دانلود پروژه پایانی – بررسی كانسار نفلین و سینیت معدن رزگاه

 مطالب این پست :  دانلود پروژه پایانی – بررسی كانسار نفلین و سینیت معدن رزگاه

   با فرمت ورد (دانلود متن کامل پایان نامه)

چكیده

این گزارش در چهار فصل و در راستای تهیه طرح مفهومی معدن نفلین سینیت رزگاه تهیه شده است. فصل اول گزارش به كلیات اختصاص یافته است. در فصل دوم به شناخت و تعیین معیارهای طراحی از بین گزارش ها و مستندات موجود پرداخته شده است. در فصل سوم گزارش، مبانی و هندسه طرح معدن در دو آلترناتیو تشریح شده و در نهایت در فصل چهارم، ماشین آلات مورد نیاز متناسب با هر طرح، برآورد شده است.

بنابراین، مطابق اهداف تهیه طرح مفهومی معادن و اصول و روش های تعریف شده در این زمینه، به طور خلاصه موارد زیر در بخش های مختلف گزارش مورد بررسی و عمل قرار گرفته است:

الف: تعیین معیار های طراحی بر مبنای تیپ بندی اولیه كانسار

یكی از پارامتر های اولیه در طراحی هر معدن، شناخت معیار هایی است كه در آن مرز بین كانسنگ و باطله مشخص می شود. این معیار ها می تواند بر پایه تیپ بندی كانسار در هر مرحله مطالعاتی، (مفهومی، پایه، تفصیلی) تعریف شود.

در این راستا، كلیه گزارشهای در اختیار قرار گرفته از طرف طرح ( گزارشهای موجود در فهرست
منابع)، مورد بررسی كامل قرار گرفت و مستند ترین گزارش هائی كه می توان بر پایه آن معیار های فنی و اقتصادی لازم در راستای طراحی مفهومی معدن رزگاه را استخراج نمود، گزارش های انیستیتو وامی در خصوص تیپ بندی اولیه كانسار نفلین سینیت رزگاه و نتایج تست های تكنولوژی بر روی نمونه های سطحی اخذ شده از آن، تشخیص داده شد. بر این اساس، سعی شد معیار های اعلام شده در آن گزارش ها، استخراج و جهت تیپ بندی كل كانسار به نمونه های عمقی تعمیم داده شود. براساس معیار های اعلام شده انستیتو وامی، تیپ سنگ A از بین چهار تیپ تعریف شده آن (A,B,C,D) در نمونه های سطحی، مناسب ترین بخش كانسار از لحاظ شاخص های اقتصادی حاصله در تست های تكنولوژی بوده به گونه ای كه بازیابی آلومینا در تست های انجام گرفته، از سایر تیپ ها 6 الی 8 درصد بیشتر و هزینه تولید آلومینا نیز بر اساس اندیس كیفی تعریف شده ، كمتر بوده است. بنابراین سنگهائی كه متوسط مشخصات شیمیائی، مینرالوژیكی و فیزیكی و مكانیكی آنها در تیپ A می گنجد از لحاظ فنی و اقتصادی، مناسب ترین بخش كانسار تشخیص داده شده است. دراین میان، تیپ سنگ D به عنوان باطله اعلام شده و تیپ های B,C به عنوان كانسنگ ولی با ارزش كمتر یاد شده است. مسلما معیار های نهایی تعیین انواع مطلوب تیپ كانسنگ های مختلف جهت تهیه خوراك مناسب برای كارخانه، موضوعی است كه علاوه بر لزوم بررسی های فنی، در هر مرحله مطالعاتی به طور متناسب، به بررسی اقتصادی آن در سطح كلان طرح مربوط می شود.

بنابراین یكی از اهداف دنبال شده در این گزارش، استخراج مشخصات این تیپ سنگ ها از بین اطلاعات ارائه شده در گزارش های وامی و سپس تعمیم آن به نمونه های عمقی حاصله از چاههای اكتشافی، با استفاده از مطالعه آماری كلیه پارامترهای قابل دسترس (ژئوشیمیائی و مینرالوژیكی) و سپس تعیین مرز بین تیپ كانسنگ های مختلف در مقاطع ترسیمی به خصوص در بخش شرقی كانسار بوده است.

مشروح این بحث، در فصل دوم گزارش آورده شده است.

 

ب: تعیین محدوده نهایی استخراج ( طراحی معدن ) در حد مفهومی:

پس از ترسیم مقاطع بر اساس معیار های تعریف شده تیپ بندی كانسار، دراین مرحله محدوده معدن در دو آلترناتیو به شرح زیر مد نظر قرار گرفت:

آلترناتیو 1: تعیین محدوده جهت استخراج خوراك سی ساله كارخانه برای تولید 200 هزار تن آلومینا در سال از تیپ سنگ A (حدود 5/15 میلیون مترمكعب) از بخش شرقی كانسار و منظور كردن تیپ
سنگ های B,C به عنوان ذخیره و تیپ سنگ D به عنوان باطله

آلترناتیو 2: تعیین محدوده جهت استخراج خوراك سی ساله كارخانه برای تولید 200 هزار تن آلومینا در سال از مخلوط تیپ سنگ های AوBوC (حدود 16.5 میلیون متر مكعب) از بخش شرقی كانسار و حذف تیپ D به عنوان باطله

لازم به ذكر است كه تهیه دو محدوده به شكل فوق به دلیل مشخص شدن تیپ سنگ A به عنوان سنگ مرغوب تر از لحاظ شاخص های نسبی اقتصادی، ولی مشخص نبودن میزان اختلاط بهینه از سه تیپ سنگ قابل خوراك دهی به كارخانه (A,B,C) است. مطابق تعاریف مربوط به طرح مفهومی، طرح آلترناتیو 1 دارای محدوده وسیعتر جهت اكتشافات بعدی بوده ولی مقایسه اقتصادی این دو طرح در كلان پروژه، محدوده مناسب تری را ارائه كرده و راهگشای تصمیم های آتی است.

نقشه های موجود در گزارش، محدوده های نهائی معدن مطابق تعاریف دو آلترناتیو فوق الذكر را نشان میدهد. مشخصات این طرح ها به طور خلاصه عبارتند از:

طرح آنالترناتیو 1: كف معدن افق 1880 از سطح دریا، حجم كل استخراج حدود 27 میلیون متر مكعب، نسبت باطله برداری 0.69، شیب عمومی دیواره ها 55 درجه، شیب تك دیواره ها 70درجه، عرض برم 5/5 متر، ارتفاع تك پله استخراجی 5 متر، سنگ غالب خوراك كارخانه از تیپ A با متوسط شیمیایی:

Al2O3% 19.7
Na2O% 3.6
K2O% 9.9
Mr (Alcaline ratio) 0.84
Fe2O3% 3.4

 

طرح آلترناتیو 2: كف معدن افق1900 از سطح دریا، حجم كل استخراج حدود 17 میلیون متر مكعب با نسبت 50% از تیپ A و 50% تیپ های BوC (تیپ D ناچیز بوده است ) با متوسط شیمیایی:

Al2O3% 19.8
Na2O% 2.4
K2O % 10.3
Mr (Alcaline ratio) 0.76
Fe2O3% 3.3

سایر پارامتر های شبیه طرح آلترناتیو 1 است.                                        

فصل سوم گزارش حاضر به تفصیل به این موضوع پرداخته است.

 

متن کامل را می توانید دانلود کنید چون فقط تکه هایی از متن این پایان نامه در این صفحه درج شده است (به طور نمونه)

ولی در فایل دانلودی متن کامل پایان نامه

همراه با تمام ضمائم با فرمت ورد که قابل ویرایش و کپی کردن می باشند

موجود است

دانلود پایان نامه با فرمت ورد

دانلود پروژه پایانی – بررسی كانسار نفلین و سینیت معدن رزگاه

فایل ها برای اینکه حجم آنها پایینتر شود وراحتتر دانلود شوند با فرمت rar فشرده شده اند

برای دریافت پسورد فایل اینجا کلیک کنید.

 

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید