پایان­ نامه بررسی سبک­شناختی شعر نشاط اصفهانی


متن کامل پایان نامه با فرمت ورد

پایان نامه مقطع کارشناسی ارشد رشته زبان و ادبیات فارسی

دانشگاه علامه طباطبایی

دانشکده ادبیات فارسی و زبان­های خارجی

 

 پایان­نامه کارشناسی ارشد رشته زبان و ادبیات فارسی

 

 بررسی سبک­شناختی شعر نشاط اصفهانی

 

 استاد راهنما

دکتر غلامرضا مستعلی پارسا

 

استاد مشاور

دکتر محمدحسن حسن­­زاده نیری

 

برای رعایت حریم خصوصی نام نگارنده درج نمی شود

تکه هایی از متن به عنوان نمونه :

 

چکیده

 

پس از انحطاط شعر در اواخر سبک هندی و پیچیدگی­ها و دیریابی اشعار آن دوره، گروهی از دوست­داران شعر و ادب پارسی به فکر بازآفریدن شکوه و عظمت از دست رفته این زبان افتادند و تنها راه ممکن را جستجو و تتبّع در آثار پیشینیان و سرودن شعر به سبک و شیوه آنها دانستند. آنها با تشکیل انجمن­های ادبی وتبیین این موضوع، راه را برای شاعران بعد از خود هموار کرده و به فخامت و سادگی زبان کمک بزرگی کردند.

از جمله مؤسسّین این انجمن­ها که در تشکیل سبک بازگشت یا رستاخیز ادبی سهم عمده­ای داشت میرزا عبدالوهّاب نشاط اصفهانی شاعر و نویسنده عهد قاجار بود که با تأسیس انجمن ادبی نشاط در شهر اصفهان و با آگاهی بیشتر به اسلوب­های گوناگون شعری و با تسلط به زبان و اصول و فنون آن توانست سنت­های ادبی شاعران هم­عصر خود را پرمایه و برای تحولات ادبی بعد آماده کند. نشاط در غزل به شعرای سبک عراقی گرایش خاصی داشت چنانکه می­توان سخن او را از نظر روانی و دلنشینی هنری و درون­مایه­های اجتماعی،  اخلاقی و عرفانی، همچنین کاربرد آرایه­های مختلف بدیعی و بیانی  به سخن حافظ، شاعر سبک عراقی نزدیک دانست. دراشعار نشاط کلمات، اصطلاحات و کاربرد­هایی از دستور زبان کهن را می­توان دید که بیانگر اقتباس او از سبک خراسانی است. گاهی نشانه­هایی مبنی بر پیروی از سبک هندی را هم می­توان در اشعار نشاط یافت که نیازمند تحقیق و پژوهش بیشتر در این زمینه است.

شایان ذکر است که مقام نشاط در غزل سبک بازگشت و در قیاس با شاعران هم عصرش غیر قابل انکار است و درکاربرد سبک­های گوناگون سخن، از آنها کار آزموده­تر است

 

مقدمه

 

سبک درلغت تازی به معنی گداختن و ریختن زر و نقره است و سبیکه که پاره ی نقره گداخته را گویند، ولی ادبای قرن اخیر سبک را مجازاً به معنی ” طرز خاصی از نظم و نثر ” استعمال کرده اند و تقریبأ آن را در برابر استیلstyle”” اروپائیان نهاده اند (شمیسا، 1375: 147).

دهخدا سبک را این گونه تعریف می کند:

” سبک شناسی دانشی است که در آن از ویژگی­های ادبی و سبکی یک نوشته یا دوره گفتگو می­شود یا دانشی که از مجموع جریان سبک­های مختلف یک زبان بحث می­کند  ”  (دهخدا، 1385: 1644).

عبدالحسین زرین­کوب درباره سبک چنین نظری دارد:

“سبک که عبارت است از شیوه خاص در نزد هرگوینده تعبیر صادقانه­ای است از طرز فکر و مزاج طبع او. اگر طبع شاعر تند و سرکش باشد، سبک بیانش غالباً سریع و کوتاه می­شود و اگر طبعی داشته باشد خیال پرور و رویایی سبک او آکنده می­شود از استعارات و مجازات دور و دراز… از طبع بلند سبک عالی بر می­آید و از طبع حقیر سبک ضعیف “(زرین کوب، 1372: 175)

برای دانلود پایان نامه اینجا کلیک کنید

مطالب مشابه را هم ببینید
فایل مورد نظر خودتان را پیدا نکردید ؟ نگران نباشید . این صفحه را نبندید !
سایت ما حاوی حجم عظیمی از پایان نامه ، تحقیق ، پروژه و مقالات دانشگاهی در رشته های مختلف است. مطالب مشابه را هم ببینید یا اینکه برای یافتن فایل مورد نظر کافیست از قسمت جستجو استفاده کنید. یا از منوی بالای سایت رشته مورد نظر خود را انتخاب کنید و همه فایل های رشته خودتان را ببینید