دانلود کامل پایان نامه مقطع کارشناسی با موضوع ایدز

در این پست می توانید متن کامل این پایان نامه را  با فرمت ورد word دانلود نمائید:

 ایدز

مقدمه

ایدز عبارت‌ است‌ از بوجود آمدن‌ ضعف‌ عمده‌ در دستگاه‌ ایمنی‌ بدن‌ این‌ باعث‌ کاهش‌ توانایی‌ بدن‌ در مقابله‌ با عفونتها و توانایی‌ سرکوب‌ سلول‌های‌ غیرطبیعی‌ می‌شود. ویروس‌ ایدز سلول‌های‌ ایمنی‌ موجود در خون‌ و سلول‌های‌ ایمنی‌ موجود در بافت‌ها را درگیر می‌سازد. این‌ سلول‌ها در تولید پادتن‌ برای‌ مقابله‌ با بیماریها و سرطانها نقش‌ دارند. در مجموع‌ باید گفت‌ که‌ایدز یک‌ نوع‌ نقص‌ ایمنی است‌ که‌ در سیر عفونت‌ با ویروس‌ ایدز ایجاد می‌شود.

در قرن بیستم ، دو بیماری ویروسی بطور غیر منتظره شیوع پیدا کردند.جهانگیری آنفلوانزای A در زمستان 1919- 1918 با ظهور مجدد یک ویروس  قدیمی باعث مرگ بیش از 25 میلیون نفر در دنیا شد که شامل 550000 نفر در آمریکا بود. در سال 1981، دنیا برای اولین بار از شیوع بیماری دیگری  یعنی بیماری سندرم نقص ایمنی اکتسابی یا AIDS آگاه شد. توانایی فاجعه آفرینی این بیماری ویروسی جدید ، هنوز بطور کامل درک نشده است.امروزه مشخص شده که HIV یا ویروس نقص ایمنی انسانی شمپانزه ناشی شده است و نشان داده شده که فرضیه ایجاد ویروس HIV در جمعیت انسانی توسط واکسنهای پولیو صحیح نمی‌باشد. انتقال از شمپانزه‌ها به انسان احتمالا موقعی که این جانوران به عنوان غذا در Sub – Saharan آفریقا ، قصابی می‌شدند از طریق آلودگی زخم‌های انسانی توسط خون جانوران روی داده است. این انتقال احتمالا برای مدت زمانی طولانی مورد توجه نبوده است، اما در نیمه دوم قرن بیستم، توام بودن تحولات اجتماعی منجر به شیوع ایدز شد.

درباره ی اچ آی وی و مبتلایان به ایدز در میان حقوقدانان مسائل مختلفی مطرح بوده که برای حل آن نیاز به راهکار های قانونی از جمله قوانین مصوب مجلس می باشد. مشکلات بیماران مبتلا در محل کار، میان خانواده و در تقابل با سازمان جامعه به دلیل آنکه تا کنون با نگاهی شفاف به مقوله ی ایدز نگریسته نشده به اندازه ایست که لزوم توجه بیشتر قانونگذار و تسریع در تصویب قوانین مرتبط با ایدز را یادآور می شود.

یکی از ضروری ترین نیاز های افراد جامعه در هنگام مواجهه با مشکلات به عنوان اولین قدم در جهت احقاق حقوق خویش برخورداری از توان علمی و سازمان یافته ی شخصی است که بتواند به جای او و برای او تلاش کند. مسلما بیماران مبتلا به ایدز به لحاظ قرارداشتن در وضعیت خاص چه از لحاظ شغلی و درمانی و غیره..می باید بیشتر از دیگران تحت حمایت قانون قرار گیرند

 فلسفه روبان قرمز

 در سال1991  گروهي از هنرمندان ، که بسياري از دوستان آنها بر اثر ابتلاء به ايدز جان خود را از دست داده بودند، با تأسيس گروه ايدز تجسمي (THE VISUAL AIDS ARTISTS CAUCUS) در شهر نيويورک تصميم گرفتند با به خدمت گرفتن هنر، به نبرد با اين بيماري مرگبار بپردازند. اولين بار آنان بودند که روبان قرمز را به عنوان نشان گروه خود انتخاب کردند. پاتريک او کانل ، بنيانگذار گروه ايدز تجسمي ، هنوز هم روي تک تک لباس هاي خود يک روبان قرمز دارد؛ و البته خود او هم به ايدز مبتلاست. او مي گويد: من از ايدز نمي ميرم، من با ايدز زندگي مي کنم

 فصل اول:

بيشتر دختران نوجوان راه‌‏هاي انتقال ايدز را نمي‌‏شناسند

 بيشتر نوجوانان به خصوص دختران، راه‌‏هاي انتقال ايدز را نمي‌‏شناسند. با توجه به اينكه نوجوانان و جوانان بيشترين گروه‌‏هاي در خطر ابتلا به بيماري ايدز هستند, آموزش آنان بسيار ضروري است.
به گفته محرز, عدم اطلاح دختران نوجوانان از راه‌‏هاي انتقال بيماري مذكور، زنگ خطر بزرگي براي كشور محسوب مي‌‏شود.
عضو كميته كشوري ايدز ايران تصريح كرد: بسياري از نوجوانان ايراني خود را در معرض ابتلا به بيماري ايدز نمي‌‏دانند، به همين دليل آگاهي در اين زمينه را ضروري نمي‌‏دانند.
وي يادآور شد: آموزش مباحث پيشگيرانه ايدز به نوجوانان بسيار حساس است

 عضو كميته كشوري مبارزه با ايدز گفت: نوجوانان پسر در خصوص HIV اطلاعات بيشتري دارند .

 متاسفانه دختران و پسران خود را در معرض خطر اطلاع به HIV نمي‌بينند . يك سوم دختران نوجوان نمي‌توانند حتي يكي از راه‌هاي انتقال ايدز را نام ببرند.

راههای انتقال ایدز

خويشتنداري، وفاداري و پيشگيري 3 ركن اصلي در پيشگيري از بيماري HIV محسوب مي‌شوند.
ويروس اچ‌آي‌وي (عامل بيماري ايدز) از چه طريقي منتقل مي‌شود؟

روابط جنسي: زماني مي‌تواند باعث انتقال ويروس اچ‌آي‌وي شود كه يكي از طرفين، آلوده به اين ويروس باشد و تماس با ويروس فردآلوده صورت پذيرد و اين ويروس به بدن فرد سالم منتقل شود. البته در بعضي موارد حتي فرد آلوده هم ممكن است از آلودگي خود بي‌خبر باشد.
رابطه جنسي شايع‌ترين راه انتقال ويروس اچ‌آي‌وي در جهان و دومين راه شايع انتقال در ايران است. ولي به نظر مي‌رسد در سال‌هاي آينده ميزان موارد آلودگي از اين طريق، در كشور افزايش خواهديافت.
رابطه هاي جنسي كه منجر به صدمه مي‌شوند، با خطر بالاتري همراه است و حتي يك بار با فرد آلوده مي‌تواند منجر به انتقال ويروس اچ‌آي‌وي شود. تذكر جدي اين‌كه ابتلا به بيماري‌هاي آميزشي باعث افزايش احتمال انتقال اچ‌آي‌وي مي‌شود.
استفاده از وسايل تزريقي و مشترك آلوده در معتادان تزريقي: در حال حاضر اعتياد تزريقي دومين راه شايع انتقال اچ‌آي‌وي در جهان و اصلي‌ترين راه انتقال در ايران است. سرنگ، سوزن، پمپ (وسايل دست‌ساز براي تزريق) مشترك و حتي استفاده از قاشق و فيلتر مشترك براي تهيه مواد مخدر تزريقي نيز مي‌تواند باعث انتقال ويروس اچ‌آي‌وي شود. متأسفانه اين گونه وسايل نه تنها باعث انتقال مي‌شود بلكه مي‌تواند عفونت‌هايي مثل هپاتيت B و C را نيز منتقل كند.
خون و فرآورده‌هاي خوني آلوده: با انجام غربالگري در تمام خونهاي اهدايي،‌انتقال ويروس اچ‌آي‌وي از اين طريق تحت كنترل است. ولي به علت وجود مرحله‌اي به اسم پنجره در آلودگي (كه در اين مرحله فرد آلوده به ويروس هست ولي سطح پادتن خون در حد قابل تشخيص نيست) توصيه مي‌شود افراد داراي سابقه رفتارهاي پرخطر مثل معتادان تزريقي،از اهداي خون اجتناب كنند.
انتقال از مادر آلوده به كودك: ويروس اچ‌آي‌وي مي‌تواند در سه ماهه‌هاي اول، دوم و سوم بارداري، موقع زايمان و در دوران شيردهي، از مادر آلوده به فرزندش انتقال پيدا كند. ولي بيشترين انتقال، در 2 ماهه آخر بارداري و موقع زايمان است.
پيوند اعضا: در جهان مواردي از انتقال ويروس اچ‌آي‌وي از طريق پيوند اعضا گزارش شده است. به همين منظور انجام آزمايش‌هاي تشخيصي در تمام اهداكنندگان اعضا الزامي است.
احتمال انتقال ويروس اچ‌آي‌وي در اثر پاشيدن ترشحات آلوده فرد به چشم و بافت‌هاي مخاطي طرف مقابل وجود دارد. تماس‌هاي اتفاقي و زيرپوستي با وسايل تيز و نافذ و فرورفتن سوزن آلوده به بدن ديگران نيز مي‌تواند باعث انتقال ويروس شود.

تزريق مواد مخدر مهمترين راه گسترش بيماري ايدز در اندونزي است

 مواد مخدر و بروز رفتارهاي جنسي پرخطر مهمترين راههاي انتشار بيماري ايدز و ويروس مولد آن در ميان مردم اندونزي طي سالهاي اخير بوده است.

 مطبوعات اندونزي در اين‌باره نوشتند: “آديات ويديادي ووسو آسماري” نماينده اندونزي در سازمان ملل اين خبر را در شصت و يكمين نشست مجمع عمومي اين سازمان اعلام كرد. وي‌افزود: در “پاپوا” افزايش قابل توجه شمار مبتلايان به بيماري ايدز ناشي از درگير بودن مردان در تجارت سكس و نيز مراودات جنسي قبل از ازدواج بدون استفاده از روشهاي مناسب محافظتي بوده است. آسماري خاطرنشان كرد: در سال ‪ ۲۰۰۶بيش از ‪ ۱۹۳هزار نفر در اندونزي به ايدز آلوده بودند و تعداد مبتلايان اثبات شده به اين بيماري نيز به ‪ ۸هزار نفر مي‌رسد. بيشترين ميزان شيوع بيماري ايدز در اندونزي در بين افراد ‪ ۲۰تا‪ ۲۹ساله است.

تزریق خون آلوده اچ آی وی به بیماران در تاجیکستان

کمبود ذخایر خون در تاجیکستان موجب تزریق خون آلوده اچ آی وی به بیماران شده است.
مسئولان مرکز مبارزه با ایدز در تاجیکستان :

 از اوایل سال جاری در تاجیکستان آنها 162 تن گرفتار به ویروس اچ آی وی را آشکار کرده اند و هم اکنون تعداد چنین افراد به 872 نفر رسیده که هشتاد تن از این افراد جان خود را از دست داده اند.
از ماه فوریه سال 2006 در تاجیکستان مداوای رایگان گرفتاران ویروس ایچ آی وی راه اندازی شده و در این مدت بیست تن از مبتلایان ایدز که تحت مراقبت پزشکان قرار داشتند نیز جان خود را از دست داده اند.

نوع جديد ايدز در چين، بيش از 3 هزار نفر را مبتلا كرد

نوعي جديد HIV چيني، بيش از سه هزار نفر را مبتلا کرده است؛ به طوري كه آمارها نشان مي‌دهد؛ علت عمده انتقال اين ويروس از طريق روابط جنسي انجام شده است.

«در يک ماه گذشته، 3 هزار و 223 مورد بيمار ايدزي با عامل متفاوت نسبت به بقيه کشف شده است که در مقايسه با نيم سال اول امسال، 30 درصد رشد داشته است.»
همچنين آمارها حاکي از آن است که نزديک به 38 درصد اين افراد از طريق روابط جنسي به اين بيماري مبتلا شده‌اند. 
«امسال، ايدز جان بيش از 3 هزار نفر را گرفته و در چند سال گذشته تعداد افرادي که به اين بيماري مبتلا شده‌اند، بسيار زياد شده است؛ به طوري که تا آخر سپتامبر امسال، جمعيتي در حدود 220 هزار نفر به عامل ويروس ايدز مبتلا شده‌اند.»

به دلیل عدم اطلاع‌رسانی به موقع رخ داد : افزایش انتقال ایدز از مادران به نوزادان

علی‌رغم تولید داروهایی که از انتقال ویروس HIV از مادر به نوزاد جلوگیری می‌کند، به دلیل کمبود آموزش و اطلاع رسانی در برخی از استان‌های کشور همچنان تعداد زیادی از نوزادان بیماری را از مادران خود دریافت می‌کنند».
تعداد مبتلایان به ایدز در کشور 70 تا 80 هزار نفر و حتی در برخی از آمارها تا 100هزار نفر پیش‌بینی می‌شود. این در حالی است که تعداد افراد شناسایی شده کمتر از 16هزار نفر است. حال از روند شناسایی افراد جدید این‌گونه بر می‌آید که افرادی که هنوز شناسایی نشده‌اند بیشتر از طریق روابط جنسی مبتلا شده‌اند». 

«پیش‌بینی می‌شود که با ادامه روند کنونی، در آینده نزدیک اکثریت جمعیت مبتلایان به ویروس HIV در کشور را افرادی تشکیل دهند که از طریق روابط جنسی به این ویروس مبتلا شده‌اند».

ويروس ايدز از طريق شير مادر به نوزاد انتقال پيدا مي كند

ويروس ايدز در شير مادر وجود دارد و از اين طريق كودك را آلوده مي كند و خالكوبي و سوراخ كردن گوش به وسيله سوزن و وسايل آلوده باعث انتقال بيماري ايدز مي شود.
افراد آلوده به ويروس ايدز بدون داشتن علامت، آلودگي را به ديگران منتقل مي كنند و بيماران تا 3 سال پس از تشخيص بيماري ايدز جان خود را از دست مي دهند.

انتقال ایدز از كشورهای آسیای میانه و جنوب خلیج فارس به ایران

الگوی انتقال جنسی ایدز در ایران با كشورهای اروپایی و آمریكایی متفاوت است، افرادی كه به كشورهای آسیای میانه یا جنوب خلیج فارس سفر می‌كنند، نقش پر رنگی در انتقال ویروس ایدز به ایران دارند». 
«متاسفانه با وجود اینکه الگوی انتقال ایدز در ایران هر چه بیشتر از تمركز در گروه معتادان تزریقی به گروه بزرگتر جامعه از طریق انتقال جنسی گسترش می‌یابد، هنوز عده زیادی ابا دارند كه این نكات را بیان كنند». 

 

(ممکن است هنگام انتقال از فایل ورد به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود ولی در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل است)

متن کامل را می توانید دانلود نمائید

چون فقط تکه هایی از متن پایان نامه در این صفحه درج شده (به طور نمونه)

ولی در فایل دانلودی متن کامل پایان نامه

همراه با تمام ضمائم (پیوست ها) با فرمت ورد word که قابل ویرایش و کپی کردن می باشند

موجود است

از لینک زیر می توانید دانلود کنید :

فایل ها برای اینکه حجم آنها پایینتر شود وراحتتر دانلود شوند با فرمت rar یا zip فشرده شده و پسوردگذاری شده اند. پسورد همه فایل های این سایت یکسان است.

برای دریافت پسورد فایل اینجا کلیک کنید

 دانلود متن کامل پایان نامه کارشناسی با موضوع ایدز

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید