دانلود پایان نامه ارشد:مقايسه مقطعي رفتار ديني با توجه به افزايش سطح تحصيلات و سن در دانش آموزان و دانشجويان مشغول به تحصيل در شهرستان لامرد


در این پست می توانید متن کامل این پایان نامه را  با فرمت ورد word دانلود نمائید:مقايسه مقطعي رفتار ديني با توجه به افزايش سطح تحصيلات و سن در دانش آموزان و دانشجويان مشغول به تحصيل در شهرستان لامرد

1: مقدمه

هدف از اين تحقيق، بررسي و مقايسه مقطعي رفتار ديني در دانش آموزان و دانشجويان مشغول به تحصيل در شهرستان لامرد مي باشد. اين تحقيق مي خواهد به مسائلی همانند بررسي رفتار ديني در بين دانش آموزان و دانشجويان همراه با افزايش سطح تحصيلات و سن پاسخ دهد، و به اين سئوال بپردازد، كه با افزايش سطح دوره تحصيلي و افزايش سن چه تغييري در رفتار دینی آزمودنيها ايجاد مي گردد.

هرچند كه از نظر بعضي از محققان مثل دوركهايم تلاش براي شناخت دين با تبينهاي روانشناختي،  به اين دليل كه دين اساساً پديده اي جامعه شناختي است حاصلي جز گمراهي ندارد، اما پس از او بسياري نتوانستند در برابر وسوسه استفاده از تبيينهاي روانشناختي مقاومت كنند. مالينوسكي را مي توان به عنوان نمونه مشهوري از اين مورد ذكر كرد(بنين[1]،1987). ديدگاههاي عمده به مطالعه علمي دين را مي توان به 5 رويكرد منحصر كرد. رويكردهاي تاريخي، روانشناختي، جامعه شناختي، پديدار شناختي و ساختارگرا ( پنر “به نقل از همتي،1981 ،ص 197-181)، كه در اين تحقيق از رويكرد روانشناختي به مطالعه علمي دين پرداخته شده است.

نگاهي عميق تر از سطح عادي به رفتار آدميان، دو دسته رفتار متمايز در زندگي آنان را نشان مي دهد. بخشي به منظور تداوم حيات بر كره خاك انجام مي شود كه رفتار خوردن، آشاميدن، رفتار جنسي، برقرار نمودن ارتباط با ديگران و تفريح و سرگرمي از آن جمله است. آدمي اين دسته از رفتار را براي استمرار، حفظ تعادل و بهينه سازي زندگي انجام مي دهد….در كنار رفتارهاي ياد شده، حتي انسانهاي آغازين، بر اساس شواهد تاريخي، در مجموع رفتار نوع ديگري نيز داشته اند كه از حوزه اي ديگر حكايت مي كند. رفتار دعا، پرستش، كرنش، مددجويي و راز و نياز با مبدا مرموز و غيبي از آن جمله است. انسان به موجودي قاهر و دخيل در زندگي خود اعتقاد پيدا مي كند، در مقابل او كارهايي انجام مي دهد، براي حفظ عقايد خود اسطوره مي سازد، جان مي دهد، خون مي ريزد و نياز دروني خود را به دهها صورت ابراز مي كند. دسته دوم رفتار، نه تنها اصالت دارند بلكه بسياري از رفتار نوع اول انسان را نيز محدود و حتي متوقف مي نمايد تا زمينه مناسبتر براي رفتار نوع دوم فراهم گردد(بوش[2]،و همكاران ،1997).

تحقیقات زمینه یابی در باره دین نتایج متضادی را نشان می دهد. اولین مشکل در زمینه اندازه گیری دین، ایجاد ابزارهای دقیق و قابل اعتماد برای سنجش پارسایی فردی است. پژوهش درباره رفتار و تجربه دینی مستلزم تعریف عملیاتی از این رویدادهاست. این شیوه ها نوعاً کمی اند، و نمره هایی را به دست می دهند که می توان همبستگی آماری آنها را با طیفی از ابعاد دیگر سنجید. جستجو در ویژگیهای شخصیتی، نگرشها و دیگر متغیرها برای یافتن همبسته های مذهبی بودن، دومین وظیفه اصلی این محققان آماری است) هود، اسپیلکا، هونسبرگر و گورسوک[3]،1996). نكته بسيار مهم آنكه، با همه تلاشهايي كه در زمينه روانشناسي دين صورت گرفته است، هنوز هیچ کس ابعاد بنیادی دین داری را نیافته است و نخواهد یافت. هر نوع مقیاسی را باید ابزاری قراردادی دانست که نیازهای ویژه پژوهشگران را رفع می کند(کینگ و هانت[4]،1975، 1990،نانلی[5] 1978).

در رابطه با سطح تحصیلات و اعتقاد به خدا هاروی لمن[6] (1931) دریافت که دانشمندان برجسته آمریکایی نیم برابر بیشتر از دیگران، عضو یک فرقه مذهبی بودند. در تضاد با این نتایج، لوبا[7](1950) و رونالد مه یر(1959) دریافتند که هر چقدر مقام علمی دانشمند بالاتر باشد،  میزان اعتقاد او به خداوند سبحان کمتر است. البته تحقیقات بعدی از پرسشنامه های بکار برده شده توسط لوبا اشکالات محتوایی گرفتند(به نقل از وولف،1997 ص 306).

در ارتباط با رفتار دینی و افزایش سن، برند( به نقل از، آرگایل و بیت-هلاهمی[8]،1975) حدس می زند که دینداری عمدتا به هوش سیال[9]، یعنی توانایی حل مسائل جدید، مربوط است. به نظر او پارسایی همواره با سن ارتباط دارد. بچه های کوچک و سالخوردگان بیش از سایر گروههای سنی، سطوح بالایی از اعتقاد و مشغولیت مذهبی را نشان می دهند. اتفاقی نیست که هوش سیال الگویی وارونه را نشان می دهد: در کودکی اوج می گیرد و از میان سالی به بعد تنزل می کند. بنابراین نتیجه می گیرد که مذهبی بودن به این معنی است که آدمی نمی تواند یا نمی خواهد به طور مستقل بیندیشد.

اكنون نزديك به30 سال است كه از انقلاب شكوهمند ايران كه بر رشد اخلاق و معنويت و دين، بنيان گرديده است، مي گذرد. بررسي رفتار دینی در بين زنان و دختران و رابطه آن با سطح تحصيلات و افزايش سن در خور توجه خواهد بود. اكنون بايد ديد كه آيا دانشگاهها و مدارس ما در رشد اعتقادي،  همسو با اهداف متعالي انقلاب اسلامي حركت كرده اند، يا آنكه با افزايش سطح تحصيلات و سن از باورهاي اعتقادي آنان كاسته شده است.

 

2-1: بیان مسئله

در این تحقیق به بررسي و مقايسه رفتار ديني در دانش آموزان و دانشجويان مشغول به تحصيل در شهرستان لامرد پرداخته شده است، و تلاش گرديده به سئوالاتي چون بررسي و مقایسه رفتار دینی در بين دانش آموزان و دانشجويان همراه با مقايسه سطح تحصيلي و سن پاسخ دهد، و به اين سئوال بپردازد، كه با افزايش سطح دوره تحصيلي و افزايش سن چه تغييري در ميزان اعتقاد به دين اسلام در آزمودنيها ايجاد مي شود. همچنين ضعيف يا قوي شدن رفتارهاي ديني در چه سطح تحصيلي رخ مي دهد؟

 

(ممکن است هنگام انتقال از فایل ورد به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود ولی در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل است)

متن کامل را می توانید دانلود نمائید

چون فقط تکه هایی از متن پایان نامه در این صفحه درج شده (به طور نمونه)

ولی در فایل دانلودی متن کامل پایان نامه

همراه با تمام ضمائم (پیوست ها) با فرمت ورد word که قابل ویرایش و کپی کردن می باشند

موجود است

فایل ها برای اینکه حجم آنها پایینتر شود وراحتتر دانلود شوند با فرمت rar یا zip فشرده شده و پسوردگذاری شده اند. پسورد همه فایل های این سایت یکسان است.

برای دریافت پسورد فایل اینجا کلیک کنید

مقايسه مقطعي رفتار ديني با توجه به افزايش سطح تحصيلات و سن در دانش آموزان و دانشجويان مشغول به تحصيل در شهرستان لامرد

مطالب مشابه را هم ببینید
فایل مورد نظر خودتان را پیدا نکردید ؟ نگران نباشید . این صفحه را نبندید !
سایت ما حاوی حجم عظیمی از پایان نامه ، تحقیق ، پروژه و مقالات دانشگاهی در رشته های مختلف است. مطالب مشابه را هم ببینید یا اینکه برای یافتن فایل مورد نظر کافیست از قسمت جستجو استفاده کنید. یا از منوی بالای سایت رشته مورد نظر خود را انتخاب کنید و همه فایل های رشته خودتان را ببینید