دانلود پایان نامه: مبانی مجازات های جایگزین حبس


در این پست می توانید متن کامل این پایان نامه را  با فرمت ورد word دانلود نمائید:مبانی مجازات های جایگزین حبس

گفتار اول :حدود مجازات هاي جايگزين حبس   

به منظور تبيين اين مبحث لازم است به دو نكته اشاره گردد :

 اول – انواع جرايمي كه منتج به مجازات حبس مي شوند .

بطور كلي در يك تقسيم بندي مي توان انواع جرايم كه امكان اعمال مجازات حبس در آنان متصور مي باشد در سه دسته قرار داد .

  • جرايمي كه مجازات آن در شرع معين شده مانند موارد حدود و تعزيرات شرعي .
  • جرايمي كه تعدي حقوق جامعه يا مخل نظم همگاني مي باشد .
  • جرايمي كه تعدي به حقوق شخصي يا اشخاص معين حقيقي يا حقوقي است .

البته ارتكاب تمامي جرايمي كه مي تواند در يكي از قالب هاي فوق باشد منتج به مجازات حبس نمي باشد و تنها پاره اي از آنها بنا به اهميت و تحت شرايطي منجر به اعمال مجازات حبس مي شود .

دوم   انواع مجازات ها در قانون مجازات اسلامي .

بنا به صراحت قانون مجازات اسلامي انواع مجازات ها عبارتند از : حدود، قصاص ، ديات ، تعزيرات ، مجازات هاي بازدارنده  .

البته غرض خلط بحث نيست چرا كه مداقه در هر دو دسته ما را به يك نتيجه خواهد رساند كه بدين شرح قابل بيان مي باشد :

1- در مواردي كه اعمال مجازات جايگزيني حبس براي جرايمي است كه ميزان آن در شرع معين شده است ( حدود ) در اين موارد اعمال جايگزين حبس بر خلاف موازين شرعي و حقوقي است .

مجازات هايي كه در دسته حدود قرار مي گيرند هر چند هم كه تحت شرايط استثنايي منتج به حبس مي شوند اعمال جايگزين حبس غير قابل توجيه مي باشد . بطور مثال مجوز حبس در تبعيد كه با استفاده از نظر برخي از فقهاي  علام اعمال  مي شود از جمله اين موارد مي باشد .

2- در مواردي كه جرم ارتكابي تعدي به حقوق جرم جامعه يا به حقوق اشخاص حقيقي يا حقوقي است . اگر مجازات صرفاً جنبه شخصي داشته باشد ( حق الناسي ) مانند ديات  كه با ازاي افراد به لحاظ عجز از پرداخت آن بازداشت مي شوند نمي توان به جاي بازداشت ، مجازات جايگزين اعمال نمود كه البته اين موضوع از دو نظر قابل تأمل مي باشد نخست آن كه مجازات اصلي حبس نبوده بلكه حبس جنبه تبعي داشته و ثانياً بازداشت فرد به عنوان ضمانت در جهت پرداخت آن  و حفظ حقوق شاكي مي باشد كه با رضايت وي سالب آزادي نيز منتفي مي شود .

بنابر اين مي توان گفت در پنج نوع مجازات احصائي در قانون موضوع حدود ، قصاص و ديات ، بحث جايگزين مجازات حبس به لحاظ ماهيت اين مجازات ها منتفي بوده و فقط مجازات هاي حبس در چارچوب تعزيرات و مجازات هاي بازدارنده قابليت تبديل را دارند و لا غير . قوانين و مقررات كنوني در تبديل ، تخفيف ، تعليق مجازات حبس و اعمال آزادي مشروط ( موضوع مواد 22 ، 25 و 38 ) كه منجر به زايل شدن مجازات حبس مي گردد به صراحت آن را در مورد مجازات هاي تعزيري و بازدارنده قابل اعمال دانسته است .

مبحث اول : طبقه بندي مجازات هاي جايگزين حبس يا جايگزين هاي حبس

در يك طبقه بندي كلي مي توان مجازات هاي جايگزين را به دو دسته كلاسيك و نوين تقسيم كرد . اين طبقه بندي بر اساس مبنا و نوع جايگزين ها مي باشد .

الف مجازات هاي جايگزين حبس كلاسيك يا سنتي

آنچه كه موجب وجه تمايز مجازات جايگزين سنتي با جايگزين هاي نوين شده آنست كه در اين  طبقه بندي ما مجازاتي را به جاي مجازات حبس اعمال مي كنيم منتهاي مراتب مجازاتي كه در راستاي حذف حبس مي باشد . به هر شكل همانطور كه در تعريف مجازات ذكر شد در اينجا نيز ما مشقت قانوني را بر بزهكار تحميل مي كنيم ليكن در راستاي عدم اجراي حبس مي باشد .معمولاً در اعمال اين مجازات هاي جايگزين از تخفيف ، تبديل ، تعليق و آزادي مشروط استفاده مي گردد كه يا بطور كل مانع از اعمال حبس مي گردديا آنكه دوران حبس را كوتاهتر مي كند . قوانين و مقررات كنوني(قوانين مصوب و بخشنامه هاي صادره ) كه جواز جايگزين حبس را به مقامات قضايي اعطا نموده در همين چارچوب مي باشد .

(ممکن است هنگام انتقال از فایل ورد به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود ولی در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل است)

متن کامل را می توانید دانلود نمائید

چون فقط تکه هایی از متن پایان نامه در این صفحه درج شده (به طور نمونه)

ولی در فایل دانلودی متن کامل پایان نامه

همراه با تمام ضمائم (پیوست ها) با فرمت ورد word که قابل ویرایش و کپی کردن می باشند

موجود است

فایل ها برای اینکه حجم آنها پایینتر شود وراحتتر دانلود شوند با فرمت rar یا zip فشرده شده و پسوردگذاری شده اند. پسورد همه فایل های این سایت یکسان است.

برای دریافت پسورد فایل اینجا کلیک کنید

مبانی مجازات های جایگزین حبس

مطالب مشابه را هم ببینید
فایل مورد نظر خودتان را پیدا نکردید ؟ نگران نباشید . این صفحه را نبندید !
سایت ما حاوی حجم عظیمی از پایان نامه ، تحقیق ، پروژه و مقالات دانشگاهی در رشته های مختلف است. مطالب مشابه را هم ببینید یا اینکه برای یافتن فایل مورد نظر کافیست از قسمت جستجو استفاده کنید. یا از منوی بالای سایت رشته مورد نظر خود را انتخاب کنید و همه فایل های رشته خودتان را ببینید