دانلود پایان نامه کارشناسی رشته معماری درباره روستای سرآسیاب

در این پست می توانید متن کامل این تحقیق را  با فرمت ورد word دانلود نمائید:

مقدمه:

نام روستای انتخابی سرآسیاب است که در جاده ی مشهد شاندیز واقع شده است. به عنوان علت انتخاب روستا باید گفت به این دلیل که هیچ گونه اطلاعاتی درباره ی روستا های اطراب مشهد نداشتیم با مشورت استاد خود جناب اقای مهندس هراتی این روستای خوش آب و هوا را برگزیدیم.

طی 3 بار رفتن به روستا و گفتگو با مردم اطلاعاتی را جمع آوری کردیم, به بعضی از خانه ها وارد شدیم و ساعاتی را در روستا قدم زدیم تنها برای اینکه با حال و هوای روستا که همه ی ما از آن دوریم آشنا شویم.

موقعيت جغرافيايي و تقسيمات سياسي:

شهرستان مشهد از جمله شهرستان هاي شمالي استان خراسان است كه در °35 و 43 دقيقه تا °37 و 8 دقيقه شمالي و °59 و 4 دقيقه تا °60 و 36 دقيقه طول شرقي واقع شده است.

اين شهرستان در حال حاضر از شمال به جمهوري تركمنستان، از شرق به شهرستان سرخس و تربت جام و از جنوب به شهرستان هاي تربت و تربت حيدريه و از غرب نيشابور و چناران و درگز محدود مي شود.

اين شهرستان داراي 5 بخش به نام هاي 1) كلات نادري 2) مركزي 3) رضوي 4) احمدآباد 5) طرقبه و 15 دهستان مي باشد. دربخش طرقبه دو دهستان به نام هاي طرقبه و شانديز وجود دارد.

بررسي اجمالي موقعيت روستا:

°59 و 20 طول شرقي و °36 و 24 عرض شمالي و ارتفاع 1285 سطح دريا. دسترسي از جاده آسفالته مشهد – شانديز و پس از 15 كيلومتر است.

محدوده عرضي روستا از شمال به اراضي حصار سرخ و از شرق به ويراني و ارتفاعات، از جنوب و غرب به اراضي روستاي ارچنگ محدود مي شود. محدوده عرضي حدود 16 كيلومتر مربع است.

خدمات پايه موجود و براي استفاده از خدمات برتر به شانديز در 4 كيلومتري غرب مراجعه مي شود.

سرآسياب در محدوده دهستان شانديز از بخش طرقبه شهرستان مشهد واقع شده است.

تعيين محدوده اراضي كشاوري و منابع طبيعي:

محدوده عرضي حدود 16 كيلومتر مربع برآورده شده، بخش عمده اراضي منابع طبيعي و كوههاي جنوب و جنوب غربي روستا هستند كه بعلت شيب زياد امكان كشاورزي در آنها نيست.

اراضي كشاورزي عمدتاً در تراسهاي روخانه اي قرار دارند. روخانه در جنوب روستا علاوه بر تأمين آب مورد نياز كشاورزي خاك مناسبي را جهت فعاليت هاي فوق الذكر فراهم كرده اين زمين ها كه تماماً بصورت آبي مورد استفاده قرار مي گيرند زیر كشت گياهان چند ساله (باغات) و بخشي نيز بعنوان خزانه نهان استفاده مي شوند. زمين هاي زراعي ديم روستا بيشتر در ارتفاعات اطراف روستا پراكنده هستند.

بررسي منابع آب آشاميدني و كشاورزي روستا:

از طريق يك حلقه چاه كه در حاشي رودخانه حفر شده (احداث يك منبع اب هوايي در مجاورت گورستان روستا) تأمين مي شود. آب توسط پمپ به منبع فوق منتقل شده و سپس از طريق شبكه آبرساني به واحدهاي مسكوني و تجاري روستا هدايت مي شود. تمامي واحدهاي مسكوني كنتور آب دارند. و آب بها مي پردازند. آب كشاورزي از طريق 2 حلقه چاه عميق، 3 حلقه نيمه عميق، 3 رشته قنات، يك دهانه چشمه و رودخانه شانديز تأمين مي شود.

جدول منابع آب كشاورزي 1380

مجموع تخليه سالانه منابع‌ با مختلف زيرزميني و آب استحصالي از طريق رودخانه شانديز بالغ بر 6320160 متر مكعب مي باشد كه در اين ميان سهم منابع آب زيرزميني 8/50 درصد و سهم منابع آب سطحي 2/49 درصد محاسبه شده منابع آب در روستا به عنوان مانع جدي در امر توسعه كشاورزي مطرح نيست بلكه محدوديت خاك آن فعاليت هاي زراعي و باغي می باشد.

بررسي ويژگي هاي طبيعي:

  • ناهمواريها (توپوگرافي): مقر روستاي سرآسياب شمال ارتفاعات ساده منصور و بغل پشته از ارتفاعات فرعي بينالود است. هر چه به شمال و شرق پيش برويم از ارتفاع زمين كاسته مي شود. ارتفاع كوه در جنوب روستا به بيش از 1410 متر مي رسد در حالي كه در شمال تا 1100 كاهش دارد. شيب عمومي روستا غربي – شرقي بوده كه در محدوده روستا حدود 7/1 درصد محاسبه شد. وجود دو رشته كوه مسيل شيب معابر را در جهات مختلف كرده وجود همين دو رشته كوه مهمترين مانع توسته فيزيكي روستاست.
  • زمين شناسي: دشت مشهد در اثر حركات تكتونيكي چند گسيل مواري كه به موازات كوههاي منطقه از غرب به جنوب شرقي ادامه يافته و بصورت پلكاني فرورفتگي دارد تشكيل شده صخات رسوبات آبرفتي در قسمت حاشيه ارتفاعات جنوبي زياد و در حاشيه شمالي بدليل بالا آمدن سنگ كف ضخامت آبرفت دوران 4 كم بوده و از نظر ذخيره آب اهميت كمتري دارد. دشت مشهد توسط گسلهاي متعددي در شمال و جنوب آب بريده شده كه مهمترين آن گسل كشف رود مي باشد. كه در شمال دشت واقع شده و بخش زيادي از زمين لرزه هاي مشهد و اطراف ناشي از فعال شدن آن است.

علاوه بر آن گسل خيرآباد در شمال دشت و داراي جهت شمال غربي – جنوب شرقي است كه طولش حدود 30 كيلومتر است و باعث شده تا نهشته هاي كواترنري به صورت دگرشيب بر روي واحدهاي آهكي و شيل مربطوه به سازند كشف رود قرار گيرد.بدليل وجود اين گسلهاي واستعداد بالقوه لرزه خيزي بايد در احداث واحدهاي مسكوني جديد استاندارد مقاوم سازي رعايت شود.

3-آب و هوا

براي مطالعه از ايتسگاه باران سنجي زشك كه شباهت زيادي با شرياط طبيعي روستا دارد استفاده شده. براي اين كار يك دوره 20 ساله (74-1354) بررسي شده.

الف) رژيم حرارتي: متوسط درجه حرارت °1/11 در بين ماههاي مختلف تيرماه با °22 و بهمن با °2/0 به ترتيب بيشترين و كمترين متوسط ماهانه را دارد تفاوت سردترين گرمترين °8/21 است.

سير صعودي دما از اسفند شروع مي شود و در ميانه تيره به حداكثر ميزان سالانه مي رسد. بعد از آن سير نزولي تا مهر با آهنگ كند ادامه دارد. از اين ماه به بعد افت شديد شده و در بهمن به حداقل مي رسد.

 

(ممکن است هنگام انتقال از فایل ورد به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود ولی در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل است)

متن کامل را می توانید دانلود نمائید

چون فقط تکه هایی از متن تحقیق در این صفحه درج شده (به طور نمونه)

ولی در فایل دانلودی متن کامل پایان نامه

همراه با تمام ضمائم (پیوست ها) با فرمت ورد word که قابل ویرایش و کپی کردن می باشند

موجود است

از لینک زیر می توانید دانلود کنید :

فایل ها برای اینکه حجم آنها پایینتر شود وراحتتر دانلود شوند با فرمت rar یا zip فشرده شده و پسوردگذاری شده اند. پسورد همه فایل های این سایت یکسان است.

برای دریافت پسورد فایل اینجا کلیک کنید

 دانلود متن کامل پایان نامه رشته معماری درباره روستای سرآسیاب

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید