سمینار کاربرد نرم افزار MIKE11 در مدل سازی کانال های انتقال آب


دانشگاه آزاد اسلامی

واحد تهران جنوب

دانشکده تحصیلات تکمیلی

“M.Sc” سمینار برای دریافت درجه کارشناسی ارشد

مهندسی عمران – سازه های هیدرولیکی

عنوان:

کاربرد نرم افزار MIKE11 در مدل سازی کانال های انتقال آب و سازه های وابسته در شرایط غیر ماندگار

چکیده:

جهت مطالعه و بررسی رفتار هیدرولیکی شبکه کانال های آبیاری در مقابل با سیستم های کنترل و سازه ها و مطالعه و ارزیابی عملکرد جریان های غیرماندگار، یکی از موثرترین روش ها، شبیه سازی ریاضی آنهاست. با توجه به طبیعت جریان غیرماندگار، و تعامل با این سیستم ها، استفاده از مد ل های هیدرودینامیکی اجتناب ناپذیر است.

مناسب ترین ابزار برای مطالعه جریان های غیرماندگار و ارزیابی عملکرد آنها مدل های هیدرودینامیک است که توانایی شبیه سازی جریان در انواع کانال های آبیاری را در شرایط تغییرات محدود و شدید جریان را داشته باشد. اگر چه مدل های مذکور با امکان ارزیابی عملکرد کانال ها اطلاعات مناسبی را برای مدیریت جریان غیر ماندگار فراهم می نمایند اما دستیابی به مناسبترین شیوه های مدیریتی نیازمند بهره گیری از روش های مؤثر و کارآمد بهینه سازی است.

یکی از این مدل ها که در کشور ما جایگاه ویژه ای پیدا نموده بسته نرم افزاری MIKE11 می باشد. این بسته شامل مدل های هیدرولوژی، هیدرودینامیک، انتقال رسوب، انتقال و انتشار و کیفیت آب می باشد. مدل هیدرودینامیک آن که مربوط به مدیریت سیلاب و محاسبه پروفیل سطح آب بوده علیرغم نتایج قابل قبولی که دارد دارای پیچیدگی های خاص خود می باشد.

مدل MIKE11 توسط انجمن هیدرولیک دانمارک تهیه شده قادر به محاسبه جریان در شرایط زیربحرانی و یا فوق بحرانی به صورت های ماندگار، شبه ماندگار و غیر ماندگار می باشد.

مدل MIKE11 امروزه پیشرفته ترین و جامع ترین از نوع خودش است. و هم اکنون توسط 1500 کاربر در سرتاسر دنیا استفاده می شود.

مقدمه:

یکی از وظایف مهم دولتها کاهش اثرات بلایای طبیعی می باشد . طبق بررسی های بعمل آمده بیش از چهل نوع بلای طبیعی در سطح جهان تشخیص داده شده که وقوع 31 مورد آن در ایران ثبت شده است . و براساس آمار ستاد حوادث غیرمترقبه کشور بالاترین میزان خسارات مالی ناشی از حوادث غیر مترقبه پس از خشکسالی براثر سیل بوده است. با عنایت به مطلب فوق و همچنین وجود رودخانه های بزرگ و دائمی در کشور ما که در مواقع سیلابی باعث بروز خسارت به مناطق ساحلی می گردد اهمیت مطالعه در این زمینه را مشخص می نماید.

وجود جریان های غیرماندگار باعث تغییرات دبی و عمق در زمان و مکان در سرتاسر شبکه و سازه های آبی موجود خواهد شد که تبعات گسترده هیدرولیکی در شبکه ایجاد می کند. مناسب ترین ابزار برای مطالعه جریان های غیرماندگ ار و ارزیابی عملکرد آنها مدل های هیدرودینامیک است که توانایی شبیه سازی جریان در انواع کانال های آبیاری را در شرایط تغییرات محدود و شدید جریان را داشته باشد.

طی سالهای اخیر نرم افزارهای زیادی همانند SEFLOW و STARS و MIKE11 و ISIS HEC جهت شبیه سازی، مدیریت بهره برداری، کنترل رسوب و…. برای رودخانه ها تهیه شده است. یکی از این نرم افزار ها که در کشور ما جایگاه ویژه ای پیدا نموده بسته نرم افزاری MIKE11 می باشد. این بسته شامل مدل های هیدرولوژی، هیدرودینامیک، انتقال رسوب، انتقال و انتشار و کیفیت آب می باشد. مدل هیدرودینامیک آن که مربوط به مدیریت سیلاب و محاسبه پروفیل سطح آب بوده علیرغم نتایج قابل قبولی که دارد دارای پیچیدگی های خاص خود می باشد.

مدل MIKE11 توسط انجمن هیدرولیک دانمارک تهیه شده قادر به محاسبه جریان در شرایط زیربحرانی و یا فوق بحرانی به صورت های ماندگار ، شبه ماندگار و غیر ماندگار می باشد.

مدل MIKE11 امروزه پیشرفته ترین و جامع ترین از نوع خودش است. و هم اکنون توسط 1500 کاربر در سرتاسر دنیا استفاده می شود. MIKE11  در بسیاری از کشور ها از جمله استرالیا، نیوزیلند و بنگلادش و بسیاری از کشورهای اروپایی استاندارد صنعتی شده است.


برای دانلود متن کامل پایان نامه اینجا کلیک کنید

مطالب مشابه را هم ببینید
فایل مورد نظر خودتان را پیدا نکردید ؟ نگران نباشید . این صفحه را نبندید !
سایت ما حاوی حجم عظیمی از پایان نامه ، تحقیق ، پروژه و مقالات دانشگاهی در رشته های مختلف است. مطالب مشابه را هم ببینید یا اینکه برای یافتن فایل مورد نظر کافیست از قسمت جستجو استفاده کنید. یا از منوی بالای سایت رشته مورد نظر خود را انتخاب کنید و همه فایل های رشته خودتان را ببینید