دانلود پایان نامه رشته حقوق با موضوع قوانين و مقررات و لزومات اجرایی آن

در این پست می توانید متن کامل این پایان نامه را  با فرمت ورد word دانلود نمائید:

مقدمه

يكي از مهمترين و بارزترين خصوصيات قوانين و مقررات ضمانت اجرايي آن مي‌باشد كه به صورتهاي گوناگون بروز مي نمايند كه عبارتند از الزام به انجام و يا ترك يك فعل. انعقاد شرايط لازم در عقد قراردادها- جنبه هاي كيفري در نقض قوانين كه اين جنبه از ضمانت اجرايي قوانين مهمترين و حساسترين بخشهاي هر نظام حقوقي است در طول حيات اجتماعي بشر مجازات به عنوان عكس العملي كه در برابر جرم و مجرم صورت مي گرفته وجود داشته و انسانها هموازه به جهت حفظ جان و مال و منافع مادي و معنوي خويش از خود عكس العمل نشان داده و در مقابل هر نوع تعدي از خود دفاع نموده و واكنش نشان داده است كه شدت اين واكنشها به تناسب ميزان خسارات وارد شده و خشم و غضب افراد متفاوت بوده است و مجرمين به گونه اي مجازات مي‌شدند كه خشم و غضب متضرر فروكش نمايد و هيچ گونه تعادلي بين جرم و مجازات وجود نداشته است و بيشتر جنبه انتقامجويي مجني عليه در آن مطرح بوده است.

فصل اول

به جهت مدني شدن جوامع تلاشهاي زيادي براي كيفي نمودن مجازات ها انجام شد كه در اين راستا مطالب متعددي موجود آمد كه هر كدام در مورد فلسفه مجازات نظرات خاص خود را دارند و به طور كلي در مشروعيت مجازات دو ديدگاه اصلي وجود دارد يك نظريه سزادهي دوم نظريه اصالت فايده و تفاوت عمده اين دو ديدگاه اين است كه آيا اساساً مجازات داراي توجيه و مشروعيت است بطوري كه به غير از مجرميت مجرم دليل ديگري براي مجازات نياز نباشد؟ و يا اينكه بايستي آثار ديگري به فرد و اجتماع داشته باشد تا مشروعيت خود را بدست آورد.

 نظريه سزادهي

بر اساس نظريه سزادهي مجازات زماني مشروعيت دارد كه دقيقاً با جرم ارتكابي مطابقت داشته باشد و نفس مجازات مجرم به عدالت استوار بوده و عدالت جويانه بودن اين ديدگاه را نشان مي‌دهد و بر خلاف جوامع بدوي كه حس انتقامجويي در آن مطرح بوده هدف از مجازات برقراري عدالت كيفري در جامعه است و تأكيد آن به جرمي است كه بايد با كيفر جبران شود و نه شخص مجني عليه. مثلاً به شخص كه سيب دزديده است بايد به تناسب و تعداد سيبهايي كه دزديده تازيانه زد.

بنا به عقيده پيروان اين نظريه مجرم مستحق مجازات است و تعيين نوع مجازات بر اساس عدالت است و مجازات پاداشي است كه مجرم به دليل ارتكاب جرم مستحق آن است اصول اين تئوري به شرح زير مي باشند.

حق اخلاقي مجازات كردن صرفاً مبتني بر جرم ارتكابي است

وظيفه اخلاقي مجازات كردن اختصاصاٌ مبتني بر جرم ارتكابي است

مجازات بايد متناسب با جرم باشد

مجازات از بين بردن و ملغي نمودن جرم است

مجازات حق مجرم است

مكتب عدالت مطلق يكي از مكاتبي بود كه بر اساس اين ديدگاه شكل گرفت كه بر طبق آن مجازات امري است كه از نظر اخلاق و عدالت ضروري است و رنج و سختي است كه مجرم به خاطر ايجاد اختلال در نظم اخلاقي جامعه متحمل مي شود از مهمترين پيروان اين مكتب كانت و هگل مي باشند.

كانت معتقد است اگر عدالت و صداقت از بين برود حيات انساني ديگر ارزشي در اين جهان نخواهد داشت و آن اعمالي كه براي اداي تكليف انجام مي شوند داراي ارزش اخلاقي هستند ولي اعمالي كه مطابق با تكاليف اند و يا به دليل تمايل به آنها انجام مي شوند اخلاقي نيستند. كانت ديدگاه اخلاقي خود را اين گونه بيان مي‌كند كه اگر مردمي كه در يك جزيره زندگي مي كنند موافقت كنند كه از يكديگر جدا شده و در سراسر جهان پخش شوند و جامعه خود را منحل كند بايد آخرين قاتلي را كه در زندان مي‌باشد قبل از انحلال جامعه اعدام كنند تا عدالت اجرا شود و حقي بر دوش كسي نباشد و در غير اين صورت تمام مردم اين جامعه بدليل نقض عدالت شركاي قتل محسوب مي شوند.

هگل عقيده دارد حق مبتني بر اراده است به اين معني كه انسان از آن جهت كه آزاد است داراي حق است. و آزادي به دو صورت مي تواند مطرح شود اول اينكه انسان هرچه مي خواهد مي تواند انجام دهد و از انجام آنچه دوست دارد منع نشده است (هوي و هوس) دوم اينكه اراده تا آنجا آزاد است كه به عنوان اراده عمومي تحقق پيدا كند يعني افراد با هر اراده دلخواه مي توانند در يك جامعه زندگي كنند، و هميشه اراده دلخواه با اراده واقعي (عمومي) مطابقت ندارد. اراده عمومي ارادة همة افراد نيست بلكه اراده عمومي از تجمع اراده هاي دلخواه يكايك افراد مي‌باشد. هگل منشأ حق مجازات را تعارض بين دو اراده و پيروزي اراده دلخواه مي داند. سزا و عقوبت نوعي اعمال قدرت و زور است و مغاير با ازادي و اين در صورتي است كه بدواً بر كسي تحميل شود. ولي در صورتيكه به عنوان عكس العمل در برابر اعمال زوري كه قبلاً انجام شده باشد اعمال زور و قدرت دوم در جهت خنثي نمودن اولي و براي برقراري عدالت و تعادل است پس ضروري و لازم است. بنا به آنچه گفته شد بر اساس ديدگاه هگل جرم نفي كردن حق است پس مجازات نفي يك نفي است پس مي شود با نفي يك امر سلبي آنچه را توسط نفي اول سلب شده بود بدست آورد بنابراين مجازات آنچه را جرم نفي و انكار كرده به حال اول باز مي گرداند كه اين توجيه از نظر كسي است كه از خارج به قضيه نگاه مي‌كند وليكن از ديدگاه يك مجرم نيز بايد مشروعيت داشته باشد از ديدگاه هگل نه تنها كسي كه حق او در اثر ارتكاب جرم ضايع شده بلكه به قانوني كه آن حق را تعريف داشته نيز صدمه مي زند و چون اين قانون از اراده عمومي نشأت گرفته پس به طور غير مستقيم به هر كس ديگري كه در اراده عمومي دخيل است ضرر مي رساند و چون اراده مجرم نيز در اراده عمومي دخيل است مجرم نيز دچار صدمه مي شود. بنابراين مجازات كه وسيله تلافي جرم مي‌باشد نه تنها از ارادة همه و از قانون به عنوان اراده عمومي كه اراده مجرم نيز هست ناشي مي شود و در نتيجه اراده خود مجرم نيز در مجازات وجود دارد و شخص مجرم به خاطر جرمي كه مرتكب شده مستحق مجازات مي‌باشد.

بنابراين مجازات هم از نظر عيني بدليل تلافي و از بين بردن جرم مشروع است و نيز بازسازي قانون مي‌باشد و از نظر تصوري و نظري به عنوان ابزار اراده عمومي كه اراده مجرم نيز در آن دخيل است مجاز شمرده مي شود.

(ممکن است هنگام انتقال از فایل ورد به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود ولی در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل است)

متن کامل را می توانید دانلود نمائید

چون فقط تکه هایی از متن پایان نامه در این صفحه درج شده (به طور نمونه)

ولی در فایل دانلودی متن کامل پایان نامه

همراه با تمام ضمائم (پیوست ها) با فرمت ورد word که قابل ویرایش و کپی کردن می باشند

موجود است

از لینک زیر می توانید دانلود کنید :

فایل ها برای اینکه حجم آنها پایینتر شود وراحتتر دانلود شوند با فرمت rar یا zip فشرده شده و پسوردگذاری شده اند. پسورد همه فایل های این سایت یکسان است.

برای دریافت پسورد فایل اینجا کلیک کنید

دانلود پایان نامه رشته حقوق با موضوع قوانين و مقررات و لزومات اجرایی آن

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید