دانلود پایان نامه میزان عملکرد سیستم خبرۀ پیشنهادی برای


عناصر یک سیستم خبره عبارتند­ از:

  • واسط کاربری: مکانیزمی که کاربر و خبره با هم ارتباط برقرار می­نمایند.
  • امکان تبیین: استنتاج سیستم را به کاربر توضیح می­دهد.
  • حافظه: پایگاه داده­ای از واقعیت­ها که توسط قواعد به کار می­رود.
  • موتور استنتاج: استنتاج هایی با تصمیم­گیری در مورد اینکه چه قواعدی توسط واقعیت­ها ارضاء می­شوند را ایجاد می­کند ، قواعد ارضاء شده را اولویت­بندی می­کند و قواعد دارای بالاترین اولویت را اجرا می­کند.
  • لیست کارها: لیست اولویت­بندی شده از قواعدی که توسط موتور استنتاج ایجاد شده و الگوهایش توسط واقعیت­های حافظه ارضاء شده­اند.

امکان اخذ دانش: راهی اتوماتیک برای کاربر برای وارد کردن دانش در سیستم به جای داشتن مهندس دانش که دانش را کد­گذاری می­نماید  (Giarratano, Riley, 1989, 32).

شکل ۲-۳ ساختار یک سیستم خبره مبتنی بر قاعده)Giarratano, 1998)

۲-۲-۸ کاربردهای سیستم خبره

در ابتدا کاربر نهایی از طریق تعامل با سیستم رایانه­ای مسئلۀ خود را جهت مشورت­گیری از سیستم خبره تشریح می­نماید. سیستم خبره سؤالاتی را از کاربر نهایی می­پرسد، پایگاه دانش خود را برای حقایق و قوانین و سایر دانش ها جستجو نموده، فرآیند استدلال خود را طبق درخواست توضیح می­دهد و دربارۀ موضوع مورد بررسی توصیۀ کارشناسی شده به کاربر می­دهد. سیستم­های خبره برای انواع بسیار متفاوتی از کاربردها استفاده می­شوند و انتظار می­رود تنوع کاربردها همچنان ادامه پیدا کند. شش دستۀ عمدۀ فعالیت­های سیستم خبره  با مثال­هایی خاص از کاربردهای حقیقی سیستم خبره در جدول زیر نشان داده شده است (اُبراین، ۱۳۸۶، ۳۲۰).

استفاده از قواعد برای بازنمایی دانش

تفاوت سیستم­های خبره با دیگر برنامه­های متداول این است که سیستم­های خبره، خلاف برنامه­های متداول که پردازش اطلاعات را انجام می­دهند، به پردازش دانش می­پردازند. دانش در یک برنامه رایانه ای به شکل قواعد مشخص شده است. آن­­ها نحوۀ جستجو را ذخیره کرده­اند که کارشناس خبره را هدایت می­کنند. به طور کلی قواعد در سیستم­­های خبره به صورت زیر بیان می­شوند.

  • اگر شرایط
  • آنگاه عملگرها (اقدامات)

فعالیت­ها اجرا می­شوند، اگر شرایط فراهم شده باشد. قواعد ایجاد شده در این موارد، به نام پایگاه دانش نامیده می­شوند. بیش­تر سیستم­های خبره با استفاده از قواعد توسعه پیدا می­کنند و به همین دلیل، سیستم های مبتنی بر قاعده[۱] نامیده می­شوند. ولی همه سیستم­های خبره با توجه به این قواعد توسعه پیدا نمی کنند و لذا شیوه­های دیگر بازنمایی، نظیر چارچوب­های[۲] شبکه­های معنی­شناسی[۳] یا منطق ممکن است به کار روند.

[۱] Rule- based system

[۲] Frames

[۳] Semantic concepts

 متن فوق تکه ای از این پایان نامه بود

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

پایان نامه

متن کامل

مطالب مشابه را هم ببینید
فایل مورد نظر خودتان را پیدا نکردید ؟ نگران نباشید . این صفحه را نبندید !
سایت ما حاوی حجم عظیمی از پایان نامه ، تحقیق ، پروژه و مقالات دانشگاهی در رشته های مختلف است. مطالب مشابه را هم ببینید یا اینکه برای یافتن فایل مورد نظر کافیست از قسمت جستجو استفاده کنید. یا از منوی بالای سایت رشته مورد نظر خود را انتخاب کنید و همه فایل های رشته خودتان را ببینید