دانلود کامل پایان نامه رشته صنایع غذایی درباره موانع صادرات مركبات

در این پست می توانید متن کامل این پایان نامه را  با فرمت ورد word دانلود نمائید:

 مقدمه

كاهش درآمدهاي حاصل از صدور نفت و نوسانات شديد آن ،افزايش جمعيت كشور،كاهش قدرت خريد درآمدهاي نفتي در نتيجه بر هم خوردن رابطه مبادله به نفع كشورهاي صنعتي و پيشرفته در راه تجارت با كشورهاي جهان سوم و از همه مهمتر پايان پذير بودن منابع طبيعي و از جمله نفت،بايد زنگ خطر را براي ما و خصوصاً براي برنامه ريزان و سياست گذاران اقتصادي كشور به صدا در آورده و ما را به اين باور رسانده باشد كه توسعه صادرات غير نفتي و رهايي يافتن از اقتصاد تك محصولي متكي به درآمدهاي نفتي ،ضرورتي اجتناب ناپذير است.

امروزه توسعه صادرات غير نفتي تنها به افزايش در آمدهاي ارزي از طريق صدور انواع كالاهاي ساخته شده و خدمات محدود نمي شود بلكه توسعه صادرات نقش مهمتري را به عنوان يك استراتژي رشد و توسعه اقتصادي بر عهده دارد.در اجراي استراتژي توسعه صادرات بخش هاي مختلف اقتصادي شامل: صنعت، معدن، خدمات، بهداشت، كشاورزي و غيره مورد توجه قرار مي گيرد.

با توجه به اين نكته كه كشورمان به دليل شرايط خاص اقليمي و جغرافيايي جزو معدود كشورهاي دنيا است كه قابليت هاي بالايي در توليد محصولات كشاورزي داراست و از نظر تنوع توليدات در بخش باغداري و محصولات باغي سومين كشور دنيا پس از كشورهاي چين(تركيه و آمريكا)مي باشد.مي توان بعنوان بخشي از استراتژي توسعه صادرات كشور به بخش كشاورزي و باغداري معطوف شد و با توليد انواع محصولات كشاورزي و باغي علاوه بر تأمين نيازهاي داخلي،به صدور اين محصولات و در آمدهاي ارزي حاصل از آن چشم داشت.

تعريف موضوع

موضوعي كه در اين تحقيق مورد بررسي قرار خواهد گرفت(بررسي موانع صادرات مركبات كشور و ارايه راه كارهايي براي افزايش صادرات آنها)مي باشد.

كشور ما سرزمين پهناوريست كه از شرايط آب و هوايي و اقليمي بسيار متنوعي برخوردار است.همين شرايط آب و هواي و اقليمي متنوع زمينه بسيار مساعدي را براي توليد انواع و اقسام محصولات كشاورزي فراهم آورده است.

بخشي از اين توليدات به مصرف داخلي مي رسد و بخش قابل توجهي از آن نيز قابل صدور به ساير كشورها ي دنيا است.مركبات نيز بدليل همين شرايط مساعد آب و هوايي و خاك مناسب در اغلب نقاط كشور،بويژه ،شمال و جنوب كشور قابل كشت و پرورش و ذكر اين نكته ضروري است كه توليد فعلي مركبات كشور در صدي است كه مقدار قابل توجهي از آن قابل صدور است و هم اينكه به دليل استعداد فراوان كشور در توليد اين محصولات ،مي توان با افزايش سطح زير كشت و در نتيجه توليد آن به افزايش صادرات آن اميدوار بود.پس با توجه به ظرفيت موجود صادرات اين محصولات مي توان مقدار قابل توجهي از وارد سيستم اقتصادي كشور با توجه به اينكه در برنامه هاي اقتصادي دولت براي صادرات محصولات غير نفتي اهميت خاصي قائلند. لذا بررسي و تفحص پيرامون اين موضوع مي تواند راهگشا باشد.

 اهميت تحقيق :

اين تحقيق اگر انجام شود چه اهميتي دارد؟

صادرات فعاليتي پيچيده بوده و داراي ظرافت هاي خاص خويش است .توسعه صادرات امري آسان نيست .براي فروش بيشتر كالا به خريداران خارجي شرايط و عوامل مساعد بسياري لازم است.

مركبات يكي از انواع محصولات كشاورزي است كه جزء اقلام صادراتي كشور قرار دارد.براي ارائه خدمات بهتر بايستي موانعي بر سر راه صادرات مركبات وجود دارد شناسايي و راهكارهايي مناسب ارائه شود تا اينكه بين ظرفيت صادراتي اين محصول و حجم صادرات آن توازن برقرار شود.

با توجه به تحقيقاتي كه در اين زمينه انجام شد،مشاهده شده است كه كشورهايي كه توليد بسيار پايين تري نسبت به كشور ما دارند، چندين برابر صادرات مركبات دارند. لذا ضرورت پرداختن به اين موضوع پيدا كردن موانعي كه پيش روي ماست بسيار اهميت دارد.

هدف از انتخاب موضوع

مركبات يكي از انواع محصولات كشاورزي است كه در سال هاي اخير جزو اقلام صادراتي كشور قرار گرفته است .با توجه به اينكه ظرفيت صادراتي اين محصول بسيار بيشتر از حجم فعلي صادرات آن است اين تحقيق بدنبال اين است كه موانع موجود صادرات مركبات را شناسايي و معرفي كند.

قلمرو مكاني تحقيق

از نظر مكاني مراكز عمده توليد و صدور مركبات در جهان و از جمله كشورمان مورد بررسي قرار گرفته و همچنين كشورهاي عمده مقصد صادرات مركبات در جهان خصوصاً كشورهاي عربي حوزه خليج فارس ،كشورهاي واقع در آسياي ميانه ، اروپا، ژاپن و چين.

قلمرو زماني تحقيق

در اين زمينه موضوع مورد بحث و آمار و ارقام توليد و صادرات،طي سالهاي 1357 تا 1382 مورد بررسي قرار مي گيرد.

محدوديت هاي تحقيق

– مساله كمبود و منابع و ماخذ در ارتباط با موضوع مورد بحث.

– نبودن سيستم اطلاعاتي منسجم و مدون.

– عدم همكاري صادر كنندگان.

فرضيات تحقيق

موضوع مورد مطالعه از طريق فرضيات زير دنبال مي شود.

فرضيه اول: بين وجود تسهيلات مناسب نگهداري با افزايش صادرات رابطه معنا دار مثبت وجود دارد.

فرضيه دوم: بين بسته بندي مناسب با افزايش صادرات رابطه معنا داري وجود دارد.

فرضيه سوم: بين سيستم حمل و نقل مناسب با افزايش صادرات رابطه معنا دار
وجود دارد.

فرضيه چهارم: بين بازاريابي خارجي صحيح با افزايش صادرات رابطه معنا دار
وجود دارد.

واژه ها و اصطلاحات

بسته بندي(Packaging) : كليه فعاليتهايي است كه براي طراحي و توليد ظرف يا لفاف يا بسته بندي يك كالا صورت مي گيرد.

بازاريابي: فرآيند برنامه ريزي و تحقيق يك ايده(Conception)، قيمت گذاري، تبليغات (Promotion) و توزيع كالا،خدمات و يا عقايد و انديشه ها (Ideas) است به نحوي كه مبادله اي ايجاد نمايد كه اهداف فردي و سازماني توسط اين مبادله ارضاء شود.

بازار يابي بين المللي: عبارتست از اجراي يك يا چند مورد از فعاليتهاي بازار يابي از اين سو به آنسوي مرزهاي ملي يك كشور.

انبار : به محل يا فضايي گفته مي شود كه بر اساس يك سيستم طبقه بندي صحيح ،
مواد اوليه كه كالاي نيم ساخته ،محصول ساخته شده و يا فرآورده هاي مختلف صنعتي بازرگاني در آن نگهداري شود

حمل و نقل : عبارت است از سيستمي كه با حداقل هزينه جريان مواد در داخل واحد توليدي طوري برقرار نمايد كه مطلوبيت مكاني لازم طبق نقشه استقرار حاصل شود.

واريته:گونه،نوع،قسم،واحد رده بندي در گياهان .

سورتينگ: جداسازي،درجه بندي،طبقه بندي.جداسازي درجات مختلف يك محصول كه براي هر محصول ويژگيهاي كيفي همان محصول ملاك طبقه بندي خواهد بود.

عمده فروش(Whole Saler): موسساتي هستند كه عمده فعاليتهاي آنان بر عمده فروشي استوار است.

مشتري يابي(Prospecting) : مرحله اي از فرآيند فروش كالا است كه در آن فروشنده مشتريان بالقوه واجد شرايط را شناسايي مي كند.

بازار هدف(Targef market) : گروهي از خريداران هستند با نيازها يا خصوصيات مشترك كه شركت به خدمت كردن به آنها همت مي گمارد .

 

(ممکن است هنگام انتقال از فایل ورد به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود ولی در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل است)

متن کامل را می توانید دانلود نمائید

چون فقط تکه هایی از متن پایان نامه در این صفحه درج شده (به طور نمونه)

ولی در فایل دانلودی متن کامل پایان نامه

همراه با تمام ضمائم (پیوست ها) با فرمت ورد word که قابل ویرایش و کپی کردن می باشند

موجود است

از لینک زیر می توانید دانلود کنید :

فایل ها برای اینکه حجم آنها پایینتر شود وراحتتر دانلود شوند با فرمت rar یا zip فشرده شده و پسوردگذاری شده اند. پسورد همه فایل های این سایت یکسان است.

برای دریافت پسورد فایل اینجا کلیک کنید

دانلود متن کامل پایان نامه صنایع غذایی درباره موانع صادرات مركبات

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید