دانلود پایان نامه رشته عمران با موضوع پروژه تونل امام زاده هاشم

در این پست می توانید متن کامل این پایان نامه را  با فرمت ورد word دانلود نمائید:

 پروژه تونل امامزاده هاشم

 فص اول

كليات پروژه

مشخصات كلي پروژه :

پيمانكار اين طرح ابتدا در زمستان 1379 شروع به تجهيز كارگاه نمود و در بهار 1380 عمليات حفاري را در دو جبهه ورودي و خروجي با مبلغ ريالي 120ميليارد ريال آغاز كرد.

قطعه يك واريانت گردنه امامزاده هاشم به طول 4/5 كيلومتر شامل يك قطعه تونل 3189 متري با سطح مقطع تقريبي 85 متر مربع، شيب 5/2 درصد و عرض مقطع 9/11 متر كه پس از لاينينگ به 5/8 متر خواهد رسيد، به همراه گالريها ي ورودي و خروجي آن، پنج دهانه پل و عمليات راهسازي به طول 22/2 كيلومتر مي باشد.

گردنه امامزاده هاشم كه در حدود 25 كيلومتر طول داشته و بخش مهم و صعب العبور جاده هراز را تشكيل مي دهد، داراي شيبهاي صعودي و نزولي (حتي تا 9 درصد) و شعاع قوسهاي كوچك و بزرگ تا 35 متر مي باشد، لذا اين قسمت از محور هراز جدا از مسائل ايمني و مشكلات سرما، يخبندان و نزول بهمن از مشخصات هندسي بسيار پائيني برخوردار بوده و حدود 40 درصد مشكلات كلي جاده آمل- رودهن و بيش از 70 درصد مشكلات زمستاني محور فوق مربوط به اين بخش از جاده هراز مي باشد.

با ارائه مطالب فوق اهميت احداث تونل قطعه يك و پس از آن قطعه دوم در ايمن سازي مسير و جلوگيري از تلفات انساني مشخص مي شود، لذا تسريع در اجراي پروژه و در پي آن بهره برداري از پروژه اهميت بسزايي در اين امر خواهد داشت.

موقعيت جغرافيايي مسير پروژه :

از لحاظ موقعيت جغرافيايي اين تونل در حدواسط بين استان تهران و مازندران در كيلومتر 95 جاده تهران- آمل نرسيده به آبشار پلور واقع شده است.

اين واريانت از كيلومتر 100+107 جاده هراز از سمت آمل و در حدود 5/4 كيلومتري جنوب پلور آغاز و در كيلومتر 448+1 وارد تونل شده و پس از خروج از تونل، مسير تا كيلومتر 400+5 در دره مشاء امتداد مي يابد. از نظر تقسيمات كشوري شروع واريانت در محدوده استان مازندران (پلور) و انتهاي واريانت در محدوده استان تهران (مشاء- دماوند) واقع مي باشد.

هدف از اجراي پروژه :

در فصل زمستان به دليل ريزشي بودن ترانشه هاي منطقه آبعلي و نيز بهمن گير بودن گردنه امامزاده هاشم و شيبهاي طولاني جاده موجود مشكلات ترافيكي شديدي بوجود مي آيد، لذا براي جلوگيري از ترافيك و كاهش خسارات مالي و جاني و نيز كاهش مسافت راه از 25 كيلومتر به 9 كيلومتر، تصميم به احداث تونل در اين منطقه گرفته شد.

وضعيت رشد ترافيكي محور هراز در مقاطع مختلفي از سال و متعاقب با آن روند افزايش هزينه سوخت تلف شده، در ادامه بحث آورده شده است كه تجزيه و تحليل آن، لزوم اجراي اين پروژه را بيشتر نمايان مي سازد.

وضعيت ترافيك(عبور ومرور) محورهراز :

باتوجه به مدل انتخابي براي تعيين روند و جريان ترافيكي محور هراز، وضعيت ترافيك در سالهاي ذكر شده در جدول زير آورده شده است.

لازم به ذكر است برآورد ارائه شده در اين گزارش بر اساس گزارش مشاور و بررسي هاي صورت گرفته بر روي ترافيك عبوري از اين جاده مي باشد كه نشان دهنده ميزان   صرفه جوئي در هزينه تأمين سوخت توسط دستگاه هاي اجرائي كشور مي باشد.

فصل دوم

زمين شناسي منطقه

نگاهي كلي

اين تونل با طولي نزديك به 3200 متروبه قطر11متروباراستاي شمال شرق- جنوب غرب در بخش غربي بارگاه امامزاده هاشم در دست احداث است.

از لحاظ زمين شناسي اين تونل در زون البرز مركزي واقع شده و بدليل آنكه اين زون بيشترين مراحل تكتونيزه را در البرز تحمل نموده است، لذا سنگهاي دربرگيرنده تونل تحت تأثير عملكرد تكتونيك منطقه قرار گرفته بطوريكه در قسمت جنوبي اين تونل گسل معروف مشا- فشم كه خود جزء گسلهاي اصلي و معروف درايران مي باشد، واقع شده است.

در قسمت شمالي تونل، گسلهاي اصلي مانند گسل پلور و نياك در فاصله چند كيلومتري آن قرار گرفته اند. با توجه به عملكرد اين گسلها و نيروهاي اصلي بوجود آورنده آنها، گسلهاي موضعي نيز در منطقه زياد بوده كه بعضي از آنها در طول تونل سبب خرد شدگي و در نتيجه پائين آمدن مقاومت و كيفيت سنگ در مسير حفاري تونل مي شود.

– سازندهاي منطقه :

به لحاظ سازندهاي تشكيل دهنده منطقه حفاري تونل، 5 سازند اصلي مشاهده مي گردد كه به ترتيب از سمت دهانه ورودي به خروجي عبارتند از:

  • سازند شمشك (ژوراسيك)
  • سازند اليكا (ترياس)
  • سازند مبارك (كربونيفر)
  • سازند جيرود (دونين)
  • سازند لالون (كامبرين فوقاني)
  • سازند شمشك :

داراي ليتولوژي متفاوتي بوده كه شامل شيلهاي سيلتي و رس دار، لايه هاي شيلي ذغالدار و ماسه سنگهاي كوارتزي، ماسه سنگهاي خاكستري و هوازده است. ماسه سنگها داراي 4 سيستم درزه مي باشند كه حالتي كاملاً بلوكه را به سنگ داده و به لحاظ مقاومت فشاري بسته به دارا بودن درصد سيليس و يا هوازدگي آنها، مقاومتي در حدود 120 مگاپاسكال تا 150 مگاپاسكال را دارا مي باشند.

طولي معادل 1400 متر رز اين تونل در اين تشكيلات واقع مي گردد. مقاومت فشاري در شيلها بسته به نوع آنها در حالت طبيعي حدود 27 تا 55 مگاپاسكال ودر حالت اشباع حدود 60 تا 75 مگاپاسكال مي باشند. درشيلها 3 سيستم درزه مشاهده شده كه داراي خصوصيات زير مي باشند:

  • پرشدگي (Filling) آنها بيشتر از رس (Clay) مي باشند.

ب) باز شدگي دهانه آنها حداگثر به يك سانتيمتر رسيده و سطح درزه ها بيشتر داراي حالت مواج است كه اين مورد در ماسه سنگها بصورت زبر و پله كاني ديده مي شوند.

يادآور مي گردد كه زونهاي گسله (موضعي) كيفيت سنگ را بسيار پائين آورده ودر تمامي موارد با اضافه شدن دبي آب همراه مي باشند.

 

(ممکن است هنگام انتقال از فایل ورد به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود ولی در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل است)

متن کامل را می توانید دانلود نمائید

چون فقط تکه هایی از متن پایان نامه در این صفحه درج شده (به طور نمونه)

ولی در فایل دانلودی متن کامل پایان نامه

همراه با تمام ضمائم (پیوست ها) با فرمت ورد word که قابل ویرایش و کپی کردن می باشند

موجود است

از لینک زیر می توانید دانلود کنید :

فایل ها برای اینکه حجم آنها پایینتر شود وراحتتر دانلود شوند با فرمت rar یا zip فشرده شده و پسوردگذاری شده اند. پسورد همه فایل های این سایت یکسان است.

برای دریافت پسورد فایل اینجا کلیک کنید

 دانلود متن کامل پایان نامه عمران با موضوع پروژه تونل امام زاده هاشم

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید