دانلود پایان نامه مقطع کارشناسی رشته حقوق با موضوع سقط جنين


در این پست می توانید پایان نامه مقطع کارشناسی رشته حقوق با موضوع سقط جنين را  با فرمت ورد word دانلود نمائید:

 چکيده:

سقط جنين از موضوعاتي است که در طول تاريخ به علت ابعاد معنوي و اخلاقي آن همواره بحث‌انگيز بوده و تمام جوامع بشري و اديان و مذاهب مختلف نسبت به آن موضع‌گيري نموده‌اند. به طوري که زماني کاملاً ممنوع و گاهي به طور محدود با شرايطي و در مواردي بدون محدوديت صورت مي‌گرفته است.

امروزه نيز سياست‌ها و قوانين مربوط به سقط جنين در کشورهاي مختلف داراي تنوع و تفاوتهاي قابل توجهي مي‌باشد.

هر چند که سقط جنين به طور نسبي يکي از موضوعات حقوق کيفري محسوب مي‌شود اما به تدريج تبديل به موضوع بسيار مهمي براي رشته‌هاي پزشکي از يک سو و زير مجموعه‌هاي مختلف علوم اسلامي نظير اخلاق، اديان، مذاهب، جامعه شناسي و روان‌شناسي و حقوق از سوي ديگر تبديل شده است.

حقوق ايران در خصوص سقط جنين در مراحل مختلف عمل ديه و مجازات مخصوص به آن را در نظر گرفته است با اين حال در قوانين ايران نسبت به موارد تجويز سقط جنين به دليل مشکلات جسمي و روحي و بيماريهاي مختلف آن بي‌توجهي نشده و به اين قسمت از قانون سقط درماني توجه کافي شده است از آنجايي که قانون ايران بر مبناي فقه اسلامي مي‌باشد و احکام اسلام هميشه موارد اضطراري را مورد توجه و دقت نظر قرار مي‌دهد.

مباني تجويز سقط جنين در حقوق ايران بر اساس بيماريهاي جنين و مادر است که موجب عسر و حرج شديد باشند که عادتاً قابل تحمل نباشد.

در حقوق غرب بويژه حقوق کشور آمريکا براي سقط جنين مجازاتهايي در نظر گرفته شده است، اما آنها نيز از موارد تجويز اين موضوع غافل نمانده و مواردي از سقط جنين را مجاز اعلام کرده‌اند که موارد و مباني تجويز در حقوق غرب با موارد تجويز سقط در حقوق ايران تشابه زيادي دارند، و در هر دو سيستم بر اساس دو مبنا يکي بيماري مادر و ديگر بيماري طفل است که سقط جنين را تحت شرايط خاصي مجاز اعلام کرده‌اند.

هر چند که در سيستم حقوقي غرب بيشتر به توسيع موارد تجويز سقط جنين و تقليل مجازات آن پرداخته شده است. 

 مقدمه

بسم‌الله الرحمن الرحيم: و لقد خلقنا الانسان من سلـلةٍ من طين ثم جعلنه نطفة في قرار مکين» ثم خلقنا النطفه علقه فخلقنا العلقه مضغة فخلقنا المضغة عظما فکسونا العظم لحما ثم انشانه خلقاً أخر فتبارک الله احسن الخالقين (سوره مبارکه مومنون آيات 12 _ 14)                 

معمولاً تصميم‌گيري به داشتن يا نداشتن فرزند براي زوجين، مي‌بايستي قبل از انعقاد نطفه و حاملگي صورت گيرد و زوجين بايد با انتخاب روشي مناسب و با مشورت و نظر پزشک متخصص راه جلوگيري از بچه‌دار شدن را انتخاب کنند، چرا که اگر بعد از انعقاد نطفه و شروع حاملگي مبادرت به سقط جنين نمايند جرم محسوب و قابل مجازات خواهد شد.

سقط جنين از جمله معضلات يا جرمهايي است که داراي سابقه ديرينه‌اي در تاريخ بشريت است. در هر مکان و زماني که اجتماعي بشري بوده است مسأله سقط جنين به عنوان يک مسأله و جرم يا مرض و بيماري مطرح بوده است. با توجه به پژوهش‌هاي دقيق انسان‌شناسي به نظر مي‌رسد که سقط جنين پديده‌اي است جهاني و حتي غير ممکن است بتوان يک سيستم اجتماعي فرضي تصور نمود که در آن هرگز زني وادار به سقط جنين نشده باشد هميشه زناني وجود داشته‌اند که علي‌رغم ميل خود حامله شده‌اند و در فرهنگ‌هاي مختلف طرق متفاوتي براي حل اين معما اتخاذ گرديده است.[1]

سقط جنين يکي از مسائل مورد ابتلاء در جامعه کنوني است که امروزه به دلايل گوناگون با فراواني آن مواجه هستيم، اگر چه دولتها به لحاظ انبوه جمعيت و رشد فزاينده آن و از سوي ديگر کمبود امکانات زندگي مطلوب«شعار فرزند کمتر زندگي بهتر» را ترويج مي‌کنند، با اين حال برخي از آنان به لحاظ در نظر داشتن ارزشهاي انساني، دامنه شعار ياد شده را به قبل از وجود يافتن انسان محدود کرده‌اند و با تحقق نخستين مراحل وجود او نه تنها شعار مزبور را مردود دانسته، بلکه با وضع قوانين و مقرراتي هر نوع ستم به جنين را جرم مي‌شمارند.

مسأله سقط جنين در حد وسيع و گسترده از جمله مسائلي است که محصول تحولات علمي، اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي و سياسي است. و ارتباط تنگاتنگي با انفجار جمعيت محدوديت منابع حقوق بشر، حقوق و آزادي زنان، منافع دولتها و مصالح جامعه بشري دارد.

واقعيت اين است که سقط جنين، از ادوار گذشته تا کنون در همه جوامع بشري به دلايل يا بهانه‌هاي مختلف آشکار و نهان، توسط مادر، والدين، پزشکان و اشخاص فاقد صلاحيت به صورت جنايي(عمدي) ضربه‌اي(شبه عمد و خطاي محض) و درماني( قانوني)، انجام گرفته است و هميشه وجدان فردي و جمعي در مقابل بسياري از سقط جنينها آزرده خاطر شده آنرا جنايت به بشريت و تجاوز به حق حيات دانسته‌اند يا همواره اين سئوال مطرح بوده که آيا سقط جنين مطلقاً ممنوع بوده است يا مطلقاً جايز و مشروع؟

1- در فرضي ديگر که اگر جنين سقط نشود جان مادر در خطر قرار مي‌گيرد به نحوي که احتمال و بيم مرگ مادر وجود دارد آيا نمي‌توان با توجه به مشکلاتي که با مرگ مادر براي فرزندان و از هم پاشيدن خانواده به وجود مي‌آيد سقط جنين را تجويز کرد؟

2 _ در موردي که شخصي به خاطر رابطه نامشروع خصوصاً در مسأله تجاوز به عنف و يا به سبب زناي با محارم چه به صورت تراضي و چه به عنف حامله شده است که ممکن است منجر به بروز عوارض رواني براي مادر شود، و از طرف ديگر مسأله بارداري از طريق زنا، که يکي از معضلات اجتماعي جامعه اسلامي مي‌باشد، و چاره‌اي جز سقط جنين براي حفظ آبرو و حيثيت خانوادگي که به خاطر زناي با محارم به مخاطره افتاده است وجود ندارد. و اين لکه ننگ تا پايان عمر طرفين مخصوصاً مادر بر پيشاني آنان نقش مي‌بندد آيا اقدام به سقط در اين موارد جرم و ممنوع است؟ و آيا نبايد براي اين فضيه که روز بروز در حال افزايش است فکر معقولي نمود؟

در رابطه با مسأله سقط جنين در کتب ديات، حدود و لواحق فقهاء با استناد به منابع معتبر فقهي بحثها و احکامي ارائه داده‌اند که به جوانب مختلف حمل و مراحل آن پرداخته و مجازات مرتکب و ديه جنين را بيان نموده‌اند حقوقدانان نيز از بدو طرح مسائل حقوقي و قانوني خصوصاً قانون مجازات عمومي، حقوق جزاي اختصاصي به اين مسأله پرداخته‌اند و جوانب مختلف آنرا بررسي و تحليل کرده‌اند، اما بصورت تطبيقي بحثي صورت نگرفته است که با توجه به اينکه مسأله مورد ابتلاء جامعه ‌است لازم است مباني تجويز اين مسأله بررسي و معين شود.

(ممکن است هنگام انتقال از فایل ورد به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود ولی در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل است)

متن کامل را می توانید دانلود نمائید

چون فقط تکه هایی از متن پایان نامه در این صفحه درج شده (به طور نمونه)

ولی در فایل دانلودی متن کامل پایان نامه

همراه با تمام ضمائم (پیوست ها) با فرمت ورد word که قابل ویرایش و کپی کردن می باشند

موجود است

از لینک زیر می توانید دانلود کنید :

فایل ها برای اینکه حجم آنها پایینتر شود وراحتتر دانلود شوند با فرمت rar یا zip فشرده شده و پسوردگذاری شده اند. پسورد همه فایل های این سایت یکسان است.

برای دریافت پسورد فایل اینجا کلیک کنید

 دانلود پایان نامه مقطع کارشناسی رشته حقوق با موضوع سقط جنين

مطالب مشابه را هم ببینید
فایل مورد نظر خودتان را پیدا نکردید ؟ نگران نباشید . این صفحه را نبندید !
سایت ما حاوی حجم عظیمی از پایان نامه ، تحقیق ، پروژه و مقالات دانشگاهی در رشته های مختلف است. مطالب مشابه را هم ببینید یا اینکه برای یافتن فایل مورد نظر کافیست از قسمت جستجو استفاده کنید. یا از منوی بالای سایت رشته مورد نظر خود را انتخاب کنید و همه فایل های رشته خودتان را ببینید