دانلود کامل پایان نامه مقطع کارشناسی درباره کراک


در این پست می توانید متن کامل این پایان نامه را  با فرمت ورد word دانلود نمائید:

کراک

 کراک فرشته ی مرگ جوانان

 هنوز صد سال نشده، هنوز از خاطره ها نرفته كه چگونه ترياك جاي خود را در ميان ايرانيان باز كرد، انگليسي ها سوخته آن را مي خريدند و مردم به ترياكي شدن تشويق مي شدند، چپق و قليان از مد افتاده بودند و ترياك وافور مد شد، اما همانگونه كه زمان از توقف باز نمي ايستد و هر روز اختراع و اكتشاف جديدي مي شود و هر روز چيزي براي تعجب كردن و انگشت حيرت به دهان گرفتن انسان ها پيدا مي شود مخدر ها هم روز به روز به روز شدند و نشئه شدن ها هم به روزتر شد، روزگاري با پك زدن هاي عميق به وافور، زماني ديگر با استنشاق گردهاي سفيد هروئين بر روي زرورق يا تزريق آن!
اسم ها هم به روز شدند ترياك سنتي و طبيعي رو به فراموشي مي رود چون هم قديمي است و هم بي كلاس است و كراك و شيشه و پان مدرن و صنعتي طرفدار پيدا كرده است.
جوانان هم ترياك و هروئين را مخدر مي دانند و كراك و شيشه را مخدر نمي دانند شايد چيزي مي دانند در حد يك قليان آن هم از نوع ميوه اي اش پس ترس و ابائي براي عدم مصرف آن ندارند و يا يك قرص نشاط آور تا ساعتي به اصطلاح خوش باشند و حال كنند، سلامت نيوز در نگاهي كوتاه به معرفي و بررسي عوارض مصرف كراك كه مصرف آن امروزه بين جوانان ????تا ? ???سال رو به افزايش است مي پردازد.
كراك ايراني خطرناك تر از كراك خارجي !
كراك اصل نوعي از مواد مخدر است از الكالوئيدهاي دسته كوكائين، انرژي زا و شادي آور است و هيچگونه اعتيادي را در فرد مصرف كننده ايجاد نمي كند، ولي موادي كه با نام كراك در ايران توزيع ميشود كراك اصل نيست ، بلكه هروئين غليظ شده است كه توسط مافياي روسيه توليد و درايران پخش ميشود .
در ايران كراك در آزمايشگاههاي مخفي و خانگي با فشرده‌كردن هروئين بدون در نظر گرفتن هر گونه استانداري انجام مي شود و هر آزمايشگاهي بسته به نوع امكانات و سليقه توليدكننده متفاوت است و همين موضوع، وضعيت بازار كراك و مصرف آن را آشفته‌تر كرده است.
در برخي موارد نيز از ضايعاتي كه نمي توان از آن هروئين خالص بدست آورد كراك توليد ميشود ، اين كراك يكي از قويترين مواد مخدر محسوب شده و بشدت اعتياد ايجاد ميكند بطوريكه طي يكماه اول مصرف دائم از آن مقدار مصرف به 3 يا 4 برابر روز اول مصرف رسيده و تعداد دفعات مصرف روزانه به 10 بار در روز (تقريبا ً هر 2 ساعت يكبار) ميرسد .
كراك بسيار كوچك است؛ از نخود كوچكتر. به‌اندازه يك عدس حتي يك دانه ماش را به نوك سنجاق مي‌چسبانند و همين ‌اندازه مي‌تواند بارها با يك سنجاق داغ ديگر مورد استفاده قرار گيرد.
هرچند كوكائين زماني به عنوان ماده مخدر طبقه ممتاز شهرت داشت، اما اعتياد به كرك محدود به يك گروه سني يا شرايط اجتماعي يا اقتصادي خاص نيست و ارزان بودن و در دسترس بودن آن، كراك را همگاني كرده است و اعتياد به كراك در بسياري از كشورهاي صنعتي شده اعتياد به كراك نه تنها از سنين مدرسه، كه از هنگام تولد و توسط مادران معتاد، آغاز مي شود!
اين ماده مخدر صنعتي بدليل نداشتن بو و سهولت استفاده نسبت به ساير مواد مخدر باعث جذب مصرف كنندگان ساير مواد مانند ترياك گرديده است چرا كه مصرف كراك به قدري آسان است كه فرد در مدت 5 دقيقه حتي در دستشوئي و با استفاده از فندك و ني يا لوله و سنجاق مي تواند آنرا مصرف كند.

امتحان معنائي ندارد:
هنگامي كه آمارهاي مربوط به اعتياد اعلام مي شود درصد زيادي به مصرف كنندگان تفنني اختصاص دارد، يعني كساني كه مواد مخدر مصرف مي كند اما هنوز معتاد نشده اند بلكه به صورت تفريحي مصرف مي كنند كه اين مورد را بيشتر مي توانيم در مورد ترياك ببينيم و همين آمارها تفكر اشتابهي را در بين جوانان موجب شده كه: ((با يكبار امتحان آدم معتاد نمي شه! ))

اما سال گذشته از تعداد معتادان مراجعه‌كننده به مركز تخصصي ترك اعتياد تهران ، 59درصد معتاد به ترياك و 24‌درصد معتاد به مصرف كراك بوده‌اند در بين جوانان، كراك به صورت ماده‌اي كم‌خطر با ميزان نشئگي بالا معرفي شده و 95درصد از مصرف‌كنندگان، آن را به اسم روان‌گردان مي‌شناسند اما پس از شروع به مصرف، مشخص مي‌شود كه كراك ماده‌اي بسيار اعتيادآور است و تنها سه بار مصرف مقدار بسيار اندكي از كرك، اعتياد به آن را حتمي خواهد كرد و پس از اين زمان بسيار كوتاه، شخص را به شدت به خود نيازمند و وابسته مي كند.
تقريبا هرگونه حالت تحرك و نشاط روحي و جسمي كه توسط مواد اعتياد آور ايجاد شود، با حس بيحالي و لختي همراه خواهد بود و هر چقدر مقدار به اصطلاح ”پرواز” شادمانه حاصل از اين سوء مصرف، بالاتر باشد، ”سقوط” و احساس خماري و افسردگي پس از آن شديدتر و طولاني تر خواهد بود.
تدخين كرك براي شخص حس نشاط ظاهري شديدي به دنبال دارد كه حدود 5 تا 7 دقيقه طول ميكشد. اما پس از آن با افسردگي حاد، احساس بي ارزش بودن و ولع فراوان براي مصرف مجدد اين ماده، ادامه ميابد.
در يك دوره زماني بسيار كوتاه، اين ماده كنترل مصرف كننده را در دست ميگيرد و اين الگوي رفتاري به اعتياد شديد مي انجامد.
نياز به مصرف مكرر كرك به دوره هايي كه معتادان كرك آنرا binge ( مدت عياشي) مينامند، مي انجامد. در يك دوره مصرف فرد تا جايي كه پول و يا كرك در اختيار دارد و يا تا زماني كه به اغما فرو رود، به مصرف كرك ادامه ميدهد.
به طور كلي اثرات كوتاه ‌مدت مصرف كراك مشابه آمفتامين است ولي با مدت زمان كوتاه‌تر، احساس افزايش انرژي، چابكي و سرخوشي زياد مي‌كند ،افزايش ضربان قلب، نبض، تنفس، درجه حرارت بدن، فشار خون، گشادگي مردمك چشم، پريدگي رنگ، كاهش اشتها، تعرق شديد، تحريك و هيجان، بي‌قراري، لرزش به‌خصوص در دست‌ها، توهمات شديد حسي، عدم هماهنگي حركات، اغتشاش دماغي، گيجي، درد پا، فشار قفسه سينه، تهوع، تيرگي بينايي، تب، اسپاسم عضله، تشنج و مرگ از عوارض مصرف اين ماده مخدر صنعتي است.
از جمله نشانه هاي اعتياد به كراك مي توان به :تغييرات بارز در شخصيت و رفتار، از دست دادن توجه و تمركز ، كاهش وزن، ناپديد شدن لوازم قيمتي خانه و نداشتن توضيح قانع كننده براي مقدار پول خرج شده ، رفت و آمد با افراد معتاد، آشفتگي چشمگير، رفتار كينه توزانه با افراد خانواده و دوستان ،برنامه خواب نامنظم ، بي توجهي به آراستگي ظاهري ، پارانويا شديد (سوء ظن به همه) ،بي قراري و اضطراب .

بايد كاري كرد!

سرهنگ علي تواضعي ، مديركل مبارزه با جرايم جنايي آگاهي ناجا معتقد است كه نقش مخدرهاي صنعتي در ارتكاب ديگر جرم ها بيش از گونه هاي سنتي بوده و براساس آمارها دست كم 2 برابر ديگر مواد است.
از آنجا كه رشد سريع مصرف مخدرهاي صنعتي موجب ارتكاب بزه هاي ديگري نيز مي شود ، اقدامي سريع و متناسب با اين آهنگ شتاب ، ضروري است.
كيانوش شاهرخي ، حقوقدان در اين باره مي گويد: مجلس بايد هر چه سريع تر با ارائه طرحي 2 فوريتي ، خلاء قانوني چگونگي برخورد با مخدرهاي شيميايي را رفع و مشكلات پديد آمده را حل كند.
محسن طاهري جبلي ، حقوقدان نيز بر اين باور است و تاكيد دارد كه متاسفانه قانون هاي موجود در زمينه مواد مخدر هنگام مواجهه با مخدرهاي صنعتي ، با سكوت و خلاء قانوني روبرو مي شوند كه اين امر خود عاملي براي تجري مجرمان ، گسترش استعمال بيشتر اين مواد و خارج از كنترل شدن جامعه مي شود.
اما صرف برخورد فيزيكي و قانوني با پديده مخدرهاي نوين نمي تواند كارساز باشد ، زيرا اين رويه تا كنون جاري بوده و نتيجه كاملي از آن به دست نيامده است.
بر همين مبنا ، دكتر اصغر مهاجري ، جامعه شناس مي گويد: براي نسل سوم به اندازه كافي كار فرهنگي صورت نگرفته است و نمود آن را مي توان امروز در سرگرداني ها و پناه بردن اين نسل به اعتيادهاي خطرناك مشاهده كرد. گام هاي رساندن جوانان به قله هاي پيشرفت ، به درستي انجام نشده و جوان مي انديشد كه اين فاصله را با عالم توهم جبران كند.
يكي از روزآمدترين راهكارهاي رويارويي با مخدرها در سراسر جهان ، در پيش گرفتن رويه پيشگيري است .
سرهنگ علي سماواتي ، رئيس مركز آموزش پليس مبارزه با مواد مخدر ناجا تاكيد دارد هنگامي كه بيشترين تبليغات قاچاقچيان و فروشندگان مخدرهاي صنعتي با عنوان هايي همچون بي خطر بودن ، عدم اعتياد آور بودن و… در كنار ارزاني و آساني تهيه آنها قرار مي گيرد ، براي رويارويي با اين مواد ، هيچ راهكاري بهتر از پيشگيري نيست.
اين كارشناس مبارزه با مواد مخدر ناجا مي افزايد: هم اكنون از 15 ميليون دانش آموز سراسر كشور ، 7/13 درصد در معرض مستقيم اعتياد قرار دارند كه اين موضوع اهميت آموزش و پيشگيري را دوچندان مي كند.
از مهم ترين و شاخص ترين مكان هاي مناسب براي پي ريزي بحث پيشگيري از گرايش به مخدرهاي صنعتي ، خانواده ها به عنوان نخستين كانون و گروه حضور فرد در اجتماع ، هستند.
سيما اسفندي ، روانشناس تصريح دارد كه خانواده ها به عنوان نخستين جايگاه شكل گيري و جهت دهي به شخصيت ، با فقر آموزشي ، آموزش ناقص و… كه دارند ، نقش اصلي را در گرايش نوجوانان و جوانان به مواد مخدر جديد ايفا مي كنند.
اما بايد توجه كرد كه هميشه راهي براي هر مشكلي وجود دارد و اعتياد به كراك نيز مستثني نيست هر چند كه راهي سخت و مشكل و البته طولاني دارد اما بهتر آن است كه مسئولان و مخصوصا والدين با آگاهي و تصميمات و رفتارهاي درست با نوجوانان و جوانان مجبور نشوند كه شاهد آزمودن و طي كردن اين راه طولاني و سخت توسط جوانان باشند.

 

(ممکن است هنگام انتقال از فایل ورد به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود ولی در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل است)

متن کامل را می توانید دانلود نمائید

چون فقط تکه هایی از متن پایان نامه در این صفحه درج شده (به طور نمونه)

ولی در فایل دانلودی متن کامل پایان نامه

همراه با تمام ضمائم (پیوست ها) با فرمت ورد word که قابل ویرایش و کپی کردن می باشند

موجود است

از لینک زیر می توانید دانلود کنید :

فایل ها برای اینکه حجم آنها پایینتر شود وراحتتر دانلود شوند با فرمت rar یا zip فشرده شده و پسوردگذاری شده اند. پسورد همه فایل های این سایت یکسان است.

برای دریافت پسورد فایل اینجا کلیک کنید

 دانلود متن کامل پایان نامه کارشناسی درباره کراک