دانلود پایان نامه رشته کامپیوتر با موضوع ای اس پی (ASP.NET)

در این پست می توانید متن کامل پایان نامه رشته کامپیوتر با موضوع ای اس پی (ASP.NET) را  با فرمت ورد word دانلود نمائید:

تئوري موضوع:

در موضوع منتخب اين رساله،‌ افراد مسئول در توليد، عبارتند از: مدير مسئول، ويرايشگر، خبرنگاران و نويسندگان ثابت و افتخاري. از جمله وظايفي كه تحت وب انجام مي گيرد به طور اجمالي عبارت است از:

خبرنگاران و نويسندگاني كه مي توانند در هر موقعيت مكاني باشند، بعد از عضويت در سايت، مطالب خود را هر ماه به مجله ارسال مي دارند. ويرايشگر پس از بررسي مطالب ارسالي و تاييد اوليه آنها توسط مدير مسئول ويرايش و تاييد نهايي هر مطلب را به عهده دارد. نهايتاً پس از تاييد نهايي، مطالب تأييد شده به صورت اتوماتيك، با توجه به تاريخ، در هر صفحه جاي مي گيرد و خوانندگان قادر به استفاده از مطالب مندرج خواهد بود.

البته مدير مسئول وظايف ديگري از قبيل نظارت بر اعضاء سايت و كاركردشان و استفاده از آرشيو مجله را نيز به عهده دارد، كه در هر زمينه امكانات و دسترسيهاي لازم به صورت سيستماتيك براي مدير مسئول فوق فراهم مي‌باشد.

علاوه بر مطالب فوق، بازديدكنندگان سايت قادرند نظرات و پيشنهادات خود را پس از مطالعه مطالب ماهانه، براي مجله ارسال كنند. و همچنين يك موتور جستجو نيز در سايت قرار داده شده تا افراد قادر به جستجوي مطالب مورد نظرشان باشند.

مشاهدة آرشيو مطالب از امكانات ديگري است كه بازديدكنندگان به آن دسترسي دارند. علاوه بر امكان ارتباط ميان اعضاء و مسئولين توليد مجله با هم، بازديدكنندگان سايت نيز قادرند با مدير مسئول از طريق ايميل ارتباط برقرار كنند.

به طور كلي اين سايت امكان توليد و دسترسي به مطالب فراهم آمده براي بازديدكنندگان را از طريق وب فراهم مي آورد.

بخش اول

ابزار و روشها

فصل 1

1-1-1 مروري بر ASP.NET

1-1-1-1- صفحات سرور فعال (ASP)

علت بررسي فناوري‌هاي قبل از ASP.NET ، به جزئيات پياده‌سازي ASP.NET و فناوري قبل از آن، يعني ASP بستگي دارد. درك ASP مستلزم درك ISAPI و درك ASP.NET مستلزم درك ASP است.

وقتي ISS2.0 به عنوان بخشي از ويندوز NT4.0 مطرح شد، ميكروسافت فناوري جديدي را به نام Denali ارائه داد. اين فناوري در دوره فعال بودن شركت ميكروسافت ايجاد شد و به همين دليل نام آن صفحات سرور فعال (ASP) انتخاب گرديد. چندين نسخه از ASP عرضه شد، مثل IIS 4.0 , ASP 2.0 در ويندوز IIS 5.0, ASP.3,NT در ويندوز 2000.

ASP نوع متفاوتي از محيط توسعه است. اولاً يك محيط اسكريپتي است. صفحه را به راحتي ويرايش مي‌كنيد، آن را در پوشه مناسبي قرار مي‌دهيد و مجوزهاي مناسبي به آنها اختصاص مي‌دهيد. اين صفحات توسط مرورگر فراخواني مي‌شوند. ثانياً، كد ASP مي‌تواند با HTML تركيب شود.

كد ASP معمولاً در ويژوال بيسيك نسخه اسكريپتي (VBScript) نوشته مي‌شود، ولي از Jscript نيز مي‌توان استفاده كرد.

مزايايASP : فناوريASP به سرعت مورد توجه قرار گرفت، زيرا كار دشوار ساخت صفحات پويا را به راحتي انجام داد. ايجاد برنامه‌هاي كاربردي ISAPI, CGI چندان دشوار نبود، ولي استفاده از ASP بسياري آسان است.

به طور پيش‌فرض، ASP از VBScript استفاده مي‌كند. ميليون‌ها نفر با VBScript آشنايي دارند كه از طريق ASP مي‌توانند وارد دنياي اينترنت شوند. به همين دليل، ASP راه مناسبي براي ساخت صفحات وب است.

علاوه بر اين، از طريق ADO امكان دستيابي آسان به بانك اطلاعاتي را فراهم مي‌سازد. براي ساخت محتويات پويا، بايد آن محتويات را از جايي دريافت كرد كه ADO اين امكان را فراهم مي‌كند. توجه داشته باشيد كه ADO يك واسط نرم‌افزاري است كه مي‌تواند با سيستم‌هاي مديريت بانك اطلاعاتي مثل اكسس و SQL Server ارتباط برقرار كند.

مدل برنامه‌نويسي ASP اجازه نوشتن كد و اجرا را مي‌دهد و نيازي به دنبال كردن مراحل كامپايل و نصب نيست. همان‌طور كه خواهديد ديد، ASP.NET نيز از همين روش استفاده مي‌كند.

معايب ASP: فناوري ASP ابزار قدرتمندي براي توليد برنامه‌هاي بزرگ وب است. وب سايت‌هايي مثل www.microsoft.com و بسياري از سايت‌هاي بزرگ و كوچك ديگر، با موفقيت از ASP استفاده كردند.

اولين چيزي كه در مورد ASP مطرح است، سربار ناشي از تفسير كد VBScript يا Jscript در هر درخواست است.

در اغلب سايت‌هاي متوسط ASP، بيشتر گلوگاه‌ها ناشي از دستيابي به بانك اطلاعاتي و به هنگام‌سازي آن است تا موتور اسكريپتي ASP . نسخه‌هاي بعدي ASP در ارائه سرويس به صفحات اسكريپتي كارآمدتر شدند.

ASP محيط برنامه‌نويسي قابل اعتماد، قدرتمند و كاملاً مقياس‌پذيي را براي بانك اطلاعتي فراهم نمي‌كند. انواع در VBScript فاقد هر نوع هستند. وقتي مقداري در متغيري قرار مي‌گيرد، نوع آن تعيين مي‌شود، ولي اين نوع دائمي نيست و قابل تغيير است. به اين ترتيب، احتمال بروز خطا بيشتر مي‌شود.

مسئله ديگر، توانايي تركيب HTML و اسكريپت است. به اين ترتيب، كدهاي اسكريپت در داخل HTML پراكنده مي‌شود. چون با هر اجراي اسكريپت بايد تعويض بستر صورت گيرد (از HTML به VBScript و برعكس)، كارايي آسيب مي‌بيند.

 1-1-1-2 ASP.NET

وقتي ASP3.0 به همراه ويندوز 2000 ارائه شد، روشن شد كه آينده توليد نرم‌افزار به آينده وب گره خورده است. پس از آن، شركت ميكروسافت   نسخه جديد ASP را به نام ASP.NET ارائه كرد كه سهولت كدنويسي ASP را دارد، به طوري كه برنامه را مي‌نويسيد، درپوشه‌اي قرار مي‌دهيد، امتياز دستيابي براي آن تعيين مي‌كنيد و به راحتي قابل اجرا است. ASP.NET نوآوري‌هايي دارد كه منجر به تفكيك هسته برنامه كاربردي از نمايش آن مي‌شود.

ASP.NET ويژگي‌هاي جديدي به ASP اضافه نمود و قابليت‌هاي آن را افزايش داد. ASP.NET فقط بهبود تدريجي ASP نيست، بلكه يك محصول كاملاً جديد است. ويژگيهاي ASP.NET عبارت است از:

محيط كاري NET: محيط كاري NET معماريي است كه ساخت برنامه‌هاي كاربردي وب و سنتي را آسان‌تر مي‌سازد. در ادامه به شرح اين محيط كاري مي‌پردازيم.

زبان مشترك زمان اجرا (CLR) زبان مشترك زمان اجرا، مجموعه‌اي از سرويس‌ها را براي تمام زبان‌هاي ASP.NET فراهم مي‌سازد. به عبارت ديگر، مجموعه‌اي از انواع مشترك را براي بسياري از زبان‌ها تهيه مي‌كند.

زبان‌هاي كامپايلري ASP.NET با استفاده از زبان‌هاي كامپايلري كارايي پيشرفته‌اي را ارائه مي‌كند، زبان‌هاي كامپايلري به برنامه‌نويس اجازه مي‌دهند تا صحت برنامه را از نظر نحوي بررسي كند. ASP چنين امكاني را فراهم نمي‌كند، لذا ساده‌ترين خطاي نحوي نيز تا اولين اجرا مشخص نمي‌شوند.

زبان‌هاي جديد: ويژوال‌بيسيك نت نسخه كاملاً جديدي از ويژوال بيسيك است كه نحو آن زيباتر مي‌باشد. C# (كه c شارپ تلفظ مي‌شود) زبان جديدي است كه مشابه با C++ و فاقد ويژگي‌هاي ناامن C++ است.

ويژوال استوديونت: ويژوال استوديونت محيط توسعه جديدي است كه در آن برنامه‌ها را به سرعت مي‌توان اجرا كرد.

مولفه‌هاي جديد: محيط كاري NET از انواع جديدي از مولفه‌هاي پشتيباني مي‌كند كه در ASP وجود نداشته‌اند.

فرم‌هاي وب: ابزارهاي مناسبي براي ايجاد صفحات پويا هستند كه از طريق آنها مي‌توان ورودي‌هاي كاربر را دريافت كرد.

سرويس‌هاي XML وب: با استفاده از سرويس هاي XML وب مي‌توان خدماتي ايجاد كرد و سپس آنها را با استفاده از قراردادهاي استاندارد صنعت مهيا نمود.

ADO.NET: فناوري ADO در محيط كاري NET، فناوري جديدي است كه موجب مي‌شود برنامه‌هاي كاربردي ASP.NET به راحتي به اطلاعات موجود در بانك اطلاعاتي رابطه‌اي يا قالب‌هاي ديگري مثل XML دستيابي داشته باشند.

تاريخچه مختصري از ساخت صفحات وب، بايد اشتياق مطالعه ASP.NET را در شما فراهم كرده باشد. يادگيري يك زبان برنامه‌سازي يا محيط توسعه برنامه، خيلي شبيه به يادگيري زبان طبيعي است.

 1-1-1-3 محيط كاري NET

نقطه شروع براي تحليل محيط كاري NET درك اين نكته است كه NET شامل فناوري‌هاي مختلف است، از جمله:

زبان‌هاي NET : C#NET و ويژوال بيسيك نت زبان‌هاي متداولي‌اند كه براي توليد برنامه‌هاي كاربردي ASP.NET به كار مي‌روند. ويژوال بيسيك نت نسخه پيشرفته ويژوال بيسيك است و C#NET شبيه به C++ است.

كتابخانه كلاس NET : هزاران قطعه از قابليت‌هاي از پيش تعيين شده‌اند كه مي‌توان در برنامه‌هاي كاربردي به كار گرفت. اين قطعات گاهي در مجموعه‌اي از فناوري‌ها مثل ADO.NET (فناوري ايجاد برنامه‌هاي بانك اطلاعاتي) و فرم‌هاي ويندوز (فناوري ايجاد واسط‌هاي كاربر) نهفته‌اند. توجه كنيد كه محيط كاري NET بيش از 3400 كلاس دارد.

بعضي از بخش‌هاي كتابخانه كلاس‌ها هيچ وقت در طراحي صفحات وب مورد استفاده قرار نمي‌گيرند (مثل كلاس‌هايي كه براي ايجاد برنامه‌هاي كاربردي با واسط‌هاي ويندوز استفاده مي‌شوند). بخش‌هاي ديگر مستقيماً براي ساخت صفحات وب به كار مي‌آيند، مثل ايجاد سرويس‌هاي وب، و واسط كاربر براي فرم‌ها. بعضي ديگر از بخش‌هاي كتابخانه كلاس‌ها براي برنامه‌نويسي‌هاي مختلفي به كار مي‌روند و مخصوص وب يا ويندوز نيستند. اين كلاس‌هاي پايه‌اي هستند كه براي تعريف متغير، ورودي- خروجي، دستيابي‌ به داده‌ها ، اطلاعات XML و غيره به كار مي‌روند.

زبان مشترك زمان اجرا: موتور زمان اجراي NET است كه تمام برنامه‌هاي NET را اجرا مي‌كند و خدمات نويني مثل مديريت حافظه خودكار، امنيت، بهينه‌سازي و جمع‌آوري زباله‌ها (محل‌هايي از حافظه كه نمي‌توان به آنها مراجعه كرد) را انجام مي‌دهد.

ASP.NET: يك محيط خدماتي است كه در آن مي‌توان برنامه‌هاي كاربردي وب و سرويس‌هاي وب را به هر يك از زبان‌هاي NET نوشت، به طوري كه از ويژگي‌هاي كتابخانه كلاس NET نيز استفاده مي شود.

براي پي بردن به ويژگي‌هاي ASP.NET بررسي محدوديت‌هاي ASP مفيد واقع مي‌شود. به عبارت ديگر، قبل از درك راه‌حل NET، لازم است با مشكلاتي آشنا شويد كه برنامه‌نويسان ASP با آن‌ها مواجه‌اند:

محدوديت‌هاي اسكريپت: برنامه‌هاي ASP بر اساس VBScript نوشته مي‌شوند كه محدوديت‌هاي خاصي دارد. براي برطرف كردن اين محدوديت‌ها، برنامه‌نويسان مجبور مي شوند از مولفه‌هاي ديگر استفاده كنند كه منجر به پيچيدگي بيشتري مي‌شود. در ASP.NET، صفحات در زبان‌هاي نوين NET طراحي مي‌شوند، نه با استفاده از اسكريپت‌ها.

مشكلات پيكربندي وب سايت: با توجه به ماهيت عملكرد ASP, COM به راحتي نمي‌توان مولفه‌هاي مورد استفاده در وب‌سايت را به هنگام سازي كرد. اغلب، لازم است سرور متوقف و دوباره راه‌اندازي شود كه اين كار در سرور خوب، عملي نيست در ASP.NET امكاناتي وجود دارد كه وب‌سايت‌ها را به طور پويا مي‌توان به هنگام‌سازي و دوباره پيكربندي كرد.

فقدان ساختار برنامه كاربردي : كد ASP مستقيما در زبان HTML قرار داده مي‌شود. اين موضوع، براي زبان‌هاي شيءگراي نوين پسنديده نيست، زيرا براي استفاده مجدد از آن كدها، نياز به تغييرات زيادي در آن‌ها است.

محدوديت‌هاي حالت: يكي از قوي‌ترين ويژگي‌هاي ASP، قابليت‌هاي حالت تماس مجتمع است. اما در مواردي كه وب‌سايت توسط چند ميزبان اداره مي‌شود، از اين قابليت استفاده نمي‌شود.به عنوان مثال، يك مشتري ممكن است به سرور B دستيابي باشد، در حالي كه اطلاعات تماس آن در         سرور A موجود بود و اكنون از بين رفته است. ASP.NET براي جلوگيري از اين مسئله، اطلاعات حالت را در يك مخزن مركزي مثل يك فرايند، يا بانك اطلاعاتي ذخيره مي‌كند كه تمام سرورها مي‌توانند به آن دستيابي داشته باشند.

ويژوال استوديونت: ويراستاري است كه محيط قدرتمندي را براي ايجاد برنامه‌هاي كاربردي پيشرفته فراهم مي‌سازد. بعضي از ويژگي‌هاي آن عبارتند از:

تشخيص خطاي خودكار: هنگام اجراي برنامه، اشكالات نحوي برنامه را پيدا كرده گزارش مي‌كند. به اين ترتيب، در وقت برنامه‌نويسي صرفه‌جويي مي شود. براي گزارش خطا، زير واژه‌هايي كه ممكن است توليد خطا كنند، خط مي‌كشد.

ابزارهاي اشكال‌زدايي: اين ابزارها موجب رديابي اجراي برنامه و مشاهده محتويات متغيرها مي‌شوند. طراحي صفحه با استفاده از طراح فرم وب كه در ويژوال استوديونت فراهم است، مي‌توان صفحات جذابي را به سادگي طراحي كرد.

كمك‌رساني خودكار: هنگام كد نويسي، ليستي از متدها، خواص و رويدادهاي اشيا را به همراه پارامترهاي مورد نياز متدها نمايش مي‌دهد كه اين كار منجر به كاهش ميزان خطاي نحوي و تسريع در           برنامه‌نويسي مي‌شود.

مشخصات زبان مشترك (CLS): استاندارد و خواسته‌هايي را مشخص مي‌كند كه به شركت‌هاي ديگر اجازه طراحي و نوشتن زبان‌هايي را مي‌دهد كه بتوانند تحت CLR (زبان‌مشترك زمان اجرا)، اجرا شوند به عبارت ديگر، مجموعه‌اي از قوانين و مقررات است كه موجب مي‌شود زبان‌ها خواص مشتركي را دارا باشند.

سرويس‌هاي COM+ : COM نقشه استانداري را براي چگونگي قراردادن عمليات اشيا در حافظه ارائه مي‌كند. COM+ نسخه پيشرفته COM است كه ويژگي‌هاي جديدي را به كتابخانه COM اضافه كرد. مرز بين اين مولفه‌ها روشن نيست، به عبارت ديگر نمي‌توان آنها را به طور كامل از هم تفكيك كرد. به عنوان مثال، از يك طرف ASP. NET به كل برنامه‌هاي كاربردي وب گفته مي‌شود كه با زبان‌هاي NET ساخته مي‌شوند و شامل مسائل ويراستاري و زبان‌هاي NET و بسياري از قطعات كتابخانه كلاس‌ها است كه مخصوص وب نمي‌باشند. در اين كتاب منظور ما از ASP.NET، شامل مفاهيم پايه NET، زبان VB.NET و موضوعاتي است كه برنامه‌نويسان NET از آنها بهره مي‌برند، مثل برنامه‌نويسي بر اساس مولفه‌ها و ADO.NET براي دستيابي به داده‌ها.

1-1-2 انواع فايل‌ها در ASP.NET

برنامه كاربردي ASP.NET از برنامه‌هاي كاربردي همتاي ASP پيچيده‌تر هستند و از چندين نوع فايل پشتيباني مي‌كنند.

علاوه بر اين، پوشه مربوط به وب‌سايت مي‌تواند حاوي فايل‌هايي باشد كه مخصوص ASP.NET نباشند. مثل فايل تصوير، فايل‌هاي HTML و فايل‌هاي مربوط به شيوه نامه‌ها (فايل‌هاي CSS). ويژوال استوديونت، به طور خودكار فايل styles.css را به پروژه اضافه مي‌كند كه مي‌توانيد سبك‌هاي مورد استفاده در كنترل‌هاي صفحات وب را به آن اضافه كنيد. البته اين فايل‌ها بيشتر با HTML به كار مي‌روند تا ASP.NET اغلب اين فايل‌ها اختياري اد. مي‌توانيد برنامه‌هاي كاربرديي بنويسيد كه فقط شامل فايل‌هاي aspx يا asmx باشند.

(ممکن است هنگام انتقال از فایل ورد به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود ولی در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل است)

متن کامل را می توانید دانلود نمائید

چون فقط تکه هایی از متن پایان نامه در این صفحه درج شده (به طور نمونه)

ولی در فایل دانلودی متن کامل پایان نامه

همراه با تمام ضمائم (پیوست ها) با فرمت ورد word که قابل ویرایش و کپی کردن می باشند

موجود است

از لینک زیر می توانید دانلود کنید :

فایل ها برای اینکه حجم آنها پایینتر شود وراحتتر دانلود شوند با فرمت rar یا zip فشرده شده و پسوردگذاری شده اند. پسورد همه فایل های این سایت یکسان است.

برای دریافت پسورد فایل اینجا کلیک کنید

دانلود متن کامل پایان نامه رشته کامپیوتر با موضوع ای اس پی (ASP.NET)