دانلود تحقیق : نقش خانواده در درمان اعتیاد

در این پست می توانید متن کامل این تحقیق را  با فرمت ورد word دانلود نمائید:نقش خانواده در درمان اعتیاد

مقدمه :

در مسير نيل به رضايت آرامش و شکوفايي نوع بشر مشکلات موانع متعددي وجود دارد. برخي از اين موانع ناشي از جهل و ناداني بوده و خود ساخته هستند. يکي از مهم‌ترين موانع و مشکلات که سلامت و کارايي نسل فعلي بشر را به شدت به مخاطره انداخته اعتياد (وابستگي) به مواد روانگردان است. اعتياد پديده‌اي است که بر سلامت جسمي و رواني و اجتماعي انسان تاثير مي‌گذارد و زمينه‌ساز بروز جرائم گوناگون و ناهنجاري‌هاي اخلاقي و اجتماعي مي‌شود. با توجه به اين حقيقت که درمان اعتياد غالبا دشوار، پر هزينه و طولاني مدت است و احتمال عود اعتياد و بازگشت فرد به سمت مصرف مواد در اغلب موارد وجود دارد، پيشگيري از بروز اين بلاي خانمانسوز از اهميت ويژه‌اي برخوردار است.

پيشگيري از اعتياد شامل دو بخش است، جلوگيري از ورود و عرضه مواد اعتياد آور به داخل کشور (کاهش عرضه) و پيشگيري از گرايش به مصرف مواد (کاهش تقاضا) با وجود تلاش‌هاي فراواني که توسط سازمآن‌هاي بين‌المللي و ملي در کشورهاي مختلف در زمينه کاهش عرضه مواد در ابعاد گوناگون انجام شده به نظر مي‌رسد که به طور کلي پيشگيري از اعتياد از طريق کاهش عرضه با توفيق چنداني همراه نبوده است. براساس گزارش سازمان ملل متحد مقامات امنيتي نظامي و انتظامي تنها موفق به کشف و ضبط 20 تا 30 درصد مواد مخدر توليد شده در سطح جهان شده‌اند. اين گفته بدان معنا است که سوداگران مرگ 70 تا 80 درصد از محصولات توليدي خود را همچنان به دست مصرف‌کنندگان مي‌رسانند.

شيوه برخورد اعضاي خانواده درمان جويان با آن‌ها و ميزان ارتباط خانواده با مراکز درماني نقش چشمگيري در درمان اعتياد ايفا مي نمايد در اين راستا رعايت موارد زير توصيه مي گردد.

1- آشنايي اعضاي خانواده باعوارض جسمي، رواني و اجتماعي ناشي ازمصرف مواد

2- آشنايي اعضاي خانواده باباورهاي نادرست درزمينه تاثيرات مواد، اعتياد و درمان

براي آشنايي بيشتر با موارد فوق به مطالب مربوطه در فصلهاي ابتدايي اين نوشتار مراجعه شود. آشنا ساختن افراد مصرف‌کننده با اين موارد انگيزه درمان را ايجاد و تقويت مي‌کند.

3- مراجعه مرتب به مرکز درماني و شرکت در گروه‌هاي خانواده

4- پرهيز از گذشته نگري و عدم سرزنش فرد معتاد به دليل اشتباهات گذشته 

به جاي يادآوري اشتباهات گذشته بهتر است پيشرفتهاي درمانجو در زمان حال مورد توجه و تشويق قرار گيرد و تغييرات مثبت وي در ابعاد جسمي، رواني و اقتصادي و اجتماعي به وي يادآوري شود.

5- پرهيز از برچسب زدن در صورت مشاهده ر فتارهاي مشکوک

در صورت مشاهده تغييرات ظاهري و يا رفتاري مشکوک مانند قرمز شدن و تغيير حالت چشم‌ها، تغيير رنگ چهره و کبود شدن لب‌ها، تغيير حالت تکلم، عدم تعادل در راه رفتن چرت زدن و پر حرفي، رفتارهاي پرخاشگرانه و غيره بهتر است قبل از هرگونه اقدام با مراکز درماني تماس گرفته و مشاوره صورت گيرد. تهمت‌زدن و برچسب‌زدن به فرد معتاد و متهم کردن وي به سوء مصرف مواد ممکن است موجب تشديد رفتارهاي پرخاشگرانه و گرايش مجدد به مصرف مواد شود.

6- توجه به نيازهاي رواني، به ويژه نياز به امنيت و آرامش، نياز به محبت و احترام

اعتياد به مواد، ممکن است پاسخي به شرايط نامطلوب خانوادگي و عدم ارضاء نيازهاي رواني باشد. ايجاد محيطي آرام و خالي از تنش در منزل، به حفظ و ارتقاء سطح سلامتي درمانجو کمک مي‌کند. ابراز محبت و احترامي صادقانه و ابراز علاقه به سلامتي درمانجو در ايجاد انگيزه درمان نقش موثري دارد.

7- برخورد منطقي و قاطعانه با رفتارهاي پرخطر و پرهيز از ميدان دهي

بديهي است که محبت و مهرباني به معناي پذيرش و قبول تمامي رفتارهاي درمانجو نيست.

لازم است در برابر رفتارهايي پرخطر مانند ترک درمان، معاشرت با افراد معتاد، درخواست پول زياد بدون ارائه دليل منطقي، تاخير و غيبت غير موجه در محل کار يا تحصيل قاطعانه برخورد و ايستادگي شود. برخورد قاطعانه به معناي خشونت و يا تهمت زدن به درمانجو نيست. بيان دقيق رفتار نامطلوب، بيان نتايج و پيامدهاي آن بر اساس استدلال هاي منطقي و بيان دقيق رفتار مطلوب در اينگونه موارد به مراتب موثرتر از بحث و جدل و رفتارهاي پرخاشگرانه است.

ميدان دهي به رفتارهايي اطلاق مي‌شود که از سوي اعضاي خانواده و يا نزديکان فرد معتاد يا درمانجو و بطورناخودآگاه انجام شده و زمينه را براي اعتياد مجدد و يا تداوم اعتياد فراهم مي‌کند. نمونه‌هايي از رفتارهاي ميدان دهي عبارتند از، قرض دادن پول به فردي که مشکوک به سوء مصرف مواد است، مخالفت بدون دليل با درمانگر و يا تداوم درمان، پرخاشگري و اعمال خشونت نسبت به درمانجو و تهمت زدن به وي، ايجاد موقعيت‌هايي که وسوسه مصرف مواد را افزايش مي‌دهند. شناسايي اينگونه رفتارها و پرهيز از آن‌ها احتمال موفقيت در درمان فرد مصرف‌کننده را افزايش مي‌دهد.

8- يادگيري مهارت‌هاي مقابله با فشار رواني و هيجانات

يادگيري روش‌هاي مقابله با فشار رواني و هيجانات منفي، توسط اعضاي خانواده موجب ايجاد آرامش در محيط خانه و پيشگيري از بروز رفتارهاي پرخاشگرانه مي‌شود. مهارت‌هاي مذکور در خلال جلسات خانواده و توسط روانشناس يا مددکار اجتماعي آموزش داده مي‌شود.

اگر شما مصرف‌کننده مواد هستيد…..

اگر شما مواد مصرف مي کنيد به اين موارد توجه کنيد

1- تغييرات جسماني

مصرف مواد تغييرات جسماني خاصي در مصرف‌کننده ايجاد مي‌کند. فهرستي از تغييرات جسماني ناشي از مصرف ماده مورد مصرف خود را تهيه کنيد. براي آشنايي بيشتر با تغييرات مذکور وضعيت بدني افرادي که به مدت طولاني مواد مصرف کرده اند مورد مشاهده و بررسي قرار دهيد.

نمونه‌هايي از تغييرات مذکور عبارتند از: تغيير رنگ پوست، کبودي لب‌ها، تيرگي اطراف چشم‌ها، تغيير حالت چشم‌ها، لاغري يا چاقي غيرعادي، ضعف و تحليل رفتن عضلات بدن، مشکلات گوارشي، حرکات غير ارادي، عدم تعادل و….

2- تغييرات رواني و رفتاري

تغيير رواني و رفتاري ناشي از مصرف مواد را در خود و ساير مصرف‌کنندگان مواد مشاهده و بررسي کنيد. مشاهده وضعيت رواني و رفتاري افرادي که مدت طولاني مواد مصرف کرده‌اند موجب آگاهي بيشتر از اين تغييرات خواهد شد.

نمونه‌هايي از تغييرات مذکور عبارتند از: اضطراب و بيقراري، احساس غمگيني و فقدان لذت (افسردگي)، احساس خشم و رفتارهاي پرخاشگرانه به صورت کلامي و غيرکلامي، گرايش به تنهايي و انزوا، احساس ياس و نااميدي، احساس درماندگي، بي‌علاقگي نسبت به کار و تحصيل و خانواده، کاهش احساس مسئوليت نسبت به خود و ديگران، دروغگويي، اشکال در تکلم (پرحرفي، کم حرفي، بيان مطالب بيربط و غير منطقي) ضعف حافظه، کاهش توانايي تفکر و حل مسئله….

3- تغييرات خانوادگي و اقتصادي و اجتماعي

مصرف‌کنندگان مواد در نتيجه بروز عوارض جسمي و رواني و رفتاري، به تدريج در زمينه عملکرد خانوادگي و شغلي دچار مشکلات عديده اي مي‌شوند. بروز اختلافات خانوادگي، شغلي و کاهش اعتبار اجتماعي و حتي طرد شدن از خانواده و جامعه نمونه‌هايي از اين تغييرات هستند.

فهرستي از عوارض مذکور تهيه نمائيد. مشخص کنيد که در صورت ادامه مصرف با چه مشکلاتي در خانواده و اجتماع و محيط کار مواجه خواهيد شد.

– آرزوها و اهداف خود را در زمينه هاي تحصيلي، شغلي، خانوادگي، اقتصادي و اجتماعي و غيره مشخص کنيد.

آيا در صورت ادامه مصرف مواد امکان دستيابي به اين آرزوها و اهداف وجود دارد؟

مصرف مواد به چه شکل‌هايي مي‌تواند در مسير دستيابي به اهداف شما مشکل و مانع ايجاد کند؟

– چه مسئوليت‌هايي در قبال خود و ساير اعضاي خانواده ( پدر و مادر همسر فرزند خواهر و برادر) داريد؟ آن‌ها چه توقعاتي از شما دارند ؟

آيا با وجود مصرف مواد مي‌توانيد به مسئوليت‌هاي خود عمل کنيد؟

اگر پس از تهيه فهرست‌هاي مذکور و پاسخگويي صادقانه و دقيق به پرسش‌هاي مربوطه تصميم به ترک مصرف گرفته‌ايد، بدون اتلاف وقت و در اولين فرصت به مراکز درماني مجاز مراجعه نمائيد. اگر هنوز براي قطع مصرف دچار ترديد هستيد بهتر است مطالب اين نوشتار را (به ويژه مطالب مربوط به علل فردي گرايش به مصرف مواد) مطالعه نمائيد. مطالعه مطالب مذکور، علل گرايش به تداوم مصرف را براي شما بيشتر آشکار خواهد کرد.

همچنين استفاده از تجارب درمانگران اعتياد و معتادان درمان شده و موفق در ايجاد انگيزه درماني تاثير فراواني دارد و قوياً توصيه مي‌شود که در زمينه مسائل و مشکلات خود با آنان گفتگو و مشورت کنيد.


اگر در حال درمان اعتياد خود هستيد….

(ممکن است هنگام انتقال از فایل ورد به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود ولی در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل است)

متن کامل را می توانید دانلود نمائید

چون فقط تکه هایی از متن تحقیق در این صفحه درج شده (به طور نمونه)

ولی در فایل دانلودی متن کامل تحقیق

همراه با تمام ضمائم (پیوست ها) با فرمت ورد word که قابل ویرایش و کپی کردن می باشند

موجود است

فایل ها برای اینکه حجم آنها پایینتر شود وراحتتر دانلود شوند با فرمت rar یا zip فشرده شده و پسوردگذاری شده اند. پسورد همه فایل های این سایت یکسان است.

برای دریافت پسورد فایل اینجا کلیک کنید

لینک دانلود تحقیق : نقش خانواده در درمان اعتیاد