دانلود پایان نامه مقطع کارشناسی با موضوع جهاني‌شدن و امنيت ملي


در این پست می توانید متن کامل این پایان نامه را  با فرمت ورد word دانلود نمائید:

چكيده:

 جهاني‌شدن فارغ از آن‌كه يك پروژه باشد يا پروسه، پديده‌اي است كه صرفنظر از عناصر اختياري و كنترل‌شده آن، از برخي وجوه كاملا تحميلي برخوردار است كه حتي قدرتهاي بزرگ را به تمكين وامي‌دارد و اين مساله از آنجا ناشي مي‌شود كه پديده جهاني‌شدن هنوز در كليت خود براي هيچ‌كس روشن نشده است. گريز مداوم جهاني‌شدن از كالبد‌شكافي محققانه و تنوع ادبياتي موضوع جهاني‌شدن كه ابهامات و تضادهاي فراواني را بر آن تحميل كرده‌است، دستيابي به يك تعريف و نظريه دقيق و روشن را ناممكن ساخته و آن را چونان پديده‌اي نمايان مي‌سازد كه تا زمان تحقق كامل اساسا قابل شناخت نباشد.

اما به‌هرحال بسياري از كشورهاي جهان تكليف خود را با اين پديده معين كرده‌اند و سهم خود را در بازيگري يا بازيگرداني در محيط آن معلوم ساخته‌اند. جهاني‌شدن هرچه باشد و هرموقع كه تحقق يابد، مانند بسياري ديگر از پديدارهاي تمدن بشري داراي وجوه منفعت‌بار و زيان‌بار خواهد بود و نرمي و زبري در آن آميخته است. بنابراين توجه به اصل پديده جهاني‌شدن تنها يك طرف معادله است، طرف ديگر آن‌كه مي‌تواند صغري يا كبراي استدلال ما براي تاييد يا نفي آن باشد، همانا منافع و امنيت ملي است.

نه‌تنها ما بلكه همه كشورهاي جهان در حال سبك‌سنگين‌نمودن و توزين و تبيين جهاني‌شدن در قبال خود هستند و باتوجه به امكانات و شرايط ژئوپليتيك خود، در حال پذيرفتن يا واگذاركردن نقشهاي بازي در اين صحنه‌اند. كشورهايي چون ايران كه داراي امتيازات منطقه‌اي عمده‌اي هستند به‌طور ويژه‌اي در معرض وجوه گسترده‌تري از منافع يا مضرات جهاني‌شدن واقع مي‌شوند و تقريبا قادر به انزواگزيني يا جداسازي خود از سيطره جهاني‌سازي نخواهند بود. اما با به‌كارگيري انديشه‌هاي كاملا مطالعه‌شده و محققانه و با اتخاذ رويه‌هاي مدبرانه و هوشمندانه در رهبري و مديريت كلان، مي‌توان در به‌حداقل‌رساندن مضرات و به‌حداكثررساندن منافع آن موثر بود.

جهاني‌شدن فرصتهاي بيشماري را فراهم مي‌كند، همچنانكه فرصتها و اختيارات بسياري را نيز با خود مي‌برد؛ اما استفاده درست و به‌موقع از فرصتهاي به‌دست‌آمده مي‌تواند زيانهاي ناشي از اختيارات و فرصتهاي تلف‌شده را حتي تا چندبرابر جبران كند.

اين امر بستگي زيادي به تحول مثبت در ديدگاه نظري ما نسبت به جهاني‌شدن و نيز پيدايش نوعي مديريت هوشمندانه در سطوح كلان سياستگذاري ملي و منطقه‌اي خواهد داشت. آنچه را كه ما تحت عنوان امنيت ملي و اعتلاي فرهنگي جستجو مي‌كنيم و هم‌اكنون در معرض آسيبهاي جدي پديده جهاني‌شدن قرار گرفته است، موضوع اساسي براي همه كشورهاي جهان از جمله كشورهاي قدرتمند صنعتي غرب مي‌باشد. اي بسا كشورهايي چون ايران با دستيابي به نظريه‌اي اصولي و كارشناسانه درباب جهاني‌شدن بتوانند آينده اين پديده را از آن خود كنند و حتي بيشتر از غربيها منافع آن را كسب نمايند. مقاله زير را ملاحظه فرمائيد.

 

امنيت ملي كشورها تحت تاثير متغيرهاي بين‌المللي و منطقه‌اي كه كانونهاي بحران محسوب مي‌شوند همواره مورد تهديد قرار دارد. هرچه بر دامنه گسترش جهاني‌شدن و ابعاد آن افزوده مي‌شود، كشورهايي كه در معرض آسيب‌پذيري بيشتري قرار دارند، اين تهديدات را در عرصه‌هاي مختلف سياسي، اجتماعي، اقتصادي و فرهنگي با شدت هرچه‌بيشتري دريافت مي‌كنند؛ بنابراين لازم است كه درخصوص پديده جهاني‌شدن به مثابه تهديدي براي امنيت ملي كشورها، بررسي كارشناسي صورت گيرد. اين مساله سوالات بسياري را برمي‌انگيزد كه برخي از اين سوالات به ماهيت جهاني‌شدن و ابعاد آن مربوط مي‌شود كه در اين مقاله، متغير مستقل، فرضيه     تبييني خواهد بود و تاحدودي نيز به امكانات و موقعيت جغرافيايي و فرهنگي جوامع در تقابل با جهاني‌شدن پرداخته خواهد شد. سوال اين است كه جهاني‌شدن چگونه و در چه سطحي بر امنيت ملي جمهوري اسلامي ايران تاثير مي‌گذارد. همچنين مولفه‌هاي زير مورد بررسي قرار خواهد گرفت: تنوع و تعدد بازيگران جهاني‌شدن يا جهاني‌‌سازي، انتزاعي‌بودن تعابيري كه از مفهوم جهاني‌شدن استنباط مي‌شود، وجود منافع و محدوديتها و نيتها و نيز پروژه‌هايي در راستاي طرح پاره‌اي اهداف مشخص و نيز بررسي جهاني‌شدن در چارچوب تئوريكي با سه رويكرد پروژه، پروسه و پديده. از سويي موقعيت منطقه‌اي و بين‌المللي ايران، شرايط اقتصادي، قرابتهاي فرهنگي، موقعيت ژئوپليتيك سبب مي‌گردد كه رهيافتهاي مختلفي در پاسخ به سوال فوق پيش روي مخاطب قرار گيرد كه اين امر به مرتبط‌ساختن فرضهاي احتمالي مورد نظر در دو متغير مستقل و وابسته موضوع جهاني‌شدن و امنيت ملي جمهوري اسلامي بستگي دارد.

در اين مقاله سعي شده است با توجه به پاسخ سوال اصلي، فرضيه  مطرح شده، طراحي و ارائه گردد و به‌صورت زير معرفي شود:

جهاني‌شدن چه به مثابه پروسه و پروژه و يا پديده بر امنيت ملي جمهوري اسلامي تاثيرگذار است. اين تاثيرات به ايفاي نقش بازيگران و نخبگان جمهوري اسلامي و سيستم مديريتي كلان كشور بستگي دارد. زمينه‌هاي مناسب و امكانات فرهنگي، سياسي، ژئوپليتيكي ايران در جهاني‌شدن مي‌تواند فرصتهاي جدي و مناسبي را كه تضميني است بر امنيت ملي، براي جمهوري اسلامي فراهم كند. درغيراين‌صورت به حذف فرصتها و تهديد امنيت ملي جمهوري اسلامي منجر خواهد شد.

 منطقه‌گرايي، راهبردي در ميانه

منطقه‌گرايي، راهبردي است در حد فاصل ميان ناسيوناليسم اقتصادي و جهاني‌شدن؛ به اين معنا كه منطقه‌گرايي و جهاني‌شدن يكديگر را به‌طورمتقابل تقويت مي‌كنند؛ يعني دولتها با واردشدن به اتحاديه‌هاي اقتصادي و تجاري منطقه‌اي، توان رقابتي و قدرت اتصال و توليد ملي خود را افزايش مي‌دهند تا بتوانند با وضعيت و قابليت بهتر در سطح جهاني ايفاي نقش نمايند. اين در حالي است كه انواع جديدي از تقسيم كار منطقه‌اي در حال ظهور است: مثلث رشد (جوهور در مالزي، ريو در اندونزي و دولت ــ شهر سنگاپور)، هلال شكوفايي (ژاپن، چين، تايوان، لائوس و …)

 

(ممکن است هنگام انتقال از فایل ورد به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود ولی در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل است)

متن کامل را می توانید دانلود نمائید

چون فقط تکه هایی از متن پایان نامه در این صفحه درج شده (به طور نمونه)

ولی در فایل دانلودی متن کامل پایان نامه

همراه با تمام ضمائم (پیوست ها) با فرمت ورد word که قابل ویرایش و کپی کردن می باشند

موجود است

از لینک زیر می توانید دانلود کنید :

فایل ها برای اینکه حجم آنها پایینتر شود وراحتتر دانلود شوند با فرمت rar یا zip فشرده شده و پسوردگذاری شده اند. پسورد همه فایل های این سایت یکسان است.

برای دریافت پسورد فایل اینجا کلیک کنید

 دانلود پایان نامه مقطع کارشناسی با موضوع جهاني‌شدن و امنيت ملي

مطالب مشابه را هم ببینید
فایل مورد نظر خودتان را پیدا نکردید ؟ نگران نباشید . این صفحه را نبندید !
سایت ما حاوی حجم عظیمی از پایان نامه ، تحقیق ، پروژه و مقالات دانشگاهی در رشته های مختلف است. مطالب مشابه را هم ببینید یا اینکه برای یافتن فایل مورد نظر کافیست از قسمت جستجو استفاده کنید. یا از منوی بالای سایت رشته مورد نظر خود را انتخاب کنید و همه فایل های رشته خودتان را ببینید