دانلود پایان نامه شیوع افسردگی دربیماران مصروع با توجه به نرخ جهانی


۲-۴- همه‌گیرشناسی اختلالات افسردگی

در چند دهه اخیر، چه در ایران و چه سایر کشورها، پژوهش‌های همه‌گیرشناسی بسیاری درباره‌ فراوانی و سایر جنبه‌های افسردگی صورت گرفته است. ارقام به دست آمده تفاوت‌های چندانی با یکدیگر ندارند، همه دلالت بر بالا بودن میزان شیوع افسردگی می‌کنند.

در بررسی‌هایی که در ایران انجام گرفته است، شیوع مقعطی، یعنی تعداد بیماران شناخته شده موجود در یک مقطع زمانی معین، حدود ۷ درصداست. در بررسی‌های مقطعی، افرادی که در گذشته دچار افسردگی بوده‌ و یا آنان که درآینده ممکن است دچار افسردگی بشوند به حساب نمی‌آیند. چنان چه این ارقام را نیز به حساب آوریم میزان شیوع افسردگی در طول عمر بالاتر خواهد بود.

در تمام پژوهش‌های انجام گرفته، چه در ایران و چه در سایر کشورها نشان داده شده است که این بیماری در سنین بین ۵۵-۴۱ بیش از شیوع آن در سایر گروه‌های سنی است.

 

۲-۵- انواع افسردگی

۱– افسردگی اساسی: این نوع افسردگی اختلال در خلق، که معمولاً ۲ هفته به طول می انجامد. احساس دلتنگی، عدم لذت از فعالیت های دلپذیرواحساس گناه از نشانه های آن است. این نوع افسردگی خطرناک بوده و می تواند به خود کشی منجر گردد. اختلال افسردگی اساسی بیشتر در افرادی است که هیچ ارتباط بین فردی نزدیکی ندارند و یا طلاق گرفته یا متارکه کرده اند.اختلال دو قطبی در افراد طلاق گرفته یا مجرد شایع تر از افراد متأهل است، این تفاوت ممکن است به دلیل شروع این اختلال در سنین پایین و نیز اخلافات زناشویی باشد.(سادوک وسادوک،۲۰۰۳).

۲- افسردگی مزمن: شدت علایم آن از افسردگی اساسی کمتر بوده اما دوره آن طولانی و ممکن است،۲ الی۵ سال به طول انجامد. علایم آن معمولاً ناتوان کننده نمی باشد اما در عملکرد مناسب و احساس خوشایندی فرد تاثیرگذار است.

۳- اختلال انطباقی باخلق افسرده: هرگاه انسان عزیزی را از دست می دهد، شغلش را از دست داده و یا تغییر می دهد، و یا آگاه می گردد که بیماری لاعلاجی دارد کاملاً طبیعی است که احساس استرس، اندوه و خشم کند. اما در نهایت امر افراد خود را با شرایط پدید آمده وفق می دهند. اما برخی قادر به چنین عملی نمی باشند. هنگامی که واکنش فرد به یک موقعیت و یا حادثه سبب افسردگی در وی می گردد به آن اختلال در انطباق می گویند.

 متن فوق تکه ای از این پایان نامه بود

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

دانلود پایان نامه روانشناسی

متن کامل پایان نامه

مطالب مشابه را هم ببینید
فایل مورد نظر خودتان را پیدا نکردید ؟ نگران نباشید . این صفحه را نبندید !
سایت ما حاوی حجم عظیمی از پایان نامه ، تحقیق ، پروژه و مقالات دانشگاهی در رشته های مختلف است. مطالب مشابه را هم ببینید یا اینکه برای یافتن فایل مورد نظر کافیست از قسمت جستجو استفاده کنید. یا از منوی بالای سایت رشته مورد نظر خود را انتخاب کنید و همه فایل های رشته خودتان را ببینید