تحقیق:پيشنهاد معماري براي شهر سنندج


در این پست می توانید متن کامل این تحقیق را  با فرمت ورد word دانلود نمائید: پيشنهاد معماري براي شهر سنندج

پيشنهاد معماري براي شهر سنندج

در شهر سنندج طبق نتايج همدماي مؤثر 77 درصد اوقات سال احساس سرما وجود دارد و حدود 3 درصد شرايط گرم وجود دارد و حدود 20 درصد آسايش حرارتي برقرار است . بنابراين اولويت  معماري در شهر سنندج مقابله با سرماي هوا در طول سال مخصوصاً فصل پاييز و زمستان مي باشد . در مرحله دوم بايد تا حد امكان با گرماي طاقت فرسايي تابستان مقابله نمود. بجز پيشنهادات كه در معيار ماهاني براي شهر سنندج شده است مي توان پيشنهادات زير را براي بيشتر كردن محدوده آسايش حرارتي بكار برد .

الف )‌در خصوص مقابله با سرما پيشنهادات زير  را مي‌توان بكار برد :

پيشنهاد اول :

فضاهاي داخلي ساختمان از همديگر تفكيك شود و هر كدام به اندازه‌ مورد نياز گرم شوند – مثلاً لزومي ندارد كه به طور دائم اتاق خواب يا حمام و بعضي فضاهاي غير ضروري را گرم نگه داريم . همچنين مي توانيم به وسيله نصب در ، در بين فضاي داخلي منزل و راه پله‌اي كه به بالا مي رود از اتلاف گرما جلوگيري نمود.

 پيشنهاد دوم :

استفاده از پنجره هاي كه در سقف منازل تعبيه مي شوند براي ورود به نور خورشيد در فصل زمستان مفيد هستند ولي شكل استفاده از اين پنجره ها در فصل تابستان با عبور نور و انرژي خورشيد به داخل منازل باعث گرم شدن فضاي داخلي ساختمان مي شوند. براي ا مقابله با گرماي ورودي از اين پنجره ها در فصل تابستان بايد از سايه بانها استفاده شود . البته تعبيه يك دريچه قابل باز و بسته شدن در اين پنجره ها مي تواند جهت ايجاد كوران در فضاي ساختمان براي فصل گرم مؤثر باشد .

 پيشنهاد سوم :

استفاده بهينه از وسايل گرماي زاي داخل ساختمان مي تواند اتلاف انرژي را به حداقل برساند براي نمونه مي توان امتداد لوله را در فضاي منزل طولاني تر كرد تا هواي گرم تر ديرتر به خارج منزل هدايت شود يا ميتوان با گذاشتن يك مخزن آب كنار بخاري از گرماي مخزن آب استفاده كرد . در نهايت با درزگيري روزنها و استفاده از پنجره هاي دوجداره مي توان اتلاف حرارت را به حداقل رساند .

ب) درباره مقابله با گرما در ماههاي تابستان نيز مي توان روشهاي زير را به كار برد :

اول : مي توان با كاشت درختان خزان دار در فصل تابستان از سايه مناسب آنها استفاده نمود و نيز با تعيين محل مناسب غرس درخت از قدرت خنك كنندگي آن  در فصل تابستان بهره مند شده و از چشم اندازي زيبا آن استفاده كرد . در غرس درختان بايد فضاي بين آنها در نظر گرفته شود تا در طول شب اشعه موج بلند زمين بدون برخورد با مانعي حرارت را دفع كند . براي جريان بهتر هوا در فصل تابستان بهتر است زيردرختان خلوت نگه داشته شوند.

دوم: ساخت منازل دو يا چند طبقه براي كمتر شدن مساحت سطوحي كه در معرض نور خورشيد قرار مي گيرند مفيد است همچنين ايجاد بافت بهم چسبيده و متراكم جهت دريافت هر چه كمتر انرژي خورشيدي مؤثر است ضمناً با ايجاد برآمدگي روي لبه بام و پنجره ها مي توان از نفوذ بيش از حد نور و حرارت خورشيد به منازل جلوگيري كرد .

نتيجه گيري نهايي درباره ميزان آسايش اقليمي

براي بدست آوردن ميزان آسايش اقليمي در شهر مورد مطالعه از 3 معيار آسايش روش اولگي ، گيوني و ماهاني استفاده گرديده در شاخص آسايش  اولگي مواقع نسبتاً‌ناراحت تا كاملاً ناراحت به عنوان ناراحتي حرارتي تلقي مي گردد.

و  مواقع نسبتاً سرد تا كاملاً‌سرد به عنوان منطقه سرد سال و بقيه مواقع سال نيز منطقه آسايش شناخته مي شود در معيار ماهاني و ميزان طول سال با 3 قسمت آسايش ، گرم ، و سرد ارزيابي مي شود.

نتيجه گيري نهايي با استفاده از روش اولگي

براي اينكه نتايج به دست آمده شاخص آسايش دما – نم در شهر مورد مطالعه تمام اوقات سال را به 3 منطقه گرم و سرد و آسايش تقسيم شده است و نتايج نهايي در جدول (    ) (   ) ارائه شده است .

 

درجه آسايش ماههاآسايشگرمسرد
فروردين˜
ارديبهشت˜
خرداد˜
تير˜
مرداد˜
شهريور˜
مهر˜
آبان˜
آذر˜
دي˜
بهمن˜
اسفند˜
سال354

درجه آسايش ماهها در طول روز در سنندج بر اساس روش اولگي

درجه آسايش ماههاآسايشگرمسرد
فروردين ˜
ارديبهشت ˜
خرداد ˜
تير˜ 
مرداد˜ 
شهريور˜ 
مهر ˜
آبان ˜
آذر˜
دي˜
بهمن˜
اسفند˜˜
سال39

درجه آسايش ماهها در طول شب سنندج بر اساس روش اولگي

نتيجه گيري  نهايي از نمودار همدماي مؤثر

با استفاده از نمودار هاي (4-4) (5-4)(6-4) در حد سالانه مناطق گرم و سرد آسايش شهر مورد مطالعه محاسبه گرديده و نتايج را در جدول(        ) نشان داده شده است .

درجه آسايشسنندج
درصد سالانه تحت پوشش منطقه سرد37/77
درصد سالانه تحت پوشش منطقه گرم75/2
درصد آسايش سالانه88/19

درصد سالانه تحت پوشش مناطق گرم و تحت پوشش مناطق سرد و آسايش در سنندج

نتيجه نهايي با استفاده از معيار ماهاني

در معيار ماهاني تمام ماههاي سال در طول شب و روز به 3 منطقه گرم و سرد و آسايش تقسيم گرديده براي بررسي و نتيجه گيري نهايي نتايج به دست آمده از ميزان آسايش در شهر مورد مطالعه طبق معيار ماهاني در جدول (   ) (   ) ارائه گرديده است.

(ممکن است هنگام انتقال از فایل ورد به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود ولی در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل است)

متن کامل را می توانید دانلود نمائید

چون فقط تکه هایی از متن تحقیق در این صفحه درج شده (به طور نمونه)

ولی در فایل دانلودی متن کامل تحقیق

همراه با تمام ضمائم (پیوست ها) با فرمت ورد word که قابل ویرایش و کپی کردن می باشند

موجود است

فایل ها برای اینکه حجم آنها پایینتر شود وراحتتر دانلود شوند با فرمت rar یا zip فشرده شده و پسوردگذاری شده اند. پسورد همه فایل های این سایت یکسان است.

برای دریافت پسورد فایل اینجا کلیک کنید

لينک دانلود تحقيق : پيشنهاد معماري براي شهر سنندج

مطالب مشابه را هم ببینید
فایل مورد نظر خودتان را پیدا نکردید ؟ نگران نباشید . این صفحه را نبندید !
سایت ما حاوی حجم عظیمی از پایان نامه ، تحقیق ، پروژه و مقالات دانشگاهی در رشته های مختلف است. مطالب مشابه را هم ببینید یا اینکه برای یافتن فایل مورد نظر کافیست از قسمت جستجو استفاده کنید. یا از منوی بالای سایت رشته مورد نظر خود را انتخاب کنید و همه فایل های رشته خودتان را ببینید