سمینار شبکه های رادیو ترانک TRTRA


دانشگاه آزاد اسلامی

واحد تهران جنوب

دانشکده تحصیلات تکمیلی

“M.Sc” سمینار برای دریافت درجه کارشناسی ارشد

مهندسی برق – مخابرات

عنوان:

شبکه های رادیو ترانک TRTRA

برای رعایت حریم خصوصی اسامی استاد راهنما،استاد مشاور و نگارنده درج نمی شود

تکه هایی از متن به عنوان نمونه :

(ممکن است هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود ولی در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل است)

چکیده

در قدیم برای سیستم های بی سیم یک کانال فرکانسی تعیین می شد بطوریکه اگر پیامی از مبدأ ارسال می گشت به تمامی بی سیم های روی آن فرکانس فرستاده می شد و آنها می توانستند پیام ارسالی را دریافت نمایند. در سیستمهای ترانک امروزی یک واحد هوشمند مرکزی کار کنترل فرکانسی را بر عهده دارد یعنی تخصیص خودکار و دینامیک تعداد کمی کانال به تعداد زیادی کاربر، که مشابه تلفن های امروزی است صورت می پذیرد.

یکی از مزایای این روش استفاده بهینه از پهنای باند است این به آن دلیل است که اولاً همه کاربران به صورت اشتراکی از همه کانال ها استفاده می کنند و دوم آنکه اگر در خواستی برای مکالمه وجود داشته باشد هیچ کانالی بدون استفاده نیست. مزیت دیگر خصوصی ماندن مکالمات است چون یک کانال به صورت تصادفی به مکالمه اختصاص داده می شود شنود آن، کار ساده ای نیست از مزیتهای مهم این سیستم می توان به قابلیت اعتماد آن اشاره کرد یعنی اگر کانالی دچار اشکال شود مثلاً یک Repeater از کار بیفتد تمام مکالمات آن کانال از بین نمی رود بلکه بدلیل تخصیص دینامیک کانالها در صورت خرابی در یک کانال، از کانال های دیگر استفاده می شود. دو استاندارد برای این سیستم موجود است. استاندارد آنالوگ MPT1327 که قدیمی تر، و استاندارد دیجیتال Tetra که نسبتاً دیجیتال است. در این نوشتار سعی شده تا ضمن تعریف دو استاندارد، Tetra بصورتی اجمالی بررسی گردد.

مقدمه

ترانک (Trunk) کانالی که یک یا دو طرفه است که به منظور تامین شریانی مشترک بین ادوات سوئیچینگ قرار داده می شود. سیستم رادیویی ترانک شده (Trunked) سبک علمکردی است که در آن تعدادی جفت کانال فرکانس رادیویی به ایستگاه های پایه ثابت و واحدهای سیار جهت استفاده به عنوان یک گروه ترانک، اختصاص می یابند سیستم های سیار زمینی متعارف نیز روی یک یا چند کانال فرکانس رادیویی عمل می کنند ولی به صورت یک گروه ترانک شده بکار برده نمی شوند بطور کلی سیستم های متعارف به شیوه دستی بین کانالها سوئیچ می شوند ولی در سیستم های ترانک شده این عمل به صورت خودکار صورت می گیرد برای سازمانهایی که مخابرات سریع (به مفهوم دیگر آنی) موثر و اختصاصی، بخش عمده ای از فعالیت های روزمره آنها محسوب می شود سیستم رادیویی دو طرفه ترانک شده، پوشش، کارآیی فرکانس، امنیت و انعطاف پذیری مورد نیاز را تامین می نماید.

عملیات ترانکینگ به تعداد زیادی کاربر این اجازه را می دهد تا تعداد نسبتاً کمی مسیر مخابراتی (یا ترانک ها) را به صورت اشتراکی مورد استفاده قرار دهند کاربرد اشتراکی مسیرها به صورت خودکار و توسط رایانه مدیریت می گردد. گزینش کانال و سایر تصمیم گیری هایی که به طور معمول توسط کاربران سیستم انجام می شوند به وسیله یک کنترل کننده مرکزی (سوئیچ
مبتنی بر کامپیوتر) هدایت می گردد. بدین ترتیب دقیقاً مشابه یک تلفن عادی تنها کافی است که کاربر رادیو را برداشته و صحبت کند تخصیص کانال نیز به صورت خودکار انجام می پذیرد.

سیستم رادیو ترانک، علاوه بر ایجاد یک سیستم مخابراتی رادیویی متحرک، قابلیتهای جدیدی را در اختیار کاربران قرار می دهد اگر یک سیستم رادیو ترانک با سیستم تلفن خودکار موبایل (MATS) مقایسه شود، اختلافات زیر قابل مشاهده خواهند بود.

الف – ارتباط در ساده ترین حالت، با فشردن یک دگمه برقرار می گردد.

ب – ارتباط سلولها در زمان های بسیار کوتاه (حداقل 1/5 تا 3/5 ثانیه) برقرار می شود.

ج – یک خط ارسال کننده قادر است مستقیماً مانند یک ایستگاه کنترل اصلی عمل نماید.

د – ایستگاه های موبایل در حالت یک طرفه کار می کنند در حالی که ایستگاه های اصلی رادیویی در حالت دو طرفه انجام وظیفه می نمایند.

افزودن بر نکات فوق یک مشخصه اصلی سیستم رادیو ترانک، انتقال اطلاعات (Data) علاوه بر انتقالات رادیویی مانند اطلاعات موقعیت یا پیام های متنی (Text) می باشد.

ملزومات طرحی سیستم و پیش بینی فرآیند انتشار رادیویی جهت سیستم های سیار زمینی متعارف و ترانک شده مشابهند از آن رو که هر دو معمولاً از ایستگاه های پایه منفرد استفاده نموده و به حداکثر برد ارتباطی عملی نیازمندند بنابراین نخست مروری بر مبانی شبکه های عام سلولی می نمائیم.

لینک متن کامل این پایان نامه اینجا کلیک کنید – این پایان نامه اینجا کلیک کنید.

مطالب مشابه را هم ببینید
فایل مورد نظر خودتان را پیدا نکردید ؟ نگران نباشید . این صفحه را نبندید !
سایت ما حاوی حجم عظیمی از پایان نامه ، تحقیق ، پروژه و مقالات دانشگاهی در رشته های مختلف است. مطالب مشابه را هم ببینید یا اینکه برای یافتن فایل مورد نظر کافیست از قسمت جستجو استفاده کنید. یا از منوی بالای سایت رشته مورد نظر خود را انتخاب کنید و همه فایل های رشته خودتان را ببینید