تحقیق:آمار ازدواج دختران در شهرستان فیروزاباد

در این پست می توانید متن کامل این تحقیق را  با فرمت ورد word دانلود نمائید:آمار ازدواج دختران در شهرستان فیروزاباد

مقدمه

در گذشته وضع تحصيلات و ورود به بازار كار و به دست گرفتن مشاغل مخصوصاً براي دختران به صورت امروزي نبود و دختران تحصيل كرده و فارغ التحصيل دانشگاهها درصد پاييني از كل دانشجويان را به خود اختصاص مي دادند، چون معمولاً در سنين 18 تا 22 سالگي ازدواج مي كردند و كمتر فرصتي براي ادامه تحصيل پيدا مي نمودند در صورتي كه امروزه بيشتر از 50 درصد از ظرفيت قبول شدگان و فارغ التحصيلان دانشگاهها را دختران تشكيل مي دهند.

بنابراين سيستم تحصيلي و نظام شغلي خود مانعي براي ازدواجهاي جوانان است. پسران پس از اتمام تحصيلات عالي معمولاً بايد مدتي را براي انجام خدمت وظيفه ( سربازي ) بگذرانند و پس از آن هم در جستجوي شغل و كار باشند تا بتوانند پس از ازدواج زندگي آينده خود را تأمين نمايند و دختران هم پس از اتمام تحصيل به فكر شغلي باشند كه گذشته از درآمد زائي، راحت و سبك باشد تا بتوانند هم به خانه داري پرداخته و هم مشغول به كار باشد. اين خود باعث مي شود كه سير نزولي ازدواج در جامعه شديد گردد و خود باعث صعود فساد و بزهكاري گردد و لذا در جامعه اي كه بازار فسق و فجور رونق داشته باشد و مجالس عيش و طرب بگونه اي داير باشد سبب مي گردد تا جوان و مخصوصاً پسران با مختصر عيشي بتواند از لحاظ جنسي خود را اشباع كند و غصه تأمين آينده خود را نداشته باشد و اين باعث مي گردد كه ديگر اين افراد حاضر نخواهند بود به تشكيل خانواده تن در دهد و همين عدم ازدواج پسران سبب بالا رفتن سن ازدواج دختران خواهد شد.

با توجه به جوان بودن جامعه ايران و نسل بسيار جوان و پوينده كه در حال رشد سريع و روزافزون است، مسأله ازدواج از مهمترين مسائل اجتماعي روز به حساب مي آيد. نهاد ازدواج كه بنيان خانواده بر روي آن قرار دارد، در پژوهشهاي جديد جامعه شناختي و جمعيت شناسي و مردم شناسي بهتر شناخته شده است و مسائل و مشكلاتي كه در راه ازدواج و بعد از آن با جوانان همراه است را به صورت عيني تر و قابل مشاهده تر به ما نشان مي دهد و همين امر باعث شده است تا جوانان يا از ازدواج كردن منصرف شوند و يا در سنين بالايي مبادرت به ازدواج كنند.

در اين بين دختران بيشتر صدمه خواهند ديد. چرا كه معمولاً در كشور ما دختراني كه از سن ازدواج آنها مي گذرد، كمتر خواستگاراني پيدا خواهند نمود. بنابراين بيشتر توجه آنها به سوي درس خواندن و رفتن به دانشگاه متمركز مي شود و دانشگاهها يكي از بيشترين و بالقوه ترين مراكزي هستند كه دختر و پسر با هم در ارتباط خواهند بود و همين رويارويي باعث مي شود كه مستعد ترين محل در مورد ازدواج آنها فراهم آيد.

تحقيقي كه در پيش رو داريد در پي جستجوي علل و عوامل تأخير سن ازدواج  دختران و پيامدهاي تجرد قطعي در بين آنان مي پردازد كه معمولاً ريشه در مسائل اقتصادي، اجتماعي، فرهنگي و رواني دارد.در سالهاي اخير مشكلات و موانع زيادي براي ازدواج جوانان به وجود آمده است. به همين دليل بسياري از جوانان روز به روز به مجرد زيستن خو مي گيرند كه پيامد اين امر مسلم و مشهود است چرا كه نهادهاي اجتماعي در يك رابطه متقابل با يكديگر معني دار هستند. بديهي است كه ازدواج به عنوان يك نهاد اجتماعي اساس و بنيان نهاد خانواده و نيز زير ساختهاي جامعه، بنياد و شالوده زندگي اجتماعي به حساب مي آيد.

تشكيل خانواده ضامن بقا و ثبات هر جامعه اي است و بديهي است كه هر گونه اختلال در روند طبيعي شكل گيري آن مانع و مشكل قلمداد شده و تأثيرات ساختاري عميقي بر اجتماع خواهد گذاشت

ضرورت و اهميت تحقيق

ازدواج به عنوان مقوله اي اجتماعي به رغم ثبات زيادي كه همواره بر نفس آن حاكم بوده، بسيار تحت تأثير شرايط حاكم بر جامعه جديد قرار گرفته است. هر چند تحولات در ازدواج جوانان امري ضروري و اجتناب ناپذير است اما آنچه ازدواج در جامعه امروز را متفاوت از گذشته ساخته، دامنه تحولات در ازدواج است كه در نتيجه تغييرات بسيار در ساختارهاي اجتماعي اتفاق افتاده است.

ترديدي نيست كه ساختارهاي اجتماعي جديد، شرايط و ضرورتهاي جديدي را براي ازدواج رقم زده و موجب بروز تمايزات آشكاري ميان شيوه ها و ساختارهاي ازدواج در جامعه سنتي و جديد شده است. مهمترين پيامد تحولات ياد شده، تأخير در سن ازدواج جوانان دختر و پسر و همچنين وقوع ازدواجهاي ناموفقي است كه نهايتاً به طلاق و جدايي مي انجامد. با تعويق در وقوع ازدواج يكي از نيازهاي فطري نسل جوان بي پاسخ مي ماند و تبعات ناخوشايند فردي و اجتماعي بسياري را به دنبال مي آورد. پيدايش يأس و نااميدي و بالاخره افسردگي بروز خلأ عاطفي و احساس تنهايي و همچنين گسترش فساد و فحشا از جمله تبعات نامطلوب تعويق در وقوع ازدواج است كه در حال حاضر به شكل مشكل اجتماعي درآمده است.

با بالا رفتن سن ازدواج تعداد زيادي از دختران فرصت ازدواج را از دست مي دهند. چرا كه به دنبال بالا رفتن ميزان تحصيلات و دست يافتن به موقعيت شغلي بهتر، سطح توقعات آنان نيز بالا مي رود و ملاكها و معيارهايشان براي انتخاب همسر پيچيده تر مي گردد. در اين ميان مردان حتي در سنين بالاتر تمايل به ازدواج با دختران جوان را دارند.

بديهي است كه جوانان وقتي خود را در حل اين مشكلات و موانع ناتوان ببينند و شاهد تلاشهاي پيگير كسي هم نباشند، خواسته هايشان سركوب مي شود، براي ارضاي آن به دنبال راههاي ديگر – اغلب مشروع و غير اخلاقي – مي روند. شناخت موانع و مشكلات ازدواج قشر جوان و برنامه ريزي جهت تسهيل ازدواج آنان، اقدامي بسنده و لازم وه فوايد زيادي براي جامعه دارد كه از جمله مي توان به مواردي چون : افزايش مشاركت اجتماعي، افزايش همبستگي اجتماعي، ايجاد انگيزه اقتصادي براي كار و تلاش بيشتر در جوانان و كاهش مفاسد اجتماعي در سطح جامعه اشاره نمود.

(ممکن است هنگام انتقال از فایل ورد به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود ولی در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل است)

متن کامل را می توانید دانلود نمائید

چون فقط تکه هایی از متن تحقیق در این صفحه درج شده (به طور نمونه)

ولی در فایل دانلودی متن کامل تحقیق

همراه با تمام ضمائم (پیوست ها) با فرمت ورد word که قابل ویرایش و کپی کردن می باشند

موجود است

فایل ها برای اینکه حجم آنها پایینتر شود وراحتتر دانلود شوند با فرمت rar یا zip فشرده شده و پسوردگذاری شده اند. پسورد همه فایل های این سایت یکسان است.

برای دریافت پسورد فایل اینجا کلیک کنید+

لینک دانلود تحقیق : آمار ازدواج دختران در شهرستان فیروزاباد