پایانامه ارشد ارتباط معنادار فرهنگ سازمانی با بهره¬وری نیروی انسانی اداره اوقاف


۱-۱-۱٫ اهمیت فرهنگ سازمانی

تنها با بررسی، تغییر و ایجاد یک فرهنگ سازمانی مناسب و انعطاف­پذیر است که می­توان به تدریج الگوی تعامل بین افراد را در سازمان تغییر داد و از مدیریت دانش به عنوان یک مزیت رقابتی بهره گرفت. از این رو سازما­ن­ها باید محیطی برای اشتراک، انتقال و تقابل دانش در میان اعضا به­وجود آورند و افراد را در جهت با مفهوم­کردن تعاملاتشان، آموزش دهند (صادقی و دیگران ۱۳۸۹،۲).

مهم­ترین عامل پیچیده­کننده سازمان، محیط سازمان و به­خصوص فرهنگ محیطی سازمان است. بر این اساس برای تجزیه و تحلیل و شناخت پیچیدگی­های سازمان از شناخت محیط و فرهنگ حاکم بر آن گریزی نیست. هر سازمانی در محیطی قرار دارد که فرهنگ خاصی بر آن سایه افکنده است و موجب می­شود که اجازه رشد و نمو به هر چیزی را در پیرامون و درون خود ندهد. به بیان دیگر حیات و رشد و نمو سازمان­ها مستلزم شناخت فرهنگ حاکم بر محیط سازمان است، این فرهنگ همان سیستم غیررسمی حاکم در سازمان می­باشد که به آن فرهنگ سازمانی اطلاق می­کنیم. فرهنگ سازمانی همان شالوده درونی و ساختار غیرمشخص سازمان است که بر اساس اهداف، فن­آوری، ساختار، سیاست­ها و عملکردها و محصولات سازمان تجلی­یافته و آشکارترین نمودش را می­توان در رفتار کارکنان مشاهده کرد(رحیم­نیا و نیکزاد، ۱۳۹۲، ۹۲).

۱-۱-۲٫ ابعاد فرهنگ سازمانی

مطالعاتی که بر روی فرهنگ سازمانی صورت گرفته است، فرهنگ را مجموعه­ای متمایز شامل سطوح مختلفی مانند ارزش­های اصلی، هنجارها، باورها، آرمان­ها، رفتارها و موارد دست­ساخته بشر می­دانند که سازمان­ها بیش از یک فرهنگ دارند(شِین[۱]، ۱۹۹۷، ۲). فرهنگ رسمی شامل رفتارها و عقایدی که باید در سازمان تحقق پذیرند و همچنین چشم­انداز، رسالت، سیاست­ها، رویه­ها و مقررات را در برمی­گیرد. اما فرهنگ غیررسمی شامل رفتارها و عقاید واقعی و عینی است که در سازمان بروز و ظهور نموده است(والاس و همکاران[۲]، ۱۹۹۹، ۵۵۱). یکی از نکات مهم در مطالعات فرهنگ سازمانی تأثیر محیط بیرونی بر فرهنگ سازمانی می­باشد که ممکن است به صورت مستقیم و غیرمستقیم تأثیر بگذارند(صدری و لییس[۳]، ۲۰۰۱، ۸۵۴).

از وظایف مهم مدیریت سازمان، شناخت مستمر این تغییر و تحولات و درک موقعیت و جایگاه سازمان در این میان است. حرکت سازمان به سوی اهداف خاصش از بستر همین تغییر و تحولات می­باشد. همان­طورکه در نمودار شماره ۱ نشان داده شده است، در یک سازمان، فرهنگ نقش­های متفاوتی ایفا می­کند و وظایف گوناگونی را بر عهده دارد که برخی از آن­ها عبارتند از: اولاً فرهنگ تعیین­کننده مرز سازمانی است، یعنی سازمان­ها را از هم تفکیک می­نماید. ثانیاً نوعی احساس هویت در وجود اعضای سازمان تزریق می­کند. ثالثاً فرهنگ باعث می­شود که در افراد نوعی تعهد نسبت به چیزی به وجود آید که (آن چیز)، بسی بیش از منافع شخصی فرد است. سرانجام فرهنگ موجب ثبات و پایداری سیستم اجتماعی می­گردد. فرهنگ از نظر اجتماعی به عنوان نوعی چسب به حساب می­آید که می­تواند از طریق ارایه استانداردهای مناسب (در مورد آن­چه باید اعضای سازمان بگویند یا انجام دهند) اجزای سازمان را به هم متصل می­کند. سرانجام، فرهنگ به عنوان یک عامل کنترل به حساب می­آید که موجب به­وجودآمدن یا شکل­دادن به نگرش­ها و رفتار کارکنان می­شود(رابینز[۴]، ۱۳۸۶، ۲۵۷)

[۱] Schein

[۲] Wallace et al.

[۳] Sadri and Lees

[۴] Rabinz

 متن فوق تکه ای از این پایان نامه بود

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

پایان نامه

متن کامل

مطالب مشابه را هم ببینید
فایل مورد نظر خودتان را پیدا نکردید ؟ نگران نباشید . این صفحه را نبندید !
سایت ما حاوی حجم عظیمی از پایان نامه ، تحقیق ، پروژه و مقالات دانشگاهی در رشته های مختلف است. مطالب مشابه را هم ببینید یا اینکه برای یافتن فایل مورد نظر کافیست از قسمت جستجو استفاده کنید. یا از منوی بالای سایت رشته مورد نظر خود را انتخاب کنید و همه فایل های رشته خودتان را ببینید