از اعتبار بالائي برخوردار است. اين رشته خاص كه جاي خود را در علوم نظامي به خوبي بازكرده است به جنگ الكترونيك ( EW [1] ) يا “نبرد الكترومغناطيسي” (EC [2] ) معروف گرديده است.

مضمون اساسي جنگ الكترونيك عبارت است از :

  • شناسايي امكانات و توانائيهاي دشمن بويژه تجهيزات و سيستمهاي الكترونيكي او.
  • محروم كردن يا حداقل كاهش دادن استفاده موثر دشمن از طيف امواج الكترومغناطيس.
  • تقليل يا ممانعت از تأثير اقدامات خصمانه الكترونيكي دشمن.

براساس تعاريف فوق اقدامات جنگ الكترونيك در قديمي ترين تعريف بصورت زير تقسيم بندي مي شود.

الف) اقدامات شناسائي الكترونيك ( ER [3] )كه خود از چند قسمت زير تشكيل شده است:

1- شناسائي استراتژيك    sigint [4]

2- اطلاعات الكترونيكي Elint [5]

3- اطلاعات مخابراتي    Comint [6]


مقدمه:

براي دستيابي و امكان برقراري ارتباط امن بين يگانها مي توان از روشها و تكنولوژيهاي پيشرفته اي استفاده كرد. مثلاً مي توان زمان و حجم مكاني را كه يك شخص غيرمجاز مي تواند ارتباط مخابراتي را دچار وقفه يا اخلال كند كاهش داد. در اين صورت مي توان حجم مخابراتي بزرگتري را بين واحدهاي زيادي در يك مساحت جغرافيايي وسيع مهيا ساخت. در اين فصل هدف ما بررسي انواع روشها و تكنيكهاي به كار رفته در  زير شاخه‌ مربوط به آنتن، در شاخه‌ مخابرات محافظتي الكترونيكي مي‌باشد.

محدوده انتشار سگينال بستگي به فركانس كار، توان خروجي فرستنده و انتخاب آنتن دارد. مشخصات آنتن و جهت آن قدرت سيگنال انتشار يافته را در تمامي جهات تحت تأثير قرار مي دهد. بنابراين در انتخاب نوع آنتن و الگوريتمهاي مربوط به آن بايد به صورتي اقدام نمود كه كمترين در محدودة پوشش دهي، قبليت جهت دهي به پرتو ارسالي، قابليت كاهش اثرات تداخل و … را براي انتشار امواج آنتن  فراهم نمود در اين صورت مي‌توان محافظت الكترونيكي را در انتشار امواج نمود.

آنتنهاي  EP  كه براي ايجاد امنيت انتشار به كار مي‌روند شامل موارد زير است:

الف) آنتنهاي گين بالا يا متمركز[7]

ب) آنتنهاي با قابليت جهت دهي صفر[8]

ج) آنتنهاي الگوريتم حداكثر سيگنال به نويز

د) آنتنهاي الگوريتم حداقل مقدار منبع[9]

شكل 1 تقسيم بندي‌هاي مربوط به اين آنتن‌ها  و الگوريتمهاي به كار رفته در آنها را به طور كامل نشان مي دهد.

شكل 1: آنتن‌هاي مورد استفاده در محافظت الكترونيك

در ادامه به بررسي  دقيقتر اين زير شاخه‌ها مي‌پردازبم.

آنتنهاي گين بالا يا متمركز:

اين آنتنها قابليت جهت يابي و دنبال كردن گونه هاي مختلفي از سيگنال از قبيل (FDMA,TDMA,CDMA) را با قابليت كمينه سازي سيگنالهاي تداخلي و بيشينه كردن سيگنال موردنظر را دارند. و به منظور شناسائي پيوسته توان سيگنال مناسب، سيگنالهاي چندمسيري و سيگنالهاي تداخلي، از الگوريتمهاي پيچيده اي استفاده مي كند و در عين حال راستاي دريافت هر كدام از سيگنالها را تشخيص داده و الگوي تشعشعي خود را با توجه به آنها بهينه مي كند.

يكي ديگر از مزاياي اين آنتنها، قابليت خلق طيف مي باشد. به دليل امكان رديابي دقيق و توانايي حذف تداخل، چندين كاربر مي توانند در يك منطقه تحت پوشش از يك كانال فركانسي استفاده كنند. به اين ترتيب به كمك استفاده مجدد از فركانس ظرفيت سيستم افزايش مي يابد.

روشهاي شكل دادن پرتو :

براي شكل دادن پرتو روشهاي مختلفي وجود دارد كه برخي از آنها ساده و برخي پيچيده اند در ادامه به بررسي برخي از آنها  مي پردازيم.

الف) در ساده ترين شكل دهي پرتو، براي تمامي عناصر آرايه يك وزن مساوي انتخاب مي كنند كه به آن شكل دهنده پرتوي سينتي سايزر با جمع و تأخير نيز گفته مي شود. اين آرايه پاسخ واحدي در جهت ديد دارد. اين بدان معني است كه متوسط توان خروجي پردازشگر به خاطر وجود منبعي در راستاي ديد برابر توان منبع مي باشد. براي جهت دهي آرايه در راستايي خاص فازها بطور مناسب انتخاب مي شوند. زماني كه هيچ گونه جمر جهتداري در فركانس سيگنال وجود نداشته باشد، اين نوع شكل دادن پرتو، حداكثر SNR را توليد خواهد كرد ولي بازدهي آن در حضور كمي جمر جهتدار به شدت افت مي كند.

1- Electronic warfare (EW)

2- Electromagnetic conflict (Ec)

3- Electronic Reconnaissance

4- Signal intelligence

5- Electronic intelligence

6- Communication intelligence

1- Higgins/Narrow Beam

2-  Null steering

3- Least mean sourarc Algoritm

(ممکن است هنگام انتقال از فایل ورد به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود ولی در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل است)

متن کامل را می توانید دانلود نمائید

چون فقط تکه هایی از متن پایان نامه در این صفحه درج شده (به طور نمونه)

ولی در فایل دانلودی متن کامل پایان نامه

همراه با تمام ضمائم (پیوست ها) با فرمت ورد word که قابل ویرایش و کپی کردن می باشند

موجود است

فایل ها برای اینکه حجم آنها پایینتر شود وراحتتر دانلود شوند با فرمت rar یا zip فشرده شده و پسوردگذاری شده اند. پسورد همه فایل های این سایت یکسان است.

برای دریافت پسورد فایل اینجا کلیک کنید

آنتن‌هاي مورد استفاده در محافظت الكترونيك

مطالب مشابه را هم ببینید
فایل مورد نظر خودتان را پیدا نکردید ؟ نگران نباشید . این صفحه را نبندید !
سایت ما حاوی حجم عظیمی از پایان نامه ، تحقیق ، پروژه و مقالات دانشگاهی در رشته های مختلف است. مطالب مشابه را هم ببینید یا اینکه برای یافتن فایل مورد نظر کافیست از قسمت جستجو استفاده کنید. یا از منوی بالای سایت رشته مورد نظر خود را انتخاب کنید و همه فایل های رشته خودتان را ببینید