دانلود پایان نامه بررسی نگرش سرمایه¬گذاران و نسبت قیمت بازار به ارزش دفتری سهام


مقدمه

در فصل­های پیشین به کلیات تحقیق و همچنین بیان مبانی نظری و مرور برخی تحقیقات پیشین پرداخته شد. در این فصل روش تحقیق مورد استفاده در این پژوهش تشریح می­گردد. در همین راستا رویکرد کلی تحقیق مورد بحث قرار گرفته و در ادامه مباحثی نظیر قلمرو تحقیق، داده­های مورد بررسی و روش گردآوری آنها، فرضیه­های تحقیق و روش­های آماری مورد استفاده در تحقیق پیش­رو بیان خواهد شد.

۳-۲٫ رویکرد کلی تحقیق

در هر تحقیق ابتدا باید ماهیت، اهداف و دامنه پژوهش مشخص شود تا بتوان با استفاده از قواعد، ابزار و راه­های معتبر به واقعیت­ها دست یافت. فرایند تحقیق، فرایندی است که طی آن محقق می­کوشد با پردازش علمی داده­ها، فرضیه­های خود را آزمون نماید. به طور کلی روش­های تحقیق در علوم رفتاری را می­توان با توجه به دو ملاک هدف تحقیق و نحوه گردآوری داده­ها تقسیم­بندی کرد.

 

۳-۲-۱٫ دسته­بندی تحقیقات براساس هدف تحقیق

تحقیقات از حیث هدفی که به منظور برآورده کردن آن انجام می­شوند در یکی از دسته­های زیر طبقه­بندی می­شوند (امیری، ۱۳۹۰):

۱ . تحقیق بنیادی[۱]: این نوع تحقیق به جای مسائل عملی به مسائل مفهومی می­پردازد و در صدد توسعه مجموعه دانسته­های موجود درباره اصول و قوانین علمی بر می­آید. نتایج این نوع پژوهش به شکل نظریه و روش تازه و بی­سابقه عرضه می­شود (فتوحی، ۱۳۸۹).

۲ . تحقیق کاربردی[۲]: هدف اصلی این نوع تحقیق آزمودن و بررسی امکان کاربرد عملی دانش است و لذا آن را به عنوان توسعه دانش کاربردی در یک زمینه خاص در نظر می­گیرند.

۳ . تحقیق و توسعه[۳]: هدف اصلی این گونه تحقیقات نظریه­پردازی یا آزمون نظریه نیست بلکه توسعه محصولات یا فرآیندهای جدید می­باشد .

۴ . تحقیق عملی[۴]: تحقیق عملی که گاهی به آن “اقدام پژوهی” نیز می­گویند، بر کاربرد فوری متمرکز است و نه پروراندن نظریه و یا کاربرد عمومی یافته­های آن. در حقیقت تاکید آن بر مساله ویژه و فوری موقعیت موجود است و نه توسعه علم.

با توجه به طبقه­بندی­های ذکر شده و تعریف تحقیق کاربردی، می­توان تحقیق حاضر را نوعی از تحقیقات کاربردی دانست.

۳-۲-۲٫ دسته بندی تحقیقات براساس نحوه گردآوری داده­ها

تحقیقات علمی را بر اساس چگونگی به دست آوردن داده­های مورد نیاز به سه دسته طبقه­بندی می­کنند (امیری ،۱۳۹۰) :

۱ . تحقیق توصیفی[۵]: این نوع تحقیق مجموعه­ای از روش­هایی را شامل می­شود که هدف از اجرای آنها توصیف شرایط یا پدیده­های مورد بررسی می­باشد. این نوع تحقیق شامل انواع تحقیقاتی چون تحقیق پیمایشی[۶]، تحقیق همبستگی[۷]، اقدام­پژوهی، بررسی موردی[۸] و روش علّی-مقایسه ای[۹](پس­رویدادی) می­شود.

۲ . تحقیق آزمایشی[۱۰]: هدف این نوع پژوهش استنباط روابط علت و معلولی میان پدیده­هایی است که مورد کنترل قرار گرفته­اند. ویژگی عمده­ای که این نوع تحقیق را از سایر تحقیقات متمایز می­سازد ویژگی “کنترل” است و به اعتبار همین ویژگی پژوهشگر توانایی تعیین روابط علت و معلولی بین متغیرهای مورد پژوهش را دارد.

۳ . سایر روش­های تحقیق: این دسته تحقیقات، تحقیق تاریخی[۱۱]، تحقیق قوم نگاری[۱۲]، روش تحلیل محتوا[۱۳] و روش فراتحلیل[۱۴] را شامل می­شود.

از آنجایی که در این تحقیق توانایی کنترل متغیرهای مورد بررسی وجود ندارد، نمی­توان آن را یک تحقیق آزمایشی دانست. همچنین تحقیقات دسته سوم عمدتاً در حوزه جامعه­شناسی و روان­شناسی کاربرد دارند ( امیری ، ۱۳۹۰) و لذا روش این تحقیق جزء این دسته نخواهد بود.  بنابراین تحقیق حاضر یک تحقیق توصیفی است. به واسطه آن که این تحقیق از داده­های گذشته مربوط به صورت­های مالی و قیمت سهام شرکت­های پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار تهران استفاده می­کند، می­توان آن را یک تحقیق پس­رویدادی نیز دانست. روش پس­رویدادی که به آن روش علّی-مقایسه­ای نیز اطلاق می­شود، ساده­ترین روش کمّی برای کشف روابط علّی و معلولی بین پدیده­هاست. دلیل این نامگذاری برای این روش به واسطه بررسی متغیر مستقل و وابسته پس از وقوع آنها می­باشد.

[۱]  Fundamental Research

[۲]  Applied Research

[۳]  Research and Development

[۴] Action Research

[۵] Descriptive Research

[۶]  Survey Research

[۷]  Correlation Research

[۸] Case Study

[۹] Casual-Comparative

[۱۰] Experimental Research

[۱۱] Historical research

[۱۲]  Ethnographic Research

[۱۳]  Content Analysis

[۱۴] Meta Analysis

 متن فوق بخش هایی از این پایان نامه بود

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

پایان نامه

لینک متن کامل پایان نامه فوق با فرمت ورد

مطالب مشابه را هم ببینید
فایل مورد نظر خودتان را پیدا نکردید ؟ نگران نباشید . این صفحه را نبندید !
سایت ما حاوی حجم عظیمی از پایان نامه ، تحقیق ، پروژه و مقالات دانشگاهی در رشته های مختلف است. مطالب مشابه را هم ببینید یا اینکه برای یافتن فایل مورد نظر کافیست از قسمت جستجو استفاده کنید. یا از منوی بالای سایت رشته مورد نظر خود را انتخاب کنید و همه فایل های رشته خودتان را ببینید