دانلود پایان نامه رشته کامپیوتر درباره نرم افزار تحويل كتاب در كتابخانه

در این پست می توانید متن کامل این پایان نامه را  با فرمت ورد word دانلود نمائید:

 مقدمه

 امروزه گستردگی جوامع ، نیازهاو کثرت وابستگی مردم را به یکدیگر ،شرایط جدیدی را فراهم آورده که گذران امور با روش های سنتی را غیر ممکن می سازد.

بشر روزگارانی را گذرانده که به حداقل جمعیت بر روی کره زمین، زندگی کرده و تنها نیازش خوراک و پوشاک بوده است. گذشت زمان و افزایش نیاز ها و لزوم برقراری ارتباط بیشتر، موجب پیدایش زبان ایما و اشاره و سپس نقاشی و خط گردید.

بسیار زمان گذشت تا بشر نسبت به ثبت و ضبط منظور خودش ، در قالب کلمات نوشتاری اقدام کرد و حساب ها را ثبت نمود.

اکنون ارتباط آموزشی، اداری، تجاری و… هر کدام دنیایی از مفاهیم و اعداد و روابط را در درون خود دارد که بدون ثبت و ضبط دقیق و سازمان یافته آنها و بکارگیری علم و فن آوری، استفاده از آنها غیر ممکن است. آنچه در این پایان نامه ارائه می شود کوششی است برای سریعتر انجام شدن عمل امانت گرفتن کتاب از کتابخانه و همچنین کاستن از رفت و آمد های بیهوده.

پس از تعریف صورت پروژه، انتخاب ابزار و محیط مناسب برای پیاده سازی طرح مورد نظر، در اولویت قرار گرفت که بعد از مطالعات صورت گرفته، تصمیم گرفتیم که از زبان برنامه نویسی تحت وبPHP و زبان پایگاه داده MySql استفاده کنیم.

در فصل های مختلف این پایان نامه، مراحل طراحی و پیاده سازی سیستم کتابخانه الکترونیک شرح داده شده است.

در فصل اول به معرفی نرم افزار های مورد استفاده در این پروژه پرداختیم. در فصل دوم، امکان سنجی سیستم و مراحل دقیق طراحی سیستم بیان شده است. در فصل سوم جداول پایگاه داده و روابط بین آنها و تشریح کد، شرح داده شده است.فصل چهارم پیوست(نمایی از سایت)می باشد.

فصل اول

PHP

My sql

فصل اول- آشنایی با نرم افزار های مورد استفاده

 PHP چيست ؟

PHP سال 1994 توسط Rasmus Lerdorf ايجاد شد و مخفف واژگان Personal Home Pages به حساب
مي آيد.

با گسترش قابليت ها و موارد استفاده اين زبان PHP در معناي Hypertext Preprocessor به کار گرفته شد. عبارت پيش پردازشگر (Preprocessor) بدين معني است که PHP اطلاعات را قبل از تبديل به زبان Html پردازش مي کند.

مطابق مطالب سايت وب رسمي PHP که در آدرس http://www.php.net قرار دارد، PHP زبان اسکريپتي سمت سرويس دهندهHtml Embeded , Cross-Platform ,(Server-side) مي باشد.
سمت سرويس دهنده بودن PHP بدين معناست که تمام پردازشهاي اين زبان بر روي سرويس دهنده (Server) انجام مي گيرد. يک سرويس دهنده در حقيقت يک کامپيوتر مخصوص مي باشد که صفحات وب در آنجا نگهداري مي شوند و از آنجا به مرورگر وب کاربران منتقل مي شوند.

منظور از Cross-Platform بودن اين زبان اين است که بروي هر سيستم و با هر سيستم عاملي از قبيل : Unix, Windows NT, Macintosh, Os/2 اجرا ميشوند. توجه کنيد که منظور از سيستم عامل، سيستم عامل هايي مي باشند که بر روي سرويس دهنده نصب مي شوند. PHP نه تنها قابليت اجرا بر روي هر سيستم عاملي را دارا مي باشد بلکه براي منتقل کردن برنامه هاي آن از يک سيستم عامل به سيستم عامل ديگر احتياج بــه تغييرات اندکي خواهيد داشت و حتي در بعضي از موارد بدون احتياج به هيچ تغييري مي توانيد يک برنامه به زبان php را از يک سيستم عامل به سيستم عامل ديگر منتقل کنيد. منظور از Html embeded بودن PHP اين است که دستورات اين زبان در بين کدهاي html قرار مي گيرند. بنابراين برنامه نويسي به زبان PHP کمي پيچيده تر از برنامه نويسي به زبان Html به حساب مي آيد.

PHP بر خلاف زبانهاي برنامه نويسي (Programming Languages) يک زبان اسکريپتي (Scripting Language) مي باشد به عبارت ديگر دستورات PHP بعد از رخداد يک رويداد (Event) اجرا مي شوند. اين رويدادها مي توانند شامل ارسال يک فرم رفتن به يک URL مشخص و يا مواد ديگر باشند متداولترين زبان اسکريپتي زبان Java Script مي باشد که معمولا براي پاسخ به رويدادهاي کاربر در مرورگر وب بــه کار مي رود تفاوت عمده Java Script با PHP در اين است که Java Script يک تکنولوژي سمت سرويس گيرنده (Client-side) مي باشد.

زبان هايي مانند Java Script يا PHP تفسير شونده (Interpreted) ناميده مي شوند. به عبــارت ديگر براي اجرا به يک مفسر مانند مرورگر وب احتياج دارند. اما زبانهاي برنامه نويسي مانند C يا Java بعد از ترجمه به زبان ماشين (Compile) به خودي خود قابل اجرا مي باشند.

جديدترين نسخه PHP نسخه 4 اين زبان اسکريپتي مي باشد و کليه فايل ها و کدهايي که توي اين وبلاگ ارائه ميشه تحت اين نسخه کار ميکنند. اما يک مشکل هست که اکثر سرويس دهنده ها از نسخه 3 استفاده ميکنند. تفاوت اين دو نسخه PHP بسيار اندک هست و تغييرات مهم عموما در مسير اصلاح عملکرد اين زبان صورت گرفته شده است.

 PHP و مقايسه آن با Perl CGI

امروزه با توجه به اينکه روز به روز بر تعداد ميزبانهايي که PHP   رو ساپورت ميکنند افزوده ميشود ، صحبت در مورد PHP  و قابليتهاي آن در ميان طراحان وب و برنامه نويسان زياد است.

براي کساني که فقط نامي از PHP   شنيده اند و از تواناييها و مزيت هاي PHP   آگاهي ندارند در اين توضیحات PHP  را به طور مختصر شرح ميدهم و آن را با اسکريپتهاي CGI  مقايسه ميکنم.

همان طورکه گفتیم PHP يک زبان طرف خادم (server side ) مي باشد و ما ميتوانيم براي ساخت صفحات ديناميک وب از آن استفاده کنيم. براي مثال مديريت و ساماندهي اطلاعات دريافتي از يک form html با PHP بسيار آسان است.

زبانها

اگر با زبانهاي C , C++ , Perl  يا Java کار کرده باشیم ياد گرفتن زبان PHP  ميتواند مانند زنگ تفريح باشد! در واقع خيلي سريع ميتوانيد اسکريپت نويسي را با PHP شروع کنيم.

متغيرها در PHP مانند perl هستند (با پيشوند $ ) و انواع مختلف داده ها را ميتوانند در خود ذخيره کنند. براي مثال $whatever ميتواند انواع داده ها  شامل رشته اي ، عددي و غيره را در خود نگه دارد.

تسهيلات توکار (Built-in facilities )

بر خلاف Perl  که يک زبان همه منظوره است و شما ميتوانيد تقريبا هر برنامه اي را با آن بنويسيد ، PHP  از ابتدا با هدف اسکريپت نويسي براي صفحات وب درست شده ، از اينرو اسکريپت نويسي براي صفحات وب در PHP  بسيار آسانتر از Perl   مي باشدبراي مثال ميخواهيم از يک فرم در يک صفحه وب ايميلي را به آدرس خودمان ارسال کنيم. به کمک Perl   احتمالا کدي شبيه زير را مينويسيم :

open ( MAIL,”|/usr/sbin/sendmail -t”);
print MAIL “To: myself\@mydomain.com\n” ;
print MAIL “From: visitor\@hisdomain.com\n” ;
print MAIL “Subject: Comments from Web Form\n\n” ;
print MAIL $mainmessage ;
close ( MAIL ) ;
اما همين برنامه در PHP   به شکل زير نوشته مي شود :

mail ( “[email protected]”, “Comments from Web Form”,
    $mainmessage, “From: [email protected]” );

 اين سادگي و رواني براي بقيه کارها هم صادق است ، مانند فرستادن يا بازيابي يک پرونده با FTP يا HTTP.همانطور که گفته شد اين سادگي از آنجا ناشي ميشود که PHP فقط براي برنامه نويسي براي صفحات وب طراحي شده است.

تسهيلات ديگر آن در اداره کردن input هاي يک form مي باشد ، براي مثال يک فرم مانند زير را در نظر بگيريد:

    <input
type=text name=”dateofbirth”>

 شما خيلي راحت و سريع مي توانيد به محتويات اين فرم در متغير $dateofbirth دسترسي داشته باشيد. نيازي به تجزيه و تحليل input هاي فرم نيست.

تمام فيلد ها در يک فرم به طور اتوماتيک به متغيرهايي تبديل ميشوند که شما خيلي راحت ميتوانيد به آنها دسترسي داشته باشيد.

دسترسي به پايگاه داده ها هم به همين شکل آسان و راحت است. کار با پايگاه هاي داده مانند MySQL, MSQL, Dbase, Oracle, InterBase, از قابليتهاي ذاتي (Built-in) PHP است . PHP حتي براي رمزنگاري MIME هم تابعي در نظر گرفته است. قابليتها و تسهيلات PHP بسيار زياد است .

 ساخت صفحات وب

يک صفحه PHP ميتواند شبيه کد زير باشد :

<html>

<head><title>My First PHP Script</title></head>

<body>

<h1>My First PHP Script</h1>
<p>

Welcome, Internet user from IP address

<?echo $REMOTE_ADDR?>. Hope you like my first

PHP page.

</body>

</html>
  توجه  کنيد  که  اين  دقيقا  شبيه  source  صفحات وب مي باشد مگر در موارد    که دستورات PHP را شامل مي شوند. اين کد آدرس IP بيننده صفحه را مينويسد ، براي همين از دستور echo استفاده کرده ايم . متغير محيطي وب سرور (environment variable) REMOTE_ADDR به صورت اتوماتيک با متغيري به همين نام در PHP  شناخته ميشود (مانند ديگر متغيرهاي محيطي وب سرور). از اينرو نوشتن چنين

اسکريپتهايي بسيار آسان و لذت بخش خواهد بود!

 اشکال زدايي PHP در مقايسه با Perl CGI

اگر شما اسکريپتهاي نوشته شده را به صورت آنلاين آزمايش و اشکال زدايي ميکنيد PHP واقعا در اين زمينه مي درخشد!

هنگامي که اشکالي در يک اسکريپت Perl پيدا شود شما يک پيغام رمزگونه و نامفهوم (چيزي شبيه “500 Internal Server Error”) دريافت ميکنيد.اما وقتي که اسکريپت هاي PHP خود را به صورت آنلاين آزمايش ميکنيد ، هنگام مواجه شدن با اشکال پيغام خطا را با اشاره دقيق به شماره خط داراي اشکال ميدهد و اين براي اشکال زدايي خيلي کار ما را راحت ميکند ، هر چند پيغام خطا گاهي اوقات کلي و نامفهوم است مانند “parse error”.

ولي در Perl  پيغام خطاي “Internal Server Error” مي تواند از هر چيزي ناشي شود ، از اشتباه در syntax گرفته تا جا انداختن يک حرف يا upload کردن فايل در غير text mode  .اما اشکال زدايي به صورت آفلاين کاملا برعکس مي باشد.بيشتر برنامه نويسان اعتقاد دارند که مفسر Perl  هنگام مواجه شدن با خطا پيغام بهتر و مفيد تري ميدهد تا مفسر PHP   که مثلا براي بسياري از خطاها پيغام کلي parse error را ميدهد که اين امر هم با توجه به انتشار نسخه هاي جديدتر PHP ميتواند برطرف شود.

PHP يک زبان برنامه نويسی با کد باز (Open-Source) است که اگرچه در ابتدا صرفا جهت برنامه نويسی تحت وب توليد شد، امروزه کارآييهای فراوانی پيدا کرده است.php طبيعتا برای اجرا نياز به يک برنامه سرويس دهنده وب (Web Server) دارد.

کسانيکه قبلا با PERL کار کرده اند و حالا قصد داشته باشند با PHP کار کنند، احتمالا در ابتدا به مشکلاتی بر خواهند خورد. آنچه به نظر من از خصوصيات خوب PHP بشمار می آيد آن است که با وجود شباهت PHP با PERL، PHP پيچيدگيهای PERL را کمتر دارا می باشد. هرچند که قدرت PERL بر روی متن ها غير قابل انکار است اما فراموش نکنيد که PHP را صرفا برای محيط وب ساخته اند پس به اندازه کافی ( و حتی بيش از حد کافی ) امکانات کار با stringها را به شما ارائه خواهد کرد.

 برای شروع کار با PHP چه نياز داريم؟

PHP برای اجرا نياز به يک Web-Server دارد. در دست ترين Web-Server برای ما احتمالا IIS خواهد بود، چرا که با استفاده از سی دی Windows قابل نصب است. در اين توضیحات به شرح نصب IIS (يا وب سرورهای ديگر) نمی پردازیم. برای کسانيکه “Open Source” را پرستش می کنند شايد بهتر باشد از Apache به عنوان Web-Server استفاده کنند. (البته اگر از حق هم نگذريم Apache خيلی از IISبهتر است!)

اگر Web-Server مورد علاقه شما به درستی بر روی دستگاه شما نصب شده است، حالا نياز داريد که PHP را بر روی آن نصب کنيد. برای بدست آوردن کد PHP از آدرس http://www.php.net/downloads.php   استفاده کنيد.

طبيعتا برای مشاهده نتيجه اجرای فايلهای PHP نياز به يک مرورگر وب (Web Browser) داريم که مسلما رايجترين آن Internet Explorer است. برای درست کردن هر فايل PHP هم نياز به يک ويرايشگر ساده متنی داريم (مثلا Word pad يا Note pad ) توجه کنيد که از ويرايشگرهای حرفه ای مانند Microsoft Word نمی توانيد استفاده کنيد زيرا اين ويرايشگرها از کاراکترهای پنهانی فراوانی استفاده می کنند که در هنگام ذخيره فايل متنی اين کاراکترها هم ذخيره خواهند شد که باعث عدم اجرای دستورات PHP می شوند.حالا يک کد ساده PHP می نويسيم.

حالا می خواهيم اولين کد PHP را با هم درست کنيم. ويرايشگر متن را باز کنيد (مثلا Word pad) و در آن چنين بنويسيد:

 <?php
echo (“Hi! I am the first PHP script you have made!”);
?>

 حالا فايلتان را با عنوان 1st.php و در Web Server Local Folder ذخيره نماييد (اگر از IIS استفاده می کنيد اين فولدر در درايوی که Windows را در آن نصب کرده ايد، با نام Inetpub وجود دارد. در داخل آن فولدر ديگری به نام wwwroot وجود دارد که بايد فايلمان را در آن بريزيم.)

حالا مرورگر وب خود را باز کنيد (مثلا Internet Explorer) و در قسمت آدرس آن ابتدا //:http و سپس نام کامپيوتر خود و يا آدرس IP آن را تايپ نماييد (نام کاميوتر را در Control panel/System/Network Identification و IP را در صورتيکه تعيين کرده باشيد در قسمت Command Prompt و با اجرای دستور ipconfig می توانيد مشاهده کنيد) و پس از يک Backslash (/) نام فايل (1st.php) را تايپ نموده و Enter را بزنيد. بعنوان مثال نام کامپيوتر من اگر arash است. پس بايد در قسمت آدرس مرورگرم خط زير را بنويسم:

 بايد کد PHP خود را در داخل تگ <?php ?> قرار دهيد. البته می توانيد از روشهای ديگر نيز استفاده کنيد اما متداولترين روش همين است.

دستور ()echo در PHP وظيفه چاپ در خروجی را بر عهده دارد.می توانستيم همين کد را با کمک تگهای HTML و بصورت زير نيز بنويسيم:

<html>
<body>
<?php
echo (“Hi! I am the first PHP script you have made!”);
?>
</body>
</html>

در هر صورت خروجی برنامه به همان صورت که گفتيم خواهد بود. تا يا بصورت يک email خصوصی و يا در قالب يک مقاله پاسخ شما را بدهم.

 

(ممکن است هنگام انتقال از فایل ورد به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود ولی در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل است)

متن کامل را می توانید دانلود نمائید

چون فقط تکه هایی از متن پایان نامه در این صفحه درج شده (به طور نمونه)

ولی در فایل دانلودی متن کامل پایان نامه

همراه با تمام ضمائم (پیوست ها) با فرمت ورد word که قابل ویرایش و کپی کردن می باشند

موجود است

از لینک زیر می توانید دانلود کنید :

فایل ها برای اینکه حجم آنها پایینتر شود وراحتتر دانلود شوند با فرمت rar یا zip فشرده شده و پسوردگذاری شده اند. پسورد همه فایل های این سایت یکسان است.

برای دریافت پسورد فایل اینجا کلیک کنید

 دانلود متن کامل پایان نامه کامپیوتر درباره نرم افزار تحويل كتاب دركتابخانه

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید