دانلود کامل تحقیق رشته هنر درباره تاریخ هنر ايراني


در این پست می توانید متن کامل این تحقیق را  با فرمت ورد word دانلود نمائید:

 مؤسسۀ آموزش عالی جهاد دانشگاهی استان یزد

دانشکدۀ هنر و معماری اردکان

 موضوع تحقیق:

تاریخ هنر ایرانی

 استاد راهنما:

جناب آقای اشعاری

 تهیه و تنظیم:

سمانه موسوی

الهه مروی

مقدمه

اقوام آريايي احتمالا از اوايل هزاره اول قبل از ميلاد در فلات ايران ساکن شده و نام خود را بر آن نهادند. قدمت فرهنگ و تمدن در نجد ايران به چند هزار سال قبل از ورود آرياييان باز مي گردد. بنابر اين عنوان هنر ايراني آثار متنوعي که از دورانهاي پيشاتاريخي تا سده هاي اخير در اين سرزمين پهناور خلق شده اند را شامل مي شود.در سراسر اين مدت طولاني سنتهاي ديرين و ويژگيهاي ماندگاري را در هنر ايراني مي توان شناسايي کرد که متمايز کننده اين هنر از ساير هنرهاي جهان است.

ادوار کهن

يافته هاي باستانشناختي براي تشخيص و بررسي عميق ترين ريشه هاي هنر ايراني هنوز ناکافي اند.بخشي از اين يافته ها شامل موارد زير مي باشد: 

1لف) تصاوير منقوش بر صخره در غارهاي لرستان را شايد بتوان در زمره قديمي ترين آثار مکشوف در فلات ايران به حساب آورد.

ب) از بقاياي دوران ميانه سنگي در ايران مي توان به آثار به دست آمده در نواحي اطراف درياي خزر، متعلق به هزاره هفتم ق م اشاره کرد.

پ) از ميانه هزاره پنجم ق م در مرکز و شمال شرقي ايران زيستگاههايي مانند تپه سيَلک (کاشان) و تپه حصار (دامغان) شکل گرفتند. ذوق هنري ساکنين سيَلک نخست در کنده کاري روي استخوان و ساختن ظروف سفالين با نقشها و رنگهاي ساده جلوه گر شد. نقوش سفالينه ها که با رنگ تيره به کار رفته اند، مدارک ارزنده اي براي ريشه يابي هنر ايراني به دست   مي دهند:

ت) در دوران مفرغ در حدود هزاره سوم ق م ، شوش پايتخت پادشاهي عيلام ، عمده ترين مرکز سياسي و تجاري محسوب مي شد. عيلاميان ابتدا خط تصويري و سپس نوعي خط ميخي به کار مي بردند.(عيلاميان خط ميخي را از سومريان اخذ کرده و به دولت هخامنشي منتقل کردند) تمدن مزبور به رغم همانندي با تمدنهاي بين النهرين يعني سومر و بابل ، از لحاظ زبان و ديگر جنبه هاي فرهنگي ويژگيهاي مستقلي داشته است. زيگورات چُغازنبيل (نزديک شوش) به معابد برج مانند بين النهرين شباهت دارد.فلز کاري، حجاري نقوش برجسته و ساختن آجرهاي لعابدار منقوش با خصوصيات کمابيش متمايز در عيلام رايج بود.سفالينه هاي نخودي رنگ مکشوف در شوش در زيبايي و ظرافت مشهور جهان شده اند. دولت عيلام توسط آشوربانيپال، پادشاه قوم آشور منقرض گرديد. 

 ث) در ميانه هزاره دوم ق م دسته هايي از يک نژاد سفيد پوست هند و اروپايي از دو سمت مشرق و مغرب درياي خزر وارد نجد ايران شدند. گروهي از شاخه شرقي به سمت دره سند سرازير شدند. آنهايي که از غرب درياي خزر يعني راه قفقاز به داخل ايران نفوذ يافتند متشکل از دو قبيله مهم مادها و پارسها بودند.

اولي در مرکز وشمال غريب ايران (حدود اصفهان، همدان، کردستان تا آذربايجان) و دومي کمي بعدتر در جنوب و جنوب غربي ايران(قسمتي از کرمان، فارس و خوزستان) مستقر شدند.

ج) در حدود سده 12 ق م عصر آهن در ايران پديد آمد. در لرستان تمدني متأثر از فرهنگ و هنر عيلام شکل گرفت که در مفرغگري و آهنکاري پيشرفت بي سابقه يافت.اشياء مفرغي و آهني فراواني در نواحي مختلف لرستان يافت شده اند. منشأ اين اشياء که بيشتر در مقابر و گورها کشف شده اند روشن نبوده و هنوز معلوم نشده است که چه کساني آنها را ساخته اند. احتمال دارد توسط نخستين مادهاي تازه وارد به نجد ايران به وجود آمده باشند. عمده اين اشياء شامل جنگ افزار چون شمشير و خنجر، اشياء آئيني با مفاهيم رمزي در اشکال جانوران مهيب و اساطيري، تنديسهاي کوچک آدمي،اشياء مخصوص اسب مانند مالبند و گردونه و لوازم آرايشي مانند سنجاق ميباشد. هنر لرستان ، هنري حاوي مفاهيم رمزي و مذهبي، داراي شيوه اي زمخت و بدوي ،که مقاصد کاربردي و اعتقادي در آن به هم آميخته است.

 

(ممکن است هنگام انتقال از فایل ورد به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود ولی در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل است)

متن کامل را می توانید دانلود نمائید

چون فقط تکه هایی از متن تحقیق در این صفحه درج شده (به طور نمونه)

ولی در فایل دانلودی متن کامل پایان نامه

همراه با تمام ضمائم (پیوست ها) با فرمت ورد word که قابل ویرایش و کپی کردن می باشند

موجود است

از لینک زیر می توانید دانلود کنید :

فایل ها برای اینکه حجم آنها پایینتر شود وراحتتر دانلود شوند با فرمت rar یا zip فشرده شده و پسوردگذاری شده اند. پسورد همه فایل های این سایت یکسان است.

برای دریافت پسورد فایل اینجا کلیک کنید

 دانلود متن کامل تحقیق رشته هنر درباره تاریخ هنر ايراني