دانلود پایان نامه کارشناسی درباره خشونت علیه زنان در شهرستان ایذه


در این پست می توانید متن کامل این پایان نامه را  با فرمت ورد word دانلود نمائید:

 چکیده :

بحث زنان در معرض بيشترين خشونت علیه زنان بحثي است متعلق به تمام جوامع بشري كه از ديرباز مورد توجه جامعه شناسان ،روان شناسان و مددكاران، جامعه شناسان و فعالان حوزه اجتماعي بوده است. زناني كه اگرچه بار کلمه تعرض را باخود حمل مي كنند اما در واقع قربانيان سيستم هاي سرمايه داري و جوامع مرد سالارند.

همانطور كه مي دانيم يك پديده و آسيب اجتماعي را نمي تواد قائم به فرد نمود و مي بايست سعي نماييم علت ها و معلول ها را در كنار يكديگر بررسي نماييم.پديده خشونت علیه زنان حاصل چندين علت در جامعه مي باشد.

سازمان‌ها و کشورهای جهان می‌کوشند با برنامه‌های گوناگون با خشونت علیه زنان مبارزه کنند.

خانواده پايه اساسي و سلول سازنده اجتماع است، نهادي است كه به اعضاء خود احساس امنيت و آرامش مي بخشد. در واقع هر خانواده را بايد، خشت بناي جامعه، مبداء بروز عواطف انساني و كانون صميمانه ترين روابط ميان افراد به حساب آورد.

خانه غالباً به عنوان پناهگاه امنيت و خوشبختي تصور مي شود اما خشونت خانوادگي بخشي از تجربه بسياري از زنان است. از ديدگاههاي گوناگون پديده رفتار خشن يكي از اعضاء به صورتهای متفاوت نامگذاري مي شود. بطور معمول از خشونت خانوادگي(Family violence) يا خشونت زناشوئي (Marital vioence) نام برده مي شود. در اين مقاله ابعاد همسرآزاري يا زن آزاري و به عبارت بهتر خشونت شوهران عليه همسرانشان مدنظر قرار گرفته است.

بيان مسئله:

 از زماني كه انسان پا به عرصه حيات گذاشت و خود و محيط پيرامونش را شناخت و زندگي در كنار ديگران را در اجتماع تجربه كرد، به طور طبيعي از كشش و جاذبه اي در درون خود آگاه شد كه پيوسته او را به سمت جنس مخالفش سوق مي داد. كشش و جاذبه دو جنس مخالف هميشه مسير درست خود را طي نكرده و تحت تاثير شرايط اجتماعي و اقتصادي جوامع مختلف، در پاره ايي از مقاطع موجب برقراري نوعي رابطه تجاري ميان دو طرف شده است به گونه ايي كه هميشه زن را به عنصر عرضه كننده تن و مرد را به عنصر خريدار تبديل كرده است.

 پديده زنان پر خطر امروزه در جامعه ايران و به خصوص تهران و كلان شهر ها از موضوعات مطرح مي باشد گويي جامعه بوي خطري در كمين را بعد از اعتياد به مشامش رسيده است و حال در تلاش است اين پديده چند گانه را بررسي و تحليل نمايد و بعد راهكاري را نه براي كاهش آن بلكه براي سركوب آن پيدا نمايد. متاسفانه جامعه ما سعي بر كاهش علمي پديده ها ندارد و سعي برآن دارد كه با برخوردهاي قضايي و انتظامي موضوعات اجتماعي را حل و فصل نمايد چنانچه چندي پيش جمع آورس ضربتي كودكان كار را ديدم و بعد از آن جمع آوري معتادين خياباني كه تمامي آنها به گمان جامعه ايران بهتر از پيش شده است.

 در اين مقاله سعي بر ان است كه به بررسي وضعيت موجود زنان `ر خطر و آسيب هايي كه آنها را تهديد مي نمايد بپردازد.

 خشونت خانواده گی چیست؟

 خشونت خانواده گی عبارت از تهدید ویا استعمال شدت فزیکی، روحی ویا جنسی است که در مناسبات موجود ویا گسسته زناشویی صورت میگیرد. ضمنأ اقارب و افراد سومی هم میتوانند قربانی خشونت باشند.

خشونت خانواده گی یک واقعیت شایع همچنان در سویس است: از هر پنج زن یک زن قربانی خشونت فزیکی ویا جنسی و دو زن قربانی خشونت روحی از طرف شریک زنده گی خود است. تحقیقات نشان میدهد که مرد ها هم در زنده گی مشترک خشونت میبینند اما اغلب اکثریت قربانیان خشونت های خانواده گی را زنان تشکیل میدهند. اساس خاموشی قربانیان وتحمل مناسبات مبتنی بر خشونت شرم، وابستگی اقتصادی، ترس از خشونت بیشتر ویا هم از دست دادن سند اقامت میباشد.

 قابل ذکر است که خشونت خانواده گی را نباید با پرخاش عوضی گرفت. پرخاش عبارت است از مشاجره بین زن و شوهر ویا هم شرکای زنده گی که دارای قدرت و توان مساوی بوده و اغلب بطور لفظی صورت میگیرد. مسلهً مورد بحث ما خشونت خانواده گی میباشد که تعریف آن در بالا داده شده است. و این هم چند مثال از خشونت خانواده گی :

 الف) خشونت فزیکی:

 • تنه زدن، تکان دادن
 • سیلی زدن
 • با مشت ویا لگد زدن ویا هم گاز گرفتن ( دندان کندن)
 • با یک شی زدن
 • لت و کوب کردن
 • خفک کردن
 • تهدید به مرگ کردن
 • با یک کارد ویا یک صلاح گرم (تفنگچه/هفت تیر) تهدید کردن
 • با یک کارد زدن ویا حمله ور شدن ویا هم با صلاح گرم فیر کردن.

 ب) خشونت روحی:

 •  دشنام دادن ویا توهین کردن
 • پرتاب یک جسم ویا شکستن و ریختن
 • تهدید به لت و کوب
 • شخص را در داخل منزل حبس کردن و یا مانع بیرون رفتن او از منزل شدن
 • شخص را از منزل بیرون راندن ویا مانع آمدن او در داخل خانه شدن
 • تمامی اشکال خشونت که شامل جرم اجبار میشوند.

 ج) خشونت اقتصادی

 •  قطع بودجه خانواده گی
 • سلب اساسات زنده گی ( بطور مثال اگر شخص نتواند و یا اجازه آنرا نداشته باشد که کالای خود را خود بخرد).
 • بی توجهی (بطور مثال اهمال ضرورت های طبی ).

 د) خشونت جنسی

 •  تمامی اعمال جنسی که با استفاده از تهدید، زور و به اجبار صورت گیرد.

 کودکان، قربانیان و شاهدان خشوت خانواده گی

 در تعریف خشونت خانواده گی ارجعیت بر خشونت همسران یعنی برگسالان داده شده است. این بدان معنی نیست که کودکان از آن متاًثر نشوند. به هر حال آنها چه به عنوان قربانی مستقیم ویا چه به مثابهً شاهد خشوت ضربه شدید روحی دیده و رشد سالم آنها متضرر میگردد. آنها ضرورت به دفاع، توجه، مراقبت و مواظبت دارند.

با تاًسف امروز میدانیم که کودکان از خشونت خانواده گی ضربه های شدید روحی و دارای تاثیرات طولانی را میبیند، با آنکه فقط شاهد خشونت بوده و خود قربانی مستقیم خشونت نبوده اند. بخاطر ترس دایمی آنها از منزل امکانات رشد سالم و تعلیم آنها محدود میگردد. هر کودک خورد سال که در بین خانواده شاهد خشونت باشد، در آینده انسان متزلزل و نسبت به خود بی اعتماد بار میاید.

اگر به پس منظر زنده گی مجرمین ویا قربانیان نظر بیافگنیم، میبینیم که اغلب به خانواده های منسوب اند   که در دوران کودکی شاهد ویا هم قربانی خشونت خانواده گی بوده اند. به همین علت هم است که اهمیت خیلی زیاد به حمایهً کودک داده میشود، تا از سلسله تداوم خشونت به نسل بعدی جلوگیری شده باشد.

 

(ممکن است هنگام انتقال از فایل ورد به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود ولی در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل است)

متن کامل را می توانید دانلود نمائید

چون فقط تکه هایی از متن پایان نامه در این صفحه درج شده (به طور نمونه)

ولی در فایل دانلودی متن کامل پایان نامه

همراه با تمام ضمائم (پیوست ها) با فرمت ورد word که قابل ویرایش و کپی کردن می باشند

موجود است

از لینک زیر می توانید دانلود کنید :

فایل ها برای اینکه حجم آنها پایینتر شود وراحتتر دانلود شوند با فرمت rar یا zip فشرده شده و پسوردگذاری شده اند. پسورد همه فایل های این سایت یکسان است.

برای دریافت پسورد فایل اینجا کلیک کنید

 دانلود متن کامل پایان نامه کارشناسی درباره خشونت علیه زنان در شهرستان ایذه

مطالب مشابه را هم ببینید
فایل مورد نظر خودتان را پیدا نکردید ؟ نگران نباشید . این صفحه را نبندید !
سایت ما حاوی حجم عظیمی از پایان نامه ، تحقیق ، پروژه و مقالات دانشگاهی در رشته های مختلف است. مطالب مشابه را هم ببینید یا اینکه برای یافتن فایل مورد نظر کافیست از قسمت جستجو استفاده کنید. یا از منوی بالای سایت رشته مورد نظر خود را انتخاب کنید و همه فایل های رشته خودتان را ببینید