وينچ


در این پست می توانید متن کامل این پایان نامه را  با فرمت ورد word دانلود نمائید:وينچ

اين ماشين جهت رنگرزي برخي از پارچه هايي كه به آساني تغيير شكل مي دهند مانند پشمي و تريكو استفاده مي شود. همچنين جهت رنگرزي پارچه هايي كه در مقابل چروك حساس بوده و نبايستي در خلال فرآيند رنگرزي تحت كشيدگي قرار گيرند از ماشين رنگرزي وينچ استفاده مي شود. عمليات رنگرزي در اين اين دستگاه به فرم طنابي صورت مي گيرد به اين ترتيب  كه پارچه تغذيه شده به دستگاه دو سر آن بهم دوخته شده و بشكل طناب درازاي در آمده و پي در پي از ميان محلول رنگ عبور و از روي درام شيار دار يا و پنچ مي گذرد. هنگامي كه پارچه وينچ را ترك
مي كند در درون محلول در پشت دستگاه براي مدت زمان كوتاه به صورت تا خورده انباشته مي شود تا از قسمت زير به سمت جلو در اثر حركت غلتك وينچ كشده شود. اين انباشتگي براي پارچه هاي پشمي و پنبه اي اهميتي ندارد ولي در مورد
فراورده هاي ترموپلاستيك مانند دي استات وتري استات باعث چروك مي گردد. چنين مشكلي را با بكار بردن غلتك وينچ بيضي شكل بجاي يك غلتك وينچ دايره اي و بلندتر كردن ارتفاع محل استقرار غلتك وينچ و كم عمق نمودن مخزن رنگرزي بهبود مي بخشد. غلتك وينچ بيضي شكل اين مكان را فراهم مي كند كه در ضمن اينكه پارچه بدون محلول رنگرزي مي اُفتد به صورت كاملاً يكنواخت و لايه لايه در ته دستگاه قرار گيرد. كمپاني (Leemetals ltd) براي مقابله با هر دو نوع وينچ را توليد كرده كه مي توان بدون تغيير دادن محيط فوق الذكر آن را از حالت دايروي به به فرم بيضوي تبديل نمود كه نهايتاً سرعت پارچه تغيير نمي كند.

معمولاً چندين طاقه، شش يا هفت، پارچه ضمن دوخته شدن كنار به كنار بر روي اين وينچ قرار گرفته و بطور هم زمان رنگ مي شود.

اينجا چين و شكن بر روي اينگونه پارچه ها بويژه اگر از الياف ترموپلاستيك توليد شده باشند. مثلاً استات سلولز و نايلون امري محتمل مي باشد اين نقيصه را همانگونه كه قبلاً اشاره شده در كنار استفاده از غلطك وينچ بيضي شكل مي توان با بست كردن قبلي پارچه قبل از رنگرزي توسط بخار و به صورت صاف شده رفع كرد. در صورت انجام چنين كاري ايجاد چين و شكن در حين عمليات رنگرزي پس از بيرون آورده شدن پارچه رنگ شده از وينچ برطرف مي گردد. اصول اساسي همه ماشينهاي وينچ حركت تعدادي طنابهاي وسيع پارچه با طول هاي يكسان از درون محلول رنگ و بدنبال ان حركت بر روي او غلطك مستقر در بالاي حمام رنگرزي مي باشد در جلوي ماشين وينچ و در حدود 35 سانتي متر بالاتر از سطح محلول درون دستگاه غلتكي با قطر 15 سانتي متر بنام jockey قرار دارد. و در قسمت عقب ماشين وينچ
(Winch  reel) قرار گرفته كه وظيفه به حركت در آوردن طنابهاي پارچه را به عهده دارد. در ماشينهاي وينچ قديمي در ساخت بعضي از قسمت هاي ماشين از چوب استفاده مي شده اما امروزه جهت ساخت اين ماشين از فولاد ضد رنگ كه از طريق جوشكاري به هم متصل شده اند استفاده مي شود. گوشه ها و جوشهاي دروني ناصاف و هر گونه نا همواري كه ممكن است به پارچه صدمه بزند مي بايست پرداخت و صاف گردند. از جمله فولادهاي ضد زنگ با كيفيت عالي كه در ساخت اين دستگاه مي تواند مورد استفاده قرار گيرد، نوع AISI  Type  316  يا معادل آن مي باشد.

شكل و ابعاد مجاري و قرقره هاي ماشين وينچ از اهميت زيادي برخوردار بوده و به نوع پارچه اي كه تحت عمليات رنگرزي قرار مي گيرد بستگي دارد.

ساختمان اغلب ماشينهاي وينچ داراي ابعادي چون:

– 5/2 متر از جلو تا پشت دستگاه.

– طول جلوي دستگاه از 50 سانتي متر براي يك طناب پارچه تا حدود 5/4 متر براي حدوداً 40 طناب پارچه (از پارچه هاي سبك) مي باشد.

(ممکن است هنگام انتقال از فایل ورد به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود ولی در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل است)

متن کامل را می توانید دانلود نمائید

چون فقط تکه هایی از متن پایان نامه در این صفحه درج شده (به طور نمونه)

ولی در فایل دانلودی متن کامل پایان نامه

همراه با تمام ضمائم (پیوست ها) با فرمت ورد word که قابل ویرایش و کپی کردن می باشند

موجود است

فایل ها برای اینکه حجم آنها پایینتر شود وراحتتر دانلود شوند با فرمت rar یا zip فشرده شده و پسوردگذاری شده اند. پسورد همه فایل های این سایت یکسان است.

برای دریافت پسورد فایل اینجا کلیک کنید

وينچ

مطالب مشابه را هم ببینید
فایل مورد نظر خودتان را پیدا نکردید ؟ نگران نباشید . این صفحه را نبندید !
سایت ما حاوی حجم عظیمی از پایان نامه ، تحقیق ، پروژه و مقالات دانشگاهی در رشته های مختلف است. مطالب مشابه را هم ببینید یا اینکه برای یافتن فایل مورد نظر کافیست از قسمت جستجو استفاده کنید. یا از منوی بالای سایت رشته مورد نظر خود را انتخاب کنید و همه فایل های رشته خودتان را ببینید