سمینار (IP Multimedia Subsystem (IMS


دانشگاه آزاد اسلامی

واحد تهران جنوب

دانشکده تحصیلات تکمیلی

سمینار برای دریافت درجه کارشناسی ارشد

مهندسی برق – مخابرات

عنوان:

(IP Multimedia Subsystem (IMS

برای رعایت حریم خصوصی اسامی استاد راهنما،استاد مشاور و نگارنده درج نمی شود

تکه هایی از متن به عنوان نمونه : (ممکن است هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود ولی در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل است)

چکیده:

در این مبحث ما به معرفی IP Multimedia Subsystem) IMS) پرداخته ایم. مدتی است که با گرایش به سمت شبکه های نسل آینده (NGN)، تحولات بزرگی در عرصه مخابرات صورت گرفته است و سیستم های مخابراتی را تحت تاثیر شگرفی قرار داده است به طوری که گام های بعدی توسعه سیستم های مخابراتی در راستی پیوستن به شبکه های مبتنی بر IP برداشته می شود.

سیستم های تلفن همراه نیز از این قاعده مستثنی نیستند و ارتباطات توسط تلفن همراه به خاطر اینکه همیشه در دسترس است و امکانات جذابتری دارد، بیشتر از بقیه موارد مورد توجه قرار می گیرد.

هم اکنون مهندسان طراحی سیستم های تلفن همراه می خواهند دو حوزه اینترنت و تلفن همراه را باهم ادغام نمایند تا دسترسی به امکانات اینترنتی توسط تلفن همراه نیز میسر شود و بتوان از کاربردهای اینترنت مانند فرستادن پیام های فوری، گپ زدن، ایجاد ارتباطات چند رسانه ای، ویدئو فرکانس و… در محیط تلفن های همراه استفاده کرد.

مطالب مندرج در اینجا از منابع مختلف و دو کتاب مرجع در مورد IMS و white paper های شرکت های مخابراتی معنبر در سطح جهان همچون NOKIA و Alcatel و Ericsson و Motorola استفاده شده است.

مقدمه:

در مخابرات سیار نیاز به اشتراک گذاشتن اطلاعات به صورت غنی تر در یک ارتباط فرد به فرد، احساس می شود. براساس تکنولوژی های IMS و SIP حوزه های موبایل و اینترنت به هم خواهند پیوست و به کاربران اجازه خواهند داد تا بتوانند با استفاده از ابزار با قابلیت عملیات متقابل، به محتویات دیجیتال امکان دسترسی، به اشتراک گذاشتن و… داشته باشد.

با استفاده از یک شبکه مبتنی بر IMS، اپراتورها قادر خواهند بود تا سرویس های جدید و بسیار سریع تر از قبل را نصب و معرفی کنند. امکانات جدید به راحتی می توانند اضافه شوند و هزینه های سرویس های جدید با توجه به اینکه دیگر نیازی به ساخت و راه اندازی شبکه های کاملا جداگانه و موازی برای پشتیبانی هر قسمت نیست، کاهش خواهد یافت.

استفاده از تکنولوژی IP در شبکه های مرکزی، مفاهیم سرویس جدید و همگرائی میان شبکه های سیار و ثابت را ممکن می سازد. دنیای شبکه و سرویس های همگرا موقعیت های بزرگی را برای اپراتورها فراهم می سازد و IMS یک عامل اصلی در تبدیل این موقعیت ها به موفقیت خواهد بود.

مطالبی که در این مبحث آورده شده است بدین صورت است که در فصل اول به معرفی اجمالی دو حوزه مخابرات سیار و اینترنت پرداخته و علت نیاز به IMS را بیان کرده ایم. در فصل دوم بعد از پرداختن به تاریخچه استانداردسازی IMS به معرفی و بررسی ساختار 3GPP و 3GPP2 اشاره کرده ایم.

در فصل سوم به معماری IMS پرداخته و قسمت های مورد نیاز در IMS را مورد بررسی قرار داده ایم.

فصل اول

تصویری از IMS: چه تصمیمی گرفته ایم؟

تصویری از IMS: هدف ما چیست؟

هدف شبکه های نسل 3 (G3) این است که دو نمونه بسیار موفق مخابرات را یکی کنند: شبکه های سلولی و اینترنت. IMS یک عنصر کلیدی در ساختار 3G می باشد که دسترسی سلولی حاضر را به سرویس هایی که اینترنت تولید می کند، امکان پذیر می سازد.

در هر کجا که یک وسیله نسل سوم در اختیار داشته باشید می توانید از خودتان عکس بگیرید و به صفحات اینترنتی مورد علاقه خود دسترسی داشته باشید. E-mail های خود را چک کنید، یک فیلم ببینید و یا در یک ویدئو کنفرانس شرکت کنید. این نمایی از IMS است.

این پایان نامه از روی سایت اینجا کلیک کنید