دانلود پایان نامه کارشناسی رشته معماری با موضوع بيشاپور

در این پست می توانید متن کامل این پایان نامه را  با فرمت ورد word دانلود نمائید:

 مقدمه

در دومين دهه سده سوم ميلادي پس از نبرد اردوان آخرين پادشاه اشكاني با ماركوس باسيانوس (معروف به كاراكالا، 217-188م) و عقب‌نشستن روميان بعد از كشته شدن وي، در دوران ايران غوغايي برپا شد كه حكومت پارتي اشكاني را مضمحل ساخت.

منطقه فارس چون گذشته يعني در زمان انتقال قدرت از ماد به هخامنشي در اينجا نيز نقش تعيين كننده و كليدي ايفا كرد. اردشير بابكان فرزند بابك، نوه ساسان موبد موبدان آناهيتا، پس از پيروزي بر اردوان آخرين شاه اشكاني (225م)، سلسله ساسانان را بنيان نهاد. ساسانيان پس از وقفه‌اي كه سلوكيان و پارتيان ايجاد كرده بودند، خود را جانشين هخامنشيان مي‌دانستند و مي‌خواستند عظمت دوران آنها را بار ديگر تجديد كنند. اردشير براي ايجاد دولتي كه بتواند طرح‌هاي عظيم او را تحقق بخشد، حكومت متمركز و نيرومندي پديد آورد.

در پانزده سالي كه تا مرگ اردشير (240 م) مانده بود، او توانست ولايات هم‌جوار شاهنشاهي سابق پارت را مطيع خود و پادشاهي دودمانش را بر ايران تثبيت كند. وي در روزهاي آخر عمر به گوشه ديري رفت و تا گاه مرگ در آنجا بود.

در واقع پسر اردشير به نام شاپور اول رسماًً در زمان حيات اردشير در حكومت دخالت داشته باشد. در زمان حكومت او كه 30 سال به درازا كشيد (273 يا 272-241م)، ايران به سرعت نيرومند شد. دو امپراطور روم يعني گورديانوس معروف به گورديانوس مقدس (در سال 241م) و والرين (در سال 260م) از او شكست خوردند و يا صلح را با شرايطي كمابيش به نفع ايران پذيرفتند. هزاران اسير جنگي رومي با ساخت پل‌ها، كاخ‌ها، حجاري و آبرساني، به افزايش ثروت ايران كمك كردند و بيشاپور اقامتگاه جديد شاپور، به صورت داراترين و زيباترين شهر ايران درآمد.

نقشه برداري‌هاي انجام گرفته از خرابه‌هاي بيشاپور و گشت و گذار در بين توده‌ها و تل‌هاي سنگي ناشي از ديوارهاي فرو ريخته بناهاي سلطنتي، مبين اين مطلب است كه فلسفه وجودي و ايجاد شهر همانند ساير شهرها نيست. اين شهر را افزايش جمعيت بوجود نياورده، محل استقرار پادگان نظامي نيز نبوده كه براي دفاع از يك ايالت درنظر گرفته شده باشد. همچنين به خواست پادشاه احداث نشده تا وي در اين ايالت تازه فتح شده بر قدرت خود تاكيد ورزد. در واقع شهر بيشاپور در زمان بنيادش، هيچ نوع كاربرد اداريو اقتصادي نداشته است. اين شهر فقط محصول اشتياق شاهانه يك شاه است.

در زندگي‌نامه ماني پيامبر كه نوشته خود اوست، آمده است: «شاپور به پارس آمد و به شهر شاپور رسيد و پس از آن كه بيماري بر او عارض شد، خود را در خطر بزرگي ديد و به معناي واقعي به فرجام خود رسيد و شاپور شاه مرد و از اين دنيا رفت. وابستگي شاه سالمند به محل اقامت خود نبايد شگفت‌انگيز باشد، زيرا اين مر بزرگ پس از اقامت طولاني در پايتخت خود تيسفون و بازگشت به اين شهرك جديد (كه بر اساس اعمال سليقه و فرمان او ساخته شده بود) از ندگي در دره‌اي شاداب همراه با درختان سرسبز و عطر گل‌ها، لذت مي‌برده و اين محل را استراحت‌گاه خوبي تشخيص داده است.

پادشاه و درباريان و اطرافيان او در اين محل يا وقت خود را صرف شكار مي‌كردند و يا اينكه به بازي‌هايي مي‌پرداختند كه از بين آنها، چوگان يادمان خود را تا امروز در يكي از دره‌هاي مجاور (تنگ چوگان) باقي گذاشته است. امروزه از آن همه شكوه و جلال، فقط ويرانه‌هاي شهر بيشاپور برجاي مانده است كه در 25 كيلومتر غرب شهر فعلي كازرون و در كنار شرق رودانه شاپور، آنجا كه اين رود از تنگ معروف و زيباي چوگان خارج مي‌شود، قرار دارد.

علت انتخاب اين شهر، علاوه بر وجود رود شاپور، گذشتن يكي از مهمترين شاهراه‌هاي ارتباطي شاهنشاهي ساساني از اين مكان بوده است. در ميان اين ويرانه‌ها يادمان‌هاي تاريخي متعددي وجود دارد.

موقعيت جغرافيايي استان

شهرستان كازرون

شهرستان كازرون ازنظر داشتن آثار باستاني يكي از مهمترين شهرهاي  كشور ايران به شمار مي آيد. آب فراوان و هواي مساعد باعث شده اين منطقه در طول تاريخ مورد توجه سلاطين و صاحبان قدرت قرار گيرد، وجود آثار پيش از تاريخ و همچنين آثار ارزشمند و گرانسنگ ديگري كه در اين شهرستان وجود دارد اين نظر را تائيد مي كند.

در پهنه شهرستان كازرون آثار تاريخي زيادي وجود دارد اما بدون ترديد بيشترين آثار اين منطقه مربوط به دوره ساساني است. به جرات مي توان گفت كه هيچ كجاي سرزمين ايران تا اين اندازه آثار مربوط به دوره ساساني در خود جاي نداده است، بزرگترين و تنها مجسمه سنگي دوره ساساني ( مجسمه شاپور اول)، 9 نقش برجسته از 30 نقش برجسته دوره ساساني، شهر تاريخي بيشاپور،  بزرگترين كتيبه ديواري عهد ساساني معروف به كتيبه كرتير به طول 20/5 متر و عرض 70/2متر، معبد زيباي آناهيتا ( الهه آب )، آتشكده هاي متعدد، عبور جاده شاهي از اين ديار و آثار ارزشمند ديگر، همه و همه حكايت از عظمت تاريخ اين شهرستان دارد.

با اين وصف، آنچه كه نام برديم تنها گوشه اي از آثار تاريخي شهرستان كازرون مي باشد و چنانچه باستان شناسان به كاوش و حفاري در اين منطقه بپردازند به يقين آثار گرانسنگ ديگري را از دل خاك بيرون خواهند آورد، زيرا بخش اعظم آثاري كه پيشتراز آن نام برديم از سال 1347هجري شمسي و به دنبال حفاري هاي  استاد بزرگوار و ارزشمند آقاي دكتر سر فراز،  سر از خاك بيرون آورده اند.

تاريخچه شهر تاريخي بيشاپور 

اين شهر تاريخي كه حدود دويست هكتار و سعت دارد در فاصله  23  كيلومتري  شمال غربي شهر فعلي كازرون قرار دارد. بنابراطلاعات دقيق و مكتوب كه در مركز شهر بر روي دو ستون يادبود نوشته شده، اين شهر در زمان شاپور اول ( 272-241 ميلادي )  دومين و يكي از مقتدرترين پادشاهان ساساني و توسط يك معمار سوري بنام « اپساي » دبير طراحي و ساخته شد. و بنا برهمين كتيبه، شاپور در سال 24 سلطنتش از شهر بيشاپور بازديد نموده است.

صرف نظر از اينكه خاستگاه دولت ساساني سرزمين فارس بوده، آب فراوان، هواي مساعد، زمين هاي حاصلخيز، چشمه ها و موانع طبيعي و قرار گرفتن در مسير جاده شاهي، باعث شد شاپور پس از پيروزي بر والرين (امپراطور روم) اين محل را براي بناي شهري كه نام خود را برآن نهاد، انتخاب نمايد.

اين شهر در كنار شهرهائي همچون استخر، داراب گرد، اررجان، اردشير خوره  از مهمترين شهرهاي استان فارس در عهد ساساني بوده و تا زمان سلطنت بهرام دوم رونق خود را حفظ كرد، اما پس از آن به علت توجه پادشاهان ساساني به غرب قلمرو خود ( تيسفون ) رونق آن كمتر شد. با ورود اسلام به ايران به تدريج رونق و آبادي از اين شهر رخت بر بست و به جاي آن گازرگاه ( كازرون فعلي) رونق مي يابد اما در هر حال بيشاپور همچنان به حيات خود ادامه مي دهد، به طوري كه در قرون سوم تا پنجم هجري قمري اين شهر مورد ستايش  مورخان وجغرافي دانان بزرگي چون استخري،  ابن بلخي و… قرار گرفته است.

تاريخچه حفاري در شهر بيشاپور 

در بين سالهاي 1319 – 1314 هجري شمسي براي اولين بار ژرژ سال و دكتر گيرشمن نمايندگان اعزامي از موزه لوور پاريس، اقدام به عمليات كاوش باستان شناسي در اين شهر تاريخي نمودند و بناي رفيع و چهار گوشي را كه با سنگهاي « دوجداره » ساخته شده بود، آتشگاه ناميدند و تالار عظيم و سر پوشيده وسيعي را به نام كاخ اختصاصي و مكان ديگري را به نام جايگاه نذورات و يك ايوان مزين به موزاييك را به دنياي باستان شناسي و تاريخ معرفي كردند. اين حفاري ها ادامه نيافت و براي مدت 30 سال متوقف گرديد.

سرانجام اداره كل باستان شناسي و فرهنگ عامه تصميم گرفت با اعزام يك گروه باستان شناسي ايراني به سر پرستي دكتر سرفراز عمليات كاوش در بيشاپور را به منظور روشن ساختن چگونگي حفاري هاي گذشته و ظاهر ساختن اسكلت اين شهر آغاز نمايد. در بهمن ماه 1347 هيات باستان شناسي در شهر شاپور مستقر گرديد و شروع به كار كرد. اين عمليات حدود 10 سال به طول انجاميد كه با همت و تلاش شبانه روزي هيات باستان شناسي به ويژه استاد گرانقدر آقاي دكتر سرفراز، برج و باروي شهر، معبد آناهيتا، كاخ شاپور، مسجد دوره اسلامي، ستونهاي يادبود و برخي آثار ارزشمند ديگر سر از خاك بيرون آورد. عمليات اين گروه نيز در سال 1357 متوقف گرديد.

مجددا در بهمن سال 1375 عمليات حفاري اين شهر به سر پرستي  دكتر سرفراز آغاز گرديد اما در ارديبهشت 1376 متوقف ماند.پس از آن چند فصل حفاري توسط آقايان مهندس مهريار و نوروزي صورت گرفت و از سال 1382  مهندس اميري بعنوان مسئول پروژه بيشاپور تعيين شده است.

 مشخصات شهر بيشاپور

شهر تاريخي بيشاپور با موهبتي كه طبيعت زيباي جلگه شاپور در دشت سبز كازرون و رودخانه باصفاي چشمه ساسان در اختيار آن گذارده بود و بااستفاده از فرمها و موتيف هاي تمدنهاي ديگر در امر هنري و تزئيني و بر اساس و خواست و روياهاي بزرگ و جاه طلبانه شاهي، چنان بادقت طراحي و اجرا شده كه با زيباترين و ثروتمند ترين شهرهاي دنياي متمدن آن زمان مانند انطاكيه عروس زيباي شهرهاي بيزانس ( روم شرقي) رقابت مي كرد و به از آن بود.

شهر بيشاپور براساس طرحي جديد ( هيپوداموس ) به صورت مربع مستطيل ساخته شده و تا قرن هفتم هجري قابل سكونت بوده است. دو خيابان شمالي – جنوبي و شرقي – غربي،  شهر را به چهار قسمت تقسيم نموده و هركدام از اين خيابانها به يكي از دروازه هاي شهر راه داشته است. دروازه اصلي شهر در ضلع غربي بوده كه امروز بقاياي پل آن موجود است. اين شهر از چهار طرف محافظت مي شده است. درضلع شمالي قلعه دختر و ديوار برج مانند، در ضلع غربي رودخانه شاپور در ضلع شرقي و جنوبي، خندق از شهر محافظت مي نموده است.

 

(ممکن است هنگام انتقال از فایل ورد به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود ولی در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل است)

متن کامل را می توانید دانلود نمائید

چون فقط تکه هایی از متن پایان نامه در این صفحه درج شده (به طور نمونه)

ولی در فایل دانلودی متن کامل پایان نامه

همراه با تمام ضمائم (پیوست ها) با فرمت ورد word که قابل ویرایش و کپی کردن می باشند

موجود است

از لینک زیر می توانید دانلود کنید :

فایل ها برای اینکه حجم آنها پایینتر شود وراحتتر دانلود شوند با فرمت rar یا zip فشرده شده و پسوردگذاری شده اند. پسورد همه فایل های این سایت یکسان است.

برای دریافت پسورد فایل اینجا کلیک کنید

 دانلود متن کامل پایان نامه رشته معماری با موضوع بيشاپور

Author: آرتین جوهری

دیدگاهتان را بنویسید