دانلود پایان نامه :بهره‌گیری از راهبردهای درمانی رویکرد طرحواره- محور به منظور تغییر و اصلاح طرحواره‌های ناکارآمد زنان متاهل


دانلود متن کامل پایان نامه رشته روانشناسی

عنوان کامل پایان نامه : رضایت زناشویی زنان خوابگاه های دانشکده روان شناسی و علوم تربیتی 

۲-۵-۷٫ طرحواره‌های ناکارآمد

طرحواره‌ها می‌توانند ناکارآمد و‌ناسازگار باشند و اغلب محوری هستند برای تحریف و تفکر و رفتار. طرحواره‌ها، نمونه‌های معتبری از تجارب آسیب زای دوران کودکی هستند که رفته رفته به صورت الگوهایی از تفکرات تحریف شده و رفتارهای ناکارآمد تثبیت می‌شوند و از آنجا که در آغاز زندگی پرورش می‌یابند به صورت عادت‌درآمده و‌تداوم می‌یابند. یانگ (۲۰۰۳)‌استدلال می‌کند که طرحواره‌های ناکارآمد[۱] باعث تحول و رشد اختلال شخصیت می‌شوند. این طرحواره‌ها از طریق تجارب منفی با افراد مهم زندگی به وجود می‌آیند. وقایع ناخوشایند باعث ایجاد مجموعه باورهای مرکزی در مورد خود و دیگران می‌شوند که این باورها غیر قابل انعطاف است. این نظام باورها در‌دوران کودکی راهنمای‌پردازش اطلاعات و رفتار فرد بوده و به تدریج گسترش یافته و تثبیت و ناکارآمد می‌شوند (یانگ و همکاران، ۲۰۰۳).

طرحواره‌ها به صورت مداوم در میان اعضای خانواده تکرار شده و هر یک از افراد از کودکی تا بزرگسالی با آن بزرگ می‌شوند. به دنبال آن هر یک از اعضای خانواده کم کم شروع به سازماندهی و تداخل طرحواره خانوادگی خود در دیگر روابط‌شان با سایر افراد می‌کنند که این امر به نوبه خود دلیل بسیاری از مشکلات در روابط بین فردی افراد است (داتیلیو، ۲۰۰۵).

[۱] . dysfunctional schemas

سوالات یا اهداف پایان نامه :

هدف کلی: هدف کلی این‌تحقیق بررسی اثر‌بخشی درمان براساس رویکرد طرحواره- محور بر افزایش رضایت زناشویی زنان است.

هدف کاربردی: بهره‌گیری از راهبردهای درمانی رویکرد طرحواره- محور به منظور تغییر و اصلاح طرحواره‌های ناکارآمد زنان متاهل و کمک به توانمندی آنان در ایجاد، حفظ و افزایش رضایتمندی در زندگی زناشویی.

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

پایان نامه روانشناسی

لینک متن کامل پایان نامه رشته روانشناسی با عنوان : رضایت زناشویی زنان خوابگاه های دانشکده روان شناسی و علوم تربیتی

مطالب مشابه را هم ببینید
فایل مورد نظر خودتان را پیدا نکردید ؟ نگران نباشید . این صفحه را نبندید !
سایت ما حاوی حجم عظیمی از پایان نامه ، تحقیق ، پروژه و مقالات دانشگاهی در رشته های مختلف است. مطالب مشابه را هم ببینید یا اینکه برای یافتن فایل مورد نظر کافیست از قسمت جستجو استفاده کنید. یا از منوی بالای سایت رشته مورد نظر خود را انتخاب کنید و همه فایل های رشته خودتان را ببینید