دانلود پایان نامه مقطع کارشناسی رشته حقوق با موضوع بیکاری


در این پست می توانید متن کامل پایان نامه مقطع کارشناسی رشته حقوق با موضوع بیکاری را  با فرمت ورد word دانلود نمائید:

مقدمه :

اين حالت وظيفه اقتصادي دولت ايجاد مي كند براي از بين بردن بيكاري جامعه و ايجاري تعادل در اقتصاد كلان نقش فعالي ايفا كند بنابراين دولت مي تواند با افزايش مخارج سرمايه گذاري افزايش توليد و اشتغال از ميزان بيكاري بكاهد اگر چه ممكن است در نتيجه اتخاذ چنين سياستي به علت افزايش مخارج بودجه دولت با كسري (عدم تعادل) مواجه شود.

بودجه و كسري بودجه دولت:

دخل و خرج در اقتصاد اهميت دارد و در اقتصاد كلان هم دخل و خرج از اهيمت خاصي برخوردار است براي آنكه به بررسي بودجه بپردازيم مي بايست مخارج دولت و مالياتها با هم مقايسه شود اگر مخارج دولت (G) از مالياتها(T) بزرگتر باشد.

شاهد كسري بودجه هستيم اما اگر T>G= بامازاد بودجه روبرو مي شويم و اگر اين دو با هم برابر باشند دچار تعادل در بودجه هستيم.

دقت كنيد اكثر دولتها داراي كسري بودجه هستند در برخي از كشورها كسري بودجه به 30 الي 40 سال مي رسد در واقع كسري بودجه آنها مضمن است حال كه كسري بودجه به صورت مضمن شد براي رفع آن چه كارهايي بايد انجام دهيم؟

هنگامي كه دچار كسري بودجه طولاني مدت هستيد بايستي جهت رفع آن اقدام كرد حال سوال اين است كه چگونه اين كار را بكنيم؟

در شرايي كه استقراض صورت مي گيرد استقراض ممكن است خارجي يا داخلي باشد در استقراض داخلي ما به خودمان بدهكاريم ولي در استقراض خارجي ما به خارجي ها بدهكاريم.

استقراض داخلي ممكن است شامل حالتي هايي مثل استقراض بانك مركزي- استقراض از منابع بانكها و فروش اوراق قرض ( اوراق مشاركت باشد)

استقراض از خارجيان مانند فروش اوراق قرضه خارجي- استقراض از موسسات بين المللي مثل و …. مي باشد موسسات بين المللي مثل بانك جهاني

كلاسيك ها مي گفتند دولت خوب، دولتي است كه درآمدها و هزينه هايش برابر باشد يعني اصل توازن در بودجه رعايت شود.

در حقيقت كلاسيك ها هم به نوعي با اصلي مداخله و محدوديت موافق بودن و به تعادل در بودجه اعتقاد داشتند( كلاسيك ها در حد امكان دولت نبايد پول قرض بگيرد).

تعادل در بودجه و نظرات مربوط به آن :

كلاسيك ها معتقد بودن كه استقراض فقط در شرايط جنگ و يا بروز حوادث طبيعي جايزه است چون در شرايط جنگ بخش خصوصي لطمه مي بيند و بايد فوراً ميزان شود كلاسيكها با كمبود و كسر بودجه مخالف بودند.

1- كلاسيك ها با هر نوع كسري و مازاد در بودجه مخالف بودن با كسري مخالف بودن زيرا اگر كسري بودجه باشد در واقع دولت در شرايط عادي هم مجبور است استقراض كند بنابراين در اثر استقراض يا تورم حاصل مي شود يا دولت ورشكست مي شود راحترين روش استقراض استفاده از استقراض بانك مركزي است چون در اين شرايط توليد همگام با افزايش حجم پول نيست بنابراين تورم به وجود مي آيد.

2- وقتي دولت استقراض مي كند يعني هزينه ها از درآمد ها بيشتر است و درآينده بايد بيش از مقدار استقراض باز پرداخت كند و چون مشكل درآمد حل نشده است دوباره بايد استقراض كند و اين حالت مجدداً تكرار مي شود مانند تاجري كه در هنگام استقراض بدهي دوباره از شخص ديگري قرض بگيرد ورشكست مي شود.

3- كلاسيك ها با مازاد بودجه هم مخالف بودن زيرا درآمدها از هزينه ها بيشتر مي باشد و دولت ها براي دوره هاي آينده هزنيه هاي بيشتري انجام خواهند داد و اين باعث بزرگ شدن دولت و كوچك ماندن بخش خصوصي آن خواهد شد.

در ضمن با وجود مازاد قشر كارمند اين مازاد را به نفع خود استفاده مي كنند. مثلاً حقوقش افزايش مي يابد.

به طور كلي در رابطه با تعادل در بودجه سه نظر وجود دارد:

1) تعادل سالانه در بودجه : كه كلاسيك ها به آن اعتقاد داشتن

2) ديگري عدم تعادل در بودجه : زيرا تعادل در اقتصاد كلان مهمتر است

3) تعادل ادواري : منظور اين است كه بودجه بايد در يك دوره تجاري از توازن برخوردار باشد منظور از دوره تجاري يك دوره 7 تا 10 ساله است دوره تجاري دوره است كه يك دوره رونق و ركورد را در بر مي گيرد.

در دوره رونق : مازاد ايجاد شده بايد اندوخته شود و براي رفع كسري در بودجه به كار رود بدين شكل براي يك دوره تجاري توازن برقرار خواهد شد.

در واقع در شرايط رونق اقتصادي درآمد بالا و زياد مي شود لذا بايستي سيستم مالياتي درآمد را تعقيب كند و اين شرايط ماليات تصاعدي است. پس در صورتي كه هزينه ها ثابت است درآمدها افزايش مي يابد لذا بايستي ماليات بر درآمد به صورت تصاعدي باشد.

براي آنكه كسري بودجه اصلاح شود چه راههايي دارد؟

به اين موضوع قبلاً پرداختيم اما كلاً داريم :

1) فروش اوراق قرضه نزد اشاص حقيقي يا حقوقي در داخل

2) فروش اوراق قرضه نزد اشخاص حقيقي يا حقوقي در خارج

3) استفاده از ذخاير بانك مركزي

4) استفاده از وام هاي خارجي

آثار اقتصادي راههاي فوق زياد است اما نكات زير قابل توجه است:

1- در شرايطي كه دولت ها از اوراق قرضه استفاده مي كنند بخشي از پس انداز غير دولتي به دولت انتقال مي يابد و در باز پرداخت پس انداز به همراه پاداش آن دعوت داده مي شود.

2- در هنگام استفاده از وام هاي خارجي دولت ها از پس انداز خارجيان استفاده مي كنند اما هنگامي باز پرداخت اصل و فرع آن از منابع كشور كم مي شود.

3- استقراض از بانك مركزي توسط دولت آسانترين و زيان بار ترين روش است .

4- استقراض واقعي همان فروش اوراق قرضه يا استفاده از پس اندازهاي خارجي است و استقراض دولت از بانك مركزي واقعي نمي باشد.

نكته مهم : استقراض از بانك مركزي بيشترين اثر اقتصادي دارد و باعث افزايش حجم پول مي شود مالياتها كمترين اثر انبساطي را دارد از نظر استقراض فروش اوراق قرضه بعد از مالياتها كمترين اثر انبساطي را دارد.

 

(ممکن است هنگام انتقال از فایل ورد به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود ولی در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل است)

متن کامل را می توانید دانلود نمائید

چون فقط تکه هایی از متن پایان نامه در این صفحه درج شده (به طور نمونه)

ولی در فایل دانلودی متن کامل پایان نامه

همراه با تمام ضمائم (پیوست ها) با فرمت ورد word که قابل ویرایش و کپی کردن می باشند

موجود است

از لینک زیر می توانید دانلود کنید :

فایل ها برای اینکه حجم آنها پایینتر شود وراحتتر دانلود شوند با فرمت rar یا zip فشرده شده و پسوردگذاری شده اند. پسورد همه فایل های این سایت یکسان است.

برای دریافت پسورد فایل اینجا کلیک کنید

 دانلود پایان نامه مقطع کارشناسی رشته حقوق با موضوع بیکاری

مطالب مشابه را هم ببینید
فایل مورد نظر خودتان را پیدا نکردید ؟ نگران نباشید . این صفحه را نبندید !
سایت ما حاوی حجم عظیمی از پایان نامه ، تحقیق ، پروژه و مقالات دانشگاهی در رشته های مختلف است. مطالب مشابه را هم ببینید یا اینکه برای یافتن فایل مورد نظر کافیست از قسمت جستجو استفاده کنید. یا از منوی بالای سایت رشته مورد نظر خود را انتخاب کنید و همه فایل های رشته خودتان را ببینید