سمینار امنیت در IMS


دانشگاه آزاد اسلامی

دانشکده تحصیلات تکمیلی واحد تهران جنوب

سمینار برای دریافت درجه کارشناسی ارشد

مهندسی برق مخابرات

عنوان:

امنیت در IMS

برای رعایت حریم خصوصی اسامی استاد راهنما،استاد مشاور و نگارنده درج نمی شود

تکه هایی از متن به عنوان نمونه :

(ممکن است هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود ولی در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل است)

چکیده:

امروزه مخابرات در دو حوزه اصلی گسترش یافته است که شامل دو کاربرد گسترده مخابرات سیار سلولی و اینترنت می باشد. با پیشرفتهای حاصل شده در این دو حوزه نیاز به ترکیب آنها بیشتر احساس شد. اگرچه که این کار نخستین بار توسط موبایل نسل 2.5 صورت گرفت اما کیفیت سرویسهای ارائه شده و نیز تنوع آنها در حد مطلوب نبود و لذا IP Multimedia Subsystem) IMS که یک زیر سیستم چند رسانه ای بر مبنای IP است در 3GPP مطرح شد تا این نیاز مرتفع شود.

IMS کلیدی است که 3G به وسیله آن دو مقوله مخابرات سلولی و اینترنت را با هم همراه می سازد و سبب می شود مخابرات سلولی بتواند به تمام سرویسهایی که اینترنت تأمین می کند، با کیفیتی مناسب دست یابد.

گسترده شدن شبکه ها و یکپارچه شدن دو حوزه مطرح اگرچه که سبب دستیابی ساده تر کاربران به اقسام سرویسهای چند رسانه ای می شود، اما حمله تهاجم ها و ریسکهای امنیتی را به همراه خواهد داشت. بدین ترتیب لزوم به کار بستن تمهیدات امنیتی محرز است.

در این راستا در این سمینار ابتدا در فصل نخست مروری داریم بر IMS، علت پیدایش آن و اقسام ویرایشهای آن تا به امروز، در فصل دوم به بررسی معماری امنیتی IMS می پردازیم، در ادامه در فصل سوم، IMS را در NGN بررسی می کنیم و فصل بعد به مطالعه توابع امنیتی در استاندارد 3GPP TS 33.102 V8.0.0 (2008-06 می پردازیم، سپس در فصل پنجم، چندی از مقالات منتشر شده در مقوله مباحث امنیتی IMS را مرور می کنیم و در انتها در فصل ششم به صورت مختصر با شبیه ساز NS2 آشنا می شویم.

مقدمه:

IMS (زیر سیستم چند رسانه ای بر مبنای IP) در واقع یک شالوده شبکه سیار است که انتقال اطلاعات، صحبت و تکنولوژی شبکه سیار را در طی یک ساختار برمبنای IP ممکن می سازد و جهت پر کردن فاصله میان مخابرات کلاسیک و سرویسهای جدید مانند اینترنت و افزایش کیفیت، یکپارچه شدن سرویسها و فراهم کردن سرویسهای چند رسانه ای است. (ترکیب صدا و اطلاعات، کنفرانسهای ویدئویی، دسترسی به اینترنت، MMS و SMS، بازیهای گروهی و …). هدف IMS تنها فراهم کردن سرویسهای متنوع نمی باشد، بلکه آنچه که بسیار اهمیت دارد ارائه سرویسها با همان کیفیت قبل، در صورت جابجایی کاربر است. IMS بالاخص برای افزایش میزان بلادرنگ بودن سرویسهای چند رسانه ای طراحی شده است. در واقع IMS این فرصت را فراهم می کند که بتوانیم به ارتباطات جذاب، ساده، امن و مفید سرویسهای چند رسانه ای شامل صدا، تصویر، متن یا ترکیبی از اینها دست یابیم.

IMS صنعت مخابرات را در سالهای اخیر به شدت تحت تاثیر قرار داده است. معماری جدید که در اصل برای انتقال چند رسانه ای IP به کاربران بی سیم بود به عنوان یک استاندارد غیر قابل اجتناب است، پلی جهت انتقال از شبکه ثابت به شبکه های IP است.

کمپانی هایی مانند Nortel و Avaya و Alcatel Lucent و سایرین بازار IMS خود را پیش برده اند.

از آنجایی که شبکه های بر مبنای IP دارای معماری گسترده ای هستند و دستیابی آسان به سرویس ها را فراهم می کنند، تحت تهاجم هایی خواهند بود و بنابراین به مکانیزم ها و تکنیک های امنیتی پیچیده نیاز دارند، به همین علت احراز هویت، رمز نگاری و تکنیکهای حفاظت اطلاعات مطرح می شود، تا در مقابل تهدیدات امنیتی پروتکل ها، فعالیتهای غیر مجاز، سرویسهای کاذب و غیره حفاظت شود.

لینک متن کامل این پایان نامه اینجا کلیک کنید – این پایان نامه اینجا کلیک کنید.

مطالب مشابه را هم ببینید
فایل مورد نظر خودتان را پیدا نکردید ؟ نگران نباشید . این صفحه را نبندید !
سایت ما حاوی حجم عظیمی از پایان نامه ، تحقیق ، پروژه و مقالات دانشگاهی در رشته های مختلف است. مطالب مشابه را هم ببینید یا اینکه برای یافتن فایل مورد نظر کافیست از قسمت جستجو استفاده کنید. یا از منوی بالای سایت رشته مورد نظر خود را انتخاب کنید و همه فایل های رشته خودتان را ببینید