دانلود پایان نامه كارشناسي ارشد “M.Sc.” مهندسي معدن – اكتشاف

دانلود متن کامل پایان نامه كارشناسي ارشد رشته مهندسي معدن با فرمت ورد word

دانشگاه آزاد اسلامي

واحدتهران جنوب

دانشكده تحصيلات تكميلي

 پايان نامه براي دريافت درجه كارشناسي ارشد “M.Sc.” مهندسي معدن – اكتشاف

 عنوان :

پژوهش و بررسي‌هاي اكتشافي در معدن گروناتيت باغ زندان

 استاد راهنما :

دكتر بيژن اسفندياري

 استاد مشاور:

دكتر اسداله جعفرزاده

 نگارش :

حسن ناظرياني

مقدمه:

موضوع پايان نامه ذيل مشتمل بر عمليات اكتشافي و تحقيقي در خصوص معدن گارنت باغ زندان و ماده معدني گارنت از نوع آندراديت مي‌باشد . كه بدليل سختي بالاي خود ( 5/7- 5/6) داراي كاربردهاي خاصي در صنعت مي باشد . لذا سعي شده تا حد امكان كاني شناسي ، سنگ شناسي و زمين شناسي منطقه كانسار سازي شده را مورد مطالعه قرار داده و سپس اختصاصاً در خصوص خود گارنت نيز موارد فوق بررسي گردد و در نهايت ارزيابي دقيقتري از ميزان ذخيره ماده معدني و خلوص آن بدست دهد و همچنين باختصار پروسه‌هاي فراوري آنرا معرفي نمايد .

در فصل اول سعي شده است كلياتي در خصوص گارنت ارايه گردد و در فصل دوم شرحي بر انواع گارنت و معدن گروناتيت باغ زندان و ميزان توليد و مصرف جهاني و نوع كاربري‌هاي انواع گارنت داده شود .

در فصول سوم تا ششم علاوه بر نگاهي عميق‌تر به معدن باغ زندان براساس سنگ شناسي و كاني‌شناسي و تهيه نقشه‌هاي معدني اقدام به تعيين ذخيره گارنت در معدن مذكور شده است . در فصل هفتم نگاهي اجمالي بر فرآوري گارنت ( آندراديت) دارد . و در فصل هشتم شرحي كوتاه از دو معدن « گارنت كوه گبري رفسنجان » و « گارنت ده سلم نهبندان » جهت مقايسه با معدن « گارنت باغ زندان » داده شده است .

هدف

ماده معدني گرونا( گارنت ) مشتمل بر تعداد زيادي كانسارهاي دگرگوني مي‌گردد كه شرحي از آن در اين پايان نامه آمده است .

يك نوع از گارنتها آندراديت نام دارد كه قسمت اعظم كانسار گروناتيت باغ زندان از اين نوع مي‌باشد . هر چند انواع ديگر گرونا مانند گروسولار ، آلماندين و حتي پيروپ نيز در آن با درصد خيلي كم قابل مشاهده است .

يكي ازدلايل انتخاب موضوع گارنت باغ زندان توسط اينجانب عمدتاً بدليل ناشناخته بودن اين ماده معدني در كشور بوده و صنايع ايران ( بجز تعداد بسيار محدود و كوچك ) با آن بيگانه‌اند و عملاً اكثر قريب به اتفاق مهندسين معدن و زمين شناسان از نزديك معادن آنرا نديده‌اند .

دليل ديگر اينكه با توجه به نزديك بودن معدن مذكور به تهران وذخيره قابل توجه و خلوص بالاي آن لازم ديدم بامعرفي آن قدمي كوچك در شناساندن هر چه بيشتر اين ماده معدني و كاربردهاي آن به همكاران محترم داشته باشم . و اميد آن دارم كه در آينده با بررسي‌هاي دقيقتر توسط ساير كارشناسان محترم در فرآيند فرآوري آن مسيري جديد جهت اقتصادي نمودن و بهره‌برداري از معدن فوق و ساير معادن كشور گشوده شود .

لازم به ذكر است محدوده مذكور در منطقه حفاظت شده جاجرود و مرز پارك ملي سرخه حصار واقع شده است كه تا كنون امكان بهره‌برداري از آن بدليل واقع شده در مناطق چهارگانه سازمان حفاظت محيط زيست غير ممكن گرديده است .

2-1) پيشينه تحقيق :

پيشينه تحقيق در خصوص انواع گرونا در ايران سابقه و دامنه‌ي وسيعي ندارد هر چند از ساليان قبل تعدادي از معادن آن درايران شناخته ‌شده‌اند لكن بدلايل محدوديت‌هاي تكنولوژيكي در كشور و مسائل مربوط به بازار مصرف گروناها و همچنين رقابت پذيري و جايگزيني گارنت با ساير مواد معدني سهل الوصول‌تر مانند سيليس ، معادن آن بطور وسيع وشناخته شده‌ مورد بهر‌ه‌بردراي واقع نشده‌اند .

اما در خصوص معدن گارنتيت باغ زندان حسب مدارك موجود ، پروانه بهره‌برداري آن در سال 1340 از طرف وزارت صنايع و معادن وقت صادر گرديد لكن بدلايل نامعلوم هيچ گونه برداشتي از آن صورت نپذيرفته است .

  • روش كار و تحقيق :

روش كار و تحقيق در معدن گارنت باغ زندان عمدتاً به پي‌جويي مقدماتي تا مرحله اكتشاف مقدماتي و نهايتاً تهيه نقشه‌هاي زمين شناسي جهت ارزيابي ذخيره و خلوص گارنت براساس رخنمون‌هاي سطحي و محاسبه تناژ و خلوص ميانگين مربوط به همين سطوح بدون انجام فعاليت‌هاي اكتشافي وسيع‌تر عمقي مانند گمانه‌زدن و … صورت پذيرفته است .

و در نهايت ذخيره بلوكهاي رخنمون گارنت به تفكيك محاسبه و مجموع ذخاير نيز محاسبه گرديده است . بديهي با انجام عمليات اكتشافي تفصيلي و تكميلي به ذخاير واقعي‌تر دست خواهد يافت .

موقعیت جغرافیایی

محدوده مورد مطالعه مجاور در بخش شرقی کارخانه سیمان تهران و مسگرآّباد واقع شده و دارای مختصات جغرافیایی است که در حاشیه نقشه آمده است.

2-2- راههای دسترسی

دسترسی به ناحیه از دو طریق امکان پذیر است. یکی از طریق داخل کارخانه سیمان و به سمت پایانه خاوری کارخانه و دیگری از جاده گرمسار و بلافاصله بعد از گردنه کوه بی بی شهربانو (نقشه شماره 1)

2-3- آب و هوا

تهران دارای آب و هوای معتدل است، بارش در سطح زمین اساسا تحت تاثیر ارتفاع قرار دارد بطوریکه از جنوب به شمال که ارتفاع زمین افزایش می یابد، بر میزان بارش افزوده می شود. میانگین بارندگی در سطح تهران حدود 220 میلیمتر در سال است که بیشترین میزان بارش آن در دی ماه می باشد. میانگین درجه حرارت در تهران حدود 16/5 درجه سانتی گراد گزارش شده است، تعداد روزهای فعال در منطقه 300 روز کاری و در ماههای اسفند لغایت آذر ماه هر سال است.

متن کامل را می توانید دانلود نمائید چون فقط تکه هایی از متن پایان نامه در این صفحه درج شده (به طور نمونه)

ولی در فایل دانلودی متن کامل پایان نامه

همراه با تمام ضمائم (پیوست ها) با فرمت ورد word که قابل ویرایش و کپی کردن می باشند

موجود است

با فرمت ورد word

فایل ها برای اینکه حجم آنها پایینتر شود وراحتتر دانلود شوند با فرمت rar یا zip فشرده شده اند

برای دریافت پسورد فایل اینجا کلیک کنید

 دانلود پایان نامه پژوهش و بررسي‌هاي اكتشافي در معدن گروناتيت باغ زندان

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید