دانلود پایان نامه رشته حقوق با موضوع مباني مشروعيت مطلقه فقيه


در این پست می توانید متن کامل پایان نامه رشته حقوق با موضوع مباني مشروعيت مطلقه فقيه را  با فرمت ورد word دانلود نمائید:

مقدمه:

ملت ايران در پي انقلاب شكوهمند اسلامي خويش در سال 1357 با اكثريتي قاطع به برپايي نظام مكتب و مبتني بر نظريه «ولايت فقيه» رأي مثبت دادند. بر اساس اين نظريه، در عصر غيبت كبري حضرت مهدي «عج» بايد در رأس حكومت اسلامي حتما يك فقيه عادل و جامع شرايطي كه داراي صلاحيت‌هاي لازم علمي و عملي براي رهبري است كه او از طريق خبرگان منتخب مردم تعيين شده‌‌ است، قرار بگيرد. چنين رهبري تمامي مسوؤليت‌هاي ناشي از ولايت امر و امامت امت را به عهده دارد و ضامن عدم انحراف اركان مختلف حكومتي از وظايف اصيل اسلامي خود مي‌باشند.

ولايت فقيه مقوله‌ايست كه ريشه در باورهاي اسلامي دارد و اين باورها و عقايد اسلامي نيز اولا علمي و ثانيا قابل بحث و بررسي هستند ولي بديهي است كه هر كدام از آنها بايستي در بستر واقعي خود مورد بررسي و ارزيابي قرار بگيرند. اصل موضوع ولايت فقيه سخن تازه‌اي نيست بلكه سابقه‌اي هزار ساله در فقه شيعه دارد و در معناي قديمي‌اش حكومت بر صغار و ايتام و منصب قضاوت تعميم يافته كه در فصل اول با بررسي دوره‌هاي تاريخي فقها با نگاهي مختصر به آن پرداخته‌ايم اما امام خميني دايره معاني آنرا به مثابه نظريه دولت مطرح ساخت كه شامل معاني گذشته و اما اعم از آنها بود يعني با اين تفاوت که امام قلمرو اختيارات فقيه را به حكومت و قدرت سياسي گسترش داد و نظريه حكومت اسلامي را به وجود آورد و هم چنين طرح مقوله ولايت مطلقه فقيه از ابتكارات امام خميني است بگونه‌اي كه ايشان صراحتا مي‌فرمايند:

« حكومت شعبه‌اي از ولايت مطلقه رسول‌ا.. است كه يكي از احكام اوليه اسلام و محكوم بر تمام احكام فرعيد حتي نماز ، روزه و حج است‌».

ولايت فقيه شكل حكومتي امام است كه به دنبال حاكميت دين و مقرارت آن در جامعه است نه حاكميت افراد ولي از آنجا كه دين سالاري لزوما ديندارسالاري را به دنبال دارد در نهايت به سالاري علماي عادل مي‌انجامد.

در پژوهش حاضر در ابتدا به كلياتي در مورد واژه «ولايت» «مطلقه» «فقيه» و هم چنين پيشينه بحث ولايت فقيه پرداخته شد است و در بخش‌هاي ديگر به بررسي دلايل و استدلالات عقلي و نقلي و هم چنين مشروعيت آن از ديد امام خميني خواهيم پرداخت. در پايان اين مقدمه لازم است از راهنمائی های‌ اساتيد گرامي تشكر و قدراني نمايم.        

بخش اول:

«   مفهوم لغوي و اصطلاحي ولايت مطلقه فقيه   »

 

  • ولايت
  • مطلقه
  • فقيه

خاستگاه مسأله ولايت فقيه، نظريه حكومت ديني است، چه حاكميت دين نيازمند فقيه و دين شناسي است كه بتواند رهبري سياسي جامعه را عهده دار شود.

در ساليان اخير طرح مسأله ولايت فقيه با افراطها و تفريط‌هايي همراه بوده است، از اين رو لازم است نخست اين اصطلاح باز گردد تا برخي از ابهام‌ها درباره آن برطرف شود. در مفهوم «ولايت مطلقه فقيه» سه واژه جلب توجه مي‌كند. ولايت – مطلقه- فقيه برخي «ولايت» را به معناي قيموميت دانسته‌اند و آن را مانند ولايتي كه شخص بر سفيه و محجور دارد پنداشته‌اند. ولايت به اين معنا ناپسند جلوه مي‌كند و متفكران آزاد‌انديش را به واكنش وا مي‌دارد. زيرا آنان خود را خردمندتر و برتر از آن مي‌دانند كه قيم بر آنها گمارده شود. هم چنين گاه كلمه «مطلقه» نا محدود تفسير مي‌شود و اينكه اختيارات فقيه نامحدود و فوق هر مرجع قانوني است و هر نوع تصميم گيري را فقيه مي‌تواند وتو كند. اين تفسير نيز براي انديشمندان قابل پذيرش نيست، گر چه در سطح پيامبر و امامان معصوم همگان آنرا مي‌پذيرند.

ممكن است درباره واژه «فقيه» نيز چنين تصور به ذهن آيد كه هر فقيهي از آن جهت كه فقيه است، اين ولايت مطلق را دارا است و در نتيجه به تعداد فقها، ولي و قيم شكل گيرد و در مساله ولايت تزاحم پيش آيد .و مشكل بزرگي در جامعه پديد آورد.

درباره اين سه واژه بايد اظهار داشت:

1-‌مقصود از ولايت در اين اصطلاح زعامت و رهبري سياسي است كه در دو جمله خلاصه مي‌شود:- مسوؤليت در تأمين مصالح جامعه و امت.- تضمين اجراي عدالت اجتماعي اقتصادي.

2- ‌مراد از واژه مطلقه كه به جاي واژه « عامه »در كلمات فقهاي پيشين آمده است عدم تقييد ولايت به بعد خاص است، بلكه تمام ابعاد و شوؤن جامعه را در بر مي‌گيرد و از آنجا كه فقيه عنوان اشتقاقي است و در ولايت فقيه- ولايت، حكم شرعي وضعي است موضوع حكم شرعي قرار گرفته است. مبدأ اين عنوان در واقع علت مي‌شود و ولايت به فقاهت قيد مي‌خورد و در نتيجه ولايت به فقاهت ارتباط مي‌يابد و در واقع حاكميت از آن فقه و فقاهت مي‌شود نه شخص عاري از اين عنوان . به اين ترتيب فقاهت ولايت را تحديد مي‌كند و تصور ولايت نامحدود و مطلق العنان از اين اصطلاح نا به جا است.

3-اين كه فقيه مسوؤليت رهبري جامعه را در همه شوؤن حيات دارا است در حد شايستگي است، نه بالفعل بين ولايت و فقيه جامع الشرايط رابطه عليت حكم‌فرماست تا ولايت لازمه فقاهت شود. از ادله چنين برداشت مي‌شود كه فقاهت شرط ولايت است. يعني فردي را كه مردم براي رهبري و حاكميت سياسي خود بر مي‌گزينند در عصر غيبت بايد فقيه باشد بنابراين تزاحم ولايت‌ها پيش نمي‌آيد. امام علي (ع) مي‌فرمايند: (ان احق الناس بهذاالامه اقواهم عليه و اعلمهم بامرالله فيه.) (نهج‌البلاغه فيض الاسلام ص 558، خطبه 172.)

از اين روايت مي‌توان دريافت كه زعيم و رهبري سياسي جامعه بايد دو شرط را دارا باشد كه يكي از آن دو شرط عقلايي و و ديگري شرط طبيعي است.

«اقواهم عليه» در روايت به توانايي سياسي اشاره دارد كه يك شرط عقلايي است. مردم بايد شخصي را براي رهبري انتخاب كنند كه ازنظر سياسي از همه كار آمدتر و قوي‌تر باشد.

«اعلمهم بامرالله فيه» به شرط طبيعي نظر دارد، فردي كه مي‌خواهد در جامعه اسلامي حكومت كند بايد از ديدگاه‌هاي اسلام در امر زعامت و حكومت آگاهي كامل داشته باشد.

(ممکن است هنگام انتقال از فایل ورد به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود ولی در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل است)

متن کامل را می توانید دانلود نمائید

چون فقط تکه هایی از متن پایان نامه در این صفحه درج شده (به طور نمونه)

ولی در فایل دانلودی متن کامل پایان نامه

همراه با تمام ضمائم (پیوست ها) با فرمت ورد word که قابل ویرایش و کپی کردن می باشند

موجود است

از لینک زیر می توانید دانلود کنید :

فایل ها برای اینکه حجم آنها پایینتر شود وراحتتر دانلود شوند با فرمت rar یا zip فشرده شده و پسوردگذاری شده اند. پسورد همه فایل های این سایت یکسان است.

برای دریافت پسورد فایل اینجا کلیک کنید

دانلود پایان نامه رشته حقوق با موضوع مباني مشروعيت مطلقه فقيه

مطالب مشابه را هم ببینید
فایل مورد نظر خودتان را پیدا نکردید ؟ نگران نباشید . این صفحه را نبندید !
سایت ما حاوی حجم عظیمی از پایان نامه ، تحقیق ، پروژه و مقالات دانشگاهی در رشته های مختلف است. مطالب مشابه را هم ببینید یا اینکه برای یافتن فایل مورد نظر کافیست از قسمت جستجو استفاده کنید. یا از منوی بالای سایت رشته مورد نظر خود را انتخاب کنید و همه فایل های رشته خودتان را ببینید