دانلود کامل پایان نامه بررسی رابطه افسردگی با عزت نفس دانشجویان


در این پست می توانید متن کامل این پایان نامه را  با فرمت ورد word دانلود نمائید:

 عنوان:

رابطه بین افسردگی با عزت نفس در بین دانشجویان دانشگاه دختر و پسر دانشگاه آزاد ایذه در سال 90-89

پژوهشگر:

فاطمه زندی دره غریبی

استاد راهنما:

تاج محمد زندی

مقدمه

اعتماد به نفس به میزان علاقه، اطمینان و غروری که نسبت به خود دارید می گویند. اما همیشه افراد زیادی وجود داشته اند که به دلایل بسیاری زندگی را دو بعدی میبینند و به همین دلیل پیدا کردن توانایی های خودشان برایشان مشکل شده و زندگی برایشان بی معنی شده است.

هر چند ممکن است افرادی باشند که در هیچ زمینه ای اعتماد به نفس ندارند اما معمولاً کمبود اعتماد به نفس افراد در جنبه های بخصوص هر فرد است. به طور مثال، آنها که از لحاظ ظاهر اعتماد به نفس ندارند، زندگی اجتماعی برایشان بسیار دشوار خواهد شد. این افراد تصور خواهند کرد که در مجامع عمومی کسی به آنها توجه نخواهد کرد و مجبور خواهند شد که از اول تا آخر مجلس در گوشه ای تنها بنشینند.

در زندگی زناشویی هم ممکن است کمبود اعتماد به نفس مشکلات زیادی ایجاد کند. ممکن است فرد همچنان در رابطه ای که خود می داند بسیار برای وی مسموم و ناسالم است باقی بماند در حالیکه آگهی کامل دارد که اصلاً از این رابطه خوشحال نیست. این به این دلیل است که فرد تصور می کند که قادر نیست این وضعیت را بهبود بخشد.

این مسئله می تواند در زندگی کاری افراد هم تاثیر منفی بگذارد. کمبود اعتماد به نفس منجر به فقدان انگیزه و علاقه در فرد برای پیشرفت خواهد شد.

اما اگر این مسئله را در مقیاس کلی تر بررسی کنیم، فرد فاقد اعتماد به نفس ممکن است از انجام همه کارها سر باز زند و بی هدف باشد فقط به این دلیل که تصور میکند که توانایی انجام کاری را ندارد. اما الان دیگر زمانش رسیده است که این رویه را تغییر داده و این را باور کنید که شما قادر به انجام هر کاری که می خواهید هستید.

چکیده :

هدف از انجام این پژوهش بررسی رابطه بین افسردگی و عزت نفس در بین دانشجویان دانشگاه آزاد ایذه در سال 90-89 است . بدین منظور به روش نمونه گیری تصادفی 180 آزمودنی شامل 40 نفر یه صورت تصادفی برابر انتخاب شدند آزمون عزت نفس گوپر و اسمیت و آزمون افسردگی بک (تجدید نظر شده) به صورت گروهی در هر کلاس اجرا گردید .

تحقیق حاضر دارای 3 فرضیه می باشد که رابطه بین دو متغیر را مورد آزمایش قرار  می دهد و نتایج آن در زیر می آید :

پس از تجزیه و تحلیل داده ها ، نتایج نشان داد که همبستگی منفی معناداری بین نمرات کل آزمونهای عزت نفس و افسردگی وجود دارد  همچنین رابطه منفی معناداری بین نمرات کسب شده توسط آزمودنی های پسر در هر دو آزمون عزت نفس و افسردگی وجود دارد  و نیز رابطه منفی معناداری بین نمرات کسب شده توسط آزمودنی های دختر در هر دو آزمون عزت نفس و افسردگی یافت شد  همچنین به غیر از فرضیات که نتایج آن ذکر شد یافته های زیر نیز در رابطه با پژوهش به دست آمد :

تفاوت معناداری بین افسردگی و عزت نفس دختران و پسران دانشجو وجود ندارد . همچنین بین افسردگی و عزت نفس در بین دانشجویان تفاوت معناداری وجود دارد که در آزمون افسردگی تفاوت بین رشته های مختلف دانشگاه مختلف و در حالت متغیر می باشد و در آزمون عزت نفس تفاوت بین رشته های تجربی و انسانی می باشد .

فصل اول

کلیات

بیان مسئله :

اگر بنا باشد نقدی بر این پژوهش داشته باشم این است که این پژوهش خیلی مهمتر حیاتی تر ، موثرتر و کارسازتر از آنست که به نظر می آید و شاید هم آنطور که باید و شاید نتواند اهمیت خود را منتقل کند گاهی به فکر می روم که آیا نویسنده توجه داشته است که به غیر از جنبه روانی کتاب یعنی «حال انسان و افسردگی» این پژوهش از نظر اجتماعی و فرهنگی به خصوص جامعه شناسی ، فلسفه و منطق دارای چه اهمیت و کاربردی است و در شناخت شناسی و روش تحقیق و پژوهش به جویندگان این راه چه کمکهای شایانی می کند ؟

اهل پژوهش می دانند که شناخت درست و در نتیجه رفتار و برخورد درست در زندگی اجتماعی در رابطه با کار و روابط انسانی ، مدیریت ، سازماندهی ، طرحها و پروژه ها دارای چه اهمیتی است . این کتاب در واقع به ما یاد می دهد که چگونه از خطاهای شناخت رهایی یافته و با شناخت درست ، اندیشه درست به رفتار و برخورد درست و احوال سالم برویم . خطاهای شناخت به قدری مهم و باز دارنده است که اساس تمام مشکلات و مسائل را تشکیل داده و مانع اثر کلید راه حلها است حتی در حل مشکلات اقتصادی و عدالت اجتماعی بدون شناخت درست و برخورد درست نمی توان حرکتی اصولی انجام داد .

– از طریق برخورد سیستمی با «شناخت درمانی» می توانیم به شناخت مشکلات روانی و اجتماعی انسان و حل آنها می پردازیم .

– شما همانطور که حس می کنید فکر می کنید ، ارزش یابی می کنید ، و قضاوت می کنید .

– شما می توانید اختیار حالات خود را داشته باشید و از حال ناسالم و منفی به حال سالم و مثبت بروید .

شیوه روان درمانی جدیدی که به «شناخت درمانی» مشهور است عبارتنداز :

شناخت دروانی نام گرفته زیرا به انسان افسرده امکان می دهد تا با شناخت و با تغییر طرز تلقی هایش ، از دلتنگی به خوشحالی و از افسردگی به شادابی برسد .

با توجه به پژوهش های انجام شده به این نتیجه رسیده ایم که در شرایط افسردگی شدید و به نسبت شدید ، تاثیر شناخت درمانی اگر بیشتر از دارو درمانی باشد کمتر از آن نیست . به رغم فایده داروهای ضد افسردگی ، بسیاری از دلتنگ ها و افسرده ها با استفاده از روشهای شناخت درمانی و بدون مصرف دارو ، نشاط از دست رفته را باز یافته اند . حتی اگر برای رهایی از افسردگی داروهای اعصاب مصرف می کنید می توانید به کمک روشهای پیشنهادی ، سرعت بهبود را بیشتر کنید . افسردگی تقدیر ناچاری انسان نیست همه ما می توانیم با بکار بردن این روشها روحیه بهتری پیدا کنیم .

اهمیت و ضرورت

این تحقیق صرفاً در رابطه با مسائل دانشجویان دانشگاه آزاد اسامی واحد ایذه می باشد و با توجه به بررسیها وتحقیقاتی که در این زمینه می شود می توان   مشخص نمود که چه عواملی می توانند در نظام آموزشی دانشگاه ها دخیل باشند و از این عوامل چه عواملی مضر و چه عوملی می توانند مفید باشند .

بررسی نمودن این عوامل و تحقیق و کار کردن بر روی آنها می توان علل پیشرفت تحصیلی دانشجویان مشخص نمود .

و از آنجائیکه تعلیم و تربیت امریست پیوسته ،مستمر و همه جانبه ، تاثیر فاکتورهای چون شراط خانواده و میزان تحصیلات و آگاهی اولیاء شرایط فرهنگی و اقتصادی   و مجموعه شرایط محیط آموزش بر یکدیگرو نتیجتاًدر تعلیم و تربیت امری است اجتناب ناپذیر ، لذا مطالعه هر یک بدون در نظر گرفتن تاثیر و تاثر شرایط دیگر امریست دشوار با این پیش فرض ما برای تاثیر میزان تحصیلات و آگاهی دانشجویان در عملکرد تحصیلی را مورد بررسی قرار داده ایم .

 

(ممکن است هنگام انتقال از فایل ورد به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود ولی در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل است)

متن کامل را می توانید دانلود نمائید

چون فقط تکه هایی از متن پایان نامه در این صفحه درج شده (به طور نمونه)

ولی در فایل دانلودی متن کامل پایان نامه

همراه با تمام ضمائم (پیوست ها) با فرمت ورد word که قابل ویرایش و کپی کردن می باشند

موجود است

از لینک زیر می توانید دانلود کنید :

فایل ها برای اینکه حجم آنها پایینتر شود وراحتتر دانلود شوند با فرمت rar یا zip فشرده شده و پسوردگذاری شده اند. پسورد همه فایل های این سایت یکسان است.

برای دریافت پسورد فایل اینجا کلیک کنید

 دانلود متن کامل پایان نامه بررسی رابطه افسردگی با عزت نفس دانشجویان

پایان نامه های روانشناشی - لیست پایان نامه های دانلودی.gif

مطالب مشابه را هم ببینید
فایل مورد نظر خودتان را پیدا نکردید ؟ نگران نباشید . این صفحه را نبندید !
سایت ما حاوی حجم عظیمی از پایان نامه ، تحقیق ، پروژه و مقالات دانشگاهی در رشته های مختلف است. مطالب مشابه را هم ببینید یا اینکه برای یافتن فایل مورد نظر کافیست از قسمت جستجو استفاده کنید. یا از منوی بالای سایت رشته مورد نظر خود را انتخاب کنید و همه فایل های رشته خودتان را ببینید