دانلود پایان نامه بررسی سیستم مدیریت امنیت اطلاعات و توصیف انواع خطرات تهدید کننده سیستم های اطلاعات


بررسی سیستم مدیریت امنیت اطلاعات و توصیف انواع خطرات تهدید کننده سیستم های اطلاعات

برای رعایت حریم خصوصی نام نگارنده پایان نامه درج نمی شود

(در فایل دانلودی نام نویسنده موجود است)

تکه هایی از متن پایان نامه به عنوان نمونه :

(ممکن است هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود ولی در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل است)

چکیده

معماری سرویس گرا [1]به عنوان رهیافت برتر در حوزه معماری سیستم های اطلاعاتی [2]به سرعت درحال رشد و فراگیر شدن است، ابزارهای مبتنی بر این معماری امکانات قابل قبولی ارائه داده اند و شرکت ها و سازمانها نیز طرح های خود را بر مبنای گذار به این رهیافت تنظیم نمود­ه­اند. در میان همه نقاط امیدوار کننده تنها موضوعی که نیاز به توجه بیشتر دارد مبحث” متدولوژی[3]“است،دلیل این امر نیز روشن است، برای داشتن یک متدولوژی کارامد وخوش تعریف نیاز به انجام تعداد زیادی تجارب موفق است تا نتایج حاصل ازاین تجارب در قالب روش ها و گام هائی شکل گرفته و نهایتا متدولوژی انجام کار که شامل گامها، محصولات، راهنمائی ها، فرایندها، استانداردها و .. است تهیه شود و از آنجا که استانداردهای معماری سرویس گرا و ابزارهای پیاده سازی آن از حدود سالهای 2001 و 2002 ارائه شده اند لذا هنوز متدولوژی­های این رهیافت به بلوغ و تکامل نهائی نرسیده اند. از طرفی، امروزه امنیت اطلاعات، بزرگترین چالش در عصر فناوری اطلاعات محسوب می شود و حفاظت از اطلاعات در مقابل دسترسی غیر مجاز، تغییرات، خرابکاری و افشاء، امری ضروری و اجتناب ناپذیر به شمار می رود. از این رو، امنیت دارایی­های اطلاعاتی، برای تمامی سازمان ها امری حیاتی بوده و مستلزم یک مدیریت اثربخش می باشد.در این راستا، مقوله پیاده سازی سیستم های مدیریت امنیت اطلاعات یکی دیگر از چالش­های مهم در سازمانها می­باشد. دراین پژوهش سعی برآن شده تا به بررسی سیستم های سرویس­گرا جهت بررسی برقراری امنیت اطلاعات [4]در سیستم های سازمانی و امکان استقرار سیستم بهینه امنیتی در راستای اهمیت امنیت اطلاعات در سازمان با همسانی سرویس­گرایی بپردازیم.

کلمات کلیدی : معماری سرویس گرا ، سیستم های اطلاعاتی ،امنیت اطلاعات ،متدولوژی،سیستم بهینه امنیتی

 

فصل اول

معرفی

 

 

 

 

1- معرفی

1-2-  مقدمه

حرکت سریع کشورها به سوی جامعه اطلاعاتی موجب رشد وسیع سیستم ها و سرویس­های اطلاعاتی و بوجود آمدن نوع جدیدی از سازمان با عنوان سازمانهای مجازی که سازمانهایی مبتنی براطلاعات هستند شده است با توجه به نقش اطلاعات به عنوان کالای با ارزش دراین سازمان ها و وجود خطرات و تهدیدات امنیتی[5] که درمحیط مجازی و به واسطه ی اتصال به اینترنت به وجود می آیند لزوم حفاظت از این اطلاعات ضروری به نظر می رسد برای دستیابی به این هدف هرسازمان بسته به سطح اطلاعات خود نیازمند طراحی سیستم مدیریت امنیت اطلاعات می باشد تا ازاین طریق بتواند تهدیداتی که سازمان درمعرض آن قرار دارد را شناسایی و مدیریت کند سرمایه های اطلاعاتی خود را در برابر این تجاوزات حفاظت نماید و امنیت اطلاعات سازمان را بطور پیوسته بهبود بخشد.

باتوجه به اهمیت نقش اطلاعات جاری در هر سازمان بکارگیری سیستم مدیریت امنیت اطلاعات جهت راه اندازی اجرا کنترل چک کردن نگهداری و بهبود امنیت اطلاعات امری حیاتی به نظر می رسد از این رو سازمان ها و شرکت ها ناگزیر به دنبال پیاده سازی امنیت هستند که این سیستم باید برمبنای نیازهای سازمان و اهمیت اطلاعات طراحی شود و میتواند یک پشتیبان جهت فراهم کردن سرمایه های اطلاعاتی باشد.

فراهم آوری صحت و تمامیت اطلاعات، به گونه ای که در زمان مناسب، اطلاعات در دسترس افراد مجازی قرار بگیرد که نیازمند آن می باشند، عاملی است که منجر به اثربخشی کسب و کار می گردد. لذا در این تعریف میتوان گاین گونه بیان کرد که امنیت اطلاعات شامل سه بُعد مهم است:

  • محرمانگی[6]
  • یکپارچگی  [7]
  • دسترس پذیری  [8]

برای دانلود متن کامل پایان نامه اینجا کلیک کنید

مطالب مشابه را هم ببینید
فایل مورد نظر خودتان را پیدا نکردید ؟ نگران نباشید . این صفحه را نبندید !
سایت ما حاوی حجم عظیمی از پایان نامه ، تحقیق ، پروژه و مقالات دانشگاهی در رشته های مختلف است. مطالب مشابه را هم ببینید یا اینکه برای یافتن فایل مورد نظر کافیست از قسمت جستجو استفاده کنید. یا از منوی بالای سایت رشته مورد نظر خود را انتخاب کنید و همه فایل های رشته خودتان را ببینید