دانلود تحقیق :بررسي و مقايسه علل افت تحصيلي دانش آموزان مدارس مناطق روستايي شيرگاه از ديدگاه مديران در سال تحصيلي 83-82

در این پست می توانید متن کامل این تحقیق را  با فرمت ورد word دانلود نمائید:بررسي و مقايسه علل افت تحصيلي دانش آموزان مدارس مناطق روستايي شيرگاه از ديدگاه مديران در سال تحصيلي 83-82

مقدمه:

« حسين حسين زاده ( 1377-3) در خصوص نقش آموزش و پرورش در جوامع بشري مي نويسد:

آموزش و پرورش در سرنوشت جوامع بشري نقش بارزي دارد و تاثير شگرف آن بر تمامي مراحل رشد و توسعه و بارور ساختن آرمانهاي انساني آشكار است و تمام دگرگونيها و تحولات تاريخ از آموزش و پرورش متأثرند.از نظر توسعه علوم وفنون نيز نقش تعليم و تربيت به حدي رسيده است كه توانسته در اين مرحله از تكامل خود اكثريت قابل توجهي از دانشمندان تاريخ بشر را در زمان ما بپروراند.

رسالت آموزش و پرورش آنچنان از اهميت برخوردار است كه سرنوشت بشر و جهان در گرو آنست . تأمين نيروي انساني بعد اصلي آموزش و پرورش نيست و رسالت واقعي آن ، پرورش ذهنها و انسانهاي كاملي است كه  بتوانند به سوي تكامل نهايي و قرب الي الله رهنمون گردند. كشوري كه قرنها مشعل دار علم و فرهنگ جهان بوده و در دامن دانش پرور خود هزاران نفر فيلسوف ،دانشمند ، عارف و شاعر و اديب پرورانده است ، ملتي كه با طلوع فجر اسلام به ديني گرويدند كه آغاز آياتش فرمان     ‹‹ اقراء باسم ربك الذي خلق……››  در آسمانها طنين افكنده و در احاديث آن اطلب العلم و …نهفته است ، باور كردني نيست كه بخاطر بي توجهي و غفلت گردانندگانش در طي ساليان دراز بجايي برسد كه تعداد كثيري از مردمش از نعمت سواد بي بهره باشند.

لذا امروز بايد دلسوختگان و عاشقان تعليم و تربيت كشور و مسئولين انقلاب فرهنگي راه حلي را در پيش گيرند تا بتوانند به اهداف اصلي تعليم وتربيت اسلامي نائل آيند.

 

بيان مسئله :

1-آيا كمبود معلمين متخصص و با تجربه باعث افت تحصيلي دانش آموزان مي شود؟

2-آيا محدوديت و كمبود وسايل و تجهيزات كمك آموزشي سبب افت تحصيلي در دانش -آموزان مي شود؟

3-آيا ميزان تحصيلات خانواده در افت تحصيلي دانش آموزان موثر است؟

 

فرضيه:

1-عدم وجود معلمين متخصص در رشته تدريس مورد نظر مورد موجب افت تحصيلي دانش -آموزان مي شود.

2-كمبود امكانات و وسايل كمك آموزشي موجب افت تحصيلي دانش آموزان مي شود.

3-سطح تحصيلات خانواده در افت تحصيلي دانش آموزان موثر است.

هدف تحقيق:

شناخت عوامل موثر در افت تحصيلي دانش آموزان و ارائه راه حلهاي مناسب و ممكن جهت كاهش افت تحصيلي دانش آموزان مدارس ابتدايي در مناطق روستايي .

تعاريف عملياتي افت تحصيلي :

افت تحصيلي يعني ميانگين نمره اي كه دانش آموزان پايه پنجم ابتدايي در امتحانات نوبت اول سال تحصيلي 83-82 كسب مي كنند.

متغير مستقل:

كمبود معلمين متخصص – كمبود و محدود بودن وسايل كمك آموزشي – سطح تحصيلات خانواده

متغير وابسته:

افت تحصيلي دانش آموزان مدارس ابتدايي مناطق روستايي

 

فصل دوم :

سوابق پژوهشي:

از آنجا كه نظام آموزش و پرورش يكي از سازمانها و نهادهاي  پرهزينه كشور است و نيز به دليل ارزش حياتي آن

در تربيت نيروي انساني ماهرومتخصص جامعه وبطور كلي اعتلاي فرهنگي و اقتصادي كشوري بررسي دلايل افت

تحصيلي و روشهاي مقابله با آن مي تواند از به هدر رفتن سرمايه هاي مادي و معنوي مردم و مسئولان پيشگيري كند و به كارآيي هرچه بيشتر افراد جامعه بينجامد.

در اينجا چند مورد از عوامل اصلي افت تحصيلي اشاره مي شود. لازم به ذكر است كه اين عوامل بطور مستقل و مجزا از يكديكر باعث بوجود آمدن افت تحصيلي در دانش آموزان نمي شود، بلكه ارتباط و تعامل آنها شبكه پيچيد-

ه اي را بوجود مي آورد كه بر وضعيت تحصيلي دانش آموزان اثر مخرب مي گذارد. طبعاً مقابله با افت تحصيلي نيز در گرو اقدامات همه جانبه و همزمان در اين زمينه هاست .

حسين حسين زاده ( 1377-18 ) در مورد روابط و نظام ارزش خانواده و تاثير آن بر روند تحصيلي مي نويسد:

  • نحوه ارتباط والدين با يكديگر تاثير مستقيم روي بچه ها دارد . چنانچه والدين نتوانسته باشند محيطي آكنده از صفا و صميميت بوجود آورند ، حيثيت افراد خانواده حفظ نشده محيط خانواده مبدل به كانون تشنج و درگيري مي گردد . بچه ها شديداً احساس عدم امنيت كرده و سعي در گريز از محيط خانواده خواهند داشت در وقتي بين پدر و مادرصميميت وجود نداشته و زندگي لذت بخش نباشد ناچاراً بچه براي جستجوي خوشي ها و تفريحات ديگر پي هرزگي مي رود.

در بعضي خانوادها رسم براينست كه والدين بطور كلامي به كودك توصيه مي كنند كه درس بخواند اما هيچگاه عملاً رفتار درس خواندن كودك را تقويت نكرده و براي آن ارزش عملي قائل نمي شوند .

حسين حسين زاده (‌1377-19) در خصوص تاثير بي سوادي والدين در افت تحصيلي دانش آموزان مي نويسد:

-سواد والدين از عوامل مهم در پيشرفت يا افت تحصيلي دانش آموزان محسوب مي شود اگر بچه ها در محيط خانواده احساس پشتگرمي نمايند و هرگاه از نظر درسي مشكلي برايشان پيش آمد مطمئن باشند كه اولياء آنها را كمك مي كنند در اينصورت با دلگرمي بيشتر درس مي خوانند و دچار عقب ماندگي درسي نخواهند شد.

سواد والدين در امر تحصيل فرزند نقش دوجانبه اي دارد . از يك سو براي آنها جنبه كمكي دارد و از سوي ديگر انگيزه اي براي درس خواندن آنها مي شود . اما بي سوادي والدين نيز آسيب دوجانبه اي دارد زيرا اين قبيل والدين

نه تنها نمي توانند از نظر آموزشي و تحصيلي كمكي به كودكان خويش نمايند بلكه الگوي تقليدي نامناسبي براي فرزندان خود هستند.

(ممکن است هنگام انتقال از فایل ورد به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود ولی در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل است)

متن کامل را می توانید دانلود نمائید

چون فقط تکه هایی از متن تحقیق در این صفحه درج شده (به طور نمونه)

ولی در فایل دانلودی متن کامل تحقیق

همراه با تمام ضمائم (پیوست ها) با فرمت ورد word که قابل ویرایش و کپی کردن می باشند

موجود است

فایل ها برای اینکه حجم آنها پایینتر شود وراحتتر دانلود شوند با فرمت rar یا zip فشرده شده و پسوردگذاری شده اند. پسورد همه فایل های این سایت یکسان است.

برای دریافت پسورد فایل اینجا کلیک کنید

لینک دانلود تحقیق : بررسي و مقايسه علل افت تحصيلي دانش آموزان مدارس مناطق روستايي شيرگاه از ديدگاه مديران در سال تحصيلي 83-82