دانلود کامل پایان نامه کارشناسی با موضوع سندرم پيش از قاعدگي

تعداد صفحات پایان نامه: 345 صفحه

در این پست می توانید متن کامل پایان نامه کارشناسی با موضوع سندرم پيش از قاعدگي را  با فرمت ورد word دانلود نمائید:

 مقدمه

حدود يك سال پيش كه به دنبال انتخاب موضوعي جهت پروژه و سمينار خود بوديم، هدفمان را دستيابي به يك موضوع جديد و همه گير قرار داديم.

پوكي استخوان و ارتباطش با نحوة تغذيه، سرطان و تغذيه، تغذية دوران بارداري همه و همه جز موضوعات تكراري بودند كه همواره به عنوان موضوع سمينار و پروژة دوستانمان، برروي بُرد دانشكده خودنمايي مي كرد. طي مشورت با استاد گرانقدر سركار خانم طباطبائيان به اين نتيجه رسيديم كه كمي هم به مشكلات خود فكر كنيم. واقعاً چرا اينهمه بي‌حوصلگي و سردردهاي گذرا كه شايد ماهيانه تنها يكبار به سراغمان مي آمد؟ پس از پرس و جوي بسيار از اساتيد و بررسي پژوهشهاي به چاپ رسيده، به اين نتيجه رسيديم كه تعداد بيشماري، قربانيان سندرم پيش از قاعدگي (PMS) هستند. گاهي شرايط طبيعي مشكلاتي را ايجاد مي كند كه به ظاهر جز تحمل و انطباق با آنها كاري نمي توان كرد. مثلاً حالتي را تصور كنيد كه بطور منظم و در فواصل زماني معين به بيماري خاصي مبتلا شده و مجبور به تحمل آن باشيد. حداقل در يك مورد اين مسأله واقعيت داشته و زنان همه ماهه با چنين مسأله اي روبرو هستند. عادت ماهيانه، پديده اي است كه در 30 تا 40 درصد زنان علائم آن به قدري شديد است كه بعنوان يك بيماري شناخته مي شود. (PMS) چنانچه عادت ماهيانه از 13 سالگي آغاز و تا 50 سالگي ادامه يابد و هر تجربة آن 5 روز از يك دوره 28 روزه را به خود اختصاص دهد، هر زن بطور متوسط 7 سال از عمرش را با اين پديده سپري مي كند و اين امر اهميت توجه به اين حالت را نشان مي دهد.

علاقه و توجهمان به شناخت PMS موجب گرديد تا خواستار برقراري تماس با مبتلايان به اين سندروم شويم ولي اين خود نيازمند وجود يك رابطه بين ما و بيماران بود. طي تحقيقاتي و با همكاري مدير مؤسسه پژوهشي – تحقيقاتي طعام اسرار – جناب دكتر شيخ روشندل – كه خود شخصاً به طبابت و درمان اين دسته از بيماران مي پرداختند، گروهي را بعنوان نمونه انتخاب كرديم و با توجه به علاقه ذاتيمان به داروهاي گياهي به پيشنهاد جناب دكتر روشندل فرضيه تأثير گياه مرمكي برروي PMS را مطرح نموديم. هرچه پيشتر مي رفتيم عوارض منفي داروهاي شيميائي – هورمون درماني و آرام بخشها بر ما روشن تر مي شد.

بعد از 4 ماه تحقيق و بررسي؛ نتايج به بار نشست و هم اكنون خوشنوديم كه قدمي هرچند كوچك در زمينه‌ي اطلاع رساني به زنان جامعه يمان برداشته ايم. اميدواريم ديگر شاهد اختلافات خانوادگي كه همگي از كج خلقي ها و آشفتگي هاي دوران قبل از عادت ماهانه نشأت مي گيرد نباشيم. بارها از زبان نمونه هايمان شنيده ايم كه مي گفتند: «چرا هيچ كس تابحال در مورد اين سندروم چيزي نگفته است؟ مگر نه اين است كه تمام زنان بطور طبيعي در اواخر سيكل قاعدگي اين مشكلات را تجربه مي كنند؟!» لازم به ذكر است كه ما بحثمان را به 5 بخش اصلي تقسيم كرده ايم:

  • در بخش نخست به بررسي سيكل ماهانه و بيماريهاي رايج پرداخته ايم كه طرح آن به عنوان آغاز مباحث ضروري به نظر مي رسد.
  • در بخش دوم به معرفي سندروم و زمينه ها و علت هاي بروز آن پرداخته ايم.
  • در بخش سوم روشهاي درماني گوناگون اين بيماري را مورد بررسي قرار داده ايم.
  • بخش چهارم مربوط به گياه داروئي مرمكي و اثر آن بر كُلّ سيستم هاي بدن مي باشد.
  • در اين بخش بطور جداگانه، نتايج يك مطالعة آماري بر زناني ايراني را كه توسط خودمان صورت گرفته است، شرح داده ايم.

مدعي نمي شويم كه بهترين آنچه را كه مي شد ارائه داده ايم امّا با توجه به كمي منابع موجود در زمينة اين سندروم و حتي گياه مُرّمكي چه در داخل و چه خارج از كشور و آشنايي نه چندان زياد متخصصان داخلي با اين سندروم، سعي كرده ايم تا مجموعه اي در خور را آماده سازيم كه اميدواريم مورد توجه قرار گيرد.

در خاتمه بايد از زحمات بسيار زياد استاد گرانقدر سركار خانم طباطبائيان كه با سعة صدر به راهنمايي ما پرداختند و همچنين جناب آقاي دكتر شيخ روشندل – مدير مؤسسة پژوهشي – تحقيقاتي طعام اسرار – كه اگر الطاف ايشان نبود مطمئناً سير اين تحقيق غيرممكن بود تشكر نموده و با قدرداني از همة كساني كه ما را در جمع آوري و گردآوري مطالب ياري دادند بحث خود را آغاز مي كنيم.

فصل اول

سيكل قاعدگي

قاعدگي زماني آغاز مي گردد كه استروژن به سطح مشخصي برسد. بسياري از فاكتورهاي زندگي مدرن قادرند اين زمان را به جلو بيندازند اين فاكتورها نظير رژيم هاي غذائي حاوي استروژن فراوان – گوشت، تخم مرغ، لبنيات و … مصرف گوشت و انواع طيور (بدليل افزايش شير و فربه كردن و توليد بيشتر تخم مرغ به حيوانات انواع داروهاي حاوي استروژن داده مي شود كه پس از ذبح مقاديري از اين مواد در بدن حيوان باقي مي ماند) و در معرض تركيبات مشابه استروژن قرار گرفتن خود باعث افزايش سطح استروژن در بدن گشته و انتشار آنرا باعث مي شود. در نتيجه بالا رفتن استروژن در بدن زنان اثري بر هورمون ديگر زنان تحت عنوان پروژسترون وارد شده كه اصطلاحاً تحت عنوان پديدة نفوذ يا غلبة استروژني شناخته مي شود. اين وضعيت زمينه ساز بسياري از مشكلات رايج در سلامتي زنان مي باشد، بطوري كه متخصصان بيماريهاي زنان در اكثر حالات غيرطبيعي بيمارانشان از قبيل PMS، دمدمي مزاج، خونريزي زياد، آندومتريوز، فيبروئيد، كيستهاي تخمداني و بيماريهاي فيبروسيتيك نيز افزايش ناگهاني استروژن را عامل اصلي مي دانند. اعتقاد به چنين فرضيه اي امروزه به چنان حدي از باور رسيده است كه حتي دليل اغلب مشكلات توليد مثلي در زنان غربي نيز نسبت بالاي استروژن در بدن آنها عنوان مي شود.

(A روند فعاليت سيكل ماهانه

سيكل قاعدگي را مي توان از دو ديدگاه زير مد نظر قرار داد: 1-ديدگاه باليني بصورت خونريزي دوره اي؛ و 2-ديدگاه تئوريك ترنورواندوكرين پايه. دانش لازم در مورد هر دو ديدگاه باليني و پاية سيكل قاعدگي در دسترس است و در اين بخش تلاش خواهد شد تا اين دو ديدگاه در هماهنگي با يكديگر مورد بحث قرار گيرند.

 سيكل قاعدگي از ديدگاه باليني

قاعدگي عبارت از خونريزي دوره اي رحمي است كه اكثر زنان در سنين باروري آن را تجربه مي كنند. قاعدگي طبيعي، ريزش دوره اي اندومتر ترشحي رحم است كه در اثر كاهشي در توليد استراديول و پروژسترون بعلت پسرفت جسم زرد، رخ مي دهد.

 وضعيت زماني سيكل قاعدگي

ارتباط قاعدگي با سيكل گردش ماه، تنها يك تصور رومانتيك است. برخلاف باور عامه مردم، سيكل قاعدگي در اغلب زنان همانند «گردش ساعت» تكرار نمي شود. متخصصين بيماريهاي زنان براي بدست آوردن اطلاعاتي از حالت طبيعي قاعدگي، بطور معمول پرسشهائي را در مورد فاصلة قاعدگي، نظم فواصل قاعدگي، مدت طول كشيدن خونريزي قاعدگي و حجم خونريزي، از بيمار بعمل مي آورند.

Treloar و همكاران، اطلاعاتي را در مورد فواصل قاعدگي و نظم اين فواصل در زنان سفيدپوست مطالعه شده در دانشگاه مينه سوتا، منتشر كردند. در اين مطالعه، اطلاعات بصورت آينده نگر در طول 30 سال جمع اوري شده بودند و تعداد 275947 مورد سيكل قاعدگي براي تجزيه و تحليل در دسترس قرار داشتند. (جدول 1-1)

طول مدت سيكل معمولاً در هر ماه به ميزان 2-1 روز متغير بود و تنها 50 درصد زنان سيكلي در محدودة 30-26 روز داشتند كه در تعريف فاصلة به اصطلاح تيپيك 28 روز مي گنجيد. در اكثر زنان، قاعدگي براي اولين بار در سن 13 سالگي (با محدوده طبيعي 16-8 سالگي) آغاز مي شود و در سن 52 سالگي (با محدودة طبيعي 55-45 سالگي) خاتمه مي يابد. در محدودة سني 20 تا 40 سالگي، زنان بيشترين نظم را در سيكل هاي خود نشان مي دهند و در سالهاي بلافاصله بعد از منارك و قبل از يائسگي، تغييرپذيري اين سيكل ها بيشتر است. با اين وجود بايد توجه داشت كه مدت ميانگين سيكل قاعدگي «طبيعي» از 87/28(75/2) روز در سن 20 سالگي، به حد ميانگين 8/26 (2) روز در سن 40 سالگي، كاهش مي يابد. محققين از طريق مشاهده و بررسي تعداد زيادي از زنان سالم بالاي 30 سال، به اين نتيجه رسيده اند كه مقادير مربوط به طول مدت سيكل هاي قاعدگي، در پيرامون يك منحني توزيع بيولوژيك طبيعي تجمع مي يابند؛ در مورد هر زن، معمولاً اين مقادير در پيرامون يك مقدار كه براي وي حالت معمول دارد، تغيير مي يابند. در خلال چند سال اول بعد از منارك و همچنين درست قبل از يائسگي، زنان انحرافات وسيعتري از مقدار ميانگين را تجربه مي كنند. مفهوم «محدوده طبيعي» دربرگيرندة انحرافاتي است كه در 50 درصد زنان در سن 25 سالگي كه طول مدت سيكل هاي آنان كمتر از 27 و يا بيشتر از 31 روز است، رخ مي دهند.

با مراجعه به مطالعات بعمل آمده برروي تعداد زيادي از زنان در طول مدت زماني قابل توجه، محدوده هاي طبيعي مشخص شده اند، بطور كلي، سيكل هاي كمتر از 24 روز را پلي منوره و سيكل هاي بيش از 35 روز را اوليگومنوره مي نامند. بعدها مشخص شد كه اكثر سيكل هاي توأم با تخمك گذاري (كه با موج سريع ترشح LH و سطح طبيعي پروژسترون فاز لوتئال مشخص مي شوند)، از 24 تا 35 روز متغير هستند.

مقدار خونريزي قاعدگي

مدت طبيعي خونريزي قاعدگي از 3 تا 7 روز متغير بوده و ميزان كلي خون دفع شده معمولاً 80 ميلي ليتر يا كمتر است. اين امر آشكار شده است كه مقدار خون دفع شده در قاعدگي، از زني به زن ديگر بطور واضح متغير است، اما ميزان خون دفع شده در هر زن از ماهي به ماه ديگر تقريباً در حدي ثابت قرار دارد. اين طرح در زنان واقع در چندين بخش جهان كه در آنها مقدار متوسط دفع خون و ميزان انحراف از محدودة طبيعي كاملاً مشابه است، به اثبات رسيده است. در روش مورد استفاده براي سنجش ميزان اتلاف خون، خون را از تامپونها و نوارهاي بكار رفته در قاعدگي در داخل يك محلول هيدروكسيد سديم وارد مي سازند و سپس مواد رنگ زاي هِم (heme) را به شكلي تبديل مي كنند كه بتوانند آن را توسط يك اسپكتروفتومتر مورد سنجش قرار دهند. در صورتي كه ميزان خون تلف شده در قاعدگي افزون تر از 80 ميلي ليتر باشد، اين حالت از ارتباطي خوب بالا كم خوني (سطح هموگلوبين كمتر از 12 گرم) و مقادير پائين آهن پلاسما برخوردار خواهد بود. چون تعيين كردن ميزان خون تلف شده در قاعدگي از روي برآورد انجام شده توسط بيمار كاري دشوار است، كنترل كردن بيمار از نظر كم خوني يكي از راههاي عملي براي كنترل ميزان خون دفع شده در قاعدگي محسوب مي شود.

 اساس بيولوژيك سيكل قاعدگي

براي توضيح اينكه خونريزي قاعدگي اصولاً به چه دليلي رخ مي دهد و چرا حالت دوره اي دارد، بايد از نقش هورمونها و عوامل رشد پپتيدي در كنترل تقسيم سلولي و تمايز پوشش اندومتري رحم و ساختار عروقي آن، آگاهي يافت. خونريزي قاعدگي تنها در ميمونهاي برتر و انسانها رخ مي دهد و اغلب پستانداران ديگر در پايان هر يك از سيكل هاي بدون باروري خود، پوشش رحم خود را از دست نمي دهند. اين اختلاف آشكار در روند توليد مثل، احتمالاً با فرضية تكاملي زنده زائي و تشكيل منحصر بفرد جفت در پريماتها، در ارتباط است. در اوايل بارداري انسان، جفت بطور عمقي تهاجمي گسترده را به داخل لاية اندومتر در پيش مي گيرد و در نتيجة آن كوتيلدونهاي جفتي مي توانند در خون مادر به حالت شناور قرار گيرند. اگر در يك سيكل بارداري رخ ندهد، لاية اندومتري ضخيم و عروق خوني مارپيچ آن حمايت هورموني خودر ا از دست مي دهند و اندومتر دچار ريزش مي شود و درنتيجه خونريزي قاعدگي رخ مي‌دهد و در ديگر پستانداران، يا اندومتر مشابه با انسان تكامل نمي يابد و يا اينكه، بجز در صورت رخ دادن بارداري، ترشح هورمون لوئتال به وقوع نمي پيوندد. اگرچه در ساير پستانداران دوره هاي قاعدگي وجود ندارد، اما برخي از آنها در هنگام تخمك گذاري و پذيرش فعاليت جنسي (تهييج جنسي) دچار خونريزي دوره يا مي شوند. اين حالت بطور بارز در سگهاي اهلي ديده مي شود.

تا پيش از اوايل قرن بيستم، باور بر اين بود كه تخمك گذاري در انسان در هنگام خونريزي قاعدگي رخ مي دهد. اين عقيده به پيدايش روش ريتم براي كنترل بارداري منجر شد كه البته نتوانست مدت زيادي دوام داشته باشد. تنها بعد از توصيف ارتباطات زماني دقيق بين تغييرات اندومتري و قاعدگي توسط Hitschmann و Adler بود كه محققين ديگر توانستند ارتباط بين تخمك گذاري و ترشح استراديول و پروژسترون تخمداني و اثرات هورموني آنها برروي اندومتر را به اثبات برساندند. بدنبال اين پيشرفت، در سال 1932 ارتباطات متقابل بين غدة هيپوفيز و گونادها به اثبات رسيد و هورمونهاي هيپوفيز و تخمدان جداسازي شدند. سپس مفهوم كلاسيك سيكل قاعدگي به عرصة ظهور رسيد. اين مدل اوليه، تنها واكنش متقابل هيپوفيز، تخمدان و اندومتر با آزاد شدن هورمون محركة فوليكول (FSH) و هورمون لوتئينيزه كننده (LH) را شامل مي شد. رهائي هورمونها سبب ترشح فوليكولي استروژن و تكثير اندومتري در نيمة اول سيكل قاعدگي مي شود و بدنبال آن موج سريع ترشح LH رخ مي دهد. در نتيجه، تخمك گذاري توأم با ترشح پروژسترون و استروژن به وقوع مي پيوندد و اين امر به پيدايش يك اندومتر ترشحي در نيمه دوم سيكل قاعدگي منجر مي شود (شكل 1-1). ارتباط هيپوفيز و تخمدان بصورت يك سيستم فيدبك منفي بسته و مشابه ارتباط يك ترموستات با يك سيستم گرماساز درنظر گرفته مي شد. برطبق اين نظريه، FSH و LH ترشح هورمونهاي تخمداني را تحريك مي كنند و اين هورمونها نيز به نوبة خود سطوحFSH و LH را در حد صحيح و مناسب نگه مي دارند؛ در نهايت هنگامي كه جسم زرد پسرفت مي كند، سيكل دوباره آغاز مي شود. اين نظريه يك توضيح بيش از حد ساده شده بود كه در نهايت با كشف نقش هيپوتالاموس در توليد مثل، كشف فيدبك مثبت استروژن براي ايجاد موج سريع ترشح LH و تخمك گذاري و نيز با جداسازي هورمون آزادكننده گونادوتروپين (GnRH) در اوايل دهة 1970 ميلادي، مورد اصلاح قرار گرفت. آگاهي اخير ما در مورد فعل و انفعالات پيچيدة نورواندوكرين كه سيكل قاعدگي را تنظيم مي كنند، امروزه به حدي مورد موشكافي قرار گرفته است كه متخصصين بيماريهاي زنان مي توانند از اين دانش در امر مراقبت و بررسي بيماران مبتلا به مشكلات قاعدگي بهره بگيرند.

 

(ممکن است هنگام انتقال از فایل ورد به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود ولی در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل است)

متن کامل را می توانید دانلود نمائید

چون فقط تکه هایی از متن پایان نامه در این صفحه درج شده (به طور نمونه)

ولی در فایل دانلودی متن کامل پایان نامه

همراه با تمام ضمائم (پیوست ها) با فرمت ورد word که قابل ویرایش و کپی کردن می باشند

موجود است

از لینک زیر می توانید دانلود کنید :

فایل ها برای اینکه حجم آنها پایینتر شود وراحتتر دانلود شوند با فرمت rar یا zip فشرده شده و پسوردگذاری شده اند. پسورد همه فایل های این سایت یکسان است.

برای دریافت پسورد فایل اینجا کلیک کنید

 دانلود متن کامل پایان نامه کارشناسی با موضوع سندرم پيش از قاعدگي

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید