دانلود پایان نامه کارشناسی رشته علوم اجتماعی درباره اکستازی

در این پست می توانید متن کامل  پایان نامه کارشناسی رشته علوم اجتماعی درباره اکستازی را  با فرمت ورد word دانلود نمائید:

مقدمه…………………………………………………………………………………………………………. 1

فعالیت تل آویو در بغداد بعد از سقوط صدام…………………………………………………….. 3

مناسبات کردها با رژیم صهیونیستی…………………………………………………………………… 8

همکاری در مسائل اقتصادی………………………………………………………………………….. 11

اسرائیل و بحران کردستان مستقل……………………………………………………………………. 17

نقش کشورهای منطقه………………………………………………………………………………….. 19

پروژه هویت کردها………………………………………………………………………………………. 20

دولت فدرالی عراق و سیاست رژیم صهیونیستی………………………………………………… 20

نقش سازمان های اطلاعاتی در بحران عراق……………………………………………………… 20

تقسیم بندی نیروهای معارض در عراق……………………………………………………………… 21

نتیجه گیری…………………………………………………………………………………………………. 22

منابع…………………………………………………………………………………………………………. 22

عوارض دراز مدت………………………………………………………………………………………. 23

چند نظريه روانشناسي……………………………………………………………………………………. 24

تأثيرات مخرب اكستازي……………………………………………………………………………….. 25

اعتياد روحي قرص هاي روانگردان…………………………………………………………………. 27

اختلال در سيستم عصبي……………………………………………………………………………….. 28

اثرات کوتاه مدت………………………………………………………………………………………… 29

اثرات طولاني مدت……………………………………………………………………………………… 30

جمع بندی عوارض پس از مصرف اكستاسي…………………………………………………….. 33

برخي از موارد منع مصرف…………………………………………………………………………….. 37

فصل سوم

آيا اكستازي اعتيادآور است؟…………………………………………………………………………. 40

اكستاسي ؛ طاعون خفته عصر ما……………………………………………………………………… 41

آيا درماني وجود دارد؟………………………………………………………………………………… 42

چند توصيه به معتادان داروهاي نشاط‌آور…………………………………………………………. 42

ممنوعيت استفاده از اكستازي…………………………………………………………………………. 44

ممنوعیت جهانی و اكستازي………………………………………………………………………….. 44

فصل چهارم

اكس پارتي………………………………………………………………………………………………… 46

فصل پنجم

رواج قرص هاي روانگردان و تأثيرات آن………………………………………………………… 48

اكستازي تقلبي…………………………………………………………………………………………….. 52

فروش قرص اكستازي به جاي ساير داروها……………………………………………………….. 53

رقابت باندهاي توزيع قرص اكستازي………………………………………………………………. 55

بي خبري از مصرف قرص هاي اكستازي………………………………………………………….. 57

توزیع قرص های “روان گردان ” در برخی از داروخانه ها !………………………………… 63

افزايش انواع اکستاسی در ايران……………………………………………………………………… 64

خطرناك‌تر از هرويين…………………………………………………………………………………… 65

قرص‌هاي سهل‌الوصول…………………………………………………………………………………. 67

هشدار مرگ……………………………………………………………………………………………….. 69

راهكارهاي پيشگيري……………………………………………………………………………………. 71

نقش دين در كنترل افراد……………………………………………………………………………….. 71

فصل ششم

اكستازى با چهره اى جديد…………………………………………………………………………….. 73

قرص برنج چيست………………………………………………………………………………………… 75

تركيبات قرص برنج……………………………………………………………………………………… 76

نتیجه گیری…………………………………………………………………………………………………. 78

منابع………………………………………………………………………………………………………….. 80

 

چکیده:

اكستازي يكي از مشهورترين مواد اعتيادآور رايج در ميان جوانان امروزي است. بر اساس آمارهاي تخميني، 8/2 ميليون جوان در سراسر دنيا حداقل يك‌بار در طول عمر خود از اين ماده استفاده كرده‌اند و بسياري از آنان، با وجود آگاهي از مخاطرات احتمالي، مصرف اين ماده را ادامه مي‌دهند.

اكستازي يا «داروي طراح» ماده‌اي است كه در ميهماني‌هاي ريو مصرف مي‌شود. ميهماني‌هايي كه شركت‌كنندگانشان ساعت‌هاي متمادي با موسيقي الكترونيكي و رقص نور مي‌رقصند. در اين قبيل ميهماني‌ها، مواد شادي‌آور و فرح‌بخش مصرف مي‌شود. معمولاً ريو را در فضاهاي باز يا غيرقابل كنترل مانند پارك‌هاي جنگلي و انبارهاي متروكه برگزار مي‌كنند. ولي گاه در محافل خانگي نيز چنين مجالسي برپا مي‌شود. هزاران جوان در اين ميهماني‌ها، كه بيش از دو روز طول مي‌كشند، شركت مي‌كنند. اكستازي ميل به خوردن و خوابيدن را مهار مي‌كند؛ در نتيجه، اين افراد مي‌توانند بدون نياز به خوردن و خوابيدن در ميهماني‌هاي چندروزه شركت كنند. البته گاه كم‌آبي‌هاي بسيار شديد و خستگي مرگ‌بار شركت‌كنندگان را از پا درمي‌آورد.

همة شركت‌كنندگان ميهماني‌هاي ريو اكستازي مصرف نمي‌كنند. ولي همة آنها شاهد مصرف اين قرص‌ها خواهند بود. فروشندگان اين قرص‌ها مي‌گويند كه اكستازي بي‌خطر است. شما را آرام مي‌كند و دركتان را بالا مي‌برد. كمك مي‌كند تا شادتر باشيد و بهتر زندگي كنيد. اما اين حالات تنها مدت‌زمان كوتاهي وجود دارند. اكستازي شادي كاذبي را در شما به‌وجود مي‌آورد و پس از گذشت چند روز، بدترين لحظات زندگي‌تان را تجربه خواهيد كرد.

بر اساس نتايج آماري، در فاصلة سال‌هاي 1998 تا 1999، موارد مرگ ناشي از مصرف اكستازي 400 درصد افزايش يافته است. همچنين، از سال 1996 تا 1999، اورژانس بيمارستان‌هاي سراسر دنيا با 9 برابر افزايش شمار مسموميت با اكستازي مواجه شده‌اند. يعني، تعداد موارد مسموميت در اين دورة زماني از 319 نفر به 2850 نفر رسيد. اكثريت قربانيان كمتر از 25 سال سن داشتند.

بعضي از جوانان معتقدند كه ميزان اكستازي مصرف‌شده در اين ميهماني‌‌ها بسيار بيشتر از مقادير حقيقي گزارش شده است. آنها براي كاستن از نگراني والدينشان، مخاطرات ناشي از مصرف اكستازي را جزئي جلوه مي‌دهند.

يكي از علل افزايش مصرف اين دارو تبليغات غلط در مورد آن است. مبلغان آن مي‌گويند كه آثار مضر اين دارو بيشتر از الكل و تنباكو نيست.

هر فردي كه در ميهماني ريو شركت مي‌كند، در معرض خطر استفاده از اكستازي قرار مي‌گيرد. شروع مصرف اين ماده، حتي در حد يك تجربه، مرگ‌آور است. كساني كه زندگي‌شان با مصرف اين دارو نابود شده است از اين قرص با عنوان كوكائين ميهماني ريو نام مي‌برند.

سازمان غذا و داروي امريكا شمار مصرف‌كنندگان اكستازي را در سال 2001، 1/8 ميليون نفر ذكر كرده است. به نظر مي‌رسد كه اين رقم در سال جاري در حدود 5/6 ميليون نفر افزايش يافته باشد. در فاصلة سال‌هاي 1995 تا 2001، تعداد افراد 10 تا 18 ساله‌اي كه از اين ماده استفاده كرده‌اند در حدود 140 درصد افزايش يافته است. همچنين، 92 درصد افرادي كه مصرف اكستازي را شروع كرده‌اند، بعدها به مواد ديگري مانند ماري‌جوانا، آمفتامين، كوكائين و هروئين روي آورده‌اند.

مقدمه:

اكستازي يك قرص توهم‌زاست و بر مغز اثر مي‌گذارد. مواد توهم‌زا تصاوير را در مغز افراد مخلوط مي‌كنند. آنها مي‌توانند تداعي‌گر صحنه‌هاي غم‌انگيز يا هراسناك زندگي گذشتة فرد باشند. گاه شخص بدون آن‌كه آگاه باشد، اين تصاوير را در ضمير ناخودآگاه خود حفظ كرده است.

مصرف قرص‌هاي اکستازی که به آن قرص عشق (Love Pill) نیز گفته می شود باعث افسردگي، گيجي، اضطراب بيش از حد، بدبيني، جنون گذرا و اختلالات رواني مي‌شود.

مواد مخدر، صنعت خطرناکي است كه نسل جديد را تهديد مي كند. چندي است كارشناسان در مورد خطر اين مواد هشدار مي دهند و جوانان و مسئولين را به آگاهي فرا مي خوانند، اما عليرغم همه ي اينها ، سوداگران به كار خود مشغول اند و تلاش و تبليغات وسيعي براي جذب جوانان به كار گرفته اند.

اگرچه خطر مواد مخدر اعم از سنتي و صنعتي همه كشورها را تهديد مي كند، اما كشور ما به دليل شرايط خاص جغرافيايي و هم مرزي با بزرگترين توليد كننده مواد مخدر در جهان (افغانستان) از مشكلات بيشتري برخوردار است. قرص هاي اكستازي يا به عبارتي قرص هاي شادي آور، نوع جديدي از مواد مخدر است كه مسئله شيوع آن در بين جوانان مدتي است موضوع بحث داغ اجتماعي، فرهنگي و اقتصادي شده است. مسئولين نيروي انتظامي معتقدند: آنچه از اين قرص ها كشف شده رقم بالايي نيست و به نظر مي رسد كه در قضيه قرص هاي اكستازي بزرگنمايي مي شود. مسئولين مبارزه با مواد مخدر پنهان كاري مصرف كنندگان قرص هاي اكستازي را علت اصلي نبود آمار دقيق مي دانند. اما واقعيت چيست و چگونه مي توان به خانواده هاي نگران در اين مورد اطمينان خاطر داد ؟ آيا شيوع قرص هاي جديد روان گردان هياهوي مطبوعات و محافل خبري است يا در عمق جامعه مشكلي به وجود آمده كه اگر دير بجنبيم بخش قابل توجهي از بهترين نيروهاي جوان كشور را از بين خواهد برد؟

فصل اول

 اكستازي (Ecstasy) چيست؟

نام علمي اكستازي متيلن*دي*اكسي*ـ اِن ـ مت*آمفتامين1 است. اين تركيب روان افزا به طور مصنوعي ساخته مي شود. MDMA تركيب جديدي نيست. نخستين بار در سال 1912 يك شركت داروسازي آلماني به نام مِرك (MERCK)، با هدف ساخت تركيباتي براي كنترل و مهار اشتها در افراد چاق، اين ماده را توليد كرد. اما استفاده از آن تا اواخر دهة 1970 به تعويق افتاد. در اين زمان، روان*شناسان و روان پزشكان MDMA را داروي مناسبي براي درمان اختلالات رواني و عاطفي معرفي كردند. اين محصول در دهة 1980 از انبار كارخانه ها خارج شد و مورد استفادة متقاضيان خياباني خود قرار گرفت. در سال 1985، دولت امريكا مصرف اين تركيب را ممنوع اعلام كرد و مطالعات انجام شده در مورد حيوانات آزمايشگاهي در سال 1986، آثار مخرب اكستازي را بر سيستم عصبي نشان داد.

اكستازي خالص، پودري سفيد متشكل از كريستال هاي ريز است. از اين پودر بوي كپك به مشام مي رسد. در صورت وجود ناخالصي، اكستازي به رنگ هاي قرمز و قهوه اي نيز ديده مي شود. اين ماده به اشكال قرص، كپسول، پودر استنشاقي و برچسب هاي پوستي موجود است. اكستازي را تزريق هم مي توان كرد. اما در اغلب موارد، اشكال خوراكي آن مصرف مي شود. ميزان MDMA در هر قرص از 9 تا 117 ميلي گرم متفاوت است. قرص هاي موجود در بازار حاوي مقدار اندكي MDMA و درصد زيادي ناخالصي هستند. كافئين، افدرين (تحريك كننده)، PMA (فعال كنندة سيستم عصبي)، MDA، DXM (تركيبي كشنده)، PCP و Speed از جمله مواد محركي هستند كه به عنوان ناخالصي به قرص هاي اكستازي افزوده مي شوند.

دكتر شهاب صالح پور، متخصص بيماري هاي عفوني و عضو هيئت علمي دانشگاه علوم پزشكي شهيد بهشتي، استفاده از مواد مصنوعي محرك از خانوادة آمفتامين همچون اكستازي را در جهان رو به گسترش مي داند و مي گويد: «بر اساس هشدار سازمان ملل متحد، خريد و فروش و مصرف اين مواد را به دشواري مي توان كنترل كرد. زيرا قيمت آنها ارزان است و به آساني همه جا در دسترس هستند. اين نوع موادِ شادي آور يا شادي افزا، به دليل ايجاد احساس شعف موقت، براي جوانان جذابيتي خاص پيدا كرده اند. در تايلند تركيبات مت آمفتامين به شكلات افزوده مي شود و به نام يا ـ با (Ya-ba)، كه در زبان تايلندي به معناي داروي جنون است، به كودكان و نوجوانان فروخته مي شود. قرص هاي Speed را رانندگان تاكسي مي خورند و با سرعت 160 كيلومتر در ساعت در بزرگراه هاي تايلند تردد مي كنند. همچنين اين قرص در تايلند در كنار مشروبات الكلي براي مشتريان سرو مي شود. در اندونزي تركيبي مشابه به نام شابو (Shabu) به بازار عرضه شده كه ارزان قيمت است و معمولاً روسپيان و مشتريان آنها از آن استفاده مي كنند. مردم محلي به آن برادر فقير كوكائين مي گويند. افراد طبقة متوسط به جاي آن اكستازي مصرف مي كنند كه گران تر است. بررسي هاي به عمل آمده در انگلستان نشان مي دهد كه يك ميليون نفر اكستازي مصرف مي كنند. به اين دارو در انگلستان داروي عشق گفته مي شود.»

به اين ترتيب، دارويي كه در سال هاي پس از جنگ جهاني اول براي درمان افسردگي سربازان امريكايي و آلماني به كار مي رفت، در دهه هاي بعد، به عنوان يك مادة شادي آور رواج يافت.

 

(ممکن است هنگام انتقال از فایل ورد به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود ولی در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل است)

متن کامل را می توانید دانلود نمائید

چون فقط تکه هایی از متن پایان نامه در این صفحه درج شده (به طور نمونه)

ولی در فایل دانلودی متن کامل پایان نامه

همراه با تمام ضمائم (پیوست ها) با فرمت ورد word که قابل ویرایش و کپی کردن می باشند

موجود است

از لینک زیر می توانید دانلود کنید :

فایل ها برای اینکه حجم آنها پایینتر شود وراحتتر دانلود شوند با فرمت rar یا zip فشرده شده و پسوردگذاری شده اند. پسورد همه فایل های این سایت یکسان است.

برای دریافت پسورد فایل اینجا کلیک کنید

 دانلود متن کامل پایان نامه کارشناسی علوم اجتماعی درباره اکستازی

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید