دانلود تحقیق : مفهوم ازدواج و تحول آن را در ایران

در این پست می توانید متن کامل این تحقیق را  با فرمت ورد word دانلود نمائید:مفهوم ازدواج و تحول آن را در ایران

  • مقدمه

ازدواج سنگ بنای خانواده است و قرار دادی است قانونی یا مذهبی بین زن و مرد که برای مدتی بسته می شود . برخی از علما ازدواج را در کامجویی می دانند و عده ای دیگر مقصود از ازدواج را تولید نسل و تشکیل خانواده می دانند ولی هیچ یک از اینها درست نبوده است چه زنان نازایی که برای شوهرانشان همسری دیگر می جویند . بنابراین کامجویی و لذت بردن محض تنها هدف ازدواج نیست و ازدواج های منقطع که در ایران شدیدا رو به کاهش است نمی تواند دلیلی برای آن باشد .

در ایران ازدواج به صورت کاملا مذهبی است یعنی باید خطبه ای خوانده شود و به صورت شرعی و قانونی این قرارداد بروی کاغذ بیاید :ولی در موارد خیلی زیاد در اکثر دهات ایران پسر و دختر قبل از رسیدن قانونی در محضر شرع ازدواج می کنند و بعد ازدواج آنها قانونی و رسمی می شود .

  • از خصایص ازدواج ایرانی ای چهار خصلت را می توان نام برد:

۱) طویل بودن مدت ازدواج

۲) منع قانونی تعدد زوجات

۳) شروع ازدواج در سنین پایین

۴) ازدواج هم خونی یا ازدواج فامیلی (فرجاد ،۱۳۸۰ ،ص ۱۸ )

  • ازدواج

ازدواج عملی است که پیوند بین دو جنس مخالف را بر پایه روابط پایای جنسی ،موجب می شود . بنابراین ،رابطه دو فرد از یک جنس چه به طور موقت و چه دائم ازدواج خوانده نمی شود . از سوی دیگر در تعریف ازدواج ،روابط جسمانی بین دو انسان از دو جنس مخالف به خودی خود کافی به نظر نمی رسد ،چه ازدواج مستلزم انعقاد قراردادی اجتماعی است که مشروعیت روابط جسمانی را موجب گردد . به بیان دیگر ،در راه تحقق ازدواج باید شاهد تصویب جامعه نیز باشیم .(ساروخانی ،۱۳۷۹ ،ص ۲۳ ).

ازدواج و قرارداد ناشی از آن دارای نوعی تقدس است . برخی تا آنجا پیش می روند که زوجیت را مهمترین وجه تمایز آن از دیگر روابط بین انسانها می دانند . مسیحیان کاتولیک چنان بر این بعد تاکید می کنند که از آن ،شکست ناپذیر بودن روابط زوجیت را مستفاد می دارند .(همان ،ص ۲۴ ).

  • ابعاد اجتماعی زوجیت

با توجه به ورود فرهنگ به حریم زوجیت می توان گفت ازدواج به تمام معنی یک پدیده ی اجتماعی است. علی الخصوص که تحت نظارت دقیق و در مواردی نگران جامعه صورت می پذیرد.وجود قواعد سخت و دقیق ناظر بر ازدواج در طول تاریخ ، گواه همین مدعاست ، یعنی حضور دائمی جامعه در کار زوجیت و کوشش آن در راه به نظم و قاعده کشاندن آنچه میتوانست صرفا در جهت ارضای غرایز صورت بندد.به طور قطع میتوان گفت، هیچ جامعه ای نمی تواند در برابر ازدواج یا پدیده ای که توزیع ‍ژن را در آن تحت تأثیر قرار می دهد ،و از دیدگاهی بقای نسل و تطور کمی و کیفی آن بدان مربوط است – بی توجه ماند . پس پیدایی ممنوعیت ها ،محدودیت ها و مشکلات در راه گزینش همسر در رابطه با همین محدودیت ها و ممنوعیت هاست .

  • عشق و ازدواج

هر چند همسران تمایل دارند هم سنگ یکدیگر باشند ،و گو اینکه انتخاب خود را با دقت بر ویژگیهای جسمانی طرف مقابل ،سن ،محیط اجتماعی و حتی مذهب او ، با معرفتی کامل انجام می دهند ،لیک مواردی وجود دارد که مهر و بویژه عشق رویائی بر همه این ها چیره می شود در چنین حالی حسابگری و خرد پایشان می لنگد و « منطق دل» بیان همه چیز را خود را عهده می گیرد این بدان معغناست که که توجیه ویژه ای لازم نیست و به قول معروف « عشق کور» است . باوجود این محققان پس از پذیرش ضرورت یک عشق معتدل ،از خود می پرسند آیا این عشق که در غاز زناشویی نسبتا گرم و جاندار است ، همواره چنین نیرومند خواهد ماند یا آنکه در طول زمان به سردی خواهد گرایید ذکر نظر کریک مان در این باره جالب است به عقیده او زن و شوهر باید بیاموزند که چگونه همراه با تغییر زندگی خود ،راه را تحول احساسات خویش هموار سازند بدین قرار ، هدف عشق زدایی از گزینش همسر نیست که در نتیجه موجبات حسابگرانه شدن یکی از بزرگترین تصمیمات انسانی را فراهم می سازد ،بلکه زدودن ابعاد رویائی و افراطی از آن است که ازدواج تابع خرد گردد ، از تجربیات انباشته بزرگترها سود برگیرد و هر قدر ممکن است عمل گزینش با شعور و آگاهی صورت پذیرد . (ساروخانی ،۱۳۷۹، ص ۱۱۰)

  • ازدواج جوانان و نقش والدین در آن

بیان نویسنده معروف فرانسوی هالبواکس در زمینه نقش والدین در ازدواج جوانان روشنگر زمینه خاص همسر گزینی در ایران امروز می تواند باشد : به نظر او جای تعجب است عملی که ظاهرا بایستی فقط تابع انگیزه های جنسی باشد یعنی به صورت فردی و غریزی بدون آگاهی از هدف و نتایج خود صورت گیرد اینچنین تحت تأثیر کنترل اجتماعی قرار گیرد و این تأثیر از اینجاست که گروه وسائل خاص را جهت تأمین تسلط خود بر مخفی ترین رفتار انسان تعبیه نموده است و می تواند اعمال آنان را حتی با ایجاد تغییر در انگیزه هایشان صورتی دیگر بخشد .

در کل می توان گفت در ازدواج ایران ، نقش والدین بیش از جوامع دیگر به چشم می خورد: به طوری که هنوز می توان گفت خانواده ایرانی به خحصوص در مناطقی که کمتر با فرآیند تجدد آشنا شدند یکی از وظایف و کارکردهای خود را گزینش همسر برای فرزند یا فرزندان خود می داند . البته در فرآیند ازدواج ایران ،همسر یابی و گزینش همسر آرام آرام از یکدیگر منفک می شوند به طوری که جوانان به مرور در جریان مرحله اول یعنی همسریابی فعالتر می شوند اما به هنگام اتخاذ تصمیم نهایی که مستلزم ارزیابی و داوری است ،کار والدین و بزرگترها آغاز می شود . (ساروخانی ،۱۳۷۹،ص ۱۱۹)

(ممکن است هنگام انتقال از فایل ورد به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود ولی در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل است)

متن کامل را می توانید دانلود نمائید

چون فقط تکه هایی از متن تحقیق در این صفحه درج شده (به طور نمونه)

ولی در فایل دانلودی متن کامل تحقیق

همراه با تمام ضمائم (پیوست ها) با فرمت ورد word که قابل ویرایش و کپی کردن می باشند

موجود است

فایل ها برای اینکه حجم آنها پایینتر شود وراحتتر دانلود شوند با فرمت rar یا zip فشرده شده و پسوردگذاری شده اند. پسورد همه فایل های این سایت یکسان است.

برای دریافت پسورد فایل اینجا کلیک کنید

لینک دانلود تحقیق : مفهوم ازدواج و تحول آن را در ایران